Κριτήρια Εξέτασης Γνησιότητας Πούρων

hernesto

Κριτήρια Εξέτασης Γνησιότητας Πούρων

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Ιούλ 09, 2007 10:41 pm

Ένα thread-σχολείο πιστεύω για όλους...

Ποιοι πιστεύετε είναι οι πιο αξιόπιστοι τρόποι ελέγχου της γνησιότητας ενός πούρου;?

Υπάρχουν γενικά κριτήρια ή είναι ειδικά tests για κάθε πούρο;?

Ελπίζω να υπάρξει υψηλή συμμετοχή!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Δευ Ιούλ 09, 2007 11:01 pm

hernesto, ενα παλιο τραγουδι της Cher (?) λεει: "It's in his kiss!"
Αργα εδω και παω για υπνο, αλλα αν το σκεφτεις καλα θα δεις τι εννοω :wink:
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Ιούλ 09, 2007 11:08 pm

Τι υπονοείς εσύ τώρα;?;?;?;? Ότι κριτήριο θεωρείς τη γεύση του πούρου;?;?;? Δεν ξέρω... Με μπερδεύεις... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Εσύ δε μετράς σα γνώμη για τα κριτήρια γνησιότητας... Σε ξέρουμε όλοι ότι έχεις αυτό το κριτήριο... :lol: :lol: :lol:

Σαφώς και κάνω πλάκα!

ΟΚ η γεύση σαν κριτήριο αλλά τόσο για άπειρους καπνιστές πούρου όσο και για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν καινούργια πράγματα σε γεύσεις, vitolas και brands αυτό το κριτήριο είναι μυστήριο και απαγορευτικό... Εκτός αν στα δοκιμάζει κάποιος άλλος για να σιγουρευτείς ! ! ! :lol: :lol: :lol:

Τεσπά, αναμένοντας κι άλλες γνώμες και ιδέες, keep puffing...
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Τρί Ιούλ 10, 2007 6:14 am

Οι δικοί μου τρόποι εξέτασης είναι λίγο πόλύ ίδιοι για όλα τα κουβανέζικα και βασίζονται στην εμπειρία...

Αρχικά το κουτί και οι λεπτομέρειες του.
Μετά η παρουσίαση όταν ανοίγεις το κουτί - είναι όλα σχετικώς του ιδίου χρώματος και μεγέθους/διαμετρήματος με τα δαχτυλίδια ευθυγραμμισμένα και καλά κολλημένα.
Μετά η αφή και τελος η γεύση.

Το κάθε στάδιο έχει διάφορα σημεία/σημάδια που πρέπει κάποιος να προσέχει, αλλά τελικά η γεύση είναι αυτή που τα λέει όλα και αυτή σίγουρα έρχεται με την εμπειρία.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Ιούλ 10, 2007 1:37 pm

Η γεύση, ε;?

Είμαι καταδικασμένος στην απειρία μου... :cry: :cry: :cry:
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Τετ Ιούλ 11, 2007 6:49 am

Μπα μην το λες hernesto - εμπιστεύσου τους αισθητήρες σου και με τον καιρό θα γίνεις άσος.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιούλ 11, 2007 8:32 am

Επειδή θέλω να είμαι και ειλικρινέστατος με όλη την παρέα το αισθητήριο της γεύσης μου λετουργεί καλά όταν είναι υποψιασμένο και ταυτόχρονα καθόλου καμμένο... Τι εννοώ;?

Όταν λέω "το αισθητήριο μου να είναι υποψιασμένο" εννοώ να ξέρω πάνω-κάτω τι περιμένω από ένα πούρο. Όπως θα είχατε δει είχα γράψει ένα tasting σε παλαιότερο thread στο οποίο υπεισήλθα σε μια κάποια λεπτομέρεια γεύσης. Ο λόγος ήταν επειδή έχοντας διαβάσει από tastings άλλων aficionados σχετικά με το ίδιο πούρο, περίμενα συγκεκριμένους γευστικούς χαρακτήρες οι οποίοι για καλή μου τύχη αναδείχθηκαν μέσα από το πούρο... Αν κάποιος μου δώσει ένα πούρο χωρίς πρότερη γνώση-πληροφόρηση για τη γεύση του θα δυσκολευτώ να "αναζητήσω" συγκεκριμένες νότες, γεύσεις κι επιγεύσευς και θα περιοσστώ σε υποψίες και speculations...

Όσο αφορά το "να μην είναι καμμένο το αισθητήριο της γεύσης μου" εννοώ να μην έχω καταφέρει να "καώ" ρουφώντας το πούρο [με το λανθασμένο, φυσικά, τρόπο]... Δυστυχώς αυτό το λάθος το έχω κάνει μια-δυο φορές(παλαιότερα και μες στην απειρία μου) κι είναι απογοητευτικό γιατί μετά χάνω όλη την αίσθηση του πούρου σε βαθμό ξενερώματος! Για μένα που δεν καπνίζω η εμπειρία του καψίματος στη γλώσσα ή στο λαιμό είναι τόσο απαίσια που εκείνη τη στιγμή ειλικρινά σκεφτόμαι "δε θέλω να ξανακάνω πούρο"...

Τεσπά, αρκετά με ακόμα ένα προσωπικό off-topic! Περιμένω κι άλλες γνώμες εξέτασης της γνησιότητας πούρων.

@ everybody:
Περιμένω να ακούσω μεθόδους και ελληνικές πατέντες εξέτασης των πούρων για τη γνησιότητά τους... Μη με απογοητεύετε, σας παρακαλώ!.. :lol:

Όπως και να έχει πιστεύω πως αυτό είναι ένα thread που πρέπει να εμπλουτιστεί για το "καλό" όλων μας... Κι ο καθένας ας βοηθήσει με την εμπειρία του.

Keep puffing boys and girls!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Ιούλ 11, 2007 10:56 am

hernesto έγραψε:Ο λόγος ήταν επειδή έχοντας διαβάσει από tastings άλλων aficionados σχετικά με το ίδιο πούρο, περίμενα συγκεκριμένους γευστικούς χαρακτήρες οι οποίοι για καλή μου τύχη αναδείχθηκαν μέσα από το πούρο...

Όσο αφορά το "να μην είναι καμμένο το αισθητήριο της γεύσης μου" εννοώ να μην έχω καταφέρει να "καώ" ρουφώντας το πούρο [με το λανθασμένο, φυσικά, τρόπο]...

Φιλε hernesto, οσον αφορα το πρωτο αν θες ριξε μια ματια εδω:
http://www.cigars-review.org/

Και για το δευτερο, νομιζω πως αν εχεις ενα κανονα στο μυαλο σου, θα κερδισεις: Ρουφα καθε 2-4 λεπτα το πουρο σου. Του δινεις χρονο να ξεκουραζεται σε καθε puff και ετσι δεν ζεσταινεται. Η σταχτη παιζει επισης ρολο σαν φυσικη ψυκτρα απαγωγης της θερμοτητας που αναπτησεται σε καθε puff και βοηθαει καπως στο ομοιομορφο καψιμο.

Σε χαιρετω!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τετ Ιούλ 11, 2007 12:21 pm

Ενδιαφερον θεμα!

Η εμφανιση του κουτιιου για μενα, λεει απο πολυ λιγο εως τιποτα οσον αφορα την αυθεντικοτητα. Με σελιδες οπως το www.justfakes.com πρεπei ο παραχαρακτης να ειναι πολυ μ*****ς για να μπορεις να δεις οτι τα πουρα του ειναι πλαστα. Οχι οτι δεν υπαρχουν και τετοιοι αλλα ειναι λιγοτεροι. Απο την αλλη, οι Κουβανοι κανουν τοσα χοντρα λαθη που ειναι δυσκολο να πεις τι ειναι λαθος και τι παραχαραξη καμια φορα.

ΓΕΝΙΚΑ: Για να βγαλεις ενα κουτι μαιμου απο την εμφανιση και μονο, πρεπει να κανει πραγματικα ΜΠΑΜ με την πρωτη που θα το δεις. Εαν πρεπει να κοιταξεις για λεπτομερειες, ξεχνατο. Ακομα και να βρεις λαθη ειναι 99% μεσα στα ορια του "it is Cuba after all!". Εδω εχουν εμφανιστει προσφατα και κουτια απο απολυτα εμπιστους εμπορους στην Ελβετια, με ολα τα χαρακτηριστικα ΟΚ αλλα χωρις ολογραμμα στη μεση της πρασινης ταινιας. Πιασε τ' αυγο και κουρεφτο οπως ελεγε και η γιαγια μου.

Η εμφανιση των πουρων? Εκτος αν παραγγειλεις ELs και παραλαβεις πουρα με candella wrapper, και η εμφανιση των πουρων δεν λεει τιποτα. Μερικα απο τα καλυτερα PSD4 που εχω καπνισει ηταν σχεδον πρασινα. Οι διαφορες απο κουτι σε κουτι ειναι τοσο μεγαλες που το τελευταιο κριτηριο ειναι το χρωμα η η υφη του εξωτερικου φυλλου. ΟΚ, γενικα τα πουρα πρεπει να ειναι και λιγο πολυ ειναι ομοιμορφα μεσα στο ΙΔΙΟ κουτι, αλλα και εκει συμβαινουν διαφορα. ανεξηγητα ;-)

Για μενα καποιος εχει δυο επιλογες για να ξερει οτι παιρνει το σωστο προιον:
1) Εχεις καπνισει αρκετα, για να μπορεις μονος σου να πεις απο την γευση οτι ειναι τουλαχιστον κουβανεζικα και ακομα καλυτερα ποια μαρκα. Και καπνιζοντας αρκετα εχεις μαθει και ποιες "πηγες" ειναι καλες.
2) Δεν εχεις καπνισει αρκετα? Αγοραζε ΜΟΝΟ απο LCDHs, Official Habanos Dealer και αλλα αναγνωρισμενα καταστηματα εσωτερικου η εξωτερικου. Αλλα παλι τι σημαινει "αλλα αναγνωρισμενα"? Δυσκολο να πεις. Μπορει να ειναι επιλογες φιλων σου που τους ξερεις καλα και ξερεις οτι εχουν μεγαλη εμπειρια για παραδειγμα. Η κατι τετοιο. Σε αυτους δεν συμπεριλαμβανω τους "εχω καπνισει δυο κουτες απο αυτα απο την ταδε πηγη και ειναι καλα!" Και ποιος σου λεει οτι η πηγη αυτη εχει τα αυθεντικα? Κανενας. Αυτο δεν ειναι εμπειρια. Εμπειρια σημαινει να εχουν καπνισει κουτες και κουτες και κουτες και κουτες και........ απο πηγες και πηγες και πηγες και πηγες και....... απο αρχαια μεχρι "νεογεννητα" πουρα. Τοτε μπορεις να πεις οτι κατι ξερουν να σου πουν.
To be is to do (I. Kant)

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιούλ 11, 2007 3:05 pm

Εμπειριών εκθέτης:
Θυμήθηκα μια εμπειρία που είχα από πλαστά πούρα που είναι πολύ αστεία. Είχε έρθει ένας θείος μου από Αμερική με κάτι Cohibas(Siglo V ή VI αν δεν κάνω λάθος) και μας έλεγε ότι είναι από τα καλύτερα πούρα που έχει καπνίσει και που το ένα του κοστίζει 20$-25$ και κάτι τέτοια...

Μπορείτε να φανταστείτε τη φάτσα του όταν του είπα ότι τα Cohiba του είναι "μαϊμού από τη ζούγκλα της Μπανανίας";? Το δαχτυλίδι του δεν ήταν απλά κακής ποιότητας χαρτιού! ΟΥΤΕ ΑΝΑΓΛΥΦΟ, ΟΥΤΕ ΧΡΥΣΟΤΥΠΙΑ ! ! ! Και το αγόρασε 20-κάτι$ ! ! !

Μια εικασία που εξάγω από τα παραπάνω είναι ότι ένας πλαστογράφος δε θα έχει τα γκα-φρα για μαζική κατασκευή καλής ποιότητας δαχτυλιδιών όπως το αντίστοιχο εργαστάσιο... Χαρακτηριστικό είναι ένα site που δημοσιεύτηκε σε σχετικό thread από έναν φίλο της παρέας [που το είχα ξεθάψει παλαιότερα] και που έδειχνε πόσο διαφέρουν ποιοτικά αλλά και σχεδιαστικά τα μαϊμουδιάρικα δαχτυλίδια των ψεύτικων Montecristo No. 2 από το δαχτυλίδι των original...

Και προσέξτε το αυτό! Μιλάμε για το πιο "πολυ-αντιγραφόμενο" Κουβανέζικο πούρο!!! Σε αυτό δε θα περιμέναμε μια πολύ προσεγμένη αντιγραφή που να ξεγελά με την πρώτη εικόνα-επαφή;?;? Κι όμως ΟΧΙ!

Ίσως η άποψη του statos "after all it's cuba" να αθωώνει μερικές "κακοτεχνίες" σε κουτιά ή σε πούρα που να είναι όντως original... Όπως και να έχει όμως προσωπικά θα αποφύγω τέτοιες "κακοτεχνίες" ώστε να νιώθω κατά το δυνατόν ασφαλέστερος για την ποιότητα των πούρων που αγοράζω-παλαιώνω-καπνίζω με τα ελάχιστα, λόγω περιορισμένης εμπειρίας, κριτήρια που μπορώ να χρησιμοποιήσω με κάποια σιγουριά...

Ίσως με τον καιρό μπω, με μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, σε δυσκολότερα και αυστηρότερα κριτήρια που να βασίζονται σε προσωπική αίσθηση παρά σε συγκριτική αντικειμενική παρατήρηση... Οψόμεθα...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Ιούλ 11, 2007 3:49 pm

hernesto δεν ξερω αν γνωριζεις - απλα εγω το λεω και για οσους αλλους τυχον δεν το ξερουν - οτι τα δαχτυλιδια των Cohiba αλλαξαν στα γνωστα σημερινα μετα το 2003 (αν θυμαμαι καλα) με το Siglo VI να κανει το ντεμπουτο.
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τετ Ιούλ 11, 2007 4:10 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε:hernesto δεν ξερω αν γνωριζεις - απλα εγω το λεω και για οσους αλλους τυχον δεν το ξερουν - οτι τα δαχτυλιδια των Cohiba αλλαξαν στα γνωστα σημερινα μετα το 2003 (αν θυμαμαι καλα) με το Siglo VI να κανει το ντεμπουτο.

Οχι μονο τα δαχτυλιδια αλλα ολα τα logo και εττικετες των Cohiba αλλαξαν τοτε.
Εαν δεις κουτι με σφραγιδα πριν το 2003 και νεες ταινιες/ετικετες, ειναι παραξενο.
Ελα ομως που υπαρχουν :-) και ειναι και αυθεντικα.
Α ρε μπαγασα Habanos SA. Κανει τα αδυνατα δυνατα!
To be is to do (I. Kant)

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Ιούλ 11, 2007 4:11 pm

Και για του ...οπτικου το αληθες, χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι τα Cohiba Piramides EL 2001 (παλιο ring) και τα Cohiba Piramides EL 2006 (νεο ring).
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τετ Ιούλ 11, 2007 4:16 pm

Ο Νακος ομως εχει δικιο πρεπει να πω. Για να παρεις μια πρωτη ιδεα πρεπει να δεις ολη την εικονα και οχι τα δαχτυλιδια μεμονομενα.
To be is to do (I. Kant)

statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τετ Ιούλ 11, 2007 4:27 pm

Ωρα για το κουιζ του thread, για να δουμε εαν οι περπατημενοι στα ξενογλωσα φορουμ εχουν δωσει προσοχη σε αυτα που διαβαζουν!

Εχω κανα δυο κουτια Cohiba Lanceros:
1) Σταμπα 2001.
2) Ταινιες παλαιου τυπου, "ασπρομαυρες" (πριν απο το 2003).
3) Ετικετες (αυτοκολητα εσωτερικα) νεου τυπου ομως, χρυσες και αναγλυφες (μετα απο το 2003).
4) Το κουτι αγοραστηκε σφραγισμενο με αυτες τις ταινιες και τα αυτοκολητα επανω του.

Με την πρωτη ματια θα ελεγε καποιος: Πλαστα!
Το κουτι ομως ειναι 100% αυθεντικο και εχει κατι ακομα επανω του που το επιβεβαιωνει.

Τι ειναι αυτο? :?: :)
To be is to do (I. Kant)

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης