Γιατι το παθαινω αυτο ρε παιδια;

Theodore P

Γιατι το παθαινω αυτο ρε παιδια;

Δημοσίευσηαπό Theodore P » Παρ Οκτ 30, 2009 1:40 pm

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα και θελω να με βοηθησετε αν μπορειτε και αν εχετε την ορεξη... ΚΑΘΕ πουρο που αναβω (ενω κανω οτι μ εχουν πει σωστα και οτι εχω δει στο ιντερνετ),μ σβηνει καθε 2 λεπτα...και ειναι πολυ εκνευριστικο.Και οπως ειναι λογικο, μετα απο τα 4-5 αναματα χαλαλει η γευση και γινεται πικρη,βαρια,και γενικα αθλια...Σας παρακαλω πειτε μ τι συμβαινει η τι φταιει,λογικα με την εμπειρια σας θα ξερετε η εχετε ακουσει...

ΚΑΙ 3 ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ:
1.οταν αναβετε το πουρο σας το καιτε μονο του και μετα Ρουφατε την 1 τζουρα? Η ρουφατε και οταν εχετε το πουρο στον αναμενο αναπτηρα?
2.στο αναμα αλλα και κατα την διαρκεια του καπνισματος ,"φυσατε" τον καπνο προς τα εξω για να φυγει ο πικρος καπνος?
3.ξερετε την μαρκα La Flor De Rosa Mille Fleurs (Nicaragua)? Πως σας φαινετε; θεωρειτε mild γευση;

αυτα ηθελα να σας ρωτησω..ευχαριστω, θοδωρης
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Οκτ 30, 2009 4:48 pm

για το σβησιμο, μαλλον εχεις τα πουρα σε υψηλη υγρασια.

1)και τα 2... σε λεπτα πουρα απλα τα καιω και αναβουν, σε πιο χοντρα καιω χωρις να ρουφαω πρωτακ, και μετα καιω και ρουφαω για να αναψει.

2)μονο προς το τελος

3)οχι αλλα υπαρχουν πολλα καλα νικαραγουας. Γενικα τα πουρα απο νικαραγουα δεν ειναι γνωστα για mild γευσεις, μαλλον πρεπει να πας προς Δομινικο για mild
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Παρ Οκτ 30, 2009 6:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Παρ Οκτ 30, 2009 5:05 pm

Αν μετράς σωστά το χρόνο κι αν σου συμβαίνει με όλα τα πούρα , τότε μάλλον έχει δίκιο ο προλαλήσας.
Τώρα να έχεις πετύχει όλα τα "στουμπωμένα" πούρα του κόσμου,μάλλον δύσκολο.

Όσο για το άναμμα , σχεδόν πάντα πρώτα καίω και μετά ανάβω ρουφώντας.

Το 2 δεν το κατάλαβα.

Τα συγκεκριμένα πούρα δεν τα ξέρω.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Νοέμ 02, 2009 12:12 am

Κατέβασε το επίπεδο τις υγρασία σου στον υγραντήρα κάτω από 70% (αν φυσικά λειτουργεί σωστά το υγρασιομετρο σου)
Αν θες να δεις πως μπορείς να ‘’καλιμπραρεις’’ το όργανο ψάξε εδώ μέσα και θα το βρεις!!!!
Αναμένουμε νέα σου :D
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Re: Γιατι το παθαινω αυτο ρε παιδια;

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Δευ Νοέμ 09, 2009 12:51 pm

Ο υγραντήρας σου παρά είναι υγρός. 60-70% υγρασία είναι ιδανική.

Προσωπικά ρουφάω όταν έχω το πούρο στον αναμένω αναπτήρα, ή ακόμα καλύτερα σπίρτα κέδρου.

Δεν υπάρχει, κατά την όποια πείρα μου, πικρός καπνός σε καλά πούρα, βαρύς καπνός ναι, προς το τέλος.

Πούρα Νικαράγουας, μου έχει πει ένας Κουβανός, είναι του φτωχού το κουβανέζικο πούρο! Βέβαια όλα είναι θέμα γευσιγνωσίας και παλέτας
ΠΗΤΕΡ
J.Ad

Re: Γιατι το παθαινω αυτο ρε παιδια;

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Νοέμ 10, 2009 9:09 am

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:

Πούρα Νικαράγουας, μου έχει πει ένας Κουβανός, είναι του φτωχού το κουβανέζικο πούρο! Βέβαια όλα είναι θέμα γευσιγνωσίας και παλέτας

Καλώς ήρθες Παναγιώτη, από μικρός στα βάσανα!!!!! :)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Νοέμ 10, 2009 10:34 am

J. Ad

καλώς σας βρήκα J. Ad

Λόγω δουλειάς, ταξιδεύω συχνά. Ο κουβανός, μεγαλοεπιχειρηματίας στο Μαϊάμι και ορκισμένος εχθρός του καθεστώτος, θεωρεί τα πούρα εθνικό σύμβολο και ό,τι άλλο είναι υποδεέστερο. Τείνω να συμφωνήσω. Δεν είναι θέμα "πατέντας", αλλά νομίζω ότι το κλίμα στο συγκεκριμένο νησί, σε σχέση με την Κεντρική Αμερική, είναι ιδανικό, παρά τις ομοιότητες, για την δημιουργία των συγκεκριμένων αγαπημένων καπνών. Μου έλεγε σε ενα συνέδριο ότι κάποτε έσπαζαν το εμπάργκο των κουβανεζικών πουρων τοποθετώντας τα χωρίς "δακτυλίδι" σε κασετινες από την Νικαράγουα. Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είμαι σε θέση να εξακριβώσω του λόγου το αληθές. Δοκίμασα στην Μανάγκουα εθνικό πούρο μια φορά, δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά ήταν βαρύ και όχι πολύ γευστικό, σαν να κάπνιζες πολλά τσιγάρα μαζί. Συχαίνομαι το τσιγάρο γι' αυτό δεν είμαι και ο πιό αξιόπιστος κριτής του νικαραγουανού πούρου.
ΠΗΤΕΡ

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης