αγορά υγραντήρα

atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Τετ Ιαν 11, 2012 10:04 am

jimbo έγραψε:Εγώ το έχω αφήσει εκεί που είναι, καθαρά και μόνο από ομορφιά, γιατί το συγκεκριμένο, δείχνει ότι ναναι :lol:
Άστο εκεί, δένει πολύ όμορφα το χρυσό με το μαύρο, και αγόρασε ένα ψηφιακό, καλιμπράρισέ το σωστά, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο φίλε μου!

Για το ψηφιακό μιλούσα τόση ώρα....!!!! όχι για το αναλογικό..
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 11, 2012 10:18 am

atzam

θα κάνεις πρώτα το σετάρισμα που γράφουν οι οδηγίες

τα σφουγγαράκια, θα τα βάλεις όπως είναι με την πλαστική θήκη, μέσα σε ένα λεκανάκι με αποσταγμένο νερό για 5 λεπτά, όπως γράφουν οι οδηγίες, μέχρι να ρουφήξουν νεράκι. μετά θα τα τοποθετήσεις να στεγνώσουν λιγάκι και να μη στάζουν, πάνω σε ένα πανάκι κουζίνας

όταν είναι έτοιμα, τότε θα τα τοποθετήσεις μέσα στο κουτί σου, όπως γράφουν οι οδηγίες

το σετάρισμα, αναλύεται επίσης και είναι το εξής. περνάς με ένα βρεγμένο πανί με αποσταγμένο νερό, κάθε επιφάνεια ξύλινη, εντός υγραντήρα. και τα συρτάρια. μετά βάζεις ένα σφηνάκι ή δύο ανάλογα με αποσταγμένο νερό κλείνεις τον υγραντήρα και τον αφήνεις για 2-3 24ωρα νομίζω

κάπως έτσι γίνεται

το υγρόμετρο θα το βάλεις, κάπου που θα μετράει το μέσο όρο της υγρασίας, το κόλπο είναι να κυκλοφορεί ο αέρας στα ντουλάπια μέσα

εννοείται πως θα είναι κοντά στο τζάμι. αλλιώς πως θα ελέγχεις την υγρασία και τη θερμοκρασία

έχε υπόψη ότι στην αρχή θα έχεις τρελές υγρασίες, μέχρι να έρθει στα ίσα του, και ότι γύρω στο μήνα σταθεροποιείται...καλό είναι για την πρώτη εβδομάδα να μή βάλεις πούρα μεσα

αν έχεις πούρα πάρε ενα δυο σακουλάκια συντήρησης από καποιο καπνοπωλείο και βάλτα μέσα. κρατάνε κανα 15ημερο, 20 ήμερο

διάβασε εδω μέσα στο φόρουμ τις εμπειρίες των άλλων χρηστών και ιδανικά πάρε τηλέφωνο αυτόν που στο πούλησε και ρώτα τον τι να κάνεις....
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Τετ Ιαν 11, 2012 10:41 am

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες!

Χθές όλο το βράδυ άφησα ένα σφηνάκι μέσα και από σήμερα το αφήνω με τα υγραντικά μόνο (με νερό και μικρή ποσότητα solution ) και για μερικές μέρες απλά θα το παρακολουθώ μια στο τόσο
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τετ Ιαν 11, 2012 6:45 pm

θα ελεγα οτι η <πρωτη> υγρασια ειναι απολυτα διαχειρισιμη, οποτε και παραπανω να εχεις ευκολα την αποβαλεις, σημασια εχει και η υγρασια που θα εχουν τα πουρα που θα βαλεις μεσα, αν δεν ειναι λιγο φουσκωμενη θα δεις τις πρωτες μερες να κατρακυλα, οποτε εκει ξαναχωνεις κανα σφηνακοποτηρο ζουμι διαφανο.................
cuba libre and not only cuba

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 3 επισκέπτες