Απορία για αυθεντικότητα πούρων COHIBA ESPLENDIDOS

tsr222

Απορία για αυθεντικότητα πούρων COHIBA ESPLENDIDOS

Δημοσίευσηαπό tsr222 » Δευ Ιούλ 26, 2010 3:21 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει και ασχολούμαι μαζί με τον αδερφό μου με τα πούρα, οπότε δεν είμαι και πολύ σχετικός αλλά έχω μια απορία σχετίκα με την αυθεντικότητα κάποιων πούρων που αγόρασε πρόσφατα ο αδερφός...

Αγόρασε πρόσφατα μια 25άδα COHIBA ESPLENDIDOS, από ένα site, και το παρέλαβε χθες...Το κουτί από κάτω έχει ένα κωδίκο EMA NOV 08, πως μπορούμε να καταλάβουμε αν είναι αυθέντικα χωρίς να αφαιρέσουμε την ζελατίνα από το κουτί? (Η τιμή που τα αγόρασε είναι 350 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά.)

Να προσθέσω ότι το κουτί από έξω έχει πάνω αριστερά μια ταινία που γράφει HABANOS, κάτω αριστερά μια πράσινη ταινία με ένα ασημένιο ολόγραμμα.

Δοκίμασα να κάνω και το τέστ στο site της HABANOS αλλά από ότι διάβασα οι συσκευασιες μετά το 2009 έχουν κωδικό (ή κατάλαβα λάθος?)

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, τον ευχαρίστω εκ των προτέρων!!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 26, 2010 4:29 pm

Κάπως ανάποδα το πήγατε. Πρώτα ρωτάς και μετά δίνεις 350€.
Ρωτάς, γιατί η πηγή παίζει μέγιστο ρόλο. Υπάρχουν έμποροι, που 99,99% θεωρούνται, οτι πουλούν αυθεντικά πούρα.
Αν έχεις ψωνίσει από τέτοιον, οι επιπλέον ερωτήσεις και αμφιβολίες είναι περιττές.
Ισχύει βέβαια και το αντίθετο: έμποροι, που πουλούν 100% μαϊμούδες.

Επίσης, από τα χαρακτηριστικά που παραθέτεις δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα για την γνησιότητα. Ταινίες, κωδικούς, ολογράμματα έχουν και οι απομιμήσεις.
Μετά το 2009 έχουν barcode. Αλλά όχι όλα. Μπορεί όμως να βρεις και του 2008 με δεύτερη ταινία, που να έχει barcode, χωρίς να σημαίνει οτι είναι μαϊμού
Τα πάντα στα κουβανέζικα πούρα υπόκεινται σε κανόνες. Το κακό όμως είναι, οτι δεν τους εφαρμόζουν πάντα αλλά και οτι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις.

Και επιμένω: αν δεν έχεις κάποια εμπειρία με το άθλημα, πώς πας στα τυφλά και ψωνίζεις για 350€ πούρα;
Και μάλιστα τα συγκεκριμένα Εsplendido, που είναι μακράν πρώτα σε απομιμήσεις;

Εν πρώτοις λοιπόν, από πού τα πήρατε;
πμ, για να μην σοκαριστούν κάποιοι πουρατανοί. :wink:
tsr222

Δημοσίευσηαπό tsr222 » Δευ Ιούλ 26, 2010 4:52 pm

Το ξέρω ότι ο αδερφός έκανα μάλλον ''πατάτα'' αλλά και αύτος πήγε και τα αγόρασε χωρίς να ρωτήσει κανέναν, να φανταστείς ότι την προηγούμενη βδομάδα μου είπε ότι τα πήρε!!
Προσωπικά, πρίν από μια τέτοια αγορά θα ρώταγα τι ''παίζει'' με τα συγκεκριμένα πούρα, απλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω γιατί το εν λόγω site υπόσχεται επιστροφή χρημάτων αν τα επιστρέψουμε εντός 21 ημερών...Απλά πρέπει να είναι σφραγισμένα για την επιστροφή και γι'αυτό δεν τα έχουμε ανοίξει...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 26, 2010 6:47 pm

Καλοκάπνιστα λοιπόν, μιας και δεν βλέπω τίποτα να μπορεί ή χρειάζεται να προστεθεί.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Ιούλ 26, 2010 9:01 pm

αν η πρώτη αγορά είναι 350 ευρώ, λογικά υπάρχει πληθώρα χρημάτων.
δεύτερον αν συνυπάρχει και άγνοια παό πούρα προς τι η ερώτηση?
αφού και να τα καπνίσετε δε θα καταλάβετε.
μήπως είναι μια συγκαλυμένη ερώτηση για διαδικτυακούς τόπους.
δυστυχώς αυτό απαγορεύεται.
tsr222

Δημοσίευσηαπό tsr222 » Δευ Ιούλ 26, 2010 9:13 pm

kostashabanos έγραψε:αν η πρώτη αγορά είναι 350 ευρώ, λογικά υπάρχει πληθώρα χρημάτων.
δεύτερον αν συνυπάρχει και άγνοια παό πούρα προς τι η ερώτηση?
αφού και να τα καπνίσετε δε θα καταλάβετε.
μήπως είναι μια συγκαλυμένη ερώτηση για διαδικτυακούς τόπους.
δυστυχώς αυτό απαγορεύεται.

Γιατί τόση καχυποψία? Καταλαβαίνω βέβαια από μια μερία ότι στο διαδίκτυο δεν καταλαβαίνεις τις προθέσεις του συνομιλητή σου άμεσα, εκτός και αν τον γνωρίζεις αρκετά, αλλά τι σχέση έχει που διατέθηκαν 350 ευρώ για μια κασετίνα με πούρα από κάποιον που δεν είναι και πολύ σχετικός αλλά θέλει να ασχοληθεί? Δηλαδή δεν θα ήταν καλό να ξέρουμε αν αυτά που θα καπνίσουμε είναι αυθεντικά πούρα, και όχι ''μούφες''? Τα πούρα που αγόραστηκαν είναι για προσωπική χρήση και όχι για πώληση...

(Οι απορίες - ερωτήσεις μου είναι σε φιλικό κλίμα και ελπίζω να μην παρεξήγηθω από κανέναν !!!)
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Ιούλ 26, 2010 9:49 pm

tsr222 έγραψε: Γιατί τόση καχυποψία?

Προφανώς γιατί ένας νεοεισερχόμενος στον κόσμο των πούρων, θα μπορούσε κάλιστα να ξεκινήσει με ένα κόστος 100-150 € ανά κουτί (και μιλάμε για εξαιρετικά πούρα που υπάρχουν σε αυτήν την κητηγορία τιμής και φυσικά γνήσια). Και ίσως επειδή κοντέψαμε να γίνουμε ...κώλος προ καιρού με τις αναφορές σε ιντερνετικούς πωλητές ή ακόμη γιατί είμαστε πλέον πλού κοντά να αρχίσουν να ψάχνουν και εμάς για να κλείσουμε την τρύπα του ... όζοντος, αφού αλλού δεν πρόκειται να βρεθούν φράγκα, ούτε ζωγραφιστά.
Και ακόμη γιατί εισαι νεοεισερχόμενος, όπως είπες και μόνος σου, ενώ οι υπόλοιποι λίγο ή πολύ ξέρουμε πόσο ... βρωμάνε τα .....χνώτα του διπλανού μας.
tsr222

Δημοσίευσηαπό tsr222 » Δευ Ιούλ 26, 2010 10:47 pm

tdk63 έγραψε:
tsr222 έγραψε: Γιατί τόση καχυποψία?

Προφανώς γιατί ένας νεοεισερχόμενος στον κόσμο των πούρων, θα μπορούσε κάλιστα να ξεκινήσει με ένα κόστος 100-150 ? ανά κουτί (και μιλάμε για εξαιρετικά πούρα που υπάρχουν σε αυτήν την κητηγορία τιμής και φυσικά γνήσια). Και ίσως επειδή κοντέψαμε να γίνουμε ...κώλος προ καιρού με τις αναφορές σε ιντερνετικούς πωλητές ή ακόμη γιατί είμαστε πλέον πλού κοντά να αρχίσουν να ψάχνουν και εμάς για να κλείσουμε την τρύπα του ... όζοντος, αφού αλλού δεν πρόκειται να βρεθούν φράγκα, ούτε ζωγραφιστά.
Και ακόμη γιατί εισαι νεοεισερχόμενος, όπως είπες και μόνος σου, ενώ οι υπόλοιποι λίγο ή πολύ ξέρουμε πόσο ... βρωμάνε τα .....χνώτα του διπλανού μας.

Ο αδερφός μου επειδή τα οικονομικά του είναι σε πολύ καλή κατάσταση έκανε αύτη την επιλογή και ξόδεψε 350 εύρω, που είναι το κακό? Η απαντησή σου δεν έχει να κάνει με αύτο που ρώτησα, αλλά τέλος πάντων δεν επείδη στο forum δεν γράφτηκα για αντιπαραθέσεις αλλά για να λύσω κάποιες απορίες μου, νομίζω πως το θέμα μου πρέπει να λήξει εδώ...
Ευχαριστώ πάντως τον φίλο Νίκο για την σχετική του απάντηση! :D
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Ιούλ 27, 2010 8:46 am

tsr222 έγραψε: Ο αδερφός μου επειδή τα οικονομικά του είναι σε πολύ καλή κατάσταση έκανε αύτη την επιλογή και ξόδεψε 350 εύρω, που είναι το κακό? Η απαντησή σου δεν έχει να κάνει με αύτο που ρώτησα, αλλά τέλος πάντων δεν επείδη στο forum δεν γράφτηκα για αντιπαραθέσεις αλλά για να λύσω κάποιες απορίες μου, νομίζω πως το θέμα μου πρέπει να λήξει εδώ... Ευχαριστώ πάντως τον φίλο Νίκο για την σχετική του απάντηση! :D

Προφανώς η οικονομική κατάσταση του καθενός δεν είναι το άμεσο αντικείμενο συζήτησης. Για πούρα μιλάμε άλλωστε και όχι για ...μανταλάκια! Αυτό παραλείπεται για ευνόητους λόγους. Λίγο ή πολύ θα πληρώσουμε όλοι, κάτι παραπάνω. Αλλά βρε αδερφέ, δεν ξεκινάς με Esplendidos.
Και τολμώ να πώ ότι και η απάντηση του Κώστα είναι εξίσου σχετική με τις άλλες.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Ιούλ 27, 2010 11:07 am

Φίλε tsr222, πολύ απλά, απο πού τα αγόρασες?
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 27, 2010 12:16 pm

Μου έστειλε την πηγή με πμ.
Λοιπόν, το σάιτ αυτό δεν το γνωρίζω. Είναι σε κάποιο μικρό νησί της Καραϊβικής.
Αγνωστο στο 95% του πληθυσμού, θα έλεγα.
Εξ αρχής, θα την επέφευγα την περιοχή. Για πολλούς -αυτονόητους- λόγους.

Αφού όμως τα πούρα έφτασαν αισίως στα χέρια σας και (αφού) τα οικονομικά δεν είναι πρόβλημα, καπνίστε τα.
Φέρτε και σε κανα meeting να τα δοκιμάσουμε.
tsr222

Δημοσίευσηαπό tsr222 » Τρί Ιούλ 27, 2010 12:19 pm

Νίκος έγραψε:Μου έστειλε την πηγή με πμ.
Λοιπόν, το σάιτ αυτό δεν το γνωρίζω. Είναι σε κάποιο μικρό νησί της Καραϊβικής.
Αγνωστο στο 95% του πληθυσμού, θα έλεγα.
Εξ αρχής, θα την επέφευγα την περιοχή. Για πολλούς -αυτονόητους- λόγους.

Αφού όμως τα πούρα έφτασαν αισίως στα χέρια σας και (αφού) τα οικονομικά δεν είναι πρόβλημα, καπνίστε τα.

Αυτή μάλλον είναι και η καλύτερη λύση!!! :D :D :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιούλ 27, 2010 1:10 pm

Νίκος έγραψε:Αφού όμως τα πούρα έφτασαν αισίως στα χέρια σας και (αφού) τα οικονομικά δεν είναι πρόβλημα, καπνίστε τα.

Λεφτά να φέρετε. Οχι πούρα. Απο δαύτα έχουμε.
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Σάβ Ιούλ 31, 2010 12:06 am

Άναψε ένα και αν σου αρέσει τότε είναι original. Μην ακούς κανένα. Και τι έγινε αν είναι μπανάνες, cohiba στο χέρι θα έχεις.

Αν μπορείς ανέβασε μερικές φωτογραφίες, ίσως να σου λύσουμε την απορία.
Αντώνης Γ.
tsr222

Δημοσίευσηαπό tsr222 » Κυρ Αύγ 01, 2010 12:22 am

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και καμία φώτο, δοκίμασα ένα και μου φάνηκε ωραίο στη γεύση και όχι πολύ βαρυ... (σιγά την εμπειρία που έχω δηλαδή, αλλά θα μάθω σιγά σιγά... :D :D )

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης