Partagas D No 4

Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Partagas D No 4

Δημοσίευσηαπό amazonios » Τετ Μαρ 10, 2010 2:07 pm

Μου εφερε ενα φιλαρακι να δω αν ειναι "σωστο" πουρο μια κουτα Partagas D No 4 "09 και διαπιστωσα με μια πρωτη ματια εχοντας μια κουτα του ΄08 οτι κατι παιζει με το brand και γενικα με την κουτα.Μπορειτε να μου πειτε και την δικια σας γνωμη?.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 10, 2010 7:44 pm

Κανεις ρε παιδια και αναγκάζομαι να γράψω απο το κινητό!
Εν ολίγοις:
Αυτο με το στενοτερο δαχτυλίδι δεν ειναι δ4. Θα μπορούσε καλλιστα να ειναι δ5, αν το εγραφε. Αυτα είναι τα χρώματα του και οι αναλογίες του.
Απορία άξιον λοιπόν, πώς αντεγραψαν απο τη μια τόσο καλά την ταινία με το ολογραμμα και εκαναν τετοια γκάφα απο την αλλη.
Θα ελεγα, ειναι αυθεντικα και καποιος εκανε το λαθος στο τυπογραφείο, Κουβανοί ειναι, αν δεν ηταν και καποια ακομα λαθη
Η εμφανιση των πούρων στο κουτι. Χαώδης.
Το αυτοκολητο Habanos. Λαθος χρώματα, λαθος γραμματοσειρα (πιο fat).
Αυτα εκ πρωτης
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Μαρ 10, 2010 7:52 pm

Αντε με πρόλαβε ο άλλος. Τι να κάνω έχω και δουλειές πανάθε μα με.

Το δεξί δεν είναι D4. Ακόμα και η απόσταση του 4. απο το τέλος της μπάντας (δεξί) είναι εκτός προδιαγραφών. Επίσης το χρώμα του δεν είναι D4.

Το κουτί και ειδικώτερα το embossment δεν είναι Partagas. Κάτι σε μαρκετερί μου θυμίζει:lol:
Αυτά

Απορία. Φίλος στα έφερε για εξέταση ή κάτι ετοιμάζεσαι να μας πείς;

Καλά. Τώρα χαζεύω τη λοξή μπάντα Habanos. Πόσο μλκς είναι αυτοί που τόφτιαξαν;

Edit. Νίκο πάρε ένα iphone. Με κουράζεις απίστευτα πλέον. Γράφω απο κινητό. Φτηνές δικαιολογίες ιδιοκτήτου μαιμουδοτηλεφώνων.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 10, 2010 8:09 pm

Εσυ εχεις δουλειες κι ο ... αλλος ξυνεται.
Αφου. Ειπα. Δ5 ειναι το δεξι δαχτυλιδι. αυτα ειχαν αυτα εβαλαν. αντε εγραψαν 5 αντι για 4.
Φωτογραφια του bar code δεν ειδαμε. Αφου εχει ολογραμμα πρεπει να εχει και αποτετειο. Εκτος κι αν ειναι απ τον px, που το γδαιρνει το bar code. Οχι παντα ομως. καποια του ξεφευγουν.Αντε να μαθουμε και το ποθεν εσχε.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Μαρ 10, 2010 8:19 pm

Νίκος έγραψε:Αντε να μαθουμε και το ποθεν εσχε.

Για έσχε παίζει. Για αίσχος ανησυχώ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 10, 2010 8:21 pm

Lee, σε βλέπω, εδω εισαι, οπως κι ο αλλος που μουλαρωσε :lol:
Να σε ρωτησω λοιπον, γιατι επελεξες το ονομα καποιου, που κερδισε ολες τις μαχες, αλλα εχασε τον πολεμο;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 10, 2010 8:28 pm

Αισχος, γιατι ομως;
Απλα λογοπαιγνιο;

Ο κοντρακιας ποιος ειναι;
Λογοπαιγνιο κι αυτος;
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Τετ Μαρ 10, 2010 8:38 pm

Νίκος έγραψε:Φωτογραφια του bar code δεν ειδαμε.

Δεν υπηρχε ηταν κομμενο με ξυραφι.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Μαρ 10, 2010 8:43 pm

η λοξη ταινια δεν μου χτυπησε στο ματι, αρα μαλλον να ανησυχω, κατι δεν βλεπω. οι διαφορες στα δακτυλιδια βγαζουν ματι, το ιδιο και η σταμπα που κοντευει να τρυπησει το κουτι.
αλλά και εκεινη η πρασινη ταινια, που δεν διπλωνει ο θυρεος στην ακμη του κουτιου τι σας λεει;

προελευση θα μας πεις;
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μαρ 10, 2010 8:46 pm

Επειδή με προβλημάτισαν οι παραπάνω, έκανα και εγώ με την σειρά μου, έναν έλεγχο σε 8 κουτιά που είχα στο γραφείο. Τα παραπάνω κουτιά προέρχονται από 4 διαφορετικούς ιντερνετικούς προμηθευτές και μόνον το ένα από αυτά, από τους λεγόμενους "ακριβούς". Να σημειωθεί ότι κανένα δεν ήταν SEP 09 αλλά τα δικά μου ήταν αρκετά παλαιότερα με το νεώτερο κουτί AGO 09 (3 τεμ). Μετά από έλεγχο διαπίστωσα ότι τόσο τα μικρά (νέα) όσο και τα μεγαλύτερα (παλαιά) πράσινα αυτοκόλητα έχουν συνεχόμενη αύξουσα αρίθμηση το καθένα (στα κουτιά του Αυγούστου 09). Δεδομένου ότι παρατήρησα α/α στα cuban seals (ΙΜ, JK οι πιο πρόφατοι) σε "σχετική" αντιστοιχία με τα box codes, εκτιμώ ότι το seal είναι αυθεντικό (για παραγωγή του Σεπτέμβρη 09). Καλό θα ήταν η φωτογραφία να έδειχνε όλο το cuban seal, ειδικά το διπλωμένο τμήμα του που έχει και τους κωδικούς.

Όσον αφορά το λοξό αυτοκόλητο της Ηabanos βρήκα εντάξει τα χρώματα και τις γραμματοσειρές. Μια επιφύλαξη (απόδοση φωτογραφίας) κρατώ για το φύλλο καπνού, αλλά δεν είχα μεγενθυντικό φακό για το ελέγξω καλύτερα και ξεστραβώθηκα. Θα ελέγξω - συγκρίνω ακόμη 5 κουτιά που είναι στο σπίτι και θα δούμε.

Στο ring σαφώς και έχουμε πρόβλημα. Δεν είναι σε καμιά πέρίπτωση D4, τουλάχιστον σε μέγεθος, χρώμα και ίσως γραμματοσειρά. Όπως αναφέρει ο Νίκος είναι σωστό για D5 με ορθρογραφικό λάθος. Ακόμη και για Κούβα δεν θεωρώ αποδεκτή τέτοια αστοχία.

Όσο για το κουτί (embossment) δεν βρήκα κάτι κοντινό αφού και το πλέον άστοχο (άσχημα χτυπημένο) δέν μοιάζει σε τίποτε με το υπό κρίση κουτί. Εδώ απέχουμε αρκετά.

Σε όλα τα κουτιά, τα πούρα ήταν τακτοποιημένα και δεν θυμίζουν σε καμιά περίπτωση, την εικόνα του υπό κρίση κουτιού (με την επιφύλαξη ότι δεν άλλαξε η διάταξη των πούρων, από το χέρι του φωτογράφου).

Συμπέρασμα (δικό μου - με 5 8) κρατούμενα): δεν είναι Partagas ή καλύτερα δεν είναι Habanos.

ΥΓ. Επόμενη κίνηση, ίσως μια μικροεπέμβαση. Ξέρεις, εγχειρησούλα 8) 8)
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Τετ Μαρ 10, 2010 8:50 pm

cpt Kouk έγραψε:Στο ring σαφώς και έχουμε πρόβλημα. Δεν είναι σε καμιά πέρίπτωση D4, τουλάχιστον σε μέγεθος, χρώμα και ίσως γραμματοσειρά. Όπως αναφέρει ο Νίκος είναι σωστό για D5 με ορθρογραφικό λάθος. Ακόμη και για Κούβα δεν θεωρώ αποδεκτή τέτοια αστοχία.

Παρατηρησα οτι του λειπουν και καποιες τελειες στο ring ,στην φωτογραφια φαινεται στο D και στο 4....
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 10, 2010 8:56 pm

Βρηκα κι εγω ενα του Σεπτεμβρη με πληρη στοιχεια:
STA SEP-09, κωδικος 00000 3997479.

Ο φιλος μας βασανιζει και βγαζουμε τις λεπτομερειες μια-μια με το τσιγκελι.
Πες τα μας ολα με τι μια, αλλιως θ' αρχισω το οφ τοπικ με τον μΠΑΟΚ. Δε θελει και πολυ :D

EDIT: η απαντηση στον κωδικό μου:
Legal code. The product is original from Habanos S.A.

HSA: 10.8078.18.0690

Descripcion: PARTAGAS SERIE D No.4 SBN-UW-C/L-12,13-n-25
Τελευταία επεξεργασία από Νίκος σε Πέμ Μαρ 11, 2010 11:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 10, 2010 9:10 pm

Σε συνεχεια οσων γραφει ο κουκ. Μπορει να τα ανακατεψε ο αγοραστης τα πουρα στο κουτι.
Δεν μας λεει.
Απο την αλλη σκεφτομαι τα Edmundo. Κι εκει ειχαν κανει κατι παλαβα με τα δαχτυλιδια.
Μια embossed, μετα παλι οχι, άλλα χρωματα...
Ρε μπας και αλλαξαν το δαχτυλιδι; πλεον;
Και τζαμπα η αναστατωση;
Λεω μηπως;
καπνισε και κανενα. Τα wrapper μια χαρα φαινονται. Παραειναι καλα. Δομινικανα;
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Μαρ 10, 2010 9:49 pm

Νίκος έγραψε:Lee, σε βλέπω, εδω εισαι, οπως κι ο αλλος που μουλαρωσε :lol:
Να σε ρωτησω λοιπον, γιατι επελεξες το ονομα καποιου, που κερδισε ολες τις μαχες, αλλα εχασε τον πολεμο;

Εγω δεν μουλαρωσα,απλα μπαινοβγαινω στο φορουμ ψαχνοντας καποιον να αρπαχτω αλλα δεν βρισκω ουτε ενα τοσο δα μικρο...ινδιανακι :wink:
Δεν μπορω να παρω θεση στο θεμα μιας και η απαιτουμενη εμπειρια μου λειπει οποτε απλα βλεπω και μαθαινω.
Οσον αφορα την off-topic (how unusual ! )ερωτηση σου,απαντιεται μονο αν εισαι φανατικος μελετητης της Ιστοριας(οχι μονο της γραμμενης απο τον εκαστοτε νικητη-ολοκληρης της Ιστοριας),με αρχεγονα αντρικα ενστικτα οπως πολεμος,ευγενεια,περηφανεια,πατριδα,lost causes,ξερεις,ολα αυτα που ως παιδια μας συναρπαζαν οταν τα ακουγαμε και τα διαβαζαμε για να παμε 40 καποια στιγμη και να τα ξεπουλησουμε για EBITDA,mark-up,αποσβεσεις,τζιπ και Αραχοβα.Ε,λοιπον επειδη η συνειδηση μου πολλες φορες αρνειται να με αφησει να μεγαλωσω κρατησα ενα ονομα απο τις εφηβικες μου παραστασεις ενος ανθρωπου γενναιου,ευγενικου και μαχητη που εκανε τα παντα για τα πιστευω του και τελικα εχασε με το κεφαλι ψηλα κερδιζοντας το σεβασμο και την αναγνωριση ολων των ανθρωπων,friends and foes!
Λες να το αλλαξω σε Schwartzkopf η Collin Powell?? :lol: :lol: :wink:

p.s Θα μπορουσε να ειναι και Λεωνιδας αλλα με προλαβε στο copyright ο ..γνωστος προβοκατορας του αδερφου μου :lol:
Τελευταία επεξεργασία από General LEE σε Τετ Μαρ 10, 2010 9:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Μαρ 10, 2010 9:51 pm

κάπνισε ένα ρε φίλε να δεις. τόσο απλό.
αν όπως φαντάζομαι θα καταλάβεις και μετά βλέπουμε
από ποιον είναι τι και πως.
τα υπόλοιπα, με τους κουβανούς είναι σχετικά.
ειδικά με τα χρώματα των πούρων αυτό είναι που σε μαρέβες παίζεται.
αν δεν κουνήθηκαν τα δαχτυλίδια, πράγμα που θεωρώ πιθανό μετά την αφαίρεση πούρων, τότε υπάρχει πρόβλημα, αν και πιστεύω πως γενικά οι αντιγραφείς το προσέχουν. τώρα με τα δαχτυλίδια δεν ξέρω, μπορεί να έχετε δίκιο.
τώρα με τη γεύση, μάλλον έχουν όλα τα συγκεκριμένα πρόβλημα τελευταία.
βγάζουν πολλά, σε πολλά εργοστάσια και απορώ πως βρίσκουν τα ίδια καπνά και χαρμάνια.
τα τελευταία που κάπνισα αν τα κάπνιζα πριν δέκα χρόνια θα νόμιζα πως ήταν ονδούρα...

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης