Aqua pearls

Leonidas

Aqua pearls

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Φεβ 17, 2010 7:02 am

Πωλούνται σε παιχνιδάδικα, ανθοπωλεία, super markets. Εύκολο να βρεθούν και ιδιαιτέρως φτηνά. Φαντάζομαι θα τα έχετε δεί μέσα σε βάζα ή γλάστρες.

Η χημική ονομασία είναι πολυακριλαμίδιο. Είναι υδρόφιλα.

Υπάρχουν σε διάφορα σχήματα και μεγέθη, μπαλλίτσες, τετράγωνα, τρίγωνα κλπ. Χρωματιστά ή διαφανή. Αοσμα, αδρανή.

Τα βουτάμε για 10-12 ώρες σε απεσταγμένο νερό και προσθέτουμε και λίγο solution. Αυτά τραβάνε την υγρασία και μεταμορφώνονται σε "αποθήκες νερού". Φουσκώνουν και πολλαπλασιάζουν τον όγκο τους.
Αν "νεροφορτίσουμε" περισσότερα απο όσα θα χρειαστούμε, φυλάμε τα υπόλοιπα σε ένα σακουλάκι πλαστικό και έτσι έχουμε ανα πάσα ώρα και στιγμή έτοιμα υγραντικά στοιχεία.

Εξαιρετική εναλλακτική λύση-πάμφθηνη, αντι για σφουγγάρια ή εξωτικές απορροφητικές ίνες ή δεν ξέρω τι άλλο. Ενδεικτικά οι τιμές είναι 30-90 cents για εκατοντάδες τέτοια μπαλάκια.

Ο συνδυασμός aqua pearls και humibeads σε humidor είναι σχεδόν ιδανικός. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε ας πούμε καπάκια απο μπουκάλια νερού, με μια δυό τέτοιες πέρλες και να τις τοποθετούμε σε διάφορα σημεία του humi. Δεν πιάνουν μούχλα.

Η υγρασία αυτορυθμίζεται, τα αqua perls δίνουν και τα beads τραβάνε. Οταν τα aqua pearls συρικνωθούν, σημαίνει ότι θέλουν πάλι "νεροφόρτιση".

Εχω τεστάρει την απόδοσή τους περίπου ενάμισυ μήνα. Εντυπωσιακά.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 17, 2010 12:55 pm

Μπράβο σου, το έγραψα κιόλας στο shopping list του HD2, και βουρ για Βασιλόπουλο, που μαζεύω και πόντους.
Σε ποιό aisle τα βρίσκω αυτά;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Φεβ 17, 2010 1:10 pm

Στα σουπερμαρκετς τα εχουν εκει που υπαρχουν δωρα, διακοσμητικά κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πώ Νίκο.

Αυτά που αγόρασα ήταν απο το τζαμπο που πουλαει παιχνίδια. Και σε αυτά τα μαγαζιά τα έχουν στα διακοσμητικά, γλαστρες, είδη κήπου κλπ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 17, 2010 1:29 pm

Ωραία, περνάω κάθε μέρα από το Σείριο που έχει και τζαμπο.
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τετ Φεβ 17, 2010 8:49 pm

Οι πρεπει ηταν αυτα Λεο βουρ για τζαμπο με γιο μαζι..
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Φεβ 17, 2010 8:59 pm

GEORGIOS έγραψε:Οι πρεπει ηταν αυτα Λεο βουρ για τζαμπο με γιο μαζι..

Εμ τότε δεν θα είναι φτηνά :roll:

Καλά να περάσετε Γιώργη. Θα τα εκτιμήσεις ιδιαιτέρως, είμαι βέβαιος.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Φεβ 18, 2010 7:44 am

Λοιπόν πάμε άλλη μία. Πέσανε χθές τοοοοοοοοοοόσα σμσ, τλφ, πμ, τσου τσου και ψιλοτρελάθηκα. Καλά κάνατε και με πήρατε, αλλά τα έχω γράψει όλα νομίζω. Τεσπα απαντώ σε αυτά που θυμάμαι.
Πόσα να πάρω
Οσα θές. Εκτιμώ ότι άν πάρεις ένα-δυό διαφορετικά σακουλάκια (ή και ίδια) θα σου κρατήσουν καμμιά δεκαριά χρόνια.
Μικρές ή μεγάλες πέρλες
Οποιες θές. Οποιες σε βολεύουν. Εγώ πήρα και απο τις δύο. Την ίδια δουλειά κάνουν. Οι μεγάλες γίνονται ας πούμε σαν κεράσια σε μέγεθος και οι μικρές σαν δεν ξέρω. Πιο μικρές.
Χρωματιστά-διαφανή
Οποια σου αρέσουν. Εμένα μου αρέσουν τα διαφανή. Κανένας ιδιαίτερος λόγος για να προτιμήσω το ένα ή το άλλο.
Εχει και τετράγωνα σχήματα
Ναί έχει. Δοκίμασε και πές μας. Δεν πήρα. Για λόγους οικονομίας!!!
Θέλουν 10-12 ώρες για να τραβήξουν νερό
Ναι βρε παιδί μου. Σε κυνηγάει κανένας;
Μπορώ να τα βάλω κατευθείαν πάνω στον κέδρο;
Οχι βέβαια. Γιαυτό είπα χρησιμοποιώ ένα καπάκι και βάζω τις πέρλες μέσα. Βάλε ότι σκεύος θές. Και η κατσαρόλα κάνει.
Πόσο solution
Δεν ξέρω. Εμπειρικά έβαλα σε μισό λίτρο απεσταγμένο νερό, περίπου δύο-τρία καπάκια solution.
Αναλογία humibeads-aqua pearls
Δεν ξέρω βρε παιδιά. Οσα beads είχατε και πρίν. Εγώ έτσι έκανα. Δεν άλλαξα κάτι. Απλά πρόσθεσα σε ένα 75άρι humi μία πέρλα. ΜΙΑ. Σε μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους έβαλα πάλι μία πέρλα σε κάθε ράφι.

Αυτά και την καλημέρα μου. Ελπίζω να μη ξέχασα τίποτα σοβαρό. :roll:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 18, 2010 12:43 pm

Δεν λυπήθηκα τα λεφτά και πήρα και κι απ' τα τετράγωνα.
Ολα διάφανα.
Συνολικά έδωσα 7,47€. Πήρα και τιμολόγιο.

Ο,τι περισσέψει θα το βάλω σε βάζα.

Πολύ καλό το τιπ Λεωνίδα.

Solution θα βάλω παραπάνω από ό,τι ο Λεο. Συγκεκριμένα θα βάλω προπυλενογλυκόλη από το φαρμακείο, το solution, όπως λεει και λέξη με την έννοια του διαλύματος, αν και του ταιριάζει και η έννοια της λύσης, τέτοιο είναι σε αραιωμένη μορφή.

Το ίδιο έκανα και με τους πάλαι ποτέ - μπορούμε να λεμε πλεον - κρυστάλλους - αξιομακάριστοι από το cigarworld.de. (νόμιμη πηγή, γιατί τα πούρα του είναι με τον φόρο).

Αυτά, και εν αναμονή των αποτελεσμάτων.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Φεβ 18, 2010 12:54 pm

Νίκος έγραψε:Δεν λυπήθηκα τα λεφτά και πήρα και κι απ' τα τετράγωνα.
Ολα διάφανα.
Συνολικά έδωσα 7,47?. Πήρα και τιμολόγιο.

Ο,τι περισσέψει θα το βάλω σε βάζα.

Πολύ καλό το τιπ Λεωνίδα.

Solution θα βάλω παραπάνω από ό,τι ο Λεο. Συγκεκριμένα θα βάλω προπυλενογλυκόλη από το φαρμακείο, το solution, όπως λεει και λέξη με την έννοια του διαλύματος, αν και του ταιριάζει και η έννοια της λύσης, τέτοιο είναι σε αραιωμένη μορφή.

Το ίδιο έκανα και με τους πάλαι ποτέ - μπορούμε να λεμε πλεον - κρυστάλλους - αξιομακάριστοι από το cigarworld.de. (νόμιμη πηγή, γιατί τα πούρα του είναι με τον φόρο).

Αυτά, και εν αναμονή των αποτελεσμάτων.

Ο απίστευτος. 7,47. Φτάνουν να ανεβοκατεβάσουν τη στάθμη του πορθμείου αυτά. Πόσα σακουλακια πήρες βρε αθεόφοβε. Και μάλιστα με τιμολόγιο.

Thanks για το τιπ της προπυλενογλυκόλης. Θα βάλω περισσότερο στο επόμενο recharge.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 18, 2010 1:14 pm

Μα αφού είπα, θα βάλω και στα βάζα.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Πέμ Φεβ 18, 2010 10:14 pm

νικο, σκοπευεις να γεμισεις τις περλες με διαλυμα 50/50 (προπυλενογλυκολη/απεσταγμενο νερο), ωστε να λειτουργουν σαν προσθετο υγραντικο σωμα, ή με περισσοτερο νερο, ωστε οι περλες να απελευθερωνουν υγρασια και το κανονικο υγραντικο να την μαζευει για εξισορροπηση;
GREG

Δημοσίευσηαπό GREG » Σάβ Μαρ 13, 2010 7:38 pm

Καταπληκτική η πρόταση για τα aqua pearls του leonidas. Πολύ φθηνά & πολύ αποτελεσματικά. Εβαλα βέβαια περισσότερο solution 50-50 σε αποσταγμένο νερό (περίπου 1/3) την πρώτη φορά. Σε συνδυασμό με τα beads λειτουργούν άψογα & δεν δεν χρειάστηκε να τα ψεκάσω με νερό εδώ & 3 βδομάδες (τα beads). Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!!!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 15, 2010 10:13 am

Αναφέρω και εγώ με την σειρά μου, μετά από εφαρμογή μιας εβδομάδας.
Στον cabinet του σπιτιού, τοποθετήθηκαν δύο έτοιμες συσκευασίες (το Jumbo πουλάει και έτοιμα) και δύο φακελάκια Aqua Pearls, ποτισμένα για δώδεκα ώρες σε διάλυμα προπυλενικής γλυκόλης 50% και απεσταγμένου νερού σε αναλογία 20-80%. Επιπλέον κυκλοφορούν και 0,5 pound κρύσταλλοι Heartfeld.

Στον cabinet του γραφείου, τοποθετήθηκαν τέσσερα φακελάκια Aqua Pearls, ποτισμένα για δώδεκα ώρες σε διάλυμα προπυλενικής γλυκόλης 50% και απεσταγμένου νερού σε αναλογία 20-80%. Επιπλέον κυκλοφορούν και 1,5 pound κρύσταλλοι Heartfeld. Και φυσικά ένας ηλεκτρικός υγραντήρας με χρονοδιακόπτη για τμηματική λειτουργία (1 ώρα λειτουργίας και 2 ώρες παύσης), στο 25% της έντασης της συσκευής.

Στα μικρά Humidor η λύση πάλι ήταν κρύσταλλοι Heartfeld και μερικές πέρλες απο κοινού.

Τα Hydra αποσυνδέθηκαν εντελώς (έτσι κι αλλιώς υπολειτουργούσαν) και έτσι τώρα έχω 70-73% στα Humidor και 65% στα Cabinet
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τρί Ιουν 22, 2010 8:18 pm

Υπάρχει κάποιο κριτήριο με το οποίο επέλεξες να βάλεις συγκεκριμένη ποσότητα pearls στους υγραντήρες σου ή με πειράματα?

Λόγω έλλειψης beads φαντάζομαι ότι, αν και τους έχω ρίξει και διάλυμα, θα ξεπεράσει το 70% υγρασία αν βάλω αρκετά pearls ε?

Πήρα 2 σακουλάκια των 10g, φαντάζομαι ότι αυτά είναι τα μικρά???

Ήδη το ένα φουσκώνει για να αντικαταστήσει το σφουγγαράκι του μικρού, που το έστειλα για βρούβες.
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τρί Ιουν 22, 2010 10:28 pm

Θεμη με αυτες τις μπαλιτσες θα σωθεις

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες