Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί;

Είδος κόφτη που χρησιμοποιείτε

Single blade
4
6%
Double blade
44
68%
Guillotine
5
8%
Bullet
7
11%
V-shape
1
2%
Άλλο
4
6%

Σύνολο ψήφων: 65
ANTONIS
Επικοινωνία:

Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί;

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τετ Μάιος 31, 2006 12:46 am

Ποιον κόφτη θεωρείται ιδανικό για το κόψιμο της κεφαλής του πούρου σας και γιατί;

Εγώ χρησιμοποιώ διπλής λεπίδας γιατί θεωρώ ότι κάνει το πιο καθαρό κόψιμο απ΄όλους. Προσοχή μόνο το κόψιμο να είναι ακαριαίο και στο σωστό σημείο.

Βολικό βρίσκω επίσης και το bullet αλλά νομίζω ότι επηρρεάζει την ποσότητα του καπνού στο τράβηγμα. Είναι βέβαια πολύ εύκολος στη χρήση και δεν μπορείς να κάνεις εύκολα λάθος....
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Επισκέπτης

Re: Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί;

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 31, 2006 2:11 pm

ANTONIS έγραψε:Ποιον κόφτη θεωρείται ιδανικό για το κόψιμο της κεφαλής του πούρου σας και γιατί;

Αντώνη και εγώ χρησιμοποιώ κόφτη διπλής λεπίδας γιατί όντως κάνει το πιο καθαρό κόψιμο απ΄όλους. Πολλές φορές όμως και ειδικά το καλοκαίρι πρέπει - για πρακτικούς κυρίως λόγους (κόφτης, αναπτήρας, cigar case και μιά αρμαθιά κλειδιά διάφορα) - να κουβαλάμε μαζί μας όσο λιγότερα πράγματα γίνεται, οπότε χρησιμοποιώ τον bullet. Εκτός εαν συνοδευόμαστε από τον manager, οπότε μας καλύπτει ο μαγικός του σάκος, που χωρά τα πάντα.

Οι φίλοι .... "ελεύθεροι επαγγελματίες", που δεν έχουν manager πάνω από κεφάλι τους, θα κουβαλήσουν κάτι παραπάνω για .... να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 31, 2006 2:53 pm

Αντώνη εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο διπλής λεπίδας. Το κόψιμο που κάνει δεν έχει σύγκριση.

Δημήτρη τελικά ο manager σου, απ' ότι διαβάζω, είναι αρκετά απαιτητικός και μέσα σε όλα (τα του πούρου, εννοείται, γιατί στα εκτός πούρου καλά κάνει και είναι). Ο δικός μου πάλι είναι πολύ χαλαρός. Τόσο χαλαρός που κάπου κάπου κάνει και κανένα πούρο. Το μόνο μου παράπονο είναι που φωνάζει για τη βαριά, κατά τη γνώμη του, μυρωδιά που αφήνει ο καπνός σε κλειστό δωμάτιο και συχνά πρέπει να βγαίνω στο μπαλκόνι για να καπνίσω. Και το καλοκαίρι είναι μια χαρά. Τον χειμώνα όμως...
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Μάιος 31, 2006 2:56 pm

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Η μόνη περίπτωση που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω bullet, είναι σε non-cuban πουρα που μερικές φορές το "καπάκι" στο head ξετυλίγεται...
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Τετ Μάιος 31, 2006 3:02 pm

Για να μην υπαρχουν παραπονα...
Και γω προτιμω τη διπλη λεπιδα, μονο οταν αρχισα το καπνισμα χρησημοποιουσα τον κυκλικο κοφτη.Νομιζω πως δεν υπαρχουν περιθωρια συγκρισης μεταξυ τους.
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Τετ Μάιος 31, 2006 3:11 pm

EΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΔΙΠΛΗΣ ΛΕΠΙΔΑΣ,ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗΣ ΛΕΠΙΔΑΣ,ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥΡΩΝ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΟΥΣ!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ BULLET ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΔΟΘΗΚΗ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: Τι κόφτη χρησιμοποιείτε και γιατί;

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Μάιος 31, 2006 11:48 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε: Εκτός εαν συνοδευόμαστε από τον manager, οπότε μας καλύπτει ο μαγικός του σάκος, που χωρά τα πάντα.

:D Ο δικός μου manager, έχει κλέψει τον σάκο του Sport Billy. Γιατί νομίζετε δεν έχει πλέον εκπομπές στην τηλεόραση το παληκάρι?
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Πέμ Ιουν 01, 2006 11:05 am

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ BULLET ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΝΟΣ ΠΟΥΡΟΥ..ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΤΣΑΛΑ.
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

LA PASTERIA -MALL ATHENS

2106198230
Κώστας

cat's eye

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Πέμ Ιουν 01, 2006 9:25 pm

Για "κοψίματα" δείτε http://www.jrcigars.com/index.cfm?page=jrcu_cutting

Συνήθως κόβω cat's eye με single blade γκιλοτίνα. Χαράζω απλά το cap και χωρίς να κλείσω τον κόφτη τον περιστρέφω για να χαράξει ένα κύκλο τον οποίο αφαιρώ. Έτσι δε ξετυλίγεται καθόλου το wrapper.

Επίσης για πούρα που δεν έχουν ικανοποιητικό τράβηγμα ή δίνουν λίγο καπνό κόβω με φάλτσο (οπως o Ριβάλτο)¨ :lol:
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Κυρ Αύγ 05, 2007 11:30 pm

Κι εγώ μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα 2ble guillotine για σίγουρο και ομοιόμορφο κόψιμο. Μάλιστα έχω πάρει έναν κόφτη καταπληκτικό που είναι της ίδιας εταιρείας που φτιάχνει τα επαγγελματικά ψαλίδια κοψίματος νυχιών Solingen !! και σε σχέση με όλους τους κόφτες που έχω δοκιμάσει είναι by far ο καλύτερος!
Ανακάλυψα όμως οτι το κόψιμο που κάνει το bullet μου δίνει καλύτερη αίσθηση των πούρων που καπνίζω. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί τα πούρα που καπνίζω είναι σχετιικά μικρού μήκους (demi tasse, petit coronas, petit robustos και παρόμοια)? Για να το εξηγήσω λίγο καλύτερα, με εκθέτει σε μικρότερη ποσότητα καπνού σε κάθε ρούφηγμα, ενώ αντίθετα μου πέφτει λίγο too much όταν το έχω κόψει με τον 2πλής όψεως κόφτη.
ειλικρινά πάντως είναι φοβερό που κάθε απορία ή ερώτημα που μου προκύπτει, όταν μπώ μέσα στο forum ξέρω πως θα βρώ κάποιας μορφής απάντηση...είστε φοβεροί όλοι σας...
ξένια
too many cigars...too little time...
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Αύγ 23, 2007 11:44 pm

τι το θελα και τον διαφήμιζα τον solingen??? κάποιος άλλος τον χαίρεται τώρα στο ξενοδοχείο που διέμενα τις τελευταίες μέρες! κάπου μου παρέπεσε και δεν τον ξαναβρήκα ποτέ! και ήταν καλός κόφτης...αλλά θα τον ξανααναζητήσω γιατί ήταν πολύ αξιόπιστο αξεσουάρ...
για το bullet μάλλον δεν αλλάζω για την ώρα γνώμη, αλλά ξέρω πλέον οτι σε μερικά sticks που είναι πιο σφιχτοδεμένα δεν είναι το καλύτερο να έχεις κάνει bullet cut - οι πιο έμπειροι της παρέας αυτού του forum το ξέρουν ήδη αυτό υποθέτω....

καλό μας φθινόπωρο και καλή συνέχεια διακοπών για όσους τις απολαμβάνουν ακόμα....μη βιαστείτε να γυρίσετε...δεν έχει τίποτα ενδιαφέρον η Αθήνα που άφησαν πίσω τους οι εμπρηστές...αέρα που μεταφέρει τις στάχτες απο εδώ και απο κει....και πολλή στάχτη!!!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Παρ Αύγ 24, 2007 5:04 pm

Xenia, εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις "ποικιλιες" απο γνωστες και αγνωστες μαρκες μεχρι τωρα. Απο τον πιο ακριβο προς τον πιο φτηνο και πισω παλι.
Καποια εποχη ημουν ενθουσιασμενος που βρηκα το xikar, ο οποιος ειχε και αυτος λεπιδες solingen.

Τα περασμενα Χριστουγεννα μου εστειλε ενα δωρο ενας φιλος απο την Αμερικη.
Εναν Palio διπλης λεπιδας. ΤΡΟΜΕΡΟΣ!!! Τετοιο κοψιμο δεν εχω ξαναδει. Φτιαχνονται με χειρουργικο ατσαλι και αποτελουνται απο μονο 2 κοματια και οχι 3 οπως οι περισσοτεροι, πραγμα που τον κανει και πολυ πιο ευχρηστο. Στο στον συνιστω απολυτα!

Βγαζουν και μια βελτιωμενη σειρα τωρα. Εγω παραγγειλα ηδη αλλους 3 απο την νεα σειρα για να μην ξεμενω ποτε. Εναν στο γραφειο, εναν στο σπιτι, εναν στο αυτοκινητο και εναν που εχω ηδη, στην τσεπη παντα.

ΠΣ-Ισως τους βρειτε και σε κανα μαγαζι στην Ελλαδα συντομα ;-)
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Σάβ Σεπ 29, 2007 3:50 pm

PALIO ΣΕ CARBON LOOK
μία λέξη: ΘΕΪΚΟΣ
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Τρί Οκτ 02, 2007 11:45 pm

palio κοφτης - on its way....παρήγγειλα και περιμένω παραλαβή τις επόμενες ημέρες...θα σας ενημερώσω
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Οκτ 03, 2007 8:42 am

Ξένια από πού τον παράγγειλες τον Palio?

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες