cigar OASIS XL

Άβαταρ μέλους
STINGBAR

Δημοσίευσηαπό STINGBAR » Τετ Ιουν 17, 2009 2:37 am

CHURCHILL έγραψε:Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί δεν κατάλαβα :?:

αν ημουν στη θεση σου θα ενοιωθα πολυ προνομοιουχος που στα εχουν πει ολα οι παλιοσειρες τι να κανεις και με τετοια συμπεριφορα
την γνωμη μου στην ειπα για το δικο μου οασις και αν θες στο πουλαω για καμμια 10αρια prominente,απο αυτα που τα αφησες στου 28 βαθμους κελσιου :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Ιουν 17, 2009 8:28 am

Εγώ πάντως την έχω βρει τη λύση.

Έπαψα να αγχώνομαι κι έγινα πιο "Κουβανός".

Άντε,θα ανάβω και με Bic σε λίγο.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιουν 17, 2009 9:06 am

Με Zippo θα μετράει περισσότερο πιστεύω... Πιο "Κουβανέζικο" μου ακούγεται! :lol:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
Θοδωρής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Θοδωρής » Τετ Ιουν 17, 2009 9:30 am

hernesto έγραψε:Με Zippo θα μετράει περισσότερο πιστεύω... Πιο "Κουβανέζικο" μου ακούγεται! :lol:

LOL...
Και ο zippo με τον αμερικάνικο αετό απ'εξώ :!: :!: :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:
Η ζωή είναι ωραία αν έχεις ένα Cohiba στο στόμα σου και ένα ποτήρι Scotch στο χέρι σου...
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τετ Ιουν 17, 2009 9:51 am

Επειδη ειχα την τυχη να φιλοξενω wood mites το χειμωνα εβαλα 2 φορες ολα μου τα πουρα στην καταψυξη με τα κουτια τους ..

Οι θερμοκρασιες ειναι πλεον 25-26 βαθμους μεσα αλλα οτι θελει ας γινει δε θα τρελλαθω κιολας οπως περυσι που ξεκινουσα ... τα τσεκαρω καθε εβδομαδα αλλα μεχρι εκει ...
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Ιουν 17, 2009 5:28 pm

Domen έγραψε:Επειδη ειχα την τυχη να φιλοξενω wood mites το χειμωνα εβαλα 2 φορες ολα μου τα πουρα στην καταψυξη με τα κουτια τους ..

Οι θερμοκρασιες ειναι πλεον 25-26 βαθμους μεσα αλλα οτι θελει ας γινει δε θα τρελλαθω κιολας οπως περυσι που ξεκινουσα ... τα τσεκαρω καθε εβδομαδα αλλα μεχρι εκει ...

Μήπως λέω μήπως φταίει ο διαδικτυακός πωλητής???
Εσείς που έχετε το ίδιο πρόβλημα με τον domen μήπως να το συζητούσατε λίγο εδώ μέσα να δείτε από ποιους έχετε πάρει πούρα και ποια από αυτά έχουν βγάλει μικροοργανισμούς?
Εγώ που έχω πάρει 7 φορές συνολικά από έναν στάνταρ δεν μου έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα!!!
Μήπως επειδή θέλουν χρόνο και εγώ το πολύ σε 1½ μηνά τα ξεπαστρεύω?!!
Για αναρωτηθείτε κύριοι
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Ιουν 17, 2009 6:18 pm

Αυτός που έχει στάνταρ wood mites ειναι ο vip. Ε μια κατάψυξη στην παραλαβή και όλα οκ μετά.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τετ Ιουν 17, 2009 6:39 pm

Ναι απο vip το επαθα κι εγω την πρωτη φορα .

Απλα δεν ειχα καταψυξει εκεινη την παραγγελια και την πατησα .
Πλεον ολα οσα παραλαμβανω απο παντου μπαινουν στον παγο .

Και το ξαναειδα στα Monte Sublimes που παρελαβα απο το cigarone , με το που ανοιξα το κουτι ηταν γεματο mites ... αρα απο πουθενα δεν πρεπει να εφυσηχαζουμε .
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Ιουν 17, 2009 6:52 pm

Συγγνώμη αν σας φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά αυτά τα wood mites τι ζημιά μπορούν να σου κάνουν στα πούρα? Αυτά υπάρχουν μέσα και με τις κατάλληλες θερμοκρασίες ‘’ξυπνανε’’ και αν δεν ξυπνήσουν τι γίνεται τα καπνίζεις :shock: :? ????
Δηλαδή λες κάπνισα ένα πούρο και είχε γεύση κέδρο με ελαφριά γεύση δέρματος και στο τελείωμα γεύση από wood mites :? μπορεί να έχω καπνίσει και εγώ δλδ?
:evil:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιουν 17, 2009 7:25 pm

ΧΑΧΑ! Τρελή ατάκα... Θα ήταν πραγματικά θεότρελο να ακούσουμε ακόμα κι αυτό σε κανα tasting κανενός παλαβού... ΧΑΧΑΧΑ! Τρομερή ατάκα Churchill!

Στο θέμα μας επί του σοβαρού τώρα: wood mites = τερμίτες = άκακοι για τα πούρα μας...

Είναι ακριβώς τερμίτες του κέδρου οι οποίοι μάλιστα έχουν και πολύ μικρό κύκλο ζωής σε φυσιολογικές θερμοκρασίες. Αναζητούν κυρίως υγρασία και ως εκ τούτου μπορεί να τα βρούμε μαζεμένα πάνω ή και μέσα στο υγραντικό στοιχείο.

Λύσεις:
1-2-1 μέρες σε ψυγείο-κατάψυξη-ψυγείο αντίστοιχα κατά την άφιξη οποιασδήποτε παραγγελίας μας είναι η ιδανική κούρα για όλα τα ζωντανά... Το ίδιο και αν για κάποιο λόγο μεταφερθούν από λάθος από έναν υγραντήρα σε έναν άλλον ή από δώρο πούρο φίλου που δεν ελέγξουμε, κοκ.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 1:18 pm

Επανέρχομαι σε ένα από τα "ξεχασμένα" θέματα του forum για να τονίσω κάτι σε όσους έχουν ή σκοπεύουν να αποκτήσουν oasis.

Στα XL και XL-Plus που έχω βάλει στους δύο νέους υγραντήρες μου δοκίμασα να δω την ακρίβεια του υγρασιομέτρου τους εν συγκρίσει με τα υπόλοιπα καλιμπραρισμένα που έχω. Πρέπει να προσέξετε ότι τα υγρασιόμετρα αν τοποθετηθούν "στεγνά" (δηλαδή χωρίς να έχετε μουσκέψει τα σφουγγαράκια που είναι στο κατώτερο κομμάτι του oasis), τότε είναι μιας κάποια ακρίβειας ας πούμε Χ%.

Προσθέτοντας και το water cartridge (κανονικά υγρασιασμένο) η ακρίβεια χαλάει κατά περίπου +2%!!! Δηλαδή αν π.χ. λέγαμε ότι το υγρασιόμετρο "στεγνό" είναι ακριβέστατο και διαβάζει 70% τότε βάζοντας το water cartridge θα δείχνει 72%. Ο λόγος εικάζω ότι είναι το γεγονός ότι ο αισθητήρας του υγρασιομέτρου είναι αρκετά κοντά στο σφουγγαράκι με αποτέλεσμα να απατάται για την ακριβή υγρασία...

Ελπίζω να μη σας παραπλανώ και να υπάρχουν κι άλλοι που έχουν υποψιαστεί από την πολύ κοντινή απόσταση water cartridge και υγρασιομέτρου και να το έχουν δοκιμάσει πριν και μετά το σχετικό μοντάρισμα των δύο κομματιών...

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 2:00 pm

hernesto έγραψε:
...
Προσθέτοντας και το water cartridge (κανονικά υγρασιασμένο) η ακρίβεια χαλάει κατά περίπου +2%!!! Δηλαδή αν π.χ. λέγαμε ότι το υγρασιόμετρο "στεγνό" είναι ακριβέστατο και διαβάζει 70% τότε βάζοντας το water cartridge θα δείχνει 72%.
...

Οχι ρε γαμώτο. Αμάν. Σοβαρό πρόβλημα. Πάνε τα πούρα.
Να βάλω καμμιά πάνα μέσα; :lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 2:06 pm

Δεν λέω για σένα βρε χωριάτη! Το λέω για όσους είναι επιστήμονες και θέλουν ακρίβεια υποδεκαδικού ψηφίου! Αλλά βέβαια... Τι να μας πει κάποιος που βάζει τα πούρα του μέσα σε ανθοδοχεία και μαρμελαδόβαζα!.. Τς, τς, τς!

:lol: :lol: :lol:

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 2:14 pm

Αυτό με τα ανθοδοχεία, δεν το είχα σκεφτεί.
Να project.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 2:19 pm

Να μας ενημερώσεις για το ποια άνθη έφερε πριν το project το ανθοδοχείο... Για να διαπιστώσουμε και τον κέδρινο χαρακτήρα τους όσο αφορά τη συντήρηση των πούρων. Μετά να μιλήσεις με τον αλουμινά να πατεντάρεις regional έκδοση μαζί με γαρδένιες και γαρύφαλα!.. Χωριάτη! :lol:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες