Aqua pearls

tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Ιουν 23, 2010 8:26 am

raftoput έγραψε: Πήρα 2 σακουλάκια των 10g, φαντάζομαι ότι αυτά είναι τα μικρά??? Ήδη το ένα φουσκώνει για να αντικαταστήσει το σφουγγαράκι του μικρού, που το έστειλα για βρούβες.

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία και "φουσκώσουν" τότε θα διαπιστώσεις ότι πρόκειται για πάνω από μια μερίδα (ίσως μια ολόκληρη και μια ολίγη). Το ένα φακελάκι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολύ για ένα humidorάκι.
Στον Cabinet του σπιτιού έχει βάλει τέσσερα ή πέντε φακελάκια (διαστάσεις 150Χ55Χ55).
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιουν 23, 2010 2:24 pm

Από μόνα τους αυτά δεν έχουν κάποια ρύθμιση για την ποσότητα υγρασίας, που αποδίδουν στο περιβάλλον τους.

Με άλλα λόγια, δεν είναι σαν τα γνωστά beads ή τα φακελάκια boveda, άρα ανεβάζουν την σχ. υγρασία όσο πάει, δηλαδή και πάνω από το όριο του μουχλιάζματος.

Προσοχή λοιπόν, χρήση σε συνδιασμό με beads ή/και -όπως ανέφερα και πιό πάνω- το μούλιασμά τους να γίνει με solution, δηλαδή με διάλυμα αποϊονισμένου νερού και προπυλενογλυκόλης.

Οσον αφορά τό ερώτημα, πόσα μπιλάκια χρησιμοποιούμε, αυτό εξαρτάται από τον μέγεθος (όγκο) του υγραντήρα,τη συχνότητα που τον ανοίγουμε και τη διάρκεια που μένει ανοιχτός.
Επειδή λοιπόν δεν είμαστε όλοι ίδιοι στις συνήθειές μας, αγαπητέ Θεμη, θέλει κάποιο πειραματισμό μεχρι να βρεις μόνος σου τί σε βολεύει.

Ο Λεωνίδας εχει γράψει κάτι για ένα ενα-δύο κύβους, ο tdk63 πιό πολλά, σε μεγαλύτερο υγραντήρα, εμένα μου φτάνουν δύο σφηνάκια κορεσμένες πέρλες για ένα μεγάλο ψυγείο, το οποίο όμως έχει την ιδιότητα να είναι σχεδόν απόλυτα στεγανό. Είναι βλέπεις Bosch :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιουν 23, 2010 3:48 pm

Καλά τα λέει ο Νίκος. Θέλει πειραματισμό.

Δυο κουβέντες για την προπυλενογλυκόλη. Υπάρχει η φαρμακευτική και η βιομηχανική. Η δεύτερη είναι ευρέως διαδεδομένη ώς υγρό φρένων αλλά και υγρό ηλιακών συλλεκτών. Εμείς ενδιαφερόμαστε για τη φαρμακευτική.

Σε διάλυση με απεσταγμένο νερό 50-50, αποδίδει στο περιβάλλον του humidor, ακριβώς 70% υγρασία χωρίς να πιάνει μύκητες ή μούχλα. Παραπανήσια υγρασία την απορροφά, λιγώτερη την ελευθερώνει. Αν έχουμε λιγώτερη προπυλενογλυκόλη απο 50% τότε η σχετική υγρασία θα είναι περισσότερο του 70%. Αν έχουμε περισσότερη προπυλενογλυκόλη τότε θα είναι χαμηλώτερη του 70%. Υποθέτω ότι είναι κατανοητό.

Συνεπώς, θα μπορούσαμε να έχουμε ένα μπώλ για παράδειγμα στο humidor και με 50-50 solution να εξασφαλίζουμε την επιθυμητή υγρασία. Ετσι είναι. Μόνο που το μπώλ μπορεί να κουνηθεί κατά λάθος και να χυθεί το διάλυμά μας. Και να γίνουν τα πούρα μούτι.

Γιαυτό χρησιμοποιούμε τα τζελάκια που συζητάμε (είτε ώς μπίλιες είτε ώς κυβάκια) ώστε να έχουμε solution σε "στερεά μορφή". Εχουμε δηλαδή μια οπτική εικόνα του πόσο "νεροφορτισμένα" είναι τα τζελς. Τα βλέπουμε. Οταν μικρύνουν αισθητά, τα "νεροφορτίζουμε" πάλι.

Αν τα συνοδεύουμε με beads, τότε bingo. Καρφώνεται η υγρασία εκεί που θέλουμε.

Η πολύμηνη χρήση τους, με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο.

Αυτά.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Σεπ 07, 2010 3:28 pm

Επισυνάπτω φωτογραφία για όσους σκεφτούν να τα προμηθευτούν μελλοντικά,
διότι οι "ατσίδες" στο Jumbo θέλουν φροντιστήρια για να καταλάβουν τι τους ζητάς...

Εικόνα

Τιμή: 99 λεπτά/τεμ.
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τρί Σεπ 07, 2010 4:36 pm

Δηλαδή αυτό δεν κάνει?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Σεπ 07, 2010 7:01 pm

ρε επιστήμονα αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι για διακοσμητικά στα βάζα.
αυτά που λέμε εμείς είναι σε μέγεθος φουντουκιού.
πάνε στα jumbo και πάρε 1-2 σακουλάκια σαν αυτά που δείχνει η φωτογραφία από πάνω σου.
πάρα πολύ φθηνα είναι
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τρί Σεπ 07, 2010 7:05 pm

CHURCHILL έγραψε:ρε επιστήμονα αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι για διακοσμητικά στα βάζα.
αυτά που λέμε εμείς είναι σε μέγεθος φουντουκιού.
πάνε στα jumbo και πάρε 1-2 σακουλάκια σαν αυτά που δείχνει η φωτογραφία από πάνω σου.
πάρα πολύ φθηνα είναι

Καθόλου διακοσμητικά, τα τοποθετείς σε νερό και φουσκώνουν, διατηρούν υγρασία κτλ, μειώνεται ο όγκος και νεροφορτίζεις πάλι. Απλά είναι σαν φακή περίπου όταν είναι στεγνά και το μέγιστό τους είναι κάτι μικρότερο από καραμέλα mentos (τα μεγέθη είναι καθόλα ενδεικτικά)
Την ανέβασα για να δω πιο πολύ αν τα χρησιμοποιεί και άλλος.
Από που συμπέρανες ότι είναι διακοσμητικά?
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Σεπ 07, 2010 7:14 pm

raftoput έγραψε: Καθόλου διακοσμητικά, τα τοποθετείς σε νερό και φουσκώνουν, διατηρούν υγρασία κτλ, μειώνεται ο όγκος και νεροφορτίζεις πάλι. Απλά είναι σαν φακή περίπου όταν είναι στεγνά και το μέγιστό τους είναι κάτι μικρότερο από καραμέλα mentos (τα μεγέθη είναι καθόλα ενδεικτικά)
Την ανέβασα για να δω πιο πολύ αν τα χρησιμοποιεί και άλλος.
Από που συμπέρανες ότι είναι διακοσμητικά?

Και οι δύο δίκηο έχετε. Είναι όντως τα ίδια, απλά τα πρώτα είναι έτοιμα (πλήρη ύδατος) ενώ αυτά θα πρέπει να τα "μουσκέψεις" μόνος σου και να τα περιμένεις ένα 10ωρο.
Και ναί, είναι αυτά που ο υπόλοιπος κόσμος (εκτός από εμάς τους "καπνογόνους") τα χρησιμοποιεί για την διατήρηση υγρασίας σε βάζα και ανθοδοχεία.
Αυτά πήρα και εγώ στην πρώτη επίσκεψη μου στο εν λόγω κατάστημα. Στην επόμενη βρήκα και τα έτοιμα. Προσοχή υπάρχουν δύο ειδών έτοιμα όσον αφορά την διαβάθμιση τους σε διάμετρο. (περίπου 1cm και κάποια που είναι μικρότερα). Τα σακουλάκια που τα ετοιμάζεις μόνος σου, είναι τα μικρότερης διαμέτρου.
ΑΑΑΑ! βγαίνουν και σε τετράγωνα τεμάχια και σε διάφορα χρώματα.
Και επίσης, δεν προσφέρονται με τρύπα στην μέση!!!
Κατά τα λοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά, ρώτα τα Partagas.
Αν θέλεις πάλι, βάλε ένα θέμα για ψηφοφορία. Προσφέρεται!
pterion

Δημοσίευσηαπό pterion » Τετ Οκτ 27, 2010 11:26 am

χαιρετώ το forum. Διαβάζοντας για τα Aqua pearls, μου ήρθε η ιδέα να γεμίσω το cigar oasis xl plus (φανταστικό μηχανάκι παρεπιπτόντως) το οποίο έχει αναλλάβει όλη τη δουλειά της εφύγρανσης μέσα στον υγραντήρα μου με αυτά και να δώ το αποτέλεσμα. Αν δηλαδή κρατάει παραπάνω καιρό την υγρασία. Τι λέτε???
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 27, 2010 12:24 pm

Πλάκα κάνεις.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Οκτ 27, 2010 12:40 pm

πολύ απλή και σωστή σκέψη

τέτοια μπαλάκια έβαζα στις γλάστρες μου

τέτοιο υλικό περιέχει μέσα και το υγραντικό σώμα που έχω στο κουτί μου

:D
pterion

Δημοσίευσηαπό pterion » Τετ Οκτ 27, 2010 1:01 pm

Γιατί όχι ρε σύ Νίκο? :?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 27, 2010 1:38 pm

Καλώς ήρθες. Γι' αυτό ακριβώς.
Πού να ξέρω αν κανεις πλάκα ή όχι.

Ο προηγούμενος αναφέρεται σε παθητικό σύστημα ύγρανσης.
Εσύ σε ενεργητικό.
Εχεις κάποιο λόγο να βάλεις στο δοχείο του oasis κάτι άλλο από σκέτο νερό, που λέει ο κατασκευαστής;

Αν έχεις, βάλε. Ολοι κάνουμε πειράματα, για το καλύτερο. Ηδη κορεσμένα (φουσκωμένα), εννοείται.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Οκτ 27, 2010 2:05 pm

οι περλες δεν ειναι υποκαταστατο των ακρυλικων πολυμερων ουτε της προπυλενογλυκολης. θα απελευθερωσουν ολο το νερο τους μεχρι τελικης πτωσεως.
πειραματιζομαι με περλες φουσκωμενες με διαλυμα προπυλενογλυκολης. θεωρητικα θα μπορουσαν να αντικαταστησουν το σφουγγαρι.
για την ωρα δεν εχω συμπερασαματα, αλλά συνιστω προσοχη και επιφυλακτικοτητα.
pterion

Δημοσίευσηαπό pterion » Τετ Οκτ 27, 2010 2:12 pm

καλώς σας βρήσκω και πάλι...θα το δοκιμάσω λοιπόν κ θα σας πώ νέα... Θα αφαιρέσω το σφουγαράκι απο το δοχείο (έχω ένα παλαιότερο) και θα το γεμίσω με πρησμένα από wfi που χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως στα υγραντικά σώματα για να δώ άν κρατάει παραπάνω καιρό χωρίς νέα προσθήκη. Προοπτική μελετη λοιπόν...αναμένετε αποτελέσματα... :P

Χρήστος

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες