ΒΟΗΘΕΙΑ: Cohiba FAKE

Άβαταρ μέλους
giannis_p

ΒΟΗΘΕΙΑ: Cohiba FAKE

Δημοσίευσηαπό giannis_p » Τρί Μαρ 19, 2013 5:47 pm

Θα ήθέλα να ζητήσω τη βοήθειά σας στο εξής θέμα. Πριν 5 μέρες αγορασα ένα πούρο από γνωστό καπνοπωλείο της Πάτρας. Το πούρο αυτό ήταν το "Cohiba Piramides Edicion Limitada 2010". Προχτές ψάχνοντας γι'αυτό στο ίντερνετ βρήκα ότι ποτέ δεν υπήρξε τέτοια limitada για την Cohiba το 2010 και ότι είναι fake αυτό που αγόρασα. Ευτυχώς έχω την απόδειξη αγοράς και δεν το έχω καπνίσει το πούρο. Πού πιστεύετε ότι θα πρέπει να απευθυνθώ; Στον καπνοπώλη ή σε κάποια αρμόδια αρχή(δεν ξέρω αν αυτή είναι η αστυνομία ή αν υπάρχει κάποιος άλλος φορέας για τέτοια θέματα).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντησή σας

Υ.Γ. Συγχωρέστε με αν το θέμα δεν το άνοιξα στο σωστό μέρος, αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα έπρεπε να ανοιχτεί εδώ ή στο χώρο περί νομικών θεμάτων.
Άβαταρ μέλους
trendy

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ: Cohiba FAKE

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Μαρ 19, 2013 5:53 pm

Έχεις κάποια φωτογραφία του να ανεβάσεις σε καλή ανάλυση;
Είσαι 100% σίγουρος ότι πήρες αυτό και όχι από κάποιο διπλανό κουτί ή από το πάνω ή κάτω ράφι; Συχνά παίζει τέτοιο πρόβλημα. Επίσης για τον τύπο στο γράφει στην απόδειξη; Το συγκεκριμένο όντως δεν υπάρχει, αλλά δεν αποκλείεται να έχει γίνει και κάποιο τυπογραφικό λάθος. Γνώμη μου είναι να περιμένεις να το δούμε πρώτα και μετά αν υπάρχει υποψία απάτης να μιλήσεις με τον καταστηματάρχη πρώτα για να δεις τι θα σου πει. Μετά βλέποντας και κάνοντας.
Άβαταρ μέλους
giannis_p

Δημοσίευσηαπό giannis_p » Τρί Μαρ 19, 2013 5:58 pm

Σίγουρα αυτό είναι, είχε κι άλλα 2 το κουτί. Η απόδειξη γράφει "Πούρα" ως προϊόν αγοράς χωρίς να διευκεινίζει ποιο/ποια και το ποσό. Ανεβάζω φωτό σε λίγα λεπτά!
Άβαταρ μέλους
giannis_p

Δημοσίευσηαπό giannis_p » Τρί Μαρ 19, 2013 6:08 pm

Παρακάτω είναι οι φωτογραφίες. Στο δαχτυλίδι που γράφει "COHIBA" το "COHIBA" φαίνεται κάπως ξεθωριασμένο και η αλήθεια είναι ότι δε μου μύριζαν "σωστά" απ'την αρχή αλλά θεώρησα ότι έφταιγε που ήμουν ώρα στο κρύο και είχε παγώσει η μύτη μου.

http://img507.imageshack.us/img507/4180/img0753zl.jpg
http://img69.imageshack.us/img69/4100/img0754lv.jpg
http://img687.imageshack.us/img687/9966/img0755be.jpg
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μαρ 19, 2013 6:31 pm

έχει ξανασυμβεί με το ίδιο πούρο (Pιramides Banana LE)
όπως και με τα επίσης Fauxhiba, Double Corona & Sublimes, όλα LE σχετικώς προσφάτου παραγωγής
τα διέθετε γνωστή αλυσίδα, (δε γνωρίζω αν υφίσταται ακόμα)
υπάρχει και σχετική συζήτηση στο φόρουμ, που αναφέρεται στο γεγονός
δεν τη βρήκα με ένα πρώτο ψάξιμο, διότι μάλλον θα προέκυψε σε κάποιο off topic :wink:

προφανώς, η chiquita που αγόρασες, είναι απομεινάρι εκείνης της θλιβερής "παρτίδας"
που κάποιοι επιτήδειοι κυκλοφόρησαν στην αγορά ψάχνοντας θύματα
σε πρώτη φάση, θα σου έλεγα να πας από το μαγαζί
και να τον ρωτήσεις από πού τα προμηθεύτηκε
(θα έχει ενδιαφέρον και πλάκα η απάντηση του)

περιμένουμε ενημέρωση...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μαρ 19, 2013 7:28 pm

...τη βρήκα τη συζήτηση
viewtopic.php?f=5&t=2170&p=31179#p31179

το δυστύχημα είναι, ότι τότε επρόκειτο για μούφες με δαχτυλίδι LE 2008
(τώρα διαβάζοντας το θυμήθηκα, τα είχα δει κι εγώ στα εν λόγω stores)
για να εμφανίζονται σήμερα και του 2010, αυτό μάλλον σημαίνει πως η "φάμπρικα" συνεχίζεται

επίσης δυστύχημα είναι, και τα "αργά" αντανακλαστικά του "επίσημου"
εδώ πέρασε τόσος καιρός με εκείνα τα "περίεργα" κουτιά του Άρη που πήγανε για "εξετάσεις"
κι ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, (ή μήπως κάνω λάθος Άρη)

οπότε φίλε Γιάννη, ισχύουν οι κανόνες της αυτοάμυνας
στοιχειωδώς και αυτονόητα...
Aris

Δημοσίευσηαπό Aris » Τρί Μαρ 19, 2013 10:35 pm

Κριμα και στην αρχη λεω οχι ρε πουθτη βρηκε Cohiba Millenium το ατομο?!
Δυστυχως απο τοτε δεν εχει ξαναβγαλει Piramides Cohiba η Habanos.....κριμα για εμας.
Φιλε μου πας πισω,περνεις τα λεφτα σου πισω, μην δεχθεις να ανταλλαξεις με καποιο αλλο γιατι πιθανοτατα να ειναι ολα counterfeits και του λες οτι θα βγαλεις βρωμα και οτι θα τον καταγγειλεις στην αγορανομια για παραπλανηση του αγοραστη.
Μπορει να ψαρωσει και να σου κανει δωρο κανενα υγραντηρα....ποτε δεν ξερεις.
Μην περιμενεις τιποτα απο το κρατος η καποιον αλλο φορεα....εδω που τα λεμε τιποτα δεν δουλευε σε αυτη την χωρα, ποσο μαλλον τωρα που εχουνε και πολυ σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουνε απ τα πουρα και την αυθεντικοτητα τους.

Υ.Γ. Εχω την απορια πως το καταλαβες αρχικα?Σου ειπε καποιος οτι δεν υπαρχει αυτο το πουρο η εχεις καποιες γνωσεις απο μονος σου?
Y.Γ. 2 Εαν δεν εχεις προσωπικο κοστος να ερθεις σε αντιπαραθεση μαζι του,πχ να εχεις κι εσυ επιχειρηση η οτιδηποτε αλλο, να μην ξεχνας οτι ξερει πολυ καλα πως πουλαει counterfeits γιατι κανονικα θα επρεπε να πουλαει καπνα μονο με την σφραγιδα φορολογιας του Ελληνικου Κρατους απ την στιγμη που δεν το κανει μπορεις να τον γαμηθειθ και πολυ αγρια μαλιστα!
Η εφορια ψοφαει για τετοιες φοροδιαφυγες εν αντιθεση με τους αλλους φορεις που κοιμουνται ορθιοι!
Και μια προτροπη.....μην ξεχνας οτι σε επιασε κοροιδο και να βαζεις με το μυαλο σου τον τυπο να γελαει εις βαρος σου με την παρεα του οταν θα λεει οτι πουλησε αλλο ενα κουτσουρο σε εναν ασχετο μ@λ@κα :twisted:
http://www.cubancigarwebsite.com/5-rele ... ada_Series
ΣΚΙΣ'ΤΟΝ και γλεντησε το, του αξιζει!

Σ
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Μαρ 20, 2013 1:23 am

Η απάτη φτάνει σε νέα επίπεδα κάθε φορά. Από την ετικέτα έχω σταματήσει να βγάζω συμπεράσματα καθώς πολλές φορές αυθεντικά πούρα έχουν κάποια ψεγάδια και είναι φυσιολογικό με το πέρασμα του χρόνου, την υγρασία ή πώς θα είναι μέσα στο κουτί.
Σε σύγκριση με το δικό σου, το αυθεντικό
Εικόνα
Δείχνει να έχει το σκούρο χρώμα σε όλο του το μήκος, ενώ στο δικό σου είναι πιο ανοιχτόχρωμο μπροστά. Επίσης τα νεύρα στο wraper σου δείχνουν πολύ τσιτωμένα για κάτι που είναι LE.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μαρ 20, 2013 8:35 am

καλημέρα παίδες

@Άρης
(επειδή μας διαβάζουν, πρέπει να σε διορθώσω λίγο)
μετά τις millenium το '99, η ινδιάνα έβγαλε ξανά LE Piramides δυο φορές, το 2001 και 2006
με τα άλλα που λες συμφωνώ, εκτός από τα ισπανικά
με την ευκαιρία, νομίζω πως δεν είναι off topic να σε ρωτήσω εδώ
εάν πήρες ποτέ απάντηση από την επίσημη αντιπροσωπεία, για την τύχη εκείνων των "ορφανών" boxes

@Trendy
ούτε από την κατασκευή μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα
υπάρχουν μπανάνες που "φυσάνε", κι αντίθετα, αυθεντικές κουβανέζικες λιμιτάδες που "χάνουν λάδια" κατασκευαστικά
(φαινόμενο δυστυχώς επαναλαμβανόμενο)

...εδώ όμως :wink: δε μιλάμε για τέτοια περίπτωση
όλα τα λέει το β' δαχτυλίδι, που φωνάζει και βοά και κάνει "κρα-κρα", σαν μαύρο κοράκι
οι τύποι πουλάνε που πουλάνε φύκια, δεν μπήκαν στον κόπο ούτε τις σωστές κορδέλες να τους βάλουνε
πλασάροντας στη αγορά ένα καραφέικ, που βγάζει μάτια...

(γκουγκλίζοντας "cohiba piramides le 2008" και αναζητώντας αποτελέσματα στα ελληνικά
βρίσκει κανείς ίχνη στο χιόνι, ακόμα και σήμερα...) 8)
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Μαρ 20, 2013 11:42 am

@Τάκης εκτός από δαχτυλίδια, ετικέτες, κουτιά, κατασκευή πώς αλλιώς μπορείς να καταλάβεις το γνήσιο από τη μπανάνα; Τα αρώματα φαντάζομαι θέλουν πολλή εμπειρία και γερή μύτη, οπότε δεν είναι ασφαλής τρόπος. Άσε που δεν είναι βέβαιο ότι θα μυρίζουν το ίδιο αν δε φυλάσσονται το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
giannis_p

Δημοσίευσηαπό giannis_p » Τετ Μαρ 20, 2013 12:32 pm

Πήγα που λέτε χτες το απόγευμα στο μαγαζί του και ήμουν πολύ ευγενικός...Του λέω(δείχνοντας το πούρο):"Γεια σας. Την Παρασκευή είχα πάρει αυτό το πούρο από εσάς και θέλω να το επιστρέψω γιατί είναι απομίμηση και η Cohiba δεν είχε βγάλει limited edition πούρο για το 2010." Μου απαντάει "Όχι είχε βγάλει και το 2010 και το 2011." Του λέω "Όχι, το ξέρω ότι δεν είχε βγάλει και ότι είναι απομίμηση". Μου λέει με τη σειρά του "ΟΚ. Μπορές να διαλέξεις κάποιο άλλο". Του λέω "Δε θέλω άλλο. Θέλω να μου δώσετε πίσω τα χρήματά μου." Και χωρίς καμία αντίρρηση τα έδωσε. Από όταν κατάλαβε ότι ήμουν σίγουρος πως είναι μούφα αυτό που μου ειπχε δώσει ήταν σα βρεγμένη γάτα...τα είχε κάνει πανω του. Όταν τον ρώτησα από που τα προμηθεύεται μου είπε από το Μπαλί(!). Να προσθέσω ότι στο μαγαζί του έχει και πούρα που μου φάνηκε κουφό να υπάρχουν(όπως το Cohiba Behike 54 ή 56 - δε θυμάμαι ποιο από τα δύο) δεδομένης της ποικιλίας πούρων που έχει γενικά. Να σημειώσω και ότι παλιότερα είχα καπνίσει ένα Hoyo Epicure No.2(να ήταν τέτοιο άραγε;), αγορασμένο από το μαγαζί του, το οποίο ήταν σκέτη ξινίλα και πίκρα, αντίθετα με όσα έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο πούρο στο ίντερνετ.

@Aris
Δε μου είπε κάποιος ότι δεν υπάρχει το πούρο. Μόνος μου το ψυλλιάστικα. Με έβαλε σε σκέψεις αρχικά ότι και η ένταση αλλά και ο τρόπος με τον οποίο μύριζε δίεφερε από τα πούρα Kούβας που έχω καπνίσει μέχρι τώρα(κυρίως η ένταση-ίσα που μύριζε). Επιπλέον πάντα ό,τι πούρο κι αν καπνίσω διαβάζω γι'αυτό στο ίντερνετ και μάλιστα συνήθως πριν το πάρω. Γενικά πριν αρχίσω να καπνίζω πούρα είχα κυριολεκτικά φάει το ίντερνετ διαβάζοντας για ό,τι πούρο υπάρχει. Ψάχνοντας για αυτό που αγόρασα δεν έβρισκα τίποτα στο ίντερνετ σε κανένα site, μέχρι που μετά από κάμποσο ψάξιμο βρήκα ότι είχαν τέτοιες βγει απομιμήσεις. Μετά παρατήρησα προσκεκτικά και το δαχτυλίδι κου έγραφε Cohiba και ήταν ξεθωριασμένο, και δεν είχε εκείνο το "γυαλιστερό" στο χρώμα που έχουν τα Cohiba και σιγουρεύτηκα.
Τελευταία επεξεργασία από giannis_p σε Τετ Μαρ 20, 2013 12:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Μαρ 20, 2013 12:40 pm

Υπήρξε και 2005 Release. Εξαιρετική χρονιά. Ούτε Dole, ούτε Chiquita έπιαναν "χαρτωσιά" μπροστά τους.
Ναί! Δικά μου ήταν! Αγορασμένα από "χέρι". Την άνοιξη του '05. Νωρίς-νωρίς. Από γεύση? Έχω καπνίσει και χειρότερα γνήσια κουβάνικα. :cry: :cry: :cry:
Νάτα από το βάθος του site:
gallery/image.php?album_id=12&image_id=2037
gallery/image.php?album_id=12&image_id=1888

@giannis_p
Δεν τα πήρε από το Μπαλί, αλλά από τον ...Μπαλή. (νομίζω ο προηγούμενος αντιπρόσωπος της Habanos στην χώρα - ας με διορθώσουν οι παροικούντες ...., δεν έχω προσωπική εμπειρία καθόσον διαμένω πολύ μακράν του κλινού άστεως)
Aris

Δημοσίευσηαπό Aris » Τετ Μαρ 20, 2013 1:29 pm

Σωστος ο Τακης, εγω ειχα μεινει στα Millenium!
Τα δικα μου θα παω απο εκει εντως των ημερων για νεα αλλαγη.... :?
Γιαννη, ποσο στα χρεωσε για να αρχισω τιποτα Ισπανικα ,παλι!
Άβαταρ μέλους
giannis_p

Δημοσίευσηαπό giannis_p » Τετ Μαρ 20, 2013 5:24 pm

Aris έγραψε:Σωστος ο Τακης, εγω ειχα μεινει στα Millenium!
Τα δικα μου θα παω απο εκει εντως των ημερων για νεα αλλαγη.... :?
Γιαννη, ποσο στα χρεωσε για να αρχισω τιποτα Ισπανικα ,παλι!

Είχαν όσο περίπου πιστεύω ότι θα είχε ένα αυθεντικό Cohiba L.E. , δηλαδή 37 ευρώ. Αλλά επειδή ήταν "καλός" ο καπνοπώλης μου το άφησε 35...Μπορείς ελεύθερα να αρχίσεις τα Ισπανικά... :P
Άβαταρ μέλους
giannis_p

Δημοσίευσηαπό giannis_p » Τετ Μαρ 20, 2013 5:31 pm

tdk63 έγραψε:Υπήρξε και 2005 Release. Εξαιρετική χρονιά. Ούτε Dole, ούτε Chiquita έπιαναν "χαρτωσιά" μπροστά τους.
Ναί! Δικά μου ήταν! Αγορασμένα από "χέρι". Την άνοιξη του '05. Νωρίς-νωρίς. Από γεύση? Έχω καπνίσει και χειρότερα γνήσια κουβάνικα. :cry: :cry: :cry:
Νάτα από το βάθος του site:
gallery/image.php?album_id=12&image_id=2037
gallery/image.php?album_id=12&image_id=1888

@giannis_p
Δεν τα πήρε από το Μπαλί, αλλά από τον ...Μπαλή. (νομίζω ο προηγούμενος αντιπρόσωπος της Habanos στην χώρα - ας με διορθώσουν οι παροικούντες ...., δεν έχω προσωπική εμπειρία καθόσον διαμένω πολύ μακράν του κλινού άστεως)

Πιθανώς έχεις δίκιο, απλά δεν το ήξερα ότι υπήρχε αντιπρόσωπος της Habanos με το συγκεκριμένο όνομα, οπότε το μυαλό μου πήγε αυτομάτως στη γεωγραφική τοποθεσία...

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης