Partagas D No 4

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μαρ 11, 2010 4:48 pm

Για το δαχτυλίδι τα είπε ο Νίκος. Και σωστά νομίζω. Εγώ πάντως δεν το έχω ματαξαναδεί. Αλλά δεν τα έχω δεί και όλα. Οσο ζώ βλέπω. Θα ρωτήσω, θα μάθω.

Αλλα ερωτήματα.
Μήπως και καινούργιο κουτί με τόσο τραχιά επιφάνεια; Μήπως και καινούργιο κλίπ; Μήπως και καινούργια λευκή μπάντα Habanos που το ανάγλυφό της δείχνει στη φωτογραφία ιδιαιτέρως παχύ αλλά και η καθαρότητα των γραμμάτων (ξακρίζουν) δεν είναι αυτή που έβγαζαν τόσα χρόνια(kudos epap); Μήπως και καινούργια embossments της φίρμας που πλέον σκάβουν το κουτί;

Διαφωνώ ριζικά ότι τέτοιες αποκλίσεις βρίσκονται μέσα στα όρια της χαιβανος. Απο όσα μαγαζιά αγοράζω απο την Ελλάδα ή και το εξωτερικό, τέτοια πράγματα δεν μου έχουν σερβίρει. Εν πάσει περιπτώσει, άν εμφανιστεί ο goldy ίσως δώσει διευκρινήσεις για το που φτάνουν τα μέτρα και σταθμά παραγωγής. Και μάθω και γώ.

Κουβανέζικα μπορεί να είναι. Αυτό το ξέρει αυτός που τα έστριψε. Εχει σημασία;

Σαν πολλά ερωτηματικά μου φαίνονται.

Για ένα πράγμα μόνο κρατώ επιφύλαξη. Για τις παραμορφωτικές δυνατότητες του φακού που χρησιμοποίησες amazonios.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 11, 2010 5:14 pm

Χθες, όταν πήγα σπίτι, έβαλα μερικά κουτιά 2006-2009 δίπλα-δίπλα και τις φωτογραφίες του Αμαζόνιου από τη αλλη, για να δω διαφορές.
Κανένα κουτί δεν είναι ίδιο, πως θα μπορούσε άλλωστε, εδώ δεν μιλάμε για παραγωγή χαρτονομισμάτων.
Αλλο έχει πιό βαθιά γράμματα = πιό μαλακό το ξύλο, πιό βαθιά μπήκε η σφραγίδα ή έδωσαν περισσότερη πίεση στο έμβολο..
Αλλο είχε πιό ζωντανά γράμματα = μόλις αλλάξανε μελάνι
κλπ.
Το κλιπ τι έχει ή τι δεν έχει, δεν κατάλαβα.
Για μένα τα κουτιά είναι μέσα στις "προδιαγραφές".
Αν ήταν γερμανικά, δεν θα ήταν μέσα. Ετσι απλά.

Τόσα χρόνια τέτοια μου σερβίρουν. Μπορεί να υπάρχουν και διαλογής κουτιά, όχι μόνο πούρα.
Μην αρχίζουμε λοιπόν πάλι τα ίδια.
Ασε τον άνθρωπο να καπνίσει ένα και να μας πει. Φαίνεται να το κατέχει το θέμα και έχει και την ψυχραιμία. Ισως γιατί το κατέχει.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μαρ 11, 2010 6:33 pm

Νίκος έγραψε:Ασε τον άνθρωπο να καπνίσει ένα και να μας πει. Φαίνεται να το κατέχει το θέμα και έχει και την ψυχραιμία. Ισως γιατί το κατέχει.

Δεν γνωρίζω άν το κατέχει. Γνώμες τον είδα να ζητάει. Εσύ φαντάζομαι θα ξέρεις άν κατέχει.

Εγώ αναρωτιέμαι ακόμα για τον παραμορφωτικό φακό; Και μόνο γιαυτόν.

Συνεπώς ανάλαβε τη συνέχεια.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μαρ 11, 2010 6:46 pm

Leonidas έγραψε: Μήπως και καινούργιο κουτί με τόσο τραχιά επιφάνεια; Μήπως και καινούργιο κλίπ; Μήπως και καινούργια λευκή μπάντα Habanos που το ανάγλυφό της δείχνει στη φωτογραφία ιδιαιτέρως παχύ αλλά και η καθαρότητα των γραμμάτων (ξακρίζουν) δεν είναι αυτή που έβγαζαν τόσα χρόνια(kudos epap); Μήπως και καινούργια embossments της φίρμας που πλέον σκάβουν το κουτί;

Τι διάολο έχει το κλίπ? Όλα ίδια είναι. (επανέρχομαι μετά από 8+5). Επίσης δεν βλέπω τίποτε ιδιαίτερο στο λοξό αυτοκόλητο της Habanos. Όσο για το κουτί δεν μου φάνηκε τραχιά η επιφάνεια του (και αυτό μπορεί φυσικά να συμβεί), αλλά μάλλον η ιστορία έγκειται στην δύναμη χτυπήματος της στάμπας που παραμορφώθηκε λιγάκι (τι διάολο δεν είναι και γερμανικά, όπως λέει και ο Νίκος). Μέχρι εδώ όλα συνηγορούν για fake.
Αλλά, από την άλλη δεν είναι λίγο "χοντρό" να μην είναι τέλειο τουλάχιστον το ring. Τι σκατά αντιγραφή είναι τότε?
Έχει δεί κανείς νεώτερα από SEP 09? Μήπως άλλαξαν γενικότερα οι εττικέτες? ή πολύ πιθανόν πάλι να βάλαν για εκτύπωση ότι ring βρήκαν πρόχειρα "κοκκινωπό" μπροστά τους (δουλειές της νύκτας).

Άναψε ένα βρε αδερφέ, πριν μας φάει η ... αγριόκοτα όλους!!!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μαρ 11, 2010 6:52 pm

κουκ, ότι είχα να πώ το είπα.

Νομίζω ότι εσύ με το Νίκο μπορείτε να συνεχίσετε.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μαρ 11, 2010 7:09 pm

Συγγνωμη για την εξυπναδα, αλλά πολλες φορες βρισκω αρκετα ενδιαφερουσες τις απαντησεις του εκαστοτε αποστολεα σ'αυτα τα ερωτηματα,ασχετα αν με ικανοποιουν η οχι.

Ξεχασα να πω οτι πριν δυο μερες παρελαβα ενα κουτι Cohiba robustos απο τη μανταμ Σοφια με αναλογα "προβληματα".Διπλό seal, μεγαλο και μικρο κι απο το μικρο ελειπε η μια ακρη,κομενη με ξυραφι, και χωρις barcode.
Δεν πολυ εδωσα σημασια, λογω ονόματος του μαγαζιου, αλλά περιμενω mail η τηλ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 11, 2010 9:46 pm

Leonidas έγραψε:κουκ, ότι είχα να πώ το είπα.

Νομίζω ότι εσύ με το Νίκο μπορείτε να συνεχίσετε.
Μα κι εγώ ο,τι είχα να το πω το είπα. Πριν απο εσένα.

Ευχαριστώ ομως που έχω την άνωθεν αδεια να συνεχίσω να πλανώμαι
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Παρ Μαρ 12, 2010 9:39 am

Μιλησα σημερα με το παλικαρι που μου εφερε την κουτα και μου ειπε οτι του ταφεραν απο την Ελβετια οι γονεις του απο ενα ταξιδι που ειχαν κανει...δεν ξερει απο που ,ουτε οι γονεις του θυμουνται...δεν βγαζω ακρη καθολου και ετσι που μου τα εδωσε, του τα εδωσα πισω.Εγω καπνιζω καποια χρονακια πουρα και μαλιστα η πρωτη μου κουτα ηταν Partagas D N04.
Το πουρο που εκανα εχθες μου φανηκε..."καλο".
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Παρ Μαρ 19, 2010 4:29 pm

Γαμ... άργησα!
Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στο κουτί απο κοντά αν και το δεξί μόνο για SD4 δεν μοιάζει.
Κρίμα που το έδωσες πίσω φίλε αμαζόνιε.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Μαρ 20, 2010 6:09 pm

Hrisafis έγραψε:Θα ήθελα να ρίξω μια ματιά στο κουτί απο κοντά αν και το δεξί μόνο για SD4 δεν μοιάζει.
Κρίμα που το έδωσες πίσω φίλε αμαζόνιε.

Γιατί χρυσέ μου; Κάνεις συλλογή fake κουτιών; Κρίμα δεν έχω κανένα να σου έδινα.

Πάλι καλά που το δεξί δεν σου μοιάζει με SD4. Και πώς να σου μοιάζει αφού δεν είναι;
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Σάβ Μαρ 20, 2010 6:16 pm

Αχ έχουνε δει fake κουτάκια τα μάτια μου!
Να γελάς μέχρι δακρύων. Τουλάχιστον αυτό δείχνει λιγάκι προσεγμένο. :P
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Μαρ 20, 2010 6:26 pm

Χρυσάφη, το κακό είναι ότι πάρα πολλοί άνθρωποι βλέπουν/έχουν/αγοράζουν fakes και δεν το αντιλαμβάνονται. Ούτε πιστεύω ότι η προτροπή "κάπνισε και βλέπεις" είναι σωστή. Δυστυχώς με μια τέτοια κίνηση, κατέληξα πριν μερικά χρόνια στο νοσοκομείο και μάλλον φτηνά τη γλύτωσα. Καθόλου ευχάριστη ανάμνηση.

Η γνώμη μου είναι όταν υπάρχει έστω και η παραμικρή αμφιβολία είτε για το κουτί, είτε για το περιεχόμενο, είτε για τον προμηθευτή, τότε μ α κ ρ ι ά.

Οι μπάντες, τα κουτιά, οι σφραγίδες, το μήκος, τα cups, έχουν όλα σημασία. Ολα. Σωστά υπέδειξε ο Νίκος ότι τα δαχτυλίδια της MC έγιναν κάποια στιγμή embossed (όχι ειδικά για κάποιο πούρο) και μετά άλλαξαν πάλι. Μέχρι όμως κάποια αλλαγή να επιβεβαιωθεί, καλό είναι να προσέχουμε.

Πήγα σε τρία-τέσσερα μαγαζιά στην Αθήνα και ζήτησα να δώ (ξανά τις μπάντες) των PSD4. Δεν βρήκα αυτόν το κωδικό άλλα είδα παραγωγές 2009. Δεν υπήρχε τέτοια μπάντα πουθενά.

Αρα προσοχή.
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Σάβ Μαρ 20, 2010 6:34 pm

Σωστά τα λες Λεωνίδα αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι οι καπνιστές πούρων τόσο εξοικιωμένοι με κουτιά είτε γιατί δεν τα προσέχουν είτε γιατί πολλοί αγοράζουν σε sticks. Εκεί ποντάρουν και οι δημιουργοί τους βέβαια.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει topic που να αφορά βασικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα κουτί της Habanos τότε ταπεινή μου γνώμη είναι να γίνει ένα ώστε να μπορούν οι επισκέτπτες να αναζητούν πληροφορίες.

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης