Humi pouch

zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Τρί Σεπ 14, 2010 6:39 pm

ΑΠ' ο,τι κατάλαβα ο Ιωσήφ αναφέρει κάτι που έχω παρατηρήσει και εγώ... Εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία ανεβαίνει, εσωτερικά λόγω έλλειψης αερισμού της σακούλας, παρουσιάζονται έντονα σημάδια υγροποίησης... Και πράγματι, εάν αφήσεις την σακούλα στον ήλιο αρχίζει και μουσκεύει αρκετά το περιεχόμενο.... Αρα, μάλλον, εννοεί με τον εν κατακλείδι του πως εφόσον δεν υπάρχουν καλές συνθήκες η σακούλα μπορεί να σου εγγυηθεί καλή διατήρηση για 2-3 μέρες... Από την εμπειρία μπορεί να κρατήσει πολλές πολλές μέρες εφόσον σωστά φυλαχθεί... Μη σου πω πως έχω την εντύπωση πως μαλακώνει και λίγο τα πούρα που ποτέ δεν μου φάνηκε κακό σαν γεύση μετά ..... Αλλά αυτό είναι γούστο μου....
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Σεπ 14, 2010 7:19 pm

ΙΩΣΗΦ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ έγραψε:Δεν αναπνέουν Church. εκεί είναι το μυστικό.

γιατί ο άλλος ο τρελός (λέμε τώρα) που έχει μετατρέψει το παλιό ψυγείο σε υγραντήρα θες να μου πεις ότι το πούρο αναπνέει?
οκ το ανοίγει μια φορά στους 4 μήνες να δει τι παίζει και αυτό είναι όλο.

για να καταλήξουμε και να μην το κουράσουμε το θέμα και μπει και ο τρελός (λέμε τώρα) και μας βάλει χέρι θέλω να πω πως με την σακούλα (humi της habanos) σε προσεγμένες θερμοκρασίες μπορείς να φυλαξεις μερικά πούρα έως 2 μήνες.
Και φυσικά δεν μπορεί να αντικαταστήσει με την καμία τον υγραντήρα

Γνώμη μου πάντα :x
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 14, 2010 7:34 pm

Εκτίθεσαι. Δεν τα ξέρεις.

Το μόνο σωστό είναι "ο τρελός". Spot on :lol:
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τρί Σεπ 14, 2010 8:19 pm

Leonidas έγραψε:Εκτίθεσαι. Δεν τα ξέρεις.

Το μόνο σωστό είναι "ο τρελός". Spot on :lol:

Πέραν του "τρελού" που ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιος είναι, το σωστό εν τέλει ποιο είναι?
Πόσες μέρες μπορούν να "διαχειριστούν" πούρα στο εξωτερικό τους?
Συνήθως τα χρειάζομαι για 3-7 μέρες.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 14, 2010 8:53 pm

Βρε Θέμη, θα πάθεις τίποτα. Μήπως να το γυρίσεις σε κανα σιροπάκι; Διατηρείται σε ψυγείο :lol:

Μην ανησυχείς. Τίποτα δεν παθαίνουν. Τίποτα.

Και σε σακούλα του σουπερμαρκετ να τα βάλεις για 10 μέρες, μια χαρά θα είναι.

Cool it.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Σεπ 14, 2010 10:27 pm

Χαχαχαχ!

Ελάτε τώρα...

Πείτε την αλήθεια...

Δεν είστε στο φόρουμ για τα πούρα...
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Τρί Σεπ 14, 2010 10:48 pm

Πλάκα κάνεις? Εδώ μπορεί να σε στείλει ένα search στο google με αναζήτηση για αυτοκίνητα/ψυγεία/σιροπάκια
Για πούρα ΟΧΙ.
Αφού
:)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 15, 2010 8:59 am

zvrikos έγραψε:ΑΠ' ο,τι κατάλαβα ο Ιωσήφ αναφέρει κάτι που έχω παρατηρήσει και εγώ... Εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία ανεβαίνει, εσωτερικά λόγω έλλειψης αερισμού της σακούλας, παρουσιάζονται έντονα σημάδια υγροποίησης... Και πράγματι, εάν αφήσεις την σακούλα στον ήλιο αρχίζει και μουσκεύει αρκετά το περιεχόμενο...

Χωρις να υποννοώ, οτι λες κάτι λάθος, αλλά για να μην δημιουργηθούν τυχόν παρερμηνείες, να θυμίσω, οτι ο νόμος λέει:
Η σχετική υγρασία είναι αντιστρόφως ανάλογη της θερμοκρασίας.
Δηλαδή, οταν αυξάνεται η θερμοκρασία η σχετική υγρασία πέφτει και
οταν η θερμοκρασία πέφτει, η σχετική υγρασία ανεβαίνει.
Αυτός ο νόμος δεν έχει παραθυράκια :D :wink:, ούτε τροποποιείται.

Από κει και πέρα μπορεί να μου πει κάποιος, ποιός ο λόγος να αφήσουμε τα πούρα στον ήλιο;
γιατί, είτε σε σακούλα, είτε εκτός, τη ζημιά θα την πάθουν. Ο ήλιος θα τα ζεστάνει και θα εξατμίσει την υγρασία τους (την απόλυτη). Εκτός σακούλας θα ξεραθούν.
Εντός σακούλας θα ξεπεράσει η σχετική υγρασία το 100%, επομένως -πολύ σωστά- θα έχουμε υγροποιήση υδρατμών. Αν μείνουν εντός σακούλας τόσο διάστημα, όσο χρειάζονται οι μύκητες να αναπτυχθούν, θα μουχλιάσουν.

Πάντως, αν είναι να ξεχάσουμε τα πούρα μας κάπου, εκτεθειμένα στον ήλιο, καλύτερα να τα ξεχάσουμε σε σακούλα παρά εκτός. Γιατί, πιό γρήγορα θα ξεραθούν εκτός σακούλας, από ό,τι θα μουχλιάσουν εντός σακούλας.

Ειδικά μέσα σε αυτοκίνητο και κάτω από καλοκαιρινό ήλιο, αν ξεχαστεί ενα πούρο εκτεθειμένο, έστω και για μιά-δυό ώρες, θα είναι για πέταμα. Αν είναι σε κλειστό περιβάλλον, π.χ. σε τούμπο, δεν θα ξεραθεί, ούτε βέβαια θα προλάβει να μουχλιάσει.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 15, 2010 9:06 am

Leonidas έγραψε:Βρε Θέμη, θα πάθεις τίποτα. Μήπως να το γυρίσεις σε κανα σιροπάκι; Διατηρείται σε ψυγείο :lol:

Μην ανησυχείς. Τίποτα δεν παθαίνουν. Τίποτα.

Και σε σακούλα του σουπερμαρκετ να τα βάλεις για 10 μέρες, μια χαρά θα είναι.

Cool it.

κουλάρισε και πίστεψέ τον, Θέμη.

Από μικρό κι από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια.
Μικρός δεν είναι!
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τετ Σεπ 15, 2010 6:26 pm

Κοίτα - να δεις, που θα το ανακινήσω εγώ τελικά - πάλι - το θέμα. Βρήκα σήμερα ένα τέτοιο σακουλάκι μέσα στο καμπινε με δύο τεμάχια Bolivar Grecos (το τρίτο το κάπνισα) από μια αγορά του Δεκέμβρη του 2009. Τα πούρα είναι σε εξαιρετική κατάσταση 9 μήνες μετά, όπως μου τα έστειλε ο Καρναμπάκος.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Σεπ 15, 2010 8:07 pm

ευχαριστω
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
ΙΩΣΗΦ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΙΩΣΗΦ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ » Τετ Σεπ 15, 2010 9:48 pm

Η εσωτερική σχετική υγρασία (αυτή που μετράνε τα υγρόμετρα) είναι ο λόγος της ποσότητας των υδρατμών που περιέχονται στον αέρα προς την ποσότητα υδρατμών του κορεσμένου αέρα για μια δεδομένη θερμοκρασία.Έχετε υπόψη ότι όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία, τόσο μεγαλύτερη η ποσότητα των υδρατμών στην κατάσταση κορεσμού.
Θα μπορούσαμε να πούμε λίγο καταχρηστικά ότι ο ζεστός αέρας μπορεί να κρατήσει περισσότερους υδρατμούς από τον κρύο.
Ας δούμε ένα μικρό παράδειγμα:
Σε μια χειμωνιάτικη μέρα η εσωτερική θερμοκρασία είναι 25οC και η εξωτερική 0oC.
Έξω υπάρχει σχετική υγρασία 80%, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν 3,87 γραμμάρια υδρατμών ανά κυβικό μέτρο αέρα.
Ο ίδιος αέρας εάν έλθει μέσα, θα μας δώσει μια σχετική υγρασία γύρω στο 15% ατμόσφαιρα, δηλαδή πιο ξηρή κι από τη Σαχάρα που έχει μια μέση σχετική υγρασία γύρω στο 23-24%.
Τι δείχνει αυτό;
Δείχνει τη σημασία της θερμοκρασίας στη διαμόρφωση της σχετικής υγρασίας.
ΕΦΑΡΜΟΓΗ
Αν ανοίξετε να αερίσετε, θα ρίξετε την εσωτερική σχετική υγρασία σε χαμηλότερα επίπεδα προλαβαίνοντας ίσως φαινόμενα συμπύκνωσης και μούχλας. Γι’ αυτό ο αερισμός ανήκει στα κυριότερα προληπτικά μέτρα κατά των συμπυκνώσεων και της μούχλας.

Ο εσωτερικός αέρας σε σχέση με τον εξωτερικό είναι απόλυτα υγρότερος αλλά σχετικά ξηρότερος.
Ιωσήφ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 16, 2010 9:38 am

Τώρα μάλιστα. Διόθωσες μόνος σου το προηγούμενό σου ποστ (bold), που μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Σε ένα θέμα, που για "πολύ κόσμο" δεν είναι πλήρως κατανοητό, είτε εχει σχέση με την συντήρηση των πούρων του, είτε με των τροφίμων του, είτε ακόμα -το κυριώτερο- με την ψύξη-θέρμανση-αερισμό του σπιτιού του.

ΙΩΣΗΦ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ έγραψε:Τα πούρα εφόσον κλείσει το zip παύουν να αναπνέουν, έτσι όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία του περιβάλοντος τόσο μεγαλύτερη σχετική υγρασία δημιουργείται εσωτερικά (ιδρώνει) με αποτέλεσμα το μίγμα να επαλείφεται στα πούρα, έχω συναντήσει πολλές φορές πούρα υγρά και ζαρωμένα!!! για πέταμα.

Συμπέρασμα: Είναι ένα χρήσιμο μέσο αποθήκευσης για μικρά χρονικά διαστήματα 1-2 ημερών.
Το Humi pouch αντέχει 90 ημέρες όντως, τα πούρα δεν το αντέχουν.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εναλλακτική του υγραντήρα, ο κίνδυνος είναι μεγάλος.

Μεχρι εδώ καλά πάμε, επειδή το θέμα υπόκειται καθαρά σε νόμους της φυσικής και δεν σηκώνει "απόψεις".

Ομως, συμφωνώντας με τον αλλο, που μόνιμα διαφωνούμε, να διαφωνήσω με το συμπέρασμα σου:
"Είναι ένα χρήσιμο μέσο αποθήκευσης για μικρά χρονικά διαστήματα 1-2 ημερών."
Πιό καντά στην αλήθεια είναι η άποψη του Leo περι σακούλας σουπερμαρκετ και 10ήμερου. Αν και λίγο ακραίο το παράδειγμά του... το συνηθίζει.

Οσον αφορά την ανάγκη αναπνοής των πούρων, εδώ διαχωρίζω τα φρέσκα πούρα από τα παλιώτερα.
Τα φρέσκα, όπως π.χ. κάποια που πήρα πρόσφατα με ημερομηνίες APR10, MAY10 θέλουν "αναπνοή" ή αερισμό ορθώτερα, για να τους φύγει μιά ώρα αρχίτερα η αμμωνία. Ενα-δύο χρονάκια λοιπόν σε συνηθισμένο υγραντήρα κέδρου, που "αναπνέει".
Τα παλαιώτερα όμως δεν χρειάζονται καμμία αναπνοή. Αντίθετα, και αυτό ακολουθώ πιστά, πρέπει να είναι σε ερμητικά κλειστό περιβάλλον με όσο το δυνατόν λιγότερες εναλλαγές αέρα, που θα είχαν σαν αποτέλεσμα αφ' ενός μεν την διαφυγή των αρωμάτων τους (αιθέρια έλαια) εφ' ετέρου δε την οξείδωση.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Σεπ 16, 2010 9:08 pm

Νίκος έγραψε:Τα παλαιώτερα όμως δεν χρειάζονται καμμία αναπνοή. Αντίθετα, και αυτό ακολουθώ πιστά, πρέπει να είναι σε ερμητικά κλειστό περιβάλλον με όσο το δυνατόν λιγότερες εναλλαγές αέρα, που θα είχαν σαν αποτέλεσμα αφ' ενός μεν την διαφυγή των αρωμάτων τους (αιθέρια έλαια) εφ' ετέρου δε την οξείδωση.

Ακραία η τοποθέτησή μου-συνήθης όπως λές-συμφωνώ.

Welcome :lol:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες