αγορά υγραντήρα

Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 10:52 am

Ευχαριστώ Λεωνίδα - θα κρατήσω βέβαια τις συμβουλές, που άλλωστε "ταιριάζουν" και με τις προθέσεις μου. Το χειρότερο είναι να μετατρέπεις τις πολλές και καλές πληροφορίες, που βρίσκεις στο Internet, σε ψυχαναγκαστικό σύνδρομο :D

...Στα αλήθεια μου πήρε μιά στιγμή να καταλάβω τι εννοούσες για τις κούπες - δεν τις άφησα στη φωτό επίτηδες! :). Δεν είναι από τίποτα σπουδαίο, κάποιοι αγώνες καρτ που έκανα πέρυσι.
Κώστας
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Οκτ 13, 2010 11:17 am

Για πές. Πού; Κατηγορία;

Αντε ντε με το στανιό τα λες. Μη σε νοιάζει on topic είμαστε :lol:
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 11:44 am

Πέρυσι, Easykart 125, Heavy. Παλιότερα, Rotax (125cc) :) Οι περισσότεροι αγώνες ήταν στον Αγ. Στέφανο (Αττική).

Το καρτ σίγουρα σου μαθαίνει τι χρειάζεται για να πας πραγματικά γρήγορα σε άσφαλτο (πρόβλεψη, γραμμές, στροφές κινητήρα, απαλές μεταβολές, τα λάστιχα να "τεντώνουν" αλλά να μην γλυστράνε κλπ :) ). Νομίζω επίσης ότι μπορεί να δείξει στους νεώτερους πόσο άσκοπο και άνευ σημασίας είναι να πας γρήγορα στο δημόσιο δρόμο - καταλαβαίνεις ότι, εκτός αγώνα, δεν αποδεικνύεις κάτι.

Επίσης θέλει καλή φυσική κατάσταση (η "heavy" κατηγορία που ανέφερα, σημαίνει ότι ζύγιζα 81 κιλά) γιατί εύκολα "τραβάς" 2-3g. Για παράδειγμα, σε αυτό το video ο οδηγός είναι μέτριος (κάνει λάθη και σε αγώνα θα ήταν πίσω) αλλά η τηλεμετρία του δείχνει συχνά πάνω από 2g: http://www.youtube.com/watch?v=NM8b7BMEDCg&fmt=35#t=10m50s.
Κώστας
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Οκτ 13, 2010 12:00 pm

Σωστά αυτά που λές και χιλιοειπωμένα. Και καλά κάνεις και τα ξαναλές αλλά ποιός ακούει. Τεσπα.

Πίσω στα καρτάκια. Τι καρτάκια, τερατάκια.

Θέλουν εξαιρετική φυσική κατάσταση. Θυμάμαι προ δεκαετίας περίπου, στην Ελευσίνα, μέσα σε 125 με jump start (πρώτη του στραβού), είδα τα 10χρονα να με καβαλούν απο πάνω. Μου πήρε που μου πήρε 5-6 γύρους να συνηθίσω τις κοφτές αντιδράσεις. Χούμηξα αλλά δεν...
Θυμάμαι τα χέρια μου. Είχα κουλαθεί. Ο αυχένας μου δεν με κράταγε. F...

Βγήκα και νόμιζα ότι λυτρώθηκα.
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 12:46 pm

Ναι ξέρω τι λές - την πρώτη φορά είσαι και σφιγμένος και κουράζεσαι έντονα. Σημειωτέον ότι τα παιδιά, αν έχουν και γρήγορο μοτέρ, μπορούν να πάνε αρκετά γρήγορα λόγω βάρους!

Δε μου λες, τώρα που σε βρίσκω: παρατηρώντας, σήμερα το πρωί, το τρίτο από τα ψηφιακά υγρόμετρα που έχω πάρει, είδα ότι ανέβηκε για πέντε λεπτά μισή μονάδα πάνω από το πάνω-πάνω συρτάρι! Τι πρέπει να κάνω;;
... .. :D
Κώστας
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Οκτ 13, 2010 1:12 pm

Δέστο το καρτ για ταρα και κάντο μερικούς γρήγορους.
Θα συνέλθει :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Οκτ 13, 2010 1:16 pm

@leo νομίζω οτι ο πιλοτος σε δουλεύει.
Δε μου λες, τώρα που σε βρίσκω: παρατηρώντας, σήμερα το πρωί, το τρίτο από τα ψηφιακά υγρόμετρα που έχω πάρει, είδα ότι ανέβηκε για πέντε λεπτά μισή μονάδα πάνω από το πάνω-πάνω συρτάρι! Τι πρέπει να κάνω;;

οταν ομως επιστρέψει με τα πρωτα μουχλιασμένα πούρα...

Leonidas έγραψε:. Χρησιμοποίησέ τα σαν αλτίμετρα. Κάθοδο ή άνοδο ενδιαφέρεσαι να βλέπεις. Οχι ακριβές ύψος. Και να θυμάσαι ότι οι απότομες βουτιές, ζαλίζουν.
Δεν πειράζει που εννοείς το variometer [ft/min], σε καταλάβαμε.
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 1:24 pm

Ε, ήταν φανερό ότι αστειευόμουν :), με αφορμή αυτά που είπαμε περί εμμονής με τα υγρόμετρα. Βέβαια, το κοιτάζω και είναι εντάξει (μην παρεξηγηθώ ότι είμαι και μπλαζέ, από τώρα, προς το υγρόμετρο :) ).
Κώστας
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Οκτ 13, 2010 1:27 pm

Καλέ με κοροιδεύει η Luftwaffe.

Πώς να τ αντέξω; Πώς; :lol:
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 1:32 pm

Κοροϊδία σίγουρα όχι. Είναι ξεκάθαρο ότι αστειευόμασταν μαζί ( ? )

Αν "τσιμπάω" άδικα και κάνετε πλάκα πείτε το έ; :)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Οκτ 13, 2010 1:50 pm

Ο άλλος, ο κακός, δεν έχει humor. Πρόσεχε τον :lol:
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 2:01 pm

Εγώ λέω ότι είμαστε όλοι φίλοι εδώ 8). Επίσης, από το "Dances with the baboons" και μόνο, λέω ότι ο Νίκος έχει άφθονο χιούμορ (πολύ καλό :) ).
Κώστας
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Οκτ 13, 2010 8:30 pm

@pilot
στην τέταρτη φωτογραφία με το petit φαίνεται το συρτάρι ότι είναι ακόμα βρεγμένο.
αν είναι έτσι τότε βιάστηκες πολύ να βάλεις τα πούρα μέσα και όπως έχει σκιστεί το hoyo θα καταλήξουν και τα υπόλοιπα.
αν όχι τι είναι αυτές οι σταγόνες στον πάτο?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Τετ Οκτ 13, 2010 9:37 pm

Το μικρό hoyo ήταν ήδη σκισμένο, δυστυχώς - το πρόσεξα πριν το βάλω. Αλλά διάβασα ότι δεν πειράζει και πολύ, οπότε και δεν το είπα στον Λεωνίδα. Φαντάζομαι συμβαίνει καμιά φορά και απλά θα το καπνίσω.

Οι σταγόνες έχουν παραμείνει ίδιες μέχρι σήμερα και έχω την εντύπωση ότι δεν είναι σκέτο νερό. Ίσως να είναι πρ.γλυκόλη; Τα υγραντικά είχαν μία υφή λίγο "λαδερή" και καταλαβαίνω ότι έχουν ποτιστεί σε διάλυμα.

Ζήτησα από τον Λεωνίδα να μου ετοιμάσει τον υγραντήρα για να βάλω κατευθείαν τα πούρα - γι'αυτό και δεν είμαι σίγουρος τι είναι οι σταγόνες. Πάντως η υγρασία έχει μείνει σταθερή.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση, αν νομίζεις ότι χρειάζεται να κάνω κάτι πες μου. (Να τα βάλω σε τάπερ και να περάσω τον υγραντήρα με σφουγγάρι και απεσταγμένο νερό;).
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Pilot

Δημοσίευσηαπό Pilot » Πέμ Οκτ 14, 2010 5:08 pm

Τελικά, νομίζω ότι οι λεκέδες αυτοί είναι του ξύλου:
... innate oils can sometimes be a problem in finishing.. (από http://www.thewoodbox.com/data/wood/spcedarinfo.htm).

Σε φωτογραφίες υγραντήρων στο δίκτυο, φαίνονται καμιά φορά ένα-δύο παρόμοια spots αλλά όχι σε τέτοια έκταση.

Έμαθα και για το ρετσίνι που βγαίνει κάποιες φορές!
Κώστας

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες