cigar OASIS XL

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Ιαν 05, 2011 2:24 pm

Συγχωρηστε και οι δυο παρακαλω την αγνοια (η την αφελεια μου) και απαντηστε μου παρακαλω γιατι αυτοι οι δυο βαθμοι ειναι τοσο σημαντικοι που χρηζουν ακριβεια υποδεκαδικου ψηφιου;
Θελω να πω, αν η υγρασια ειναι 67 η 69 εχει τοσο μεγαλη διαφορα ουσιαστικα η απλα ειναι θεμα του πως καποιος κανει -και με τι ακριβεια-το κεφι του;
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 2:26 pm

Επανέρχομαι σε ένα από τα "ξεχασμένα" θέματα του forum για να τονίσω κάτι σε όσους έχουν ή σκοπεύουν να αποκτήσουν oasis. (kudos hernesto)

Μην αγοράζετε άχρηστες ηλεκτρικές συσκευές.
Δοκιμάστε ανθοδοχεία.
Βάλτε μέσα τα πούρα σας (σημαντικό να είναι "γρήγορα") και πνίχτε τα. Απο πάνω προσθέστε αμμωνιακά λιπάσματα (για διατήρηση υγρασίας) καθώς και καυστική ποτάσα (για πιο claro χρωματισμούς). Εναλλακτικά ρίχτε κάσια για κάτι στο πιο maduro του.
Εγγυημένα αποτελέσματα και το κυριώτερο χωρίς αποκλίσεις στην υγρασία.
Μετά απο 2 χρόνια, σερβίρονται σε βάζα με ελιές.
Yours, Leonidas
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 2:33 pm

@μι

Καμμιά σημασία δεν έχουν.
Δουλειά δεν είχε ο hernesto, πηδούσε απο το παράθυρο.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 2:37 pm

Ακριβώς... :D
Πέρα από την πλάκα βέβαια δεν το θεωρώ κακή ιδέα να καλιμπράρετε το Oasis χωρίς το σφουγγάρι του για να μη διαβάζετε άλλα γι' άλλα. Και καλά αν είστε τυχεροί και το "στεγνό" υγρασιόμετρο είναι σχετικά ακριβές. Αν είναι βλαμμένο και δείχνει ό,τι του φανεί καλό είναι να το έχουμε υπόψη...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Ιαν 05, 2011 2:38 pm

Με εχεις πει λι , λλλι , φου-μαν-τσου , κινεζο, σαχλο, σκατιβλαχο.
Αυτο το μι καινουργιο ειναι παλι.Σε λιγο θα με αποκαλεσεις και Ευανθια,αντε να δουμε που θα φτασει το χαλι σου :lol:

Υ.Γ. Ευχαριστω για την απαντηση.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 2:39 pm

@hernesto
Εχω μία (1) απορία.

Γιατί χρησιμοποιείς oasis και όχι συμβατικούς παθητικούς τρόπους διατήρησης της σχετικής υγρασίας;

@Ευανθία
μηλλλλί θα σ έλεγα. Το Ευανθία μένει. Ως πιο εύηχο
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 2:45 pm

Παράλληλα με τους παθητικούς θα χρησιμοποιώ τα Oasis κυρίως γιατί το όλο σύστημα θα είναι εκτός έδρας και καλό είναι να υπάρχει και μια σχετική κυκλοφορία της υγρασίας μέσω ολοκληρωτικού ελέγχου...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 2:55 pm

hernesto έγραψε:Παράλληλα με τους παθητικούς θα χρησιμοποιώ τα Oasis κυρίως γιατί το όλο σύστημα θα είναι εκτός έδρας και καλό είναι να υπάρχει και μια σχετική κυκλοφορία της υγρασίας μέσω ολοκληρωτικού ελέγχου...

Δεν ξέρω τι θα πεί εκτός έδρας.
Adventurous σε κόβω.

Μια δωρεάν φιλική συμβουλή. Κράτα τις ρυθμίσεις των oasis τουλάχιστον 5-8% κάτω απο το προσδοσκώμενο. Easy.
Και μη ρωτάς γιατί. Μυαλό έχεις, του ΕΜΠ είσαι.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Ιαν 05, 2011 3:03 pm

Ενιαιος
Μ
ετοχικος
Παναθηναικος

Ευκολο αυτο,ακομα κι εγω το καταλαβα :lol: :lol:
Τα υπολοιπα,οχι
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 3:33 pm

Λεώ, έτσι κι αλλιώς σκοπεύω να θέσω ως "επιθυμητή" υγρασία το 65%... Άρα και να το τσιμπήσω λίγο προς τα κάτω δε θά'χω πρόβλημα!

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 4:05 pm

hernesto έγραψε:Λεώ, έτσι κι αλλιώς σκοπεύω να θέσω ως "επιθυμητή" υγρασία το 65%... Άρα και να το τσιμπήσω λίγο προς τα κάτω δε θά'χω πρόβλημα!

Επιμένω ότι είσαι adventurous.

Θα λέμε τετριμένα πράγματα. Μου φαίνεται.
65%-75% RH είναι τα δυό άκρα. Ασχετως θερμοκρασίας. Οσο θυμάμαι και εκείνο τον αδιανόητο πίνακα μεταβολής RH over temp. Τι άλλο θα γραφτεί; Τες πα.

Στο χαμηλό άκρο παίζεις επικίνδυνα να ξεραθούν/κρακάρουν τα wrappers.
Στο υψηλό άκρο παίζεις με κρακάρισμα/μούχλα.
Αυτά ειδικώς over long aging periods.

What is wrong με τη μέση οδό;
Μπα, θα είμαι μάλλον σουιγκένερης.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 4:18 pm

Τολμώ να σου υπενθυμίσω ότι εγώ είχα ανακαλύψει αυτό τον πίνακα... :lol:

Επίσης, είχα την - εσφαλμένη μάλλον - εντύπωση ότι αν θες να "ξεχάσεις τα πούρα σου" (call me "aging") πρέπει να ρίξεις την υγρασία πιο χαμηλά από το 70%... Τόσο λάθος κάνω βρε μαρμελαδάκια;?

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιαν 05, 2011 4:41 pm

Λοιπόν Κολόμβε. Που νόμιζες ότι ανακάλυψες την Ροζέτα των ιερογλυφικών. Τρομάρα σου βλάχο.

Πιο χαμηλά απο το 70% RH δεν σημαίνει ντε και καλά το άκρο 65%.

Το 70% είναι μια χαρά. Για όλα.
Αν κοιτάς 10-20-30 ετών πούρα, τότε και το 67-68 RH είναι περίφημο. Κοιτάς;

O Redrum κάποια στιγμή είχε πεί πώς παίζουν οι εγγλέζοι με τα παλιά τους. Και είμαστε (εγώ+εσύ) μακριά απο τέτοιες συνθήκες.

Τη γνώμη μου σου λέω. Την οποία βεβαίως μπορείς να πετάξεις στα σκουπίδια.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιαν 05, 2011 4:56 pm

Λοιπόν, χωριάτη και παλιοτσιγκούναρε που αντί για humidors βάζεις σε βαζάκια μαρμελάδας τα πούρα σου μήπως γλιτώσεις κανα ?βραίο, γνώριζε ότι αν δεν υπήρχες εσύ και μερικοί άλλοι ακόμα, εγώ με αυτό τον πίνακα θα δούλευα ο δύσμοιρος ο Κολόμβος!.. Ως εκ τούτου προφανώς και η άποψή σου είναι αξιοσέβαστη και λαμβάνεται ΑΜΕΣΑ υπ' όψη!

Όσο για τις συνθήκες εν συγκρίσει με τους ψυχάκηδες τους Βρεττανούς προφανώς και δεν τις πλησιάζουμε ούτε στα θεότρελα όνειρά μας αλλά σίγουρα μπορούμε κάπως να τις αντιγράψουμε... Κακό δεν πρόκειται να κάνουμε - απλά δε θα πετύχουμε το δικό τους θεωρητικά καλύτερα! So what! Εδώ βρήκα απόκλιση 2% στον Oasis και βαριόμουν τόσο που το δημοσίευσα - τι να λέμε τώρα; :lol:

tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Ιαν 05, 2011 7:21 pm

Leonidas έγραψε:Δεν ξέρω τι θα πεί εκτός έδρας.

Θα σου πώ εγώ. Εκτός έδρας θα πεί να είσαι εσύ στην Αθήνα και ο υγραντήρας σου στην ορεινή Φωκίδα.

Ον τοπικ - τώρα
Δεν έχω άποψη, αφού εδώ και μερικούς μήνες δεν πολυκοιτάζω ενδείξεις.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες