ΦΩΤΟ BLAZER lighters

Άβαταρ μέλους
maximos69

ΦΩΤΟ BLAZER lighters

Δημοσίευσηαπό maximos69 » Κυρ Ιαν 17, 2010 8:05 pm

ΦΩΤΟ BLAZER lighters

Η εταιρία BLAZER PRODUCTS INC εδρεύει στο χωριό Farmingdale που βρίσκεται εντός της πόλης της Oyster Bay στο Nassau County της Νέας Υόρκης στις Ηνωμένες Πολιτείες. (ουφ το ‘πα)
Σύμφωνα με τα γραφόμενα της ιστοσελίδας της εταιρίας ήταν η πρώτη που κατασκεύασε αναπτήρα torch για πούρα πυροδοτώντας μια επανάσταση στο συγκεκριμένο χώρο της βιομηχανίας και έθεσε τα στάνταρ στην κατασκευή torch αναπτήρων.
Μεγάλο της όπλο της το σύστημα στιγμιαίας ανάφλεξης από πιεζοηλεκτρικούς κρυστάλλους χαλαζία (made in Japan) και η ισχυρότατη (1370 βαθμούς κελσίου) αντιανεμική (αυτό από που βγαίνει δεν κατάλαβα) φλόγα .
Η εταιρία εκτός από αναπτήρες torch ειδικεύεται στην κατασκευή φλόγιστρων για επαγγελματική χρήση καθώς και συσκευών καθαρισμού με υπερήχους (Ultrasonic
Cleaners) και καθαρισμού αέρα (air purifies), δηλαδή μιλάμε για σοβαρή και μεγάλη εταιρία.
Πάμε τώρα στα προϊόντα .
Z-PLUS
To 99% των καπνιστών τσιγάρου κάποτε είχαν ή έχουν στην κατοχή τους έναν zippo είτε αγορασμένο είτε ως δώρο από κάποιο αγαπημένο πρόσωπο. Όσοι περάσαμε στην απέναντι όχθη και αφεθήκαμε στην γλυκιά αγκαλιά του γαλάζιου καπνού αφήσαμε πίσω τους πιστούς μας αναπτήρες να ξεκουράζονται σε κάποιο σκοτεινό συρτάρι ή σε καμία κούτα πεταμένη σε κάποια αποθήκη μαζί με άλλες αναμνήσεις . Το μόνο που μας έμεινε είναι η θύμηση του χαρακτηριστικότερου ήχου στον χώρο των καπνιστών που κάνει το καπάκι του αναπτήρα όταν ανοίγει . Ομολογώ ότι όταν ακούω αυτό το κλάτς πάντα γυρνάω και προσπαθώ να δω την πυγή του ήχου. Όταν βρήκα λοιπόν αυτό το πραγματάκι σε ένα site δεν το σκέφτηκα καθόλου , οργάνωσα μια παραγγελία από Αμερική και σε δέκα μέρες το είχα στα χέρια μου . η μετατροπή εύκολη , βγάλε – βαλε , και έτοιμος . Μειονεκτήματα πολλά , μικρή χωρητικότητα , δεν μπορείς να δεις τη στάθμη του αερίου και για να ρυθμίσεις τη φλόγα πρέπει να βγάλεις το μηχανισμό από τη θήκη αλλά ποιος νοιάζεται , εγώ με 7,56€ έχω πίσω τον αγαπημένο μου zippo replica .

Blazer PB-207cr Clear Lighter
O πρώτος torch αναπτήρας για πούρα, αυτός που έφερε την επανάσταση και έθεσε τα στάνταρ της κατηγορίας σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενα της εταιρίας.
Δεν θα έλεγα ότι έχουν και άδικο αφού σε όλα τα χαρακτηριστικά παίζει με τους άλλους αναπτήρες για πλάκα εκτός από τον σχεδιασμό . Mεγάλη χωρητικότητα, ασφάλεια στο σύστημα ανάφλεξης, έλεγχος στάθμης αερίου, εύκολη ρύθμιση φλόγας, κουμπί auto fire (κρατά τον αναπτήρα αναμμένο), καπάκι προστασίας για την τουρμπίνα του torch, στιβαρή κατασκευή, παράξενο design (αναγνωσιμότητα) και τιμή στα 27-30€ συνθέτουν έναν από τους καλύτερους αναπτήρες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στο εμπόριο .

Blazer ES-1000 Table Top Lighter
Ο PB-207 σε μεγέθυνση .Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι έλεγχο στη στάθμη του αερίου αλλά με χωρητικότητα που σου επιτρέπει συνεχόμενη λειτουργία μισής ώρας σε πλήρη ισχύ who cares . Δευτερο μειονέκτημα , ο αναπτήρας δεν ανάβει αν δεν είναι ρυθμισμένος σε πλήρη ισχύ , και όταν είναι δεν ανάβει σχεδόν ποτέ με την πρώτη αλλά έτσι και ανάψει ίσα που καις Σέιχ Σου και Πεντέλη μαζί. Το φυλλάδιο που τον συνοδεύει κάνει λόγο για 1000+1 χρήσεις (υδραυλικά, μεταλλουργία ,συγκολλήσεις οδοντοτεχνικά κ.α) . Πάντως αν θέλετε την γνώμη μου το άναμμα πούρου με φλογοβόλο είναι άπλα υπερβολικό. Τιμή στα 35 όποιος νομίζει ότι του χρειάζεται ας το τολμήσει και στο κάτω κάτω αν δεν του κάνει για πούρα στην εργαλειοθήκη θα βρει σίγουρα μια θέση.

Z-PLUS

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Blazer ES-1000 Table Top Lighter

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

tubos από Hoyo coronation

Εικόνα

Blazer PB-207cr Clear Lighter[

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και μια οικογενειακή

Εικόνα
"Τελικά όλα τα πούρα γίνονται καπνός"
παλιά βραζιλιάνικη παροιμία
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Δεκ 29, 2010 2:23 pm

Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά, απ' όταν τον πρωτοείδα κιτρινιάρη να πυροβολεί (κυριολεκτικά!) ενα Monte 2, στα χέρια του ανθρώπου που, λόγω απειρίας μου, μου "επέβαλε" να κάψω Μοντε 4, και μαλιστα σε μεγάλες ποσότητες....(ΛΕΩ σ'ευχαριστώ!)
Σήμερα τον απ/κατ έκτησα και τιμής ένεκεν είπα να τον εγκαινιάσω με, τι άλλο, ένα Νο 2....
Το μικρό τερατάκι Blazer PB-207cr είναι υπέροχο, σε όλα του.
Τον συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 29, 2010 2:43 pm

εγω παντως δεν αλλαζω τα σπιρτα με τιποτα... τα torch η φλογα φτανει τους 800 βαθμους καρβουνο το κανει το πουρο.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Δεκ 29, 2010 3:53 pm

Μπορεί να έχεις δίκιο βρε Κόκκινε, αλλά προς το παρόν, όσες φορές δοκίμασα με σπίρτα, κατακάηκα! :D :D άσε που με λίγη πρόσοχή νομίζω πως τελικά ίσως ο torch δεν κάνει και τόση ζημιά...
πάντως με τον Blazer τηγανίζεις και κανένα αυγουλάκι, σε ώρα ανάγκης..... :lol:
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τετ Δεκ 29, 2010 5:00 pm

Καλησπερα! Και εγω σπιρτα χρησιμοποιω και νομιζω οτι η διαδικασια αναμματος ενος πουρου ειναι πιο απολαυστικη βεβαια χρειαζεται περισσοτερο χρονο απο οτι ενας αναπτηρας torch. Στην αρχη με δυσκολεψε μεχρι να μαθω αλλα σιγουρα τα προτιμω.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Δεκ 29, 2010 5:31 pm

Blazer Little Buddy χρησιμοποιώ εγώ τον τελευταίο 1.5 χρόνο, απόλυτα ικανοποιημένος, απο μακρυά καίει ομοιόμορφα και εις βάθος το stick, τα λόγια είναι περιττά :wink:
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Δεκ 29, 2010 6:40 pm

Αφού κατέστρεψα μερικούς "τύπου" blazer αναπτήρες, εδώ και μια τριετία (από όταν τους γνώρισα) χρησημοποιώ μόνον αυτούς (PB-207). Ένα μαύρο κατά την διάρκεια της ημέρας, έναν άλλο μαύρο για το βράδυ, έναν άλλο μαύρο έχω για τις εκδρομές ή την παραλία και για "καλό" έχω έναν ... μαύρο!! :lol: :lol:
ΥΓ. Αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα, είναι που δεν μπορεί να τους ανάψει κανείς άλλος, όταν τους περιεργάζεται :lol: :lol: :lol: Ειδικά ο πιτσιρικάς.
Α΄Ξέχασα! Μάλλον δεν τους αλλάζω με τίποτε!
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Δεκ 29, 2010 8:33 pm

Ένα μαύρο κατά την διάρκεια της ημέρας, έναν άλλο μαύρο για το βράδυ, έναν άλλο μαύρο έχω για τις εκδρομές ή την παραλία και για "καλό" έχω έναν ... μαύρο!! :lol: :lol:

Μάλλον σου λείπει ένας μαύρος μόνο από τη συλλογή σου, τελικα! :lol: Την Παρασκευή είμαι Δράμα, στον φέρνω δωράκι! :D
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Δεκ 29, 2010 8:45 pm

@ChristosG
Περιμένω τηλ. - αν έχεις χρόνο.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Δεκ 29, 2010 9:02 pm

tdk63 έγραψε:@ChristosG
Περιμένω τηλ. - αν έχεις χρόνο.

Φυσικά και θα έχω, το έχουμε κανονίσει εδώ και καιρο, αν δεν κάνω λαθος!

ΥΓ. Στο Montecristo έχω αφήσει κάβα ένα καλό κουτάκι Famosos, για καμιά κρύα νύχτα ...μοναξιάς! :wink:
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Δεκ 29, 2010 9:10 pm

ChristosG έγραψε: Στο Montecristo έχω αφήσει κάβα ένα καλό κουτάκι Famosos, για καμιά κρύα νύχτα ...μοναξιάς! :wink:

Στο γραφείο (στο CABINET) έχω μεγαλύτερη ποικιλία.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Πέμ Δεκ 30, 2010 3:49 pm

tdk63 έγραψε:
ChristosG έγραψε: Στο Montecristo έχω αφήσει κάβα ένα καλό κουτάκι Famosos, για καμιά κρύα νύχτα ...μοναξιάς! :wink:

Στο γραφείο (στο CABINET) έχω μεγαλύτερη ποικιλία.

Ακόμα κι εγώ έχω μεγαλύτερη ποικιλία απ' αυτόν....... :lol: :lol:
Μη μου λες για το cabinet σου, δεν χρειάζεται...!! έπεσα πάνω σε κάποιες παλιότερες φωτογραφίες.....! :shock: :shock:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες