Φτηνός υγραντήρας---Μακριά

Άβαταρ μέλους
capobomba

Φτηνός υγραντήρας---Μακριά

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Φεβ 03, 2012 12:11 pm

Ανοίγω αυτό εδώ το πόστ διότι θέλω να μοιραστώ μαζί σας, μια λάθος επιλογή που έκανα στην επιλογή υγραντήρα

Ο λόγος είναι καθαρά η ενημέρωση, αν και είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι γνωρίζετε ήδη τις κακοτοπιές

Έγραψα προ καιρού, ότι αναζητούσα έναν φτηνό υγραντήρα, για το γραφείο. Πράγματι προμηθεύτηκα (από το μαγαζί του Author, αλλά η τιμή είναι φιξ, για το είδος αυτό) τον φτηνότερο, αξίας 20 ευρώ, θεωρώντας πως θα κάνω τη δουλειά μου σωστά

Φεύ! Μέγα λάθος

Το κουτί δεν έχει καν κέδρο μέσα, και παρότι προσπαθώ να το σετάρω εδώ και 2 εβδομάδες εφαρμόζοντας γνωστές μεθόδους, αυτός δεν "έρχεται"

Και φυσικά μου έχει χαλάσει μερικά στικ. Αυτό είναι το μικρότερο κακό

Το μεγαλύτερο κακό είναι πως μου χάλασε η διάθεση και τα σχέδια που είχα

Από την άλλη, έβαλα μυαλό, γιατί την πάτησα από επιπολαιότητα και βιασύνη. Έβαλα μυαλό, στο ότι κάτι που θές να χρησιμοποιείς καθημερινά είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχει ένα μίνιμουμ ποιότητας. Για να μην πω ότι πρέπει να έχει τοπ ποιότητα και με στοχοποιήσετε ως προύχοντα (που δεν είμαι)

Σε χρήμα πως μεταφράζεται αυτό? Δεν ξέρω. Αλλά σκέφτομαι πως αν έδινα 40 ευρώ πχ δεν θα μου έκανε κάποια διαφορά εφόσον η φιλοσοφία είναι long term

Για το λόγο αυτό, και με την επιφύλαξη της προσωπικής γνώμης, συνιστώ σε όποιον σκέφτεται κάποια ανάλογη αγορά, με το ίδιο ανάλαφρο πνεύμα (έστω και αν πρόκειται για μόνο 20 ευρώ) να μην προχωρήσει στην αγορά τέτοιου υγραντήρα. Αλλά να δώσει κάτι παραπάνω, για κάτι ποιοτικότερο

Ευχαριστώ που ακούσατε την εμπειρία μου
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Παρ Φεβ 03, 2012 4:08 pm

Κλασσική περίπτωση πέναλτυ...

Μπάζει από παντού και "κέδρος" πάχους Rizzla ασημί, σωστά;
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Φεβ 03, 2012 7:22 pm

Αν ο υγραντήρας κουμπώνει καθώς κλείνει, δεν είναι δηλαδή χαλαρό το πορτάκι πάνω στο σώμα του κουτιού, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Κάνε υπομονή, βρέχε το σφουγγαράκι κάθε 2 εβδομάδες, έλεγξε το υγρόμετρο για σωστή ανάγνωση και ρίξε δυο-τρία sticks μέσα. Μέχρι τα τέλη Μαρτίου θα δεις αποτελέσματα...

Μετά από 4 humidors κι έναν συντηρητή κρασιών θεωρώ δεδομένο ότι το seasoning (σετάρισμα) υγραντήρα, είναι επιτυχημένο μόνο κατά το φθινόπωρο και την άνοιξη. Μάλιστα, ακόμα και τότε, θα περάσει αρκετός καιρός για να μη χρειάζεται τακτικά μουσκέματα του υγραντικού στοιχείου... ;)
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Φεβ 03, 2012 7:27 pm

δεν ξέρω καν αν είναι κέδρος αυτό το ξύλο μέσα :?

και προφανώς μπάζει...

θα πάει σούμπιτο στο τζάκι, δεν το συζητώ

μαζί με κάτι κούμπαν κράφτερς, και δυο τρία τοράνο, έτσι για να ξορκίσω το κακό που έπαθα :lol: :lol: :lol: :lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Φεβ 03, 2012 7:32 pm

Πρόσεξέ με: άλλο μπάζει, άλλο δίνει την αίσθηση ότι κουμπώνει το καπάκι. Σα να βρίσκει αντίσταση πριν ακουμπήσει τελείως... Επίσης, αν δεν είναι μπόλικο το καπάκι κι έχεις διάθεση μπορείς να το κάνεις να "κουμπώνει". Χρησιμοποίησε λίγο δαιμόνιο ελληνικής πατέντας και απέχεις ελάχιστα χιλιοστά από τα να γλιτώσεις τα 20 Ευρώ σου. ;)
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Φεβ 05, 2012 6:04 pm

tea να πω ...........
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Φεβ 05, 2012 6:09 pm

capobomba έγραψε:
θα πάει σούμπιτο στο τζάκι, δεν το συζητώ

μαζί με κάτι ...τοράνο, έτσι για να ξορκίσω το κακό που έπαθα :lol: :lol: :lol: :lol:

Τσου τσου τσουυυυυυυ... Τζιζ κακό!!! :lol:
Όχι και για το τζάκι τα τοράνο βρε Μάρκο... :lol:
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Φεβ 05, 2012 6:25 pm

oταν πανω απο το Ν υπαρχει περισπωμενη (παυλα) προφερεται νι
αρα τορανιος , εκσου και εσπανια (δειτε πως γραφεται )
κατα τα αλλα τα καρλους ειναι τρομερα πουρα.......
cuba libre and not only cuba
SocialSmoker

Δημοσίευσηαπό SocialSmoker » Πέμ Μαρ 22, 2012 12:17 am

Πρέπει να είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που είδε αυτό το τόπικ αφού αγόρασε τον συγκεκριμένο υγραντήρα... :roll:
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Παρ Μαρ 23, 2012 12:13 pm

Επειδή τυχαίνει να έχω και εγώ τον συγκεκριμένο υγραντήρα, προσωπικά μου φαίνεται αξιοπρεπέστατος για τα λεφτά του.
Θέλει παραπανώ προσοχή, αλλά είναι λογικό.
Υπόψιν ότι χρησιμοποιώ beads και όχι τα δικά του υγραντικά.
SocialSmoker

Δημοσίευσηαπό SocialSmoker » Δευ Απρ 16, 2012 10:04 pm

Μου πήρε αρκετό καιρό να σεταριστεί αλλά δεν εχω παράπονο προς το παρόν από δαύτον.
Καλό value 4 money.
treltrel

Δημοσίευσηαπό treltrel » Πέμ Απρ 19, 2012 10:15 am

ήμουν κι εγώ να πάρω τον συγκεκριμένο, αλλα ίσως θα παω για κάτι λίγο ακριβότερο (στα 40-50 ευρω).
από ότι είδα οι υγραντήρες σε αυτή την τιμή είναι κινέζικοι. (δεν ξέρω εαν παιζει ρόλο αυτό)

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες