BOVEDA

Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Δευ Απρ 13, 2009 10:49 am

Ευχαριστω πολυ ολους......Το cigarcaddy 18sticks που εχω παρει απο τον λεωνιδα χρησιμοποιει τετοιο φακελακι.Ενδιαφεροντα φαινονται και τα φακελακια καλιμπραρισματος υγρομετρων και σεταρισματος σε νεο υγραντηρα.Τα εχεις δοκιμασει redrum?

Καλημερα!!!
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Δευ Απρ 13, 2009 12:43 pm

Καλησπέρα και από μένα.
Καταρχήν τα Boveda τα βρήκα και στο http://shop.ebay.com/items/_W0QQ_nkwZBo ... R40QQ_mdoZ

Θέλω να αγοράσω, αλλά θα ήθελα κάποιες συμβουλές.
Έχω στον υγραντήρα 50 πούρα περίπου, πόσα φακελάκια χρειάζονται?
Ποιο ποσοστό υγρασίας να προτιμήσω 69% ή 72%.

Στο cigarworld.de είναι out of stock εδώ και αρκετές μέρες...αύτο προς ενημέρωση.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Απρ 13, 2009 12:53 pm

θα προτεινα 3 των 65%. βαλε τα 2 μεσα και δες εαν η υγρασια σου ειναι OK. Εαν ειναι πολυ χαμηλη βαλε και το τριτο. Εγω πλεον ειμαι μεγαλος υποστηρικτης του 65%, κανει φοβερη διαφορα στο καψιμο και στη γευση.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Δεκ 08, 2010 11:57 pm

Ξερετε καποιο καπνοπωλειο εδω αθηνα που να πουλαει αυτα τα φακελακια;
Εχει ο author κατι αναλογο αλλα δεν γραφει πανω ποσοστο %
Κανει την ιδια δουλεια με τα boveda?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Πέμ Δεκ 09, 2010 11:28 pm

Churchill, τα έχω δει στα La Casa del Habanos. Έχει στο κεντρο στην Αθήνα στη Βουκουρεστίου και στη στοά Σπύρου Μίλιου. Απ' όσο θυμάμαι ήταν αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με κάποια που είχα αγοράσει από το Internet.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Re: BOVEDA

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Τετ Ιαν 17, 2018 11:07 am

Καλημερα, ξεθαβω αυτο το αρχαιο ποστ για να σας ρωτησω τα εξης περι boveda...

1ον Τα Boveda τα τοποθετουμε πανω στα πουρα διαβαζω...Στον desktop υγραντηρα μου χωτητικοτητας 100 πουρων αυτη τη στιγμη εχει καμια 15 πουρα στην βαση κατω και 15 πουρα στο ραφακι απο πανω.Τα Boveda τα εχω τοποθετησει πανω στον κεδρο κι οχι πανω στα πουρα.1 60g φακελο 69% κατω και 1 αντιστοιχο στο ραφακι...Υπαρχει πιθανοτητα να εχω προβλημα?

2ον Στο site της Boveda αναφερει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε Boveda packs μαζι με αλλα υγραντικα στοιχεια γιατι θα υπολειτουργουν τα Boveda και θα διαταρασεται η ακριβεια της υγρασιας που προσφερουν.

Θα ηθελα την γνωμη σας αδελφοι!
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τετ Ιαν 17, 2018 12:06 pm

1. Κανενα προβλημα,αν θες τ βαζεις και πανω στα πουρα,δεν θα παθουν απολυτως τιποτα.
2. Κανενα προβλημα.Χρησιμοποιω boveda μαζι με αλλα σε μονιμη βαση επι χρονια.
Θα ελεγα μαλιστα πως το ενα συμπληρωνει το αλλο και δουλευει απροβληματιστα το υγροσυστημα.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Τετ Ιαν 17, 2018 4:46 pm

master yoda έγραψε:1. Κανενα προβλημα,αν θες τ βαζεις και πανω στα πουρα,δεν θα παθουν απολυτως τιποτα.
2. Κανενα προβλημα.Χρησιμοποιω boveda μαζι με αλλα σε μονιμη βαση επι χρονια.
Θα ελεγα μαλιστα πως το ενα συμπληρωνει το αλλο και δουλευει απροβληματιστα το υγροσυστημα.

Σε ευχαριστω master! Παντως για το δευτερο σκελος το διαβασα στο site της Boveda...Λες να ειναι για μαρκετιστικους καθαρα λογους το να μην συνδυαζεται με αλλα?
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τετ Ιαν 17, 2018 5:27 pm

Υποθετω το αναφερει για την διασφαλιση των προιοντων της σχετικα με τις συγκεκριμενες τιμες σχετικης υγρασιας που δηλωνει το καθενα.
Κατα την γνωμη μου καλα κανει τοσο μαρκετινιστικα οσο και νομικα απο την αλλη ομως χονδρικως,ενα καλοσυντηρημενο συστημα υγρασιας διαφορετικης φιλοσοφιας,θα επηρεασει ελαχιστα αν οχι καθολου,τις τιμες που αναφερει ο καθε φακελος boveda και που υποτιθεται οτι επιτυγχανει μεσα στον υγραντηρα.
Anyway,το θεμα περι υγρασιων ειναι λιγο πιαστο αυγο κσι κουρευτο....
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες