Κριτήρια Εξέτασης Γνησιότητας Πούρων

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιούλ 11, 2007 6:01 pm

Vintage Cigars(έναρξη παλαίωσης: 2001) με release μετά το 2003???

[Δεν έχω ψάξει τόσο πολύ τα forums αλλά η λογική μου αυτό λέει...]
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Ιούλ 12, 2007 12:23 am

Ωπ! Να και το χαρουμενο διαλειμμα απο τον statos... :lol:

Ωφειλω να αναγνωρισω και αυτα που παραθετει ο statos σαν συνολικα κριτηρια γνησιοτητος ωστοσο. Το δικιο να λεγεται φιλε hernesto. Το σχολιο μου βεβαια ηταν σχετικο μονο με τα Cohiba rings λογω του γεγονοτος που μας αφηγηθηκες.
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Πέμ Ιούλ 12, 2007 10:59 am

hernesto, δεν ειναι αυτο. Τα πουρα στα εργοστασια παλαιωνουν χωρις ταινιες.
Οταν τους βαλουν ταινιες, τα βαζουν αμεσως και στα κουτια, βαζουν και τις ταινιες ασφαλειας επανω και τα σφραγιζουν με ημερομηνια και εργοστασιο.
Αυτο σημαινει οτι εαν τα πουρα τα πακεταρισαν το 2003 (οπως δειχνουν οι χρυσες ετικετες), δεν θα επρεπε να εχουν παλιες ταινες επανω τους.
Αν παλι τα πακεταρισαν το 2001 (οπως λεει η σφραγιδα), που βρηκαν τις καινουργιες ετικετες? (δεν ειχαν τυπωθει ακομα).

Θα προσπαθησει καποιος αλλος?
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιούλ 12, 2007 3:32 pm

@ statos:
Μ' αρέσει όταν μου κάνετε μαθήματα όλοι εδώ μέσα ! ! ! Σοβαρά αυτό που μου έλεγες δεν το ήξερα... Και ξέρεις γιατί;? Διότι σε όλα τα sites που προσφέρουν vintage cigars τα έγραφαν με box-codes και παρασύρθηκα νομίζοντας πως άλλη ημερομηνία μέσα άλλη ημερομηνία απ' έξω... Thanks!

@ Χρήστος Νάκος:
Αυτό σχετικά με την αλλαγή της κατασκευής των rings και seals των Cοhibas το ήξερα αλλά όχι με συγκεκριμένη ημερομηνία! Ο μπάρμπας μου αυτός ήρθε πέρσι και πέρα από το ότι μας το έλεγε και μας το διαφήμιζε, το έβλεπες κιόλας ότι τα πούρα ήταν φρέσκα!.. Άρα, λοιπόν, ηθικό δίδαγμα: τα πούρα ήταν μαϊμουδιάρικα κάργα!

Όσο αφορά τη συμβουλή σας με το κάπνισμα των πούρων έτσι ώστε να μην "καίω" γλώσσα και ουρανίσκο να σας πω μία πολύ σημαντική λεπτομέρεια... Πόσα πούρα έχω κάνει μέχρι σήμερα στη ζωή μου;? 20-30 όλα κι όλα (σας το είπα ότι είμαι μανιώδης αθλητής καλαθοσφαίρισης 8 χρόνια τώρα και λάτρης της υγιεινης ζωής, ε;?;? Σας το'χω πει,ε;? Τα πάθη-αγάπες-λατρεία-μεράκι όπως το πούρο όμως δε κρύβονται... :oops: )! ! !

Προφανώς, λοιπόν, αν λάβετε υπόψη σας κι ότι δεν αγγίζω τσιγάρο ούτε για πλάκα αντιλαμβάνεστε την απειρία μου στο κάπνισμα σε μερικές σπάνιες περιπτώσεις! Τι εννοώ σπάνιες περιπτώσεις;? Εννοώ ότι από τις 30 φορές που έχω απολαύσει τα μωρά μου ως τώρα μόνο 2 φορές έχω "καεί" οπότε μπορώ να το χαρακτηρίσω κι ατυχία ή όπως μου είχε πει κι ένας φίλος aficionado - εκτός της παρέας μας - ότι ίσως να έκανα κι άσχημο άναμμα... :evil:

@ everybody:
Δεν άκουσα κάποιο σχόλιο αναφορικά με το θέμα των δαχτυλιδιών των Montecristo's No.2! Μήπως τελικά τα πλαστά δεν είναι τόσο δύσκολο να εντοπιστούν αν είμαστε super προσεκτικοί;?;? Ακόμα και στα πιο μαϊμουδοποιημένα πούρα όπως τα MC 2;? [αν και, βέβαια, πολύ σημαντική παράμετρος κι αυτή που εισήγαγε ο statos από το www.justfakes.com που πρέπει να υποψιάσει πολλούς από εμάς ιδίως τους άπειρους στο να τσεκάρουμε διπλά και τριπλά...]
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Ιούλ 12, 2007 4:21 pm

hernesto τα δαχτυλιδια γενικα (ειτε προκειται για Montecristo, Cohiba, Romeo, Vegas, κλπ κλπ) λενε πολυ λιγα εως τιποτα για την γνησιοτητα ενος πουρου! Οπως ηδη εχει αναφερει και ο statos με το site που σου εδειξε αλλα και το γεγονος οτι η Κουβα ειναι ...Κουβα(!) πολλα μπορουν να συμβουν στις εκτυπωσεις στην Αβανα και ωστοσο τα πουρα να βγαινουν απο την σωστη πηγη.

Σαφως η οπτικη εμφανιση ενος πουρου προδιαθετει, αλλα θυμησου το σχολιο παλι του statos σχετικα με τα πρασινα Partagas D4! Και ειναι γεγονος.

Τελικος κριτης ειναι η γευση, για την οποια γνωριζεις βασικα χαρακτηριστικα του πουρου ή ακομα και ενος brand. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι οπως εχει γραφτει και παλαιωτερα εδω μεσα, με δεμενα ματια, ενα πουρο δεν αναγνωριζεται ευκολα, αν ειναι Montecristo, Partagas ή H.Upmann.

Για να μην αναφερω την δηλωση-βομβα παλι του statos (στο φορουμ αυτο παλιοτερα) οτι σε εργοστασιο παραγωγης στην Κουβα ειδε να παιρνουν πουρα απο τον σωρο και σε αλλα κολλουσαν ετικετα Montecristo, σε αλλα Cohiba. Αν κανεις ενα search θα το βρεις σιγουρα.

Μετα απο κατι τετοιο τι αλλο να πεις... :roll:
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Ιούλ 12, 2007 7:58 pm

εκτος απο τη γενικη εμφανιση και κατασκευη που πρεπει να εμπνεει εμπιστοσυνη , οπως και το prelight αρωμα

αυτο που βασικα κοιταω ειναι το triple cup στα κουβανεζικα και η διαστρωματωση των φυλλων μετα το κοψιμο

ο τελικος κριτης σε περιπτωση αμφιβολιων ειναι η εγχειρηση καθοτι τα πλαστα δεν ειναι συνηθως longfiller

καπνιζω το μισο ή και λιγοτερο να δω τι παιζει και εγχειριζω το αλλο μισο

πανω στο θεμα μου αρεσε πολυ ο τροπος που αντιμετωπιζει το θεμα ο τυπος στο
http://www.vitolas.net/

μεθοδικος σαν το σερλοκ χολμς και κατανοητος
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Πέμ Ιούλ 12, 2007 10:06 pm

Σεβαστές οι απόψης της ομίγυρης. Ενώ βέβαια δεν μπορεί κανείς να βασιστεί μόνο στις ετικέτες, ή μόνο στα κουτιά, πολλές φορές (και ενώ υπάρχει η ποιοτική μαιμού τύπου justfakes), βλέπει κανείς κραυγαλέα λάθη στη συσκευασία, με τα οποία αρχίζουν να βαράνε καμπανάκια...

Βλέπε το δείγμα από τον σόλο που έλαβα πέρισυ το καλοκαίρι

http://www.cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=640

Η' πχ, τα Κοχίμπα με το γυάλινο καπάκι που πουλάνε κυρίως σε τουρίστες στην Κούβα και Δομινικανική Δημορκατία.

Φίλος απολύτου εμπιστοσύνης, μου έχει φέρει κουτί Ηογιο Νο1 από το Ηαμπάνος του Βαραδέρο, που μόλις το είδα, κατάλαβα πως τον κορόιδεψαν οι πωλητές... (το μόνο πλαστό στα 8 κουτιά που μου έφερε). Όταν τα άνοιξα και τα είδα και τα δοκίμασα, επιβεβαιώθηκε η υποψία που είχα όταν πρωτοθώρησα το κουτί.

Οπότε, για μένα, αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς για 2-3 λεπτάκια με το κουτί και σιγα σιγά να πηγαίνει προς τα μέσα. Αν μη τι άλλο, η όλη ιεροτελεστεία και η προσοχή διδόμενη εκ των εσω προς τα μέσα είναι κάτι που αυξάνει την απόλαυση και ολοκληρώνει την εμπειρία ενός Habano...
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Παρ Ιούλ 13, 2007 4:08 am

hernesto έγραψε:

@ everybody:
Δεν άκουσα κάποιο σχόλιο αναφορικά με το θέμα των δαχτυλιδιών των Montecristo's No.2! Μήπως τελικά τα πλαστά δεν είναι τόσο δύσκολο να εντοπιστούν αν είμαστε super προσεκτικοί;?;? Ακόμα και στα πιο μαϊμουδοποιημένα πούρα όπως τα MC 2;? [αν και, βέβαια, πολύ σημαντική παράμετρος κι αυτή που εισήγαγε ο statos από το www.justfakes.com που πρέπει να υποψιάσει πολλούς από εμάς ιδίως τους άπειρους στο να τσεκάρουμε διπλά και τριπλά...]

hernesto, μήπως πρέπει να σε κατοχυρώσουμε σαν τον "άρχοντα τον δαχτυλιδιών" του φόρουμ? :wink:

Όπως προανέφερα, νομίζω πως κυκλοφορούν και κακοφτιαγμένα πλαστά, αλλά υπάρχουν και άλλα που σε ξεγελάνε ακόμα κι αν είσαι υπερπροσεκτικός... Τελικά, όπως νομίζω είπε και ο Αντρέας, η καλύτερη λύση είναι να βρεις 2-3 έμπιστους προμηθευτές για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο...

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες