Box Codes

Νίκος

Box Codes

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Απρ 04, 2008 9:09 am

Θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος τι σημαίνει ο μονοψήφιος αριθμός κάτω από τον κωδικό παραγωγής.
Εχω δύο κουτιά, που το ένα έχει το 3 και το άλλο το 4:

http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=804
http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=803
http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=802

Χαζή ερμηνεία :?: , που μου "βγήκε αυθόρμητα, μετά την αντιπαράθεση των δύο κουτιών:
Αυτά με το 4 έχουν πιό σκούρο wrapper, απ' ό,τι αυτά με το 3.
Στη φωτογραφία δεν φαίνεται (και κανονικά έπρεπε να βάλω τα κουτιά ένα κάτω απ' τ' άλλο), αλλά η διαφορά είναι μεγάλη.
Μήπως έχει σχέση αυτό το νούμερο με την απόχρωση των wrapper?
noname

Δημοσίευσηαπό noname » Παρ Απρ 04, 2008 11:25 pm

production unit
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Απρ 05, 2008 10:48 am

noname έγραψε:production unit

αρ γιου σουρ;
spyros C

Δημοσίευσηαπό spyros C » Τρί Απρ 15, 2008 9:50 am

Καλημερα σε ολους
ειμαι πολυ νεις στην παρεα σας αν και σας "διαβαζω" πολυ καιρο
Μολις μου εκαναν δωρο cohiba robustos αγορασμενα απο Κουβα(καταστημα ξενοδοχειου) και δεν εχει στο κουτι production unit..ειχε ετικετες αποδειξη αγορας κλπ..Ξερει καποιος γιατι?
Σας ευχαριστω.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Απρ 15, 2008 10:15 am

spyros C έγραψε: .....δεν εχει στο κουτι production unit..ειχε ετικετες αποδειξη αγορας κλπ..

Άν πρόκειται για κουτί των 25 και δεν έχει ένδειξη για boxcodes είναι λίαν ύποπτο, το production unit είναι νέα μόδα έτσι κι αλλοιώς. Άν όμως είναι κουτί (χάρτινο) των 3 ή 5 τεμαχίων φυσιολογικά δεν γράφει τίποτα. Η ένδειξη Box Code είναι γραμμένη στην εξωτερική συσκευασία που περιλαμβάνει 5 τέτοια κουτάκια των 3 stick. Αν το κουτί ανοίξει και πουληθούν χωριστά τα κουτιά των 3 ή 5 stick, τότε η ένδειξη συνήθως πάει ... περίπατο.
Αν όπως λές είναι αγορασμένα από το ξενοδοχείο όπου έμενε ο φίλος που σου τα έφερε και δεδομένου ότι πρόκειται για ξενοδοχείο της υψηλής κατηγορίας (εκεί συνήθως πηγαίνουν οι τουρίστες από Ευρώπη) τότε πρόκειται αξιόπιστο κατάστημα (συνήθως είναι υποκατάστημα LCDH) και μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα που υφίσταται στην περίπτωση αγοράς στον δρόμο.
spyros C

Δημοσίευσηαπό spyros C » Τρί Απρ 15, 2008 9:41 pm

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.. και για τις πληροφοριες..ειναι κουτι των 25 και ειναι αγορασμενο πραγματι απο επισημο καταστημα..ειδα πριν λιγο και τις αποδειξεις αγορας με ολα τα σχετικα...
σε ευχαριστω και παλι..
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Δευ Οκτ 11, 2010 11:31 am

Καλησπέρα σε όλους σας.

Είμαι νέος στην απόλαυση του πούρου αλλά παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και προσπαθώ να μαθαίνω περισσότερα διαβάζοντας απόψεις-σχόλια πιο έμπειρων.

Ξεθάβω αυτό το παλιότερο post (να μην ανοίξω ένα νέο για μια απλή απορία) για να μου πει κάποιος αν τα πούρα που είναι σε χάρτινες συσκευασίες των 3-5 πούρων έχουν box codes πάνω τους? Αν δεν έχουν πως μπορεί κάποιος να ξέρει ποιου έτους και μήνα είναι?

Φιλικά,
Κώστας
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Δευ Οκτ 11, 2010 11:49 am

viperii έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας.

Είμαι νέος στην απόλαυση του πούρου αλλά παρακολουθώ καιρό το φόρουμ και προσπαθώ να μαθαίνω περισσότερα διαβάζοντας απόψεις-σχόλια πιο έμπειρων.

Ξεθάβω αυτό το παλιότερο post (να μην ανοίξω ένα νέο για μια απλή απορία) για να μου πει κάποιος αν τα πούρα που είναι σε χάρτινες συσκευασίες των 3-5 πούρων έχουν box codes πάνω τους? Αν δεν έχουν πως μπορεί κάποιος να ξέρει ποιου έτους και μήνα είναι?

Φιλικά,
Κώστας

Φιλε viperii δυο πατωματα πανω απο εσενα εχει απαντησει ο επισκεπτης
εχουν στην συσκευασια την κεντρικη δηλαδη στο κουτι το χαρτινο που εχει 5 πενταδες αν παρεις εσυ την μια η ρωτας τον κατα/ρχα η δεν ξερεις πολυ απλα
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Οκτ 11, 2010 11:50 am

viperii έγραψε: Ξεθάβω αυτό το παλιότερο post (να μην ανοίξω ένα νέο για μια απλή απορία) για να μου πει κάποιος αν τα πούρα που είναι σε χάρτινες συσκευασίες των 3-5 πούρων έχουν box codes πάνω τους? Αν δεν έχουν πως μπορεί κάποιος να ξέρει ποιου έτους και μήνα είναι?

Καταρχήν Κώστα καλωσήρθες. Πολύ καλά κάνεις και ξεθάβεις αυτό το θέμα. Μακάρι να το έκαναν και αρκετοί άλλοι. Έτσι δεν θα είχαμε φτάσει στο σημείο για να βρεθεί μια πληροφορία εδώ μέσα, να γίνουμε σαν της τρελής τα μαλλιά.
Πάμε παρακάτω. Αυτές οι χάρτινες συσκευασίες των 3 ή 5 τεμ. (petacas) είναι συσκευασμένες ανά 5 σε μια άλλη συσκευασία. Εκείνη έχει πάνω της ένδειξη παραγωγής. Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσεις 5Χ3 ή 5Χ5 για να έχεις την ένδειξη αυτή. Συνήθως όμως είναι σχετικά φρέσκα. Αυτή είναι και η λογική της συσκευασίας αυτής. Λίγα κομμάτια για να προωθούνται εύκολα και γρήγορα στην αγορά, πρακτικά πράγματα δηλαδή. Χωρίς να είναι απόλυτο αυτό, έχω παρατηρήσει όσες φορές έχω πάρει τέτοια, ότι είναι συνήθως σχετικά φρέσκα, δηαλδή το πολύ ενός έτους.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Δευ Οκτ 11, 2010 12:12 pm

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

@GEORGIOS

Θα κάνω αυτό που πρότεινες, θα ρωτήσω τον κατα/ρχη για περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με την ημερομηνία παραγωγής.

@tdk63

Δυστηχώς για όλους εμάς που θέλουμε να δοκιμάσουμε πριν καταλήξουμε στα πρώτα box 25δων-50δων δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από το να δοκιμάζουμε από χάρτινες συσκευασίες των 3 ή 5 τεμ. (petacas).
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Οκτ 11, 2010 6:00 pm

viperii έγραψε: Δυστηχώς για όλους εμάς που θέλουμε να δοκιμάσουμε πριν καταλήξουμε στα πρώτα box 25δων-50δων δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από το να δοκιμάζουμε από χάρτινες συσκευασίες των 3 ή 5 τεμ. (petacas).

Όχι ακριβώς. Μάλλον σε μπερδέψαμε. Μια χάρτινη συσκευασία των 3 ή 5 τεμ., δεν λέει τίποτε. Μιλάει όμως, η συσκευασία των 5 χάρτινων συσκευασιών των 3 ή 5 τεμ.
Κατά τα άλλα μην σκοτίζεσαι. Εάν δεν κατάλαβα λάθος - αφού αναφέρεις "δοκιμάσουμε", τότε μάλλον είσαι στην κατηγορία των νεοεισερχόμενων στον χώρο (Δεν είν' κακό αυτό :lol: ). Μπορείς να αγοράζεις στικς για να δοκιμάζεις. Οι Box Codes θεωρώ ότι θα πρέπει να σε απασχολήσουν λίγο αργότερα.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τρί Οκτ 12, 2010 8:46 am

Αυτή είναι η αλήθεια φίλε μου tdk63, είμαι νέος στον χώρο του πούρου.

Έχω ήδη δοκιμάσει αρκετά sticks και σιγά-σιγά καταλήγω στο τι περίπου μου αρέσει-ταιριάζει. Όπου δεν υπάρχει box των 10 προσπαθώ να παίρνω 3άδες-5άδες. Ο λόγος είναι πως έχω παρατηρήσει ότι όταν παίρνω μεμονωμένα sticks σίγουρα κάποια πούρα ανάμεσά τους δεν έχουν καμία σχέση με προηγούμενα που είχα καπνίσει. Πιθανολογώ ότι πρόκειται μάλλον για φρέσκα πούρα.

Οπότε μία λύση που μου φαίνεται λογική είναι να παίρνω 3-5άδες και αν δεν είναι "έτοιμα" προς κατανάλωση :D απλά να τα αφήνω στον υγραντήρα για κανένα χρόνο!

Το θέμα είναι τι καπνίζουμε μέχρι τότε? :D

Καλημέρα σε όλους,
Κώστας
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Οκτ 12, 2010 9:28 am

Αγαπητε φιλε,
για αρκετο καιρο ημουν στην ιδια κατασταση με σενα (οσον αφορα την χωρητικοτητα του μικρου humi αλλα και τα πρωτα βηματα στο χωρο του πουρου).
Επι της ουσιας,δεν υπαρχει λυση ως προς την παλαιωση πουρων,τουλαχιστον στο βαθμο που ενα πουρο μπορει να θεωρηθει οτι μπαινει στο χρονο ωριμανσης του (2+ χρονια).
Απο την αλλη, οι 3αδες-5αδες που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι πολυ λιγες ως επιλογες,απο τις εμπορικοτερες μπραντες και απο τις εμπορικοτερες αυτων vitolas,αρα τουλαχιστον απο αποψη tasting σε περιοριζουν σημαντικοτατα.
Φιλικη συμβουλη,υπαρχουν λιγα καλα cigar shops στην Αθηνα (αν μενεις στην Αθηνα).Πηγαινε εκει,γνωρισου με τον κατ/χη και αρχισε να επιλεγεις singles απο ηδη ανοιχτα κουτια (που μπορεις να τσεκαρεις και το box code). Ετσι θα μπορεσεις να δοκιμασεις και μπραντες που ειναι λιγοτερο εμπορικες (αλλα σε καμια περιπτωση λιγοτερο ποιοτικες) και με τον καιρο να καταληξεις γευστικα οπου επιθυμεις.
Υπαρχει παντα και η επιλογη της ιντερνετικης αγορας singles αλλα να εισαι προετοιμασμενος για πολλες "εκπληξεις", σακατεμενα πουρα,αγνωστες ημερομηνιες κλπ. Τρανο παραδειγμα γνωστου μου,αγορα tubos στο οποιο το πουρο ηταν ....box-pressed !!
Καλη συνεχεια.
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τρί Οκτ 12, 2010 9:47 am

Καλημέρα στρατηγέ μου,

είμαι κάτοικος Αθηνών και ψωνίζω κατά κύριο λόγο μέσω διαδικτύου (λόγω περισσοτέρων επιλογών αλλά και διαφοράς τιμής). Κάποιες λίγες φορές και από καπνοπωλεία των Αθηνών.

Η αλήθεια είναι πως τις περισσότερες φορές τα "άσχημα" πούρα βρίσκονται ανάμεσα σε αυτά των διαδικτυακών μου αγορών.

Η αλήθεια να λέγεται.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Οκτ 12, 2010 10:19 am

Αρα ;;
Μονοδρομος.Εν τελει,ακομα και τωρα που πηρα μεγαλυτερο humi που χωραει 8-10 κουτια,ειμαι πεπεισμενος οτι δεν μπορω να παλαιωσω εγω τα πουρα μου.Ισως να αναζητησω πιο παλιες ημερομηνιες κατα την αγορα αλλα να μεινουν στο humi για 2+ χρονια δεν υπαρχει η δυνατοτητα γιατι μεχρι τοτε θα καπνιζω ...Lucky Strike(που καπνιζω ετσι κι αλλιιως).
Οποτε οταν ο φιλος μου ο Leo η ο RedRum η ο argi μιλουν για πουρα του '80 η του '90 (απο ζηλια τα λεω :lol: ) το μονο που μπορω να κανω ειναι να ακουω και να ....μου τρεχουν τα σαλια :wink: διοτι δεν εχω την υποδομη να "συλλεγω" πουρα ,απλα να τα απολαμβανω στην καλυτερη δυνατη κατασταση παλαιωσης που μπορω να τα αποκτησω.
Μην σκας,ετσι ειμαστε οι περισσοτεροι
Στο κατω κατω , αν δεν ξερεις τι γευση εχει ενα Cohiba Lanceros του 1996 , σου φαινεται υπεροχο ακομα κι αν ειναι του 2009 :) :)
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !

Επιστροφή σε “Αυθεντικότητα - ποιότητα - γεύση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες