ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΥΡΑ

pokergr

ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό pokergr » Τρί Οκτ 24, 2006 8:31 pm

Μέσα στον υγραντήρα μου έχω διάφορα πούρα.Κάποια Partagas Mille Fleurs που έχω εμφάνισαν λευκά στίγματα και έχουν αλλοιωμένη γεύση.Τι να κάνω;
Hasta luego amigos!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Οκτ 25, 2006 9:32 am

Τα λευκά στίγματα αν είναι μικρά και ομοιόμορφα είναι bloom οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι μεγάλα και ανομοιόμορφα τότε είναι ΜΟΥΧΛΑ :shock:

Θα προσπαθήσω να βρω φωτογραφίες για του λόγου το αληθές.

Είσαι σίγουρος ότι έχουν αλλοιωμένη γεύση;
Christos C

ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό Christos C » Πέμ Ιαν 11, 2007 11:28 am

SOOOS! Σε ένα κουτί El Principe (Oct 05) ειδα σε δυο πούρα λευκά στίγματα (περίπου δυο με τρία στο καθένα). Έκανα έναν έλεγχο στα υπόλοιπα του κουτιού και μου φάνηκαν ΟΚ. Την υγρασία του υγραντήρα μου την κρατώ ανάμεσα στο 68-73% (έχω ηλεκτρονικό υγρόμετρο). Είναι δυνατόν να είνα μούχλα? Κινδυνεύουν τα υπόλοιπα κουτιά στο cab που έχω? (έχω καμια δεκαρια κουτιά με διάφορα πούρα). Τα έβγαλα αυτά τα δυο πούρα από το κουτί. Πρέπει να ανοίξω όλα τα υπόλοιπα κουτιά για έλεγχο? (τα περισσότερα είνα του 2006). Βοήθεια pleaseee :( :( :(
Χρήστος Χ.
--------------------------
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Re: ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Πέμ Ιαν 11, 2007 1:04 pm

[quote="Christos C"]SOOOS! Σε ένα κουτί El Principe ...

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ, ΑΝ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ SILKMAN ΣΤΕΙΛΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΟΥΧΛΑΣ (MOLD) ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΕΥΚΩΝ ΣΤΙΓΜΑΤΩΝ (BLOOM). ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΓΧΟ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΩΣΗ. ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΑ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥΡΟΥ ΣΗΜΑΔΙ ΣΩΣΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΚΑΙ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ. ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙΣ ΑΠΑΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΘΑΡΟ ΑΟΣΜΟ ΠΑΝΙ. ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ, ΑΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΣΜΕΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ. ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΑΠΡΟΡΟΥΧΑ ΝΑ ΑΕΡΙΣΤΟΥΝ....ΑΥΤΑ...
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
Christos C

Δημοσίευσηαπό Christos C » Παρ Ιαν 12, 2007 2:29 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλές Σταύρο. Θα κινηθώ δεόντως. Ελπίζω να μην έχω δυσάρεστες εξελίξεις.
Χρήστος Χ.

Άβαταρ μέλους
Skipper_D

Δημοσίευσηαπό Skipper_D » Παρ Ιαν 12, 2007 3:26 pm

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε: ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙΣ ΑΠΑΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΘΑΡΟ ΑΟΣΜΟ ΠΑΝΙ. ..

Θα μπορουσες εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις ενα πολυ μαλακο πινελακι... :wink:
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Παρ Ιαν 12, 2007 3:46 pm

Θα μπορουσες εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις ενα πολυ μαλακο πινελακι...

Σωστος!!! Απλα με το πανακι τα χαιδευεις γνωριζεσαι λιγο μαζι τους τα καλοπιανεις για να σου ανταποδωσουν τα μεγιστα αργοτερα...αστειευομαι.
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Παρ Ιαν 12, 2007 3:47 pm

Θα μπορουσες εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις ενα πολυ μαλακο πινελακι...

Σωστος!!! Απλα με το πανακι τα χαιδευεις γνωριζεσαι λιγο μαζι τους τα καλοπιανεις για να σου ανταποδωσουν τα μεγιστα αργοτερα...αστειευομαι.
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
ΖΑΧΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΑΡΙΑΣ » Παρ Ιαν 12, 2007 5:25 pm

ΣΤΑΥΡΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ "ΘΩΠΕΙΑ" :D .ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 12, 2007 8:34 pm

Θα μπορουσες εναλλακτικα να χρησιμοποιησεις ενα πολυ μαλακο πινελακι..

Πολύ σωστά! ή ένα πινελάκι των 2 ιντσών.
Έχουμε λοιπόν λίγο μπλέ φθαλίου, λίγο βαν νταϊκ καφέ, λίγο κόκκινο αλιτζαρίνης και λίγο λευκό τιτανίου. Τα ανακατεύουμε σιγά-σιγά.
Ας διασκεδάσουμε λοιπόν λίγο. Κάπου εδώ ζεί ένα δέντρο. Ας του δώσουμε λοιπόν και έναν φίλο. Στον δικό σας κόσμο εσείς αποφασίζετε για το που ζεί το δέντρο και ο φίλος του.................... :shock: :shock:
"Από τα μαθήματα ζωγραφικής του Bob Ross στην ΕΤ3"
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιαν 13, 2007 12:53 pm

"Από τα μαθήματα ζωγραφικής του Bob Ross στην ΕΤ3"[/quote]

Δημήτρη αυτός ο τύπος δεν έχει πολύ πλάκα? Χρησιμοποιεί στερεότυπες εκφράσεις όπως: ''τώρα πρέπει να πάρουμε μια μεγάλη απόφαση. Πού θα βάλουμε αυτό το δεντράκι'' ή ''κάπου εδώ ζει ένα δέντρο'' ή ''ας βάλουμε εδώ ένα φίλο του (δέντρο)'' και άλλα πολλά τέτοια. Έχει μία μανία με τα δέντρα.

Άσε το παρουσιαστικό του.! Πολύ πλάκα ο κυριούλης. Καμιά φορά τον βλέπω και χαλαρώνω.
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Σάβ Ιαν 13, 2007 11:14 pm

Christos C

Δημοσίευσηαπό Christos C » Δευ Ιαν 15, 2007 12:30 pm

Δημήτρη αυτός ο τύπος δεν έχει πολύ πλάκα? Χρησιμοποιεί στερεότυπες εκφράσεις όπως: ''τώρα πρέπει να πάρουμε μια μεγάλη απόφαση. Πού θα βάλουμε αυτό το δεντράκι'' ή ''κάπου εδώ ζει ένα δέντρο'' ή ''ας βάλουμε εδώ ένα φίλο του (δέντρο)'' και άλλα πολλά τέτοια. Έχει μία μανία με τα δέντρα.

Εμένα πάντως με εντυπωσιάζει το πόσο εύκολα είναι όλα...
"Ας δώσουμε λίγη κίνηση στο καταράκτη μας. Κάνουμε αυτή την μικρή ελλειπτική κίνηση με το πινέλο μας επάνω στο λευκό τιτανίου και ορίστε. Ας βάλουμε κι έναν βράχο. Ορίστε, είδατε τι εύκολο που είναι?(!!!) Τι λέτε να βάλουμε κι ένα έλατο? Ορίστε τόσο απλά... Ας φτιάξουμε και το σύννεφο που σηκώνουν τα νερά του καταράκτη. Τρίβουμε λίγο τον καμβά με το χέρι μας κάνουμε αυτή την κίνηση με το πινέλο μας κι ορίστε. Δεν είναι πολύ απλό? :x :x :x (αυτή η έκφραση με σκοτώνει...)
Χρήστος Χ.

left

Δημοσίευσηαπό left » Δευ Φεβ 11, 2008 9:35 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 70 ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΟΛΛΑ ΣΕ 2 ΠΟΥΡΑ ΜΟΥ.ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?????
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Τετ Μαρ 11, 2009 9:18 pm

Επαναφέρω το θέμα αυτό καθότι παρατήρησα το ίδιο πράγμα σε κάποια RYJ No2 πούρα που αγόρασα από τα Ελληνικά Duty Free.

Δείτε και μόνοι σας:

http://img17.imageshack.us/img17/7600/img1738e.jpg
http://img136.imageshack.us/img136/2705/img1739.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/9610/img1740p.jpg

Επίσης να αναφέρω ότι τα πούρα είναι πολύ σκληρά και 2 που κάπνισα μόνο καλά δεν ήτανε.
Δείτε επίσης αντίστοιχα και τις χρωματικές διαφορές στα πούρα, δείγμα της κακής συντήρησης.
Ήδη έχω διαμαρτυρηθεί και αναμένω.

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης