cigar OASIS XL

Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

cigar OASIS XL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Ιουν 10, 2009 11:46 pm

Καλησπέρα και πάλι έψαξα γύρω τριγύρω στο forum αλλά δεν είδα να το αναφέρει κανείς όποτε πείρα το θάρρος να το συζητήσουμε!!
Αγόρασα χθες από τον author αυτό το περιβόητο μπιχλιμπίδι για να ξεχάσω πλέον το θέμα της υγρασίας στον υγραντήρα.
Πολύ εύκολη η συναρμολόγηση των τριών κομματιών που αποτελείτε.
Έχει δυο τρόπους λειτουργίας με μπαταρίες ή με ρεύμα και μάλιστα το καλώδιο είναι πλακέ έτσι ώστε αν αποφασίσεις να δώσεις ρεύμα από πρίζα να μπορέσει το καπάκι να κλείνει χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις τρύπα για να το περάσεις!!
Το κάτω κομμάτι περιέχει 6 μπαταρίες μεγέθους ΑΑ το μεσαίο περιέχει το υγραντικό στοιχείο κ το πάνω το ανεμιστηρακι με το ηλεκτρονικό υγρόμετρο κ την οθόνη τύπου LCD
Το υγρόμετρο δε θα έλεγα πως είναι 100% σεταρισμενο οπότε αν έχετε δικό σας και είναι τσεκαρισμένο βλέπετε την απόκλιση που δεν είναι πολύ μεγαλη,στην δικη μου περίπτωση είναι 1,5% πάνω!!!
Μπορείτε να βάλετε την δικη σας υγρασία που θέλετε αλλά δεν ξεπερνά το 80% μόλις το επίπεδο κατέβει από αυτό που έχετε ορίσει εσείς τότε αυτόματα ο ανεμιστήρας μπαίνει σε λειτουργία μέχρι να φτάσει το επιθυμητό επίπεδο που ξαναλέω εσείς ορίζετε!!!!
Είναι αθόρυβο και ο αέρας που βγάζει είναι πάρα πολύ διακριτικός ώστε να μην (φυσαει) τα πούρα με αποτέλεσμα να ξεραθούν!!!!
Τον έχω βάλει σε έναν μικρό υγραντήρα χωρητικότητας 50 πούρων δοκιμαστικά πριν τον βάλω στον μεγαλύτερο αφού πρώτα κάνω κάποιες μικρό δουλίτσες!!!!
Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!
Ο συγκεκριμένος ηλεκτρονικός υγραντήρας μπορεί να υγράνει μέχρι 150 πούρα αν δεν κάνω λάθος!!!!
Έχει κανείς άλλος κάτι αντίστοιχο?
Είναι ευχαριστημένος?
Δουλεύει ισάξια σε μεγαλύτερους υγραντήρες
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Νίκος

Re: cigar OASIS XL

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 11, 2009 12:50 pm

CHURCHILL έγραψε:...Ο συγκεκριμένος ηλεκτρονικός υγραντήρας μπορεί να υγράνει μέχρι 150 πούρα αν δεν κάνω λάθος!!!!
Είναι ευχαριστημένος?

Εξαρτάται :wink: από

α) την στεγανότητα του υγραντήρα σου, όπου "υγραντήρας" μπορεί να είναι οποιοδήποτε δοχείο από οποιοδήποτε υλικό (υπάρχουν και από γρανίτη, μονομπλόκ!),
β) την πληρότητα σε πούρα
γ) την αρχική υγρασία των πούρων, πριν μπουν δηλαδή στον υγραντήρα
δ) την συχνότητα που ανοίγει
ε) την διάρκεια που μένει ανοιχτός ο συγκεκριμένος υγραντήρας
στ) την διαφορά της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος με αυτήν του εσωτερικού του υγραντήρα, αν υφίσταται, όπως στη περίπτωση συντηρητή κρασιών
ζ) την διαφορά της σχετικής υγρασίας του περιβάλλοντος με αυτήν που έχεις ρυθμίσει ώς στόχο του υγραντή

Αν λοιπόν ο υγραντήρας κλείνει ερμητικά, τα τοιχώματά του δεν "αναπνέουν" και χρησιμοποιείται για μακροχρόνια διατήρηση πούρων, τότε το σύστημα ενεργητικής ύγρανσης θα δουλεύει σπάνια έως καθόλου.

Αντίθετα, αν ο υγραντήρας είναι για καθημερινή χρήση και είναι κατά το ήμισυ γεμάτος τότε το σύστημα θα δουλεύει συνέχεια.

Επομένως , πρέπει να πειραματιστείς και να διαπιστώσεις μόνος σου τι είναι καλύτερο για την δική σου περίπτωση. Πατέντες που να ισχύουν γενικά και για όλους δεν υπάρχουν.

Με υγραντήρα 50 πούρων δεν έχεις πρόβλημα, ίσα - ίσα που είναι και υπερβολικό να βάλεις το συγκεκριμένο oasis xl, σε σχέση πάντα με την χωρητικότητα που απομένει για πούρα. Είπες όμως, οτι θα το χρησιμοποιήσεις σε μεγαλύτερο υγραντήρα.

Η μόνη πατέντα που μπορώ να σου πω προκαταβολικά είναι η εξής:
Αν δεις οτι έχεις απώλειες υγρασίας, τότε πρωτού πας σε δεύτερο ή μεγαλύτερο oasis, χρησιμοποίησε συνδιασμό ενεργητικής και παθητικής ύγρανσης. Το πιό ενδεδειγμένο γι' αυτόν το σκοπό σύστημα είναι τα μπιλάκια του heartfelt industries.
Άβαταρ μέλους
STINGBAR

Re: cigar OASIS XL

Δημοσίευσηαπό STINGBAR » Πέμ Ιουν 11, 2009 2:49 pm

CHURCHILL έγραψε:Καλησπέρα και πάλι έψαξα γύρω τριγύρω στο forum αλλά δεν είδα να το αναφέρει κανείς όποτε πείρα το θάρρος να το συζητήσουμε!!
Αγόρασα χθες από τον author αυτό το περιβόητο μπιχλιμπίδι για να ξεχάσω πλέον το θέμα της υγρασίας στον υγραντήρα.
Πολύ εύκολη η συναρμολόγηση των τριών κομματιών που αποτελείτε.
Έχει δυο τρόπους λειτουργίας με μπαταρίες ή με ρεύμα και μάλιστα το καλώδιο είναι πλακέ έτσι ώστε αν αποφασίσεις να δώσεις ρεύμα από πρίζα να μπορέσει το καπάκι να κλείνει χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις τρύπα για να το περάσεις!!
Το κάτω κομμάτι περιέχει 6 μπαταρίες μεγέθους ΑΑ το μεσαίο περιέχει το υγραντικό στοιχείο κ το πάνω το ανεμιστηρακι με το ηλεκτρονικό υγρόμετρο κ την οθόνη τύπου LCD
Το υγρόμετρο δε θα έλεγα πως είναι 100% σεταρισμενο οπότε αν έχετε δικό σας και είναι τσεκαρισμένο βλέπετε την απόκλιση που δεν είναι πολύ μεγαλη,στην δικη μου περίπτωση είναι 1,5% πάνω!!!
Μπορείτε να βάλετε την δικη σας υγρασία που θέλετε αλλά δεν ξεπερνά το 80% μόλις το επίπεδο κατέβει από αυτό που έχετε ορίσει εσείς τότε αυτόματα ο ανεμιστήρας μπαίνει σε λειτουργία μέχρι να φτάσει το επιθυμητό επίπεδο που ξαναλέω εσείς ορίζετε!!!!
Είναι αθόρυβο και ο αέρας που βγάζει είναι πάρα πολύ διακριτικός ώστε να μην (φυσαει) τα πούρα με αποτέλεσμα να ξεραθούν!!!!
Τον έχω βάλει σε έναν μικρό υγραντήρα χωρητικότητας 50 πούρων δοκιμαστικά πριν τον βάλω στον μεγαλύτερο αφού πρώτα κάνω κάποιες μικρό δουλίτσες!!!!
Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!
Ο συγκεκριμένος ηλεκτρονικός υγραντήρας μπορεί να υγράνει μέχρι 150 πούρα αν δεν κάνω λάθος!!!!
Είναι ευχαριστημένος?

εγω παλι μετανοιωσα που το αγορασα διοτι η αποκλιση απο τα 2 ρυθμιζομενα υγρασιομετρα της boveda kit εχει 10 μοναδες διαφορα.για να εχω 70% υγρασια το χω στο 80% δηλαδη τερμα.
ο υγραντηρας μου ειναι σαν αυτον που πουλας και εχω το cigar oasis plus alla δε πιστευω πως θα εκανε δουλεια αν δεν ειχα και 2 υγραντικα στοιχεια extra.kai apo ta 7 συρταρια εχω μονο στα 2 πανω πουρα

γιαυτο και ο νικος εχει απολυτο δικιο

πιστευω επισης πως απο μονο του δεν προκειται να κανει δουλεια ωστε να εισαι ησυχος οπως λενε οι μαγκες που το καναν
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:04 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!!
Είναι λίγος καιρός που ασχολούμαι με τα πούρα είμαι στη φάση λοιπόν πως αγοράζω πούρα για να τα καπνίζω δεν βρίσκω προσωπικά τον λόγο να στοκάρω κούτες!!!
Κάνω αγορά από εξωτερικό και περιμένω πως και πως ναι έρθουν να τα καπνίσω θα μου πείτε άλλη γεύση θα σου δώσουν όταν είναι φρέσκα και άλλη όταν θα είναι παλαιωμενα….σωστα αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία της γευσιγνωσίας άλλωστε είναι πάρα πολύ νωρίς!!!!
Όλα αυτά σας τα λέω γιατί ο κύριος Νίκος είπε πως αν έχω τον υγραντήρα για καθημερινή χρήση το σύστημα θα λειτούργει συνεχόμενα και σας λέω από την μεριά μου κύριε Νικό πως γιαυτο αγόρασα το oasis επειδή καθημερινά ανοιγοκλείνει ο υγραντήρας !!!!
Δεν έχω μπει στο τριπακι όπως καπιοι εδώ μέσα να σκέπτομαι +/- 3 μονάδες υγρασία η θερμοκρασία και αυτό γιατί από την στιγμή που θα πάρω κούτα των 25 το τελευταίο πούρο θα καπνιστεί το πολύ σε ένα μήνα!!!!
Σήμερα ας πούμε πήγα στο δωμάτιο που έχω τον υγραντήρα και είδα το θερμόμετρο στους 27 βαθμούς ......δεν τρελάθηκα σε σχέση με άλλους απλά κατέβασα την υγρασία στο 64 που για να το πετυχω αυτό σε άλλη περίπτωση θα ήθελα 2-3 μέρες ενώ με το oasis τσουπ!!!!
Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας
περιμένω την γνώμη και άλλων!

προς STINGBAR

ΥΓ. τι σας πειράζει που το oasis έχει απόκλιση 10 μονάδες και που πρέπει να το έχετε στο 80 αντί για 70???????? το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό?!
Το πρόβλημα θα ήταν να είχε απόκλιση 15 μονάδες όποτε θα έπρεπε να το βάλετε στο 85 πραμα αδύνατο!!!!
Αν κάποια στιγμή θελήσετε να το πουλήσετε γιατί δεν είστε ευχαριστημένος είμαι στη διάθεση σας!!!!!
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:22 pm

Πολύ καλά κάνεις και καπνίζεις φρέσκα πούρα,υπό τον όρο βέβαια να έχουν υγρασία εντός των επιτρεπτών ορίων.
Να θυμάσαι όμως, οτι αντίθετα π.χ. με τα δομινικανά, που δεν επιδέχονται βελτίωσης με το χρόνο, τα περισσοτερα κουβανέζικα εξελίσσονται προς το καλύτερο.

CHURCHILL έγραψε:...Σήμερα ας πούμε πήγα στο δωμάτιο που έχω τον υγραντήρα και είδα το θερμόμετρο στους 27 βαθμούς ......δεν τρελάθηκα σε σχέση με άλλους απλά κατέβασα την υγρασία στο 64 ...

:?: :?: :?: :?:

κάτι έχεις μπερδέψει με φαίνεται και πλανάσαι πλάνην οικτράν
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:30 pm

Αυτό το 68χ2 έχει φάει κόσμο :lol: :lol: :lol:

Κόβουν απο όπου νάναι :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:34 pm

Και οταν κατεβασες την υγρασια στο 64 ποσο πηγε η θερμοκρασια ;
:?:
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:38 pm

CHURCHILL έγραψε:Σήμερα ας πούμε πήγα στο δωμάτιο που έχω τον υγραντήρα και είδα το θερμόμετρο στους 27 βαθμούς ......δεν τρελάθηκα σε σχέση με άλλους απλά κατέβασα την υγρασία στο 64...
Ευχαριστώ κατ' αρχήν για τα καλά σου λόγια (ναι, εχώ τη μύγα, μην αναρωτηθείς άδικα) και κατά δεύτερον λυπάμαι τα πούρα σου για το πώς τους συμπεριφέρεσαι... Εκτός βέβαια αν μπορείς να προσδιορίσεις σε θερμοκρασία μακριά από τους 20'C την ποσότητα υγρασίας ανά τετραγωνικό χιλιοστό χωρίς σφάλμα και την κρατάς σε σωστά επίπεδα λαμβάνοντας υπόψη και το πώς το ψηφιακό υγρασιόμετρο του oasis υπολογίζει τη δική του "παραγόμενη" υγρασία εν σχέσει με τη σχετική εντός του υγραντήρα σου.

Αν δεις το σχετικό thread, μετά από σελίδες και σελίδες υπολογισμών, φυσικής και διαφωνιών καταλήξαμε ότι το καλύτερο είναι να κρατάς σε σταθερή σχέση υγρασίας και θερμοκρασίας το σύστημα παρά να το περιεργάζεσαι αναλόγως μιας και ο χειρισμός είναι πολύ δύσκολος και απαιτεί εικασίες, λογικά άλματα και παραδοχές για να υποθέσουμε ότι είναι σωστός...

Ελπίζω να έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες ψύξεις και καταψύξεις των πούρων σου σωστά γιατί αρχίζεις να κινδυνεύεις... Ακόμα και αν σωστά επέλεξες να ρίξεις την υγρασία με την αυξημένη θερμοκρασία αυτή ίσως αργήσει να αποκατασταθεί και τα αυγά έχουν ίσως ήδη αρχίσει να κάνουν hatch. Το απεύχομαι σε κάθε περίπτωση! Θα είναι πραγματικά κρίμα...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:44 pm

[quote="hernesto
τα αυγά έχουν ίσως ήδη αρχίσει να κάνουν hatch[/quote]

Very scary and creepy. Μήπως με κανα αεροζολ τα προλάβει? Ελα βρε hernesto μη του τα χώνεις έτσι γιατί τον βλέπω μόνιμο κάτοικο καταψυκτήρων.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:45 pm

Εμενα παντως με τρομαξε !

Παω να βαλω τη σημερινη παραγγελια για ψυξη το ξεχασα τελειως !
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:54 pm

Μα όταν βλέπω αντιμετώπιση του προβλήματος της σχετικής υγρασίας σα να είναι ένα απλό παιχνίδι του στυλ "ας ρίξουμε/ανεβάσουμε την υγρασία του oasis" δεν μπορώ παρά να απαντήσω κατά τον τρόπο που ο άλλος να καταλάβει τι διακινδυνεύει...

Η σχετική υγρασία στην οποία γενικά ο κάθε ένας επιλέγει να διατηρεί τα πούρα του είναι καθαρά θέμα γούστου και το δέχομαι, αλλά από την άλλη στο θέμα του beatle τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Υψηλή θερμοκρασία (+25'C) και υγρασία συνιστούν ιδανικές συνθήκες για να "ξυπνήσουν" τα αυγά. Ας καταλάβει και ο Churchill και οι άλλοι εδώ μέσα που χαρακτηρίζουν τους υπόλοιπους από εμάς τρελούς ότι δεν είμαστε κομπλεξικοί και έχουμε κι άλλη ζωή από το να συντηρούμε τα πούρα μας σε απολύτως ιδανικές συνθήκες. Απλά δε θέλουμε ούτε σε όνειρο να δούμε κάμπιες ή τρύπες τους πάνω στα ελαιώδη wrappers των "μωρών" μας. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Ιουν 11, 2009 4:57 pm

Η ειρωνια είναι αυτό που σας χαρακτηρίζει το έχω ξαναπεί και θα το λέω για πολύ καιρό ακόμα
έρχεστε σε διαφωνία κάπου κάποτε με κάποιον και περιμένετε πότε θα κάνει μια δημοσίευση για να του τα χώσετε!!!!
Δευ ισχύει για εσάς κύριε Νίκο αυτό!!!!
Μιλώ για 3-4 μόνιμα άτομα εδώ μέσα που δημιουργούν πάντα τέτοιες καταστάσεις!!!!
Όσο για το ότι χαμήλωσα την υγρασία επιδη ανέβηκε η θερμοκρασία ήταν ιδέα του author!!!!
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιουν 11, 2009 5:06 pm

Σταμάτα το κυνήγι μαγισσών μιας και είμαστε πλέον στον 21ο αιώνα. Επίσης (προσπερνώντας τα νέα απαξιωτικά σχόλιά σου) θα επαναλάβω για το καλό των πούρων σου προσπάθησε να μειώσεις αν μπορείς με κάποιο τρόπο τη θερμοκρασία στο χώρο τους.

Αν και αυτό το post μου το θεωρείς "χώσιμο" σε παραπέμπω στην πρώτη πρόταση του παρόντος...

Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Ιουν 11, 2009 5:12 pm

hernesto έγραψε:(προσπερνώντας τα νέα απαξιωτικά σχόλιά σου)

Αυτό είναι το πρόβλημα σου εσένα και κάποιον άλλον την αλήθεια την βλέπετε απαξιωτικο σχόλιο άντε εβίβα
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιουν 11, 2009 6:43 pm

CHURCHILL έγραψε:Η ειρωνια είναι αυτό που σας χαρακτηρίζει,.... έρχεστε σε διαφωνία κάπου κάποτε με κάποιον και περιμένετε πότε θα κάνει μια δημοσίευση για να του τα χώσετε!!!!

Άντε πάλι!! Δεύτερος γύρος!!

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης