O νέος μου Freezador

Άβαταρ μέλους
alex46

Re: O νέος μου Freezador

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιουν 30, 2017 10:42 am

θωμα μονο σε νον θα βρεις πουρο με σιγουρια στην σταθεροτητα του στις γευσεις για να κανεις την συγκριση :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 30, 2017 11:16 am

:idea: :lol:
Μετανοείτε...
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τρί Ιούλ 04, 2017 6:34 pm

Με αφορμή το πούρο που mass που έκανα και ξέρναγε ζουμιά από τις πολλές υγρασίες καθώς επίσης ένα που έκανα χθες και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα αλλά και ένα θετικό πείραμα που έκανα τοποθετώντας πούρο σε jar χωρίς υγραντικό και ξερό κέδρο για να τραβήξει υγρασία το οποίο και δοκίμασα μετά από 20 ημέρες και ήταν καταπληκτικό ψάχτηκα λίγο με το θέμα.

Τελικά κατάφερα και βρήκα ένα διάγραμμα πειραματικών δεδομένων που δείχνει την κατάσταση ισορροπίας της υγρασίας σε καπνό σε διάφορες θερμοκρασίες και σχετικές υγρασίες. ( Equilibrium moisture content).
Τα δεδομένα βέβαια είναι για συγκεκριμένα καπνά (Burkley) και λογικά διαφορετική ποικιλία καπνών θα έχει και διαφορετική καμπύλη ισορροπίας. Αλλά το διάγραμμα είναι ένας καλός μπούσουλας.
Από όσο διάβασα μια τυπική υγρασία του πούρου πρέπει να είναι μεταξύ περίπου 12 – 14% ώστε το τελευταίο να καπνίζεται σωστά. Επίσης γράφουν ότι για να κρατήσει το πούρο αυτήν την υγρασία θα πρέπει η σχετική υγρασία του περιβάλλοντος που το περικλείει να είναι 65-70%.

Εικόνα

• Αν τα πούρα μου τα αποθηκεύω σε RH 70% υγρασία και 25 C ( 80 F ) τα πούρα σύμφωνα με το διάγραμμα θα περιέχουν περίπου 15% υγρασία
• Αν κρατήσω τη σχετική υγρασία RH στο 70% αλλά κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 18 οC (60 F) όπως τα έχω στο υπόγειό μου τότε τα πούρα μου περιέχουν 18% υγρασία !!! 3% πιο πάνω. Για να μπορέσω να έχω λοιπόν στους 18 το ίδιο ποσοστό υγρασίας στο πούρο θα πρέπει να κατεβάσω τη RH στο 65% !!!

Τράβηξα και μερικές γραμμές στο διάγραμμα για ακραίες καταστάσεις :
18 C (60 F) και 70% ισοδυναμεί με πούρο παπάρα με 18% υγρασία και
36 C (100 F) και 70% δηλαδή mini καύσωνας ισοδυναμεί με πούρο με οριακή 12,5 % υγρασία και αν πέσει η υγρασία στο Humidor σε 65% μιλάμε για 10% υγρασία άρα ξερό πούρο.

Θωμά η βιβλιογραφία για περισσότερες λεπτομέρειες είναι η παρακάτω … δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα βρω για να αντλήσω περισσότερες λεπτομέρειες.

1. Jeffrey, R.N. 1940. The effect of temperature and relative humidity during and after curing upon the quality of white burley tobacco. Bulletin No. 407, Ky. Agricultural Experiment Station, Univ. of Ky., Lexington.
2. Locklair, E. G., L. G. Veasey and M. Samfield. 1957. Equilibrium desorption of water vapor on tobacco. Agricultural and Food Chemistry 5:294-298
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Ιούλ 04, 2017 8:30 pm

Ναι ρε Στεργιε! Επιτέλους μερικά δεδομένα :lol:

Εντάξει, χαίρομαι και λίγο γιατί επιβεβαίωνουν αυτά τα κουραστικά που λέω :lol: Το επίπεδο σχετικής υγρασίας δεν έχει νόημα χωρίς την θερμοκρασία και ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί οι καπνιστές στην Ελλάδα μειώνουν την υγρασία των πούρων τους κατακαλόκαιρο.

Σύμφωνα με το διάγραμμα τα δικά μου πούρα βρίσκονται στο 14% ίσως και 15% οπότε η εμπειρική μου παρατήρηση ότι μου 'φαίνονται λίγο πιο υγρά' ενδεχομένως να είναι σύμφωνη με αυτά τα μεγέθη. Σε αυτά τα θέματα conditioning πιστεύω ότι δεν χωρά αμφιβολία, τα στοιχεία είναι συγκεκριμένα. Ωστόσο, πιστεύω οτι η σταθερή θερμοκρασία έχει σημασία και στην μακροχρόνια κατάσταση καθώς το πούρο σε μεταβαλλόμενη θερμοκρασία μπαίνει σε έναν διαρκές κύκλο πρόσληψης και αποβολής νερού που μαζί με το νερό ενδέχεται να φεύγουν και άλλα πράγματα που δεν επιστρέφουν ποτέ. Αυτό είναι απλά μια θεωρία, δεν βασίζεται σε στοιχεία.

Βρήκα την δεύτερη δημοσίευση, η πρώτη είναι λίγο ζόρικη γιατί δεν είναι κανονική δημοσίευση. Όποιος την θέλει pm. Παραθέτω 2 καμπύλες:

Bright strip:
Εικόνα

Burley
Εικόνα

Όλες οι ποικιλίες της μελέτης
Εικόνα
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τρί Ιούλ 04, 2017 10:03 pm

Να σαι καλά Θωμά που μας κρατάς σε εγρήγορση με τους προβληματισμούς και τις απαντήσεις σε ωραία προβλήματα. Απαντήσεις που θα μας δώσουν τη δυνατότητα να ελαχιστοποιήσουμε τις παραμέτρους “καταστροφής” της απόλαυσής μας.

… μελέτησα τα διάγράμματα απολαμβάνοντας ένα El Rey del Mundo Lunch Club αποθηκευμένο σε ιδανικές συνθήκες υγρασίας το οποίο κάηκε ξυράφι και το απήλαυσα μέχρι τελευταίου χιλιοστού :D !!!

Εικόνα

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες