cigar OASIS XL

Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Ιαν 05, 2011 8:28 pm

Βαλε βρε παναγιώτη το καβλιτζεκι σου στους 65 και μετά από 15 μέρες κανε μια επίσκεψη να δεις τι δείχνουν τα ρολογια.
Ανάλογα μετά αυξομειωνεις.
Μωρέ αγάπη που σου έχει ο leo ούτε chat να κάνατε.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Τετ Ιαν 05, 2011 11:45 pm

Είχα υψηλή υγρασία στον chianti. Το έγραψα και στο πρόσφατο παρελθόν. Εξού και η μούχλα που παρουσιαζόταν. Απο εκεί αντιλήφθηκα ότι το υγρόμετρο μου έγραφε ο,τι ήθελε.. ¨Η τουλάχιστον έτσι πίστευα.
Εβγαλα όλα τα υγραντικά στοιχεία απο μέσα και όπως με παρακίνησε φίλος για πιο δραματική μείωση της υγρασία έβαλα και λίγο αλάτι σε ένα σφινοπότηρο.. αυτά για καμια 10αρια μερες..
Μεγα λάθος η κίνηση μου. Εξηγούμαι:
Με τον τρόπο αυτό έφυγε όλη η υγρασία από τα πούρα αλλά και από τον κέδρο του υγραντήρα. Και μάλιστα, βίαια, εντός ελαχίστων ημερων.

Τώρα η υγρασία φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί στο 65%. Και λέω "φαίνεται" γιατί το νέο καλιμπαρισμένο Xikar υγρόμετρο μου σε άλλο συρτάρι λέει 64 σε άλλο 68 σε άλλο 70 και μάλιστα ανεβοκατεβαίνει.. Δεν ξέρω τι γίνεται. Στο μεταξύ το παλιό ψηφιακό πότε συμφωνεί με το xikar πότε ΟΧΙ! και όλα αυτά εντός του ίδιου υγραντήρα! Εκτός του υγραντήρα, συμφωνούν απολύτως !
Τεσπα, το πρόβλημα μου δεν είναι τα υγρόμετρα.. Προφανώς

Είναι το ότι μετά από αυτό το σοκ, τα πούρα μου φαίνονται κομμάτι ταλαιπωρημένα - δικαίως και στεγνά - κρίμα. Στα σφηνοπότηρα με τις μπίλιες (ένα σε κάθε συρτάρι) είχα απεσταγμένο και propylene glycole. Η ύπαρξη της γλυκόλης αυτής προφανώς δεν βοηθάει το ανέβασμα της υγρασίας.

Τώρα τι σχέση έχουν όλα αυτά με το cigar oasis?
Ενδιαφέρομαι για αγορά μεγαλύτερου υγραντήρα σε συνδυασμό με αυτό το σύστημα, ακριβώς όπως έκανε ο Παναγιώτης. Και, ναι, εντός του θα βάλω και πάλι τις μπίλες μου. Πως όχι...
Η προσπάθεια μου και ο στόχος είναι να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο.. Είναι κρίμα... να συντηρώ "βαμβάκι" τα πούρα μου εδώ και μήνες και με μια ηλίθια κίνηση να τα αφήνω να "στεγνώνουν" στα 65% ή παρακάτω (δεν εμπιστεύομαι τις ενδείξεις κανενός πλέον)... και πάλι από την αρχή...
Δεν θα αποτελέσει έναν παράγοντα σταθερότητας ο oasis XL?
(για υγραντήρα, όχι για τα βάζα του leo...)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιαν 06, 2011 2:13 am

O Oasis XL έχει ολοκληρωτικό έλεγχο της υγρασίας μόνο για αρνητικές αποκλίσεις της. Τι σημαίνει αυτό; Ότι προκαλώντας βίαιη κυκλοφορία υγρού αέρα με τα ανεμιστηράκια του αυτό που κάνει είναι να ξεπερνάει το κατώφλι που του βάζουμε σα ρύθμιση. Το πόσο παραπάνω πάει όμως απ' αυτό είναι σχετικό και ίσως κι υπερβολικό, εξ ου κι η συμβουλή του Leo για λίγο πιο μικρή ρύθμιση της υγρασίας από την "επιθυμητή"!..

Επιπλέον, όπως σωστά μεν εμμέσως δε παρατήρησε ο Leo το Oasis ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ! Είναι συμπληρωματικό εργαλείο στα παθητικά μέσα ύγρανσης (call me: σφουγγαράκι, beads, etc). Άρα η αξιοπιστία και η αποτελεσματικότητα του Oasis δεν είναι εξασφαλισμένη αν τα "παράπλευρα" φέρουν μπομπονιέρες από το γάμο του Καρά Γκιόζη...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιαν 06, 2011 8:58 am

zvrikos έγραψε:Είχα υψηλή υγρασία στον chianti.
...
Εβγαλα όλα τα υγραντικά στοιχεία απο μέσα και όπως με παρακίνησε φίλος για πιο δραματική μείωση της υγρασία έβαλα και λίγο αλάτι σε ένα σφινοπότηρο.. αυτά για καμια 10αρια μερες..
Μεγα λάθος η κίνηση μου. Εξηγούμαι:
Με τον τρόπο αυτό έφυγε όλη η υγρασία από τα πούρα αλλά και από τον κέδρο του υγραντήρα. Και μάλιστα, βίαια, εντός ελαχίστων ημερων.
...

Εγραφε ο φαρμακόστομος φίλος σου στις 25 Νοεμβρίου 2010. Πανάθεμά τον που έπιανε πληκτρολόγιο ο χωριάτης.
Ενα tip.
Αν θέλεις γρήγορα και φτηνά να ρίξεις τη σχετική υγρασία, βάλε σε καπάκια μπουκαλιών χοντρό αλάτι και μοίρασέ τα στα ράφια σου. Σε λιγώτερο απο εικοσιτέσσερις ώρες, το θαύμα θα έχει γίνει. Μετά πέτα τα. Εναλλακτικά προμηθεύσου humi beads. Διάβασε τι είναι αυτά και τι κάνουν. Προτείνονται και δεν πετιούνται.

Εικοσιτέσσερις ώρες έλεγε ο φίλος σου. Εσύ μετέφρασες καμμιά 10αριά μέρες.
Ζόρικε, είσαι ο τρίτος μεταφραστής. Ούτε για αναπληρωματικός δεν κάνεις.
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Πέμ Ιαν 06, 2011 9:13 am

Ασε με στον πόνο μου βρε Λεο...
Δεν κάνω για αναπληρωματικός .. Για... συμπληρωματικός όμως; Κατι σαν τον οασις;
Ασε και δεν είμαι καλά.. Πέραν της υγείας & των πουρων, μου χάλασε και το δορυφορικό ...
Δεν μας μπήκε καλά το 11....
Αφού.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Ιαν 06, 2011 1:23 pm

Μην τρελαίνεσαι,στην αρχή όλοι λίγο πολύ πειραματίζονται.επειδή τα πούρα σου μαλλον είναι για πέταμα αν δεν έχουν σκιστει τα wrapper τους,κράτησετα να τα κερνάς στους καλοθελητές.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Πέμ Ιαν 06, 2011 3:31 pm

Αμαν βρε τσερτς
Δεν είπαμε ότι είναι και για πέταμα... Περίμενε...
Μια ταλαιπωρία την έχουν, αλλά γενικώς δεν νομίζω ότι είναι τόσο χάλια η κατάσταση τους...
Προχθές αυτά που κάπνισα μια χαρούλα ήταν γευστικά...

Με τον εαυτό μου τα έχω..
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Παρ Ιαν 07, 2011 1:51 am

Just came up with an idea:
Μήπως αντί για λίγο ακόμη νεράκι απιονισμένο, να βάλω λίγο agiasmo έτσι για να ξορκισθεί και το κακό στον υγραντήρα? Μια μούχλα μια ξηρασία...
Τι να πω..

:)
:)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιαν 08, 2011 2:51 am

Leonidas έγραψε:

O Redrum κάποια στιγμή είχε πεί πώς παίζουν οι εγγλέζοι με τα παλιά τους. Και είμαστε (εγώ+εσύ) μακριά απο τέτοιες συνθήκες.

Να θυμισω λοιπον:

Εαν μιλαμε για πραγματικη παλαιωση, δηλαδη 10+ χρονια, τοτε οι Αγγλοι εχουν συνθηκες 18C με 65%. τα πουρα αυτα οταν αρχιζουν να βγαινουν στην αγορα, τοτε διατηρουνται σε 72% μειον 1% για καθε πενταετια. δηλαδη ενα 5χρονων σε 71%, 10ετιας σε 70% κτλ. δεν κανω πλακα, ειναι τοσο τιτιζηδες. Οτιδηποτε 1-5 χρονων που ειναι για αμεση καταναλωση διατηρειται σε 72%.

τωρα... οι εμποροι που το κανουν αυτο εχουν τα πιο εξελιγμενα συστηματα θερμοκρασιας/υγρανσης. δεν γινονται αυτα τα πραγματα σε σπιτι, εκτος και εαν σου φτιαξει κανενα walk-in με ζωνες υγρασιας ο Καρναμπακος. επειτα απο πολλους πειραματισμους σε χαμηλα 65% και υψηλα 72-73%, εχω καταληξει οτι για τα σπιτια μας οτιδηποτε μεταξυ γυρω στο 70% ειναι αψογο. Εχω πλεον εχω παρει Puck, δηλαδη humidity beads για 70% και εχω ξενιασει. παντα γυρω εκει ειναι η υγρασια, τα πουρα καπνιζονται πολυ καλα, καποια φαινονται να παλαιωνουν αφου βγαζουν ελαια στην καπα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Ιαν 09, 2011 4:37 pm

μια διορθωση, οι βαθμοι ειναι 15C και οχι 18C οπως εγραψα, νομιζα οτι 60F ειναι 18C. Καποια καστηματα πανε παρακατω, στους 12C. Αυτο προκειπτει απο το οτι χρησιμοποιουσαν τα κελαρια για κρασια για φυλαξη των πουρων, και συνηθως τα κελαρια εχουν 12C και γυρω στους 60% υγρασια.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης