cigar OASIS XL

Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Παρ Ιουν 12, 2009 3:16 am

Παναγιώτη μου με αγχώνεις! Και τώρα με την αυξημένη θερμοκρασία το OASIS έκανε dive απο τους 70 στους 65... :cry:
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Ιουν 13, 2009 11:21 am

Powerslave όσο κι αν θέλω να μη σε αγχώνω δυστυχώς το πρόβλημα υποφώσκει αναμένοντας την κατάλληλη θερμοκρασία για να στα κάνει όλα χάλια!..

Σου μιλάω ειλικρινά εύχομαι να μη δεις στα αγαπημένα πούρα σου ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΕΡΜΙΤΗ που είδα εγώ την προπροηγούμενη εβδομάδα. Κόντεψα να τα σπάσω όλα μες στο σπίτι από τη στεναχώρια μου με τα μικρά ζωύφια που να φανταστείς ότι τα κακόμοιρα δεν κάνουν ΚΑΝ ζημιά στα πούρα. Απλά είναι το "γαμώτο" που δεν είχα βάλει μια εβδομάδα νωρίτερα τους υγραντήρες μου στο συντηρητή κρασιών στον οποίο έκανα tuning τόσο καιρό για να τον έχω έτοιμο για τις πρώτες ζέστες του καλοκαιριού...

Κατά τα άλλα, δηλαδή για τα επίπεδα υγρασίας και θερμοκρασίας ελαφρώς τσιμπημπένα προς τα πάνω ή προς τα κάτω δεν τα παρακολουθώ και δε με αφορούν μιας και δεν έχω τη γευστική εμπειρία από τη μια ή τα πολλά χρόνια παλαίωσης από την άλλη για να τα κρίνω σε αντιστοιχία με το αποτέλεσμα. Μου έκατσε το ~70% (και ελαφρώς προς τα κάτω) στους δύο υγραντήρες μου, ε, το κράτησα και δεν το παιδεύω περαιτέρω. Η θερμοκρασία περιβάλλοντος με "έκαιγε" και γι' αυτό κινητοποιήθηκα αναλόγως μετά το τελευταίο καλοκαίρι ώστε να την καρφώσω εκεί που έπρεπε.

@ Churchill:
Το ερώτημά μου ακόμα δεν το έχεις απαντήσει. Ασχολήθηκες πάλι με το σχολιασμό που αν πραγματικά θες το συζητάμε από pm... Από την άλλη όμως θέλω ειλικρινά να ακούσω την απάντησή σου στο αν και η εκ νέου συμβουλή μου να προσέξεις τη θερμοκρασία των πούρων σου είναι για σένα "χώσιμο"... Δηλαδή πραγματικά σε παρακαλώ κρίνε ολόκληρο το post μου και μην αγχώνεσαι και μπαρουτιάζεσαι έτσι!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Σάβ Ιουν 13, 2009 7:44 pm

Oh dear god! Είδη έχω τους μικρούς υγραντήρες σε διαδικασία απολύμανσης εδω και 2 μέρες just in case...

Άσε τα υγραντικά τώρα και κανόνισε κανα θερινό πουροmeeting ή κανα απογευματινό πουροκαφέ...
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Ιουν 16, 2009 6:17 pm

2 είναι τα τινά…….
1) Η με ματιάσατε
2) Η βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα για το oasis
Το ματζαφλαρι δουλεύει συνέχεια χωρίς να ανεβαίνει το επίπεδο υγρασίας
Τι μπορεί να συμβαίνει?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
STINGBAR

Δημοσίευσηαπό STINGBAR » Τρί Ιουν 16, 2009 6:28 pm

CHURCHILL έγραψε:2 είναι τα τινά…….
1) Η με ματιάσατε
2) Η βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα για το oasis
Το ματζαφλαρι δουλεύει συνέχεια χωρίς να ανεβαίνει το επίπεδο υγρασίας
Τι μπορεί να συμβαίνει?

ειπε και αυτο οτι απο την πολυ αγαπη που τουχεις να σε ανταμοιψει με ενα αιωνιο δουλεμα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Ιουν 16, 2009 6:38 pm

Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί δεν κατάλαβα :?:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Ιουν 16, 2009 6:51 pm

Το "Κεντρί του Bar" (Καλά ρε STINGBAR, Ινδιάνος είσαι) σε πειράζει προφανώς και εικάζω ότι δεν έχει κάποια εύκολη απάντηση στο ερώτημά σου...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιουν 16, 2009 7:07 pm

Ας το πάρει λοιπόν το ποτάμι.
Ολα αυτά τα υγραντικά είναι εξαιρετικές λύσεις, πάντως βοηθητικές. Για όποιον πειραματίζεται με δαύτες να γνωρίζει ότι λειτουργούν καλλίτερα όταν είναι σε συνεργασία με παθητικά μέσα διάδοσης της υγρασίας(τα γνωστά μας σφουγγαράκια ή haar ή beads ή δεν ξέρω τι άλλο). Μόνα τους ΔΕΝ είναι λύση.

Τώρα γιατί ένα τέτοιο μηχανάκι δουλεύει συνέχεια; Μα μόλις το εξήγησα. Είναι φτιαγμένα να λειτουργούν βοηθητικά. Αν είναι μόνα τους, τότε "στεγνώνουν" γρήγορα και θέλουν κάθε τρείς και λίγο αποσταγμένο νεράκι.

Αντε το ξορκίσαμε :lol:
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Ιουν 16, 2009 7:16 pm

Μα δούλευε άψογα για 3 μέρες και στον 50αρι αλλά και σε ένα ψυγειακι από αυτά που παίρνουμε στην παραλία μαζί μας!!!!
Από χτες το βράδυ του ξαναέβαλα νερό (δεν μπορώ να πω πως είχε στεγνώσει) αλλά εκείνο το χαβά του!!!!
Δουλεύει αλλά η υγρασία δεν ανεβαίνει παρά μόνο κατεβαίνει!!!
Θα ακούσω τη συμβουλή σου (για πρώτη και τελευταία φορά :wink: )αφού έχουμε ορκιστεί εχθροί εμείς οι δυο :D και θα βάλω και υγραντικό στοιχειό μέσα
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Ιουν 16, 2009 7:20 pm

Να λείπει του χιουμοράκι! Εδώ είμαστε σοβαρό forum... :lol: :lol: :lol:

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιουν 16, 2009 7:41 pm

CHURCHILL έγραψε:Μα δούλευε άψογα για 3 μέρες και στον 50αρι αλλά και σε ένα ψυγειακι από αυτά που παίρνουμε στην παραλία μαζί μας!!!!
Από χτες το βράδυ του ξαναέβαλα νερό (δεν μπορώ να πω πως είχε στεγνώσει) αλλά εκείνο το χαβά του!!!!
Δουλεύει αλλά η υγρασία δεν ανεβαίνει παρά μόνο κατεβαίνει!!!
Θα ακούσω τη συμβουλή σου (για πρώτη και τελευταία φορά :wink: )αφού έχουμε ορκιστεί εχθροί εμείς οι δυο :D και θα βάλω και υγραντικό στοιχειό μέσα

Οχτρέ, πρόσεχε στοιχείο είπα. ΟΧΙ στοιχειό. Θα το στοιχειώσεις και μετά θα λές ότι στην έφερα :lol: :lol: :lol:

Βγάλτο προσωρινά απο το humi. Ρύθμισε πρώτα την υγρασία εκεί που θές (εσύ τι γουστάρεις-όχι τι λέμε εμείς) με κλασσικές μεθόδους και μετά βάλτο πάλι μέσα, τουλάχιστον 2% χαμηλώτερα απο ότι είναι η υγρασία που ρύθμισες.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Ιουν 16, 2009 8:06 pm

Αυτή τη μια εβδομάδα τα καημένα τα πούρα έχουν φάει κάτι 50αρια υγρασία και κάτι 28 βαθμούς θερμοκρασία!!!!
μια νύχτα δεν δούλεψε καθόλου το oasis και ποιος ξέρει τι νούμερο έγραψε!!!!
Περιττό να σας πω ούτε σκουλικο-αραχνο-τσιμπουρο-κροκοδηλους έβγαλαν ούτε καν σχίστηκε το wrapper!!!(ετσι γραφεται)?
Μήπως ήταν μικρό το διάστημα υπό αυτές τις συνθήκες ή θα μου βγουν όλα μια και καλή αργότερα?!
Τα πούρα άραγε γευστικά λέτε να έχουν αρπάξει?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο υπάρχει επιστροφή ή να τα κρατήσω να τα δίνω στους τρακαδόρους!!!!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιουν 16, 2009 8:18 pm

Ελα CHURCHILL τέλειωνε. Δεν χαλάνε έτσι τα πούρα. Τί είναι δηλαδή; Μαγιονέζα με αυγό;
Πρότασή. Ξέχνα τα. Αστα μόνα τους. Δεν είναι για παρέα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 16, 2009 8:26 pm

Περίμενε και θα δεις.
Το wrapper (σωστά το έγραψες) θα σου σκιστεί μόλις ανεβάσεις απότομα την υγρασία. :cry:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιουν 16, 2009 8:34 pm

Νίκος έγραψε:Περίμενε και θα δεις.
Το wrapper (σωστά το έγραψες) θα σου σκιστεί μόλις ανεβάσεις απότομα την υγρασία. :cry:

Σαν το μπετόν κιαυτό. Θα κρακάρει. :lol:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 3 επισκέπτες