Πρόβλημα με Romeo Mille Fleurs.

Άβαταρ μέλους
mastro

Πρόβλημα με Romeo Mille Fleurs.

Δημοσίευσηαπό mastro » Δευ Μάιος 04, 2009 8:10 pm

Παρήγγειλα δύο κουτιά Mille Fleurs από Terminal όπως βλέπετε και στην photo.
Εικόνα

Όμως την στιγμή που τα άνοιξα θα έλεγα ότι δεν μύριζαν πάρα πολύ ωραία. Επίσης παρατήρησα ότι ήταν διαφορετικό και το δαχτυλίδι από τα προηγούμενα Mille που είχα ήδη στον υγραντήρα μου. Το χρώμα επίσης είναι και πιο σκούρο. Δεν φαίνεται πολύ καλά στην photo. Το αριστερό είναι το παλιό.

Εικόνα

Έχει περάσει ένας μήνας από την στιγμή που τα έβαλα μέσα στον υγραντήρα και αυτή η "περίεργη" μυρωδιά δεν έχει φύγει. Σαν γεύση φυσικά είναι πολύ κατώτερα από τα προηγούμενα Mille μου.
Να μην παραγγείλω πάλι από εκεί ή έτυχε??
Rock Simplicity !!!
johnjohn

Δημοσίευσηαπό johnjohn » Τρί Μάιος 05, 2009 9:28 am

...φίλε mastro μου έχει τύχει και μένα αυτή η φάση...ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω...πάντως γευστικά με βρίσκεις σύμφωνο...το ανοιχτόχρωμο είναι πιο ωραίο σε γεύση, ενώ το σκούρο εκτος της γεύσης το φοβάσαι κάπως και για στούμπωμα...

...ίσως κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία να μας έλεγε την άποψή του...εγώ αδυνατώ...αν και πολλά ακούγονται και γράφονται...
All Is Well !!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 05, 2009 12:11 pm

Να αρχίσουμε από τα εύκολα:

Η απόχρωση του πούρου δεν είναι κριτήριο γνησιότητας.
Είναι μόνο θέμα γούστου του καθενός, με τους περισσότερους από εμάς να προτιμούμε τα πιό σκούρα.

Το δεξί δαχτυλίδι (RyJ, Desde 1875, Habana Cuba) είναι πιό καινούριο. Λανσαρίστηκε πρώτη φορά με τα Short Churchills και όπως είναι φανερό θα χρησιμοποιείται στο μέλλον.
Αυτό δεν σημαίνει οτι αποσύρθηκαν όσα παλιά περίσσεψαν σε κάποια εργοστάσια ή οτι δεν θα σου τύχει παλιότερο κουτί.
Ούτε και είναι κάτι πρωτόγνωρο στα κουβανέζικα. (π.χ. πρόσφατα: HU, JLP, HdM).

Σε γενικές γραμμές πάντως, δύσκολα θα βρεις μαϊμού Mille Fleurs και αν βρεις, θα έχουν συλλεκτική αξία.
Για του λόγου το αληθές ψάξε στους εγγυημένους μαίμουδοπαραγωγούς (solocigars, getcigar, royalhabanos) κι αν έχουν σφύρα μου.
Απλά δεν αξίζει τον κόπο. 50κάτι ευρώ βρήκες τα αυθεντικά. Αυτοί πόσο έπρεπε να πουλούν τα δικά τους; Αναλογικά με τα Cohiba Esplendidos (no 1 σε μαϊμούδες) θα έπρεπε να πουλούν τα ΜF γύρω στα 20€.

Το θέμα αυτό το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και γι' αυτό μην περιμένεις και πολλές απαντήσεις από πιό παλιούς. απ' όσο ξέρω βαριούνται να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια:

1) Κανείς από τους γνωστούς προμηθευτές δεν ρισκάρει τη φήμη του πουλώντας έστω και ένα κουτί fake.

2) Οσο πιο φτηνό είναι το πούρο, τόσο μικρότερες είναι οι πιθανότητες να είναι fake.

3) To - ελαττωματικό - δαχτυλίδι από μόνο του δεν πρέπει να δημιουργεί αμφιβολίες. Οι παραχαράκτες έχουν σαν πρώτο μέλημα να φτιάξουν τέλεια δαχτυλίδια. Το αντίθετο δεν έχει νόημα.

4) Για το κουτί ισχύει το ίδιο με το 3). Εξαίρεση τα Cohiba Glass Top, που είναι και cult.

5) Oι μικρές ατέλειες και διαφορές αποτελούν ένδειξη γνησιότητας στα regular κουβανέζικα πούρα. Καμμια φορά και στα LE. Αν είναι όλα τα χαρακτηριστικά τέλεια τότε δεν είναι κουβανέζικα. :wink: :D

Οποιος θέλει μπορεί να συνεχίσει την απαρίθμησή μου και ίσως να τα βάζαμε σε κάποιο faq.
Άβαταρ μέλους
mastro

Δημοσίευσηαπό mastro » Τρί Μάιος 05, 2009 1:00 pm

Άψογος. Ας ελπίσω τότε μόνο ότι θα φτιάξουν με τον καιρό.
Rock Simplicity !!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μάιος 05, 2009 5:11 pm

εγραψες Νικ!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Μάιος 07, 2009 6:58 pm

μην μασάς, κάπνισέ τα άφοβα.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Μάιος 07, 2009 6:59 pm

τώρα για το αν θα φτιάξουν με τον καιρό, χλωμό το βλέπω.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 07, 2009 10:31 pm

συμφωνω... ποτε δεν ξερεις ομως. πχ τα RGPE γινονται λουκουμια με 2-3 χρονακια.

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες