O νέος μου Freezador

Άβαταρ μέλους
GregV

Re: O νέος μου Freezador

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Μαρ 21, 2017 12:57 am

Για τα bugs ζω :lol:
Για την "ιστορία"...:
Ο πρώτος υπολογιστής που κατασκευάστηκε ήταν ένα ολόκληρο δωμάτιο από "ντουλάπες" - rack σημερινά, που απαρτίζονταν από αμέτρητα led λαμπάκια για τους λογικούς ελέγχους (logical controllers). Το πρώτο λοιπόν "bug" - πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε αυτόν τον υπέρ-υπολογιστή για την εποχή, ήταν ένα βραχυκύκλωμα που οφειλόταν σε ένα..έντομο (=bug)!
Από τότε κάθε τι που δημιουργεί "ανεξήγητο" (μέχρι τώρα θα έλεγα) πρόβλημα σε θέματα τεχνολογίας μεταφράζεται σε "bug".

Όπως προανέφερα:
"Χαρά μου και τιμή μου να συνεργάζομαι - συναναστρέφομαι με άτομα που έχουν πάθος για αυτό που κάνουν, ό,τι κι αν είναι αυτό"

Γενικότερα με συναρπάζουν οι προκλήσεις και με κρατάνε ζωντανό και αυπνο, δίνοντάς μου μια προσωπική ανεξήγητη ευχαρίστηση (όχι εγωιστική), αναμένοντας αυτόν τον "αστείο" αλλά αληθινό πανηγυρισμό της επίτευξης ενός απρόσιτου στόχου όπως και εσένα απ'ότι κατάλαβα..οπότε keep walking και αν πιστεύεις ότι μπορώ να σου φανώ χρήσιμος κάπου, μη διστάσεις ούτε στιγμή να με ενημερώσεις για τον οποιοδήποτε προβληματισμό σου.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μαρ 21, 2017 8:03 am

Fairlight έγραψε:...Ενα-δυο bugs έχουν μείνει με τον ανεμιστήρα, μερικές τελικές μετρήσεις και μπαίνουν πούρα...

Θωμά κανονικά η επίσημη έναρξη πρέπει να γίνει με πανηγυρική τελετή
στην οποία θα παρευρεθεί σύσσωμο το Τάγμα της Ιεράς ημών Μονής
χοροστατούντων τουλάχιστον δύο Μητροπολιτών
και μετά να ακολουθήσει τσιπουροκατάνυξη 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μαρ 21, 2017 12:25 pm

συνυπογραφω μαζι με τον τακη :mrgreen:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Μαρ 21, 2017 12:39 pm

:lol: :lol: :lol:

Χωράει και γυναίκα εκεί μέσα, δεν είναι δύσκολο να βάλουμε και καμιά κορδέλα. Πέρα από την πλάκα βέβαια το σπίτι μου είναι ανοιχτό αν κάποιος έχει το ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Απρ 04, 2017 5:31 pm

Μετά από έναν μήνα κυριολεκτικά κόλαση από άποψη δουλειάς επιστρέφω στο project με σκοπό να το κλείσω φυσικά.

Αυτή είναι η τελική εκδοχή του κουτιού. Οι τελευταίες προσθήκες είναι η πλακέτα του arduino καθώς και ένας διαιρέτης τάσης που έφτιαξα και εξασφαλίζει σειριακή επικοινωνία μεταξύ των 2 controllers. Για να το πω πιο απλά αυτό θα μας επιτρέπει να βλέπουμε τι κάνει ο καταψύκτης (θέρμανση, ψύξη, αδράνεια) στο σύστημα online παρακολούθησης.

Εικόνα

Η μέση απόκλιση θερμοκρασίας στα ράφια κυρίας αποθήκευσης ανάμεσα στις ακραίες συνθήκες είναι περίπου 0.4 βαθμοί κελσίου με το μέγιστο να φτάνει τον έναν βαθμό κελσίου. Αυτό σημαίνει ότι τα πούρα απο βαθύ καλοκαίρι εως βαθύ χειμώνα θα έχουν 1 βαθμό μέγιστη διαφορά. Σε κάθε ράφι η ταλάντωση που συμβαίνει ανάμεσα στους κύκλους είναι 0.4-0.5 βαθμοί κελσίου.

Στο πάνω και στο κάτω ράφι οι τιμές χειροτερεύουν λίγο αλλά δεν είναι χώροι κυρίας αποθήκευσης. Ο πάνω θα έχει μάλλον singles το καλοκαίρι και ο κάτω non ή τίποτα. Είναι και πολύ μικρότεροι σε σχέση με τους άλλους.

Δουλεύω λίγο το πρόγραμμα παρακολούθησης τώρα, πάει καλά. Σάββατο αν όλα πάνε καλά μετακινείται στην θέση που θα μείνει και ξεκινάω πλύσιμο.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Απρ 04, 2017 5:35 pm

Fairlight έγραψε:Σάββατο αν όλα πάνε καλά μετακινείται στην θέση που θα μείνει και ξεκινάω πλύσιμο.

του Λαζάρου
τυχαίο? μπα.. δε νομίζω Τάκη 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Απρ 18, 2017 3:18 pm

O καιρός επίσπευσε λίγο την εγκατάσταση των πούρων στο project και έτσι σ αυτό το σημείο είναι όλα μέσα. Σας δίνω μερικές φωτογραφίες από την διαδικασία.

Εδώ είναι το πλύσιμο. Καθαρίστηκε όλο με μαγειρική σόδα και έμεινε έτσι κλειστό για 4 μέρες. Στην συνέχεια ξεπλύθηκε με νερό και με ένα διάλυμα αμμωνίας.

Εικόνα

Βυσματωμένο τάπερ για παρακολούθηση υγρασίας-θερμοκρασίας σε έναν χώρο του καταψύκτη. Το βύσμα είναι αεροστεγές και φυσικά αποσπόμενο. Το καλώδιο είναι απο την πίσω μεριά και κανονικά δεν φαίνεται.

Εικόνα

Το εσωτερικό σε τελικό στάδιο. Στο δεύτερο ράφι βρίσκεται ο αισθητήρας του συναγερμού και το καλώδιο για το τάπερ της πάνω φωτογραφίας και στο τρίτο ράφι βρίσκεται ο αισθητήρας οδήγησης.

Εικόνα

Εικόνα απο το εσωτερικό. Απο πάνω προς τα κάτω έχουμε ένα ταπερ για singles, ένα τάπερ για κουτιά και απο κει και κάτω έχουμε συρτάρια για κουτιά.

Εικόνα

Το εξωτερικό σε τελική μορφή.

Εικόνα

Αυτή την στιγμή τα πούρα βρίσκονται σε περίοδο ήπιας προσαρμογής καθώς υπήρχε διαφορά 1.5 βαθμών από το περιβάλλον και το set point. Δεν είναι τίποτα αλλά θα το πάω σταδιακά (αφού μπορώ).

Το μοναδικό αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι γέμισε ένα μεγάλο κομμάτι του ψυγείου, πολύ μεγαλύτερο απο οτι πίστευα αρχικά. Δυστυχώς η διαχείριση χώρου είναι κακή όταν έχεις πολλούς μικρούς χώρους σε αντίθεση με έναν μεγάλο. Βέβαια δεν έκανα σχεδόν καθόλου διαχείριση όταν τα έβαζα (tetris) οπότε ποντάρω εκεί.

Στις επόμενες μέρες θα σας δείξω μερικά δεδομένα και το σύστημα παρακολούθησης.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Απρ 18, 2017 3:34 pm

μπράβο Θωμά! τα πούρα σου βρήκαν την Ιθάκη που ήθελες
κάπου πριν τα επόμενα Χριστούγεννα θα περιμένουμε να μας κάνεις και μια "αποτίμηση" της διαμονής τους :wink:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Απρ 18, 2017 4:08 pm

Μπραβο επιστήμονα!
Παντα γεμάτο και καλοκαπνιστα!
on the road...
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Απρ 18, 2017 4:12 pm

Αριστούργημα! Ξεκίνα project στο kickstarter ;)
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τρί Απρ 18, 2017 4:29 pm

Μπράβο ρε Θωμά.!!!!
Εύχομαι να ειναι παντα γεμάτος.!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Απρ 18, 2017 4:47 pm

ωραιος θωμα
παντα γεματος και παντα σε τελειες συνθηκες :wink:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Απρ 18, 2017 5:39 pm

Παιδιά ευχαριστώ :D Μην λέτε πάντα γεμάτος, είμαι ήδη σχετικά γεμάτος και έχω αγχωθεί :lol:

Τάκης έγραψε:κάπου πριν τα επόμενα Χριστούγεννα θα περιμένουμε να μας κάνεις και μια "αποτίμηση" της διαμονής τους :wink:

Φυσικά, αυτό είναι και το σημαντικότερο και σε τελική ανάλυση ο απόλυτος κριτής. Εννοώ γευστικά, φαντάζομαι σε μια τέτοια αποτίμηση αναφέρεσαι μιας και το τεχνικό κομμάτι είναι ήδη προδιαγεγραμμένο (πλην τεχνικής βλάβης ή αλλοίωσης φυσικά).

Θα σας κάνω όλα τα updates, θα χρειαστούν βέβαια 2-3 χρόνια για να βγει ασφαλές συμπέρασμα (με την συλλογή μου σαν πειραματόζωο). Το πρώτο ενδιαφέρον ορόσημο θα είναι να καπνίσω ένα πούρο κατευθείαν από το ψυγείο (65%RH, 20C) μέσα στο κατακαλόκαιρο. Αν θέλει και κάποιος άλλος να ζήσει την εμπειρία το σπίτι μου είναι ανοικτό.

trendy έγραψε:Ξεκίνα project στο kickstarter ;)

Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν είναι και πολύ εφικτό. Ο λόγος είναι ότι αυτές οι λύσεις για να δουλέψουν σωστά εξαρτιούνται πολύ από τον σχεδιασμό του εκάστοτε ψυγείου. Το πιο εφικτό απ όλα είναι να γίνει ένα σετ - κιτ μετατροπής που θα είναι για ένα ψυγείο διαθέσιμο στην Ευρωπαϊκή ή/και Αμερικάνικη αγορά. Ότι δηλαδή κάνει πάνω-κάτω ο Ray (cigar climatology).
Πρέπει να σου πω όμως εδώ ότι ποτέ δεν σκέφτηκα να βγάλω λεφτά από κάτι τέτοιο (δεν είμαι αντίθετος, απλά δεν το σκέφτηκα). Ότι έκανα το έκανα κατά 85% για να προσφέρω στα πούρα μου ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου και κατά την άποψη μου, 10% από περιέργεια για μερικά πράγματα σχετικά με τα πούρα και 5% για παιχνίδι.
Αυτό που μπορείς να κάνεις βέβαια αν θέλεις να βγάλεις λεφτά είναι να βρείς ένα μαραγκό να φτιάχνει ξύλινα κουτιά (humidors) να βάλεις 3-4 peltrier πίσω να του βάλεις και κάποιο κακό σύστημα παρακολούθησης με wi-fi και να το μοσχοπουλήσεις. Θa δουλεύει άθλια αλλά θα σου προκαλέσει έκπληξη πόσοι άνθρωποι είναι ευχαριστημένοι με κάτι που μπορούν να βάλουν στο σαλόνι τους και νομίζουν οτι δουλεύει καλά. Δεν πρόκειται να ασχοληθούν παραπάνω.

Επίσης τώρα που τελείωσε μπορώ να σας πω ότι το συνολικό κόστος ήταν 550 ευρώ. Χωρίς τα μπινελίκια και τις εργατοώρες φυσικά.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Απρ 28, 2017 6:02 pm

Νομίζατε οτι την γλυτώσατε με αυτό το project ε? Δεν νομίζω.

Είναι ώρα να αρχίσουμε να μιλάμε για τα δεδομένα :lol:

Ξεκινάμε με το σύστημα παρακολουθήσης (monitoring). Εχει κάποια προβλήματα αλλά το έχω γράψει εγώ οπότε είμαι και περίφανος. Είναι μια εξέλιξη του προηγούμενου που είχα φτιάξει για το coolidor μου. Εχει το βασικά πλεονέκτημα οτι είναι προσβάσιμο εύκολα απο παντού. Έτσι μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει στο γραφίο μου ή στα ταξίδια μου. Το ιδιο ισχύει και για σας (σε τεχνικό επίπεδο εννοώ, προφανώς και δεν σας ενδιαφέρουν τα πούρα μου).

Εδώ βλέπεται ένα screenshot (δεξί κλίκ για να την δείτε μεγάλη).
Εικόνα

Με σειρά εμφανίσεως:
1. Υγρασία πούρων
2. Θερμοκρασία πούρων (το 1 και το 2 είναι για έναν χώρο του ψυγείου)
3. Θερμοκρασία περιβάλλοντος
4. Κατάσταση

Η 'κατάσταση' μας δείχνει τι κάνει το ψυγείο. Στο 0 δεν κάνει τίποτα, στο 1 ψύχει και στο 2 θερμαίνει.

Μπορείτε να δείτε τα δεδομένα σε πραγματικό χρόνο πατώντας αυτο το λινκ
https://plot.ly/~Fairlight/90.embed

αν δεν σας τα εμφανίζει σωστά (το πιθανότερο) πατήστε πάνω δεξιά το κουμπί που λέει 'reset axes' και θα φτιάξει. Enjoy!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Ιουν 29, 2017 3:41 pm

Με τον πρώτο καύσωνα, έρχεται και το πρώτο update μιας και το μηχάνημα δοκιμάζεται για πρώτη φορά σε πραγματικές συνθήκες. Το καλό είναι ότι μέχρι στιγμής συμπεριφέρεται ακριβώς όπως στις αρχικές προσομοιώσεις οπότε ξέρω τι να περιμένω.

Αυτή την στιγμή βρίσκεται στους 10 βαθμούς delta με το περιβάλλον να αγγίζει τους 30 C. Πιο κάτω βλέπετε δεδομένα 5 ημερών (τα κενά είναι διαστήματα που δεν κατέγραφα). Στο σημείο μέτρησης η θερμοκρασία παίζει max 0.2C και η υγρασία 0.2%. Υπολογίζω οτι οι max διαφορές θερμοκρασίας στον χώρο θα είναι περίπου μισό βαθμό Κελσίου, κυρίως στην πλάτη και στο πρόσωπο του καταψύκτη. Οι κύκλοι είναι εξαιρετικά 'χαλαροί΄και είναι περίπου στα 70 λεπτά αυτή την στιγμή (ίσως το βασικότερο).

Εικόνα
(δεξί κλικ για μεγαλύτερο μέγεθος)

Αν παρατηρήσετε τα μεσάνυχτα της 26ης ξεκίνησα stress testing ταρζανιές αφήνοντας ανοικτό για ώρα, τραβώντας συρτάρια κτλπ. Δεν κατάφερα να το μετακινήσω περισσότερο από μισό βαθμό Κελσίου στο σημείο μέτρησης.

Τα πούρα μου καπνίζονται πάρα πολύ καλά. Ίσως λίγο πιο υγρά από ότι έχω συνηθίσει λόγω της διαφοράς στην θερμοκρασία. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το πείραμα ωστόσο μπορεί να μου δώσει κάποιο πούρο του που να γνωρίζει καλά να το κρατήσω για κάνα χρόνο.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης