Νεος και επιλογη υγραντήρα

Georgioss19

Νεος και επιλογη υγραντήρα

Δημοσίευσηαπό Georgioss19 » Παρ Φεβ 10, 2012 8:50 pm

Καλησπέρα σας,
Είμαι νέος σχετικά στο χώρο, μετά από χρονια που εκανα περιστασιακά πουρα , και εχοντας μονο ένα μικρο υγραντήρα ταξιδιου θελω να ασχοληθώ πιο σοβαρα.
Πρώτο βήμα η αγορα ενός υγραντήρα τουλαχιστον 75 πουρων χωρητικότητας .
Έχοντας διαβασει σχεδον όλα τα ποστ στο φορουμ και δεκαδες άλλες σελίδες κατέληξα ότι θα παρω έναν adorini. Ιδανικό μεγεθος θα ηταν ο HABANA αλλα λογο έλλειψης χώρου τα επικρατέστερα μοντελα είναι ο TRIEST DELUXE η o CHIANTI MEDIUM.
Τωρα βλέποντας το σαιτ του οικοδεσπότη ειδα την φοβερη τιμη που εχει στον CHIANTI αλλα μετα από έρευνα κατάλαβα ότι αυτό δεν είναι το μοντέλο DELUXE. Μπορείτε να μου πειτε αν η διαφορες που εχει εχει από το DELUXE είναι σημαντικες, κανουν την διαφορα?
Το TRIEST από την άλλη είναι πιο κλασσικό σχήμα βγαίνει πιο ακριβά από το CHIANTI του οικοδεσπότη με μικρότερη θεωρητική χωρητικότητα αλλα εκει μπορώ να βαλω και ένα κουτι των 25 μαζι με μονα, στα συρταριακια του CHIANTI χωραει ένα κουτι των 25?
Διαβασα επίσης στο φορουμ ότι το υγρόμετρο του CHIANTI δεν λειτούργει καλα παρολο που η ADORINI εγγυάται την καλή λειτουργία τουλάχιστον στα DELUXE. (Καλα εχω και ένα ψηφιακό αλλα περιμενω εστω και ενδεικτικά σε ένα καινουργιο εργαλειο να λειτουργουν όλα τα στοιχεια του.)
Ότι συμβουλή καλοδεχούμενη
Ευχαριστω
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Φεβ 10, 2012 9:12 pm

Γεώργιε καλώς όρισες!

Στο θέμα των υγραντήρων θα σου συνιστούσα να σκέφτεσαι πολύ σοβαρά τον οικονομικό παράγοντα πρώτ' απ' όλα. Ναι μεν ένα humidor box έχει γενικά προδιαγραφές ικανοποιητικής συντήρησης και ίσως εν δυνάμει παλαίωσης, αλλά... Αλλά μπορείς τις ίδιες προδιαγραφές να δημιουργήσεις κι εσύ με πολύ φθηνότερους τρόπους, σε όποια διάσταση θες και με σχεδόν μηδενικό κόπο. Αν google-ίσεις θα δεις εκπληκτικές Do-it yourself-δημιουργίες υγραντήρων. Στην τελική υγραντήρας είναι ένα κουτί με σχετικά σταθερή υγρασία (άρα ικανοποιητική αλλά όχι ερμητική μόνωση) και κέδρο. Τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω.

Επιπλέον έχει υπόψιν σου ότι αν δεν έχεις ξανασετάρει στη ζωή σου υγραντήρα τα αποτελέσματα της συντήρησης των πρώτων πούρων σου θα είναι από μέτρια έως απογοητευτικά. Προσωπικά έχω σετάρει μέχρι στιγμής 4 υγραντήρες. Δύο desktop και δύο μικρά καμπινέτα. Ακόμα και τώρα θεωρώ ότι θα μπορούσα να έχω εξασφαλίσει καλύτερες συνθήκες ύγρανσης και ως εκ τούτου συντήρησης.

Συνεπώς (γιατί πάλι σεντόνι-post άπλωσα), αν επιμείνεις στην αρχική σου σκέψη για έτοιμο υγραντήρα (καλά θα κάνεις κατ' εμέ για να μάθεις από μέσα κάποια πράγματα) εμπιστεύσου ένα φυσικό κατάστημα στο οποίο μπορείς να έχεις προσωπική επαφή με τον έμπορο ώστε να σε κατατοπίσει και βοηθήσει και κάνε μία οικονομική επιλογή με ορίζοντα μικρό "δοκιμαστικό" αριθμό πούρων που θα συντηρείς. Σε δεύτερη φάση κι εφόσον πιστεύεις ότι έχεις φάει τα μούτρα σου με τον πρώτο και έχεις μελετήσει αρκετά αποφάσισε για την ultimate επιλογή ενός μεγάλου cabinet που είτε θα το φτιάξεις είτε θα το πάρεις έτοιμο για να το'χεις σαν τη βάση σου. Τον αρχικό θα τον έχεις για τα γρήγορα και άμεσα.

Ελπίζω να σε κατατόπισα!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Φεβ 10, 2012 9:16 pm

πάρε μεγάλο υγραντήρα των 200+ τουλάχιστον πούρων

ότι μικρότερο, είναι απλά πεταμένα λεφτά

όσον αφορά το σετάρισμα, είναι κάτι απλό, αν η κατασκευή του υγραντήρα είναι σωστή σε υλικά και μόνωση
Georgioss19

Δημοσίευσηαπό Georgioss19 » Παρ Φεβ 10, 2012 9:30 pm

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.
Τώρα πρώτα από όλα κατασκευές DIY δεν είναι για μένα ……
Αυτά τα μοντέλα ακριβως γιαυτο τα διάλεξα "για να φαω μούτρα μου" πριν προχωρησω σε κατι πιο μεγαλο και καλο. Αλλα πρέπει να εχουν κάποια ποιότητα για να εχω σωστο ξεκινημα.
Αν και με αρέσει να κάνω τις πιο πολλες αγορές μεσω internet (όχι τοσο για τις τιμες αλλα για την ποικιλία των προϊόντων) αρχικη μου σκέψη ήταν να το αγοράσω από ένα ένα τοπικο μαγαζί για να αποκτήσω και σχεση με κάποιον που δραστηριοποιείτε στον χώρο, μικρή ποικιλια και τιμες μεχρι και 90% πανω από την μεση τιμη στον ιντερνετ μου το κανει απαγορευτικό.
Στην Καβάλα μένω εάν καποιος ξερει κανενα άλλο καλο μαγαζι στην περιοχη...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Φεβ 10, 2012 10:45 pm

Μάρκο, θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα ο οποιοσδήποτε φίλος που επιθυμεί να ασχοληθεί σοβαρά με το "άθλημα" σίγουρα θα καταλήξει εκεί που λες. Σε προκαλώ όμως (με την καλή έννοια) να διαβάσεις όλα εκείνα τα posts που ρωτάνε ή περιγράφουν για το σετάρισμα του υγραντήρα τους εδώ στο forum για να καταλάβεις για το πόσο ευρεία είναι η παραπληροφόρηση και πώς ένα κακό σετάρισμα ή - ακόμα χειρότερα - η άγνοια οδηγούν σε άσχημα αποτελέσματα...

Φαντάζεσαι να ξεκινήσεις με ένα καμπινέτο από την πρώτη προσπάθεια, να το stock-άρεις με καπνά και να μην μπορείς ούτε υγρασία να ελέγξεις ούτε φυσικά το άγχος σου με την αλλαγή των εποχών και τις μεταβολές υγρασίας-θερμοκρασίες; Προσωπικά, θεωρώ τον εαυτό μου υπερ-καρα-κWλ0φαρδο που βρέθηκα από την αρχή εδώ μέσα και γλίτωσα ακόμα και τα πρώτα μου πούρα από καταστροφές πρακτικές...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
manos

Δημοσίευσηαπό manos » Παρ Φεβ 10, 2012 10:48 pm

Ωπ,καλώς τον συμπολίτη.Όντως δύσκολα τα πράγματα για αγορά υγραντήρα από εδώ.Τον chianti του οικοδεσπότη τον έχω πάντως και μέχρι στιγμής αποδίδει μια χαρά.Και σταθερός είναι, και εμφανίσιμος αλλά και με βολεύει από χωρητικότητα.Χωράει περίπου 20 ρομπουστοειδή στο κάθε ράφι.Φυσικά έχω πάρει κι ένα ηλεκτρονικό υγρόμετρο μαζί για καλύτερο έλεγχο και είμαι ευχαριστημένος.(Στείλε ένα mail στον host και ρώτησέ τον αν είναι ο deluxe)

Εμπειρία μεγάλη δεν έχω,τρία χρόνια ασχολούμαι εκ τον οποίων τα δύο κάπως επισταμένα,αλλά αν πηγαίνεις για αγορές κουτιών τότε ο chianti δεν προσφέρεται.Εμένα που με βολεύουν τα samplers και ποσότητες αγοράζω μόνο σε μινουτομαρεβοειδή μου κάνει.Έχω κι έναν Helena κι έναν office και βολεύομαι.Κάτι μου λέει πάντως ότι αν δεν έιχα πατήσει φρένο λόγω κρίσης στις αγορές το τελευταίο τρίμηνο, ήδη θα ψαχνόμουν για κάποιον σα τον Habana.

Ότι άλλο χρειαστείς,μια και βγήκαμε κοντινοί,στη διάθεσή σου.
"Why pay $100 on a therapy session when you can spend $25 on a cigar? Whatever it is will come back; so what, smoke another one."
Georgioss19

Δημοσίευσηαπό Georgioss19 » Σάβ Φεβ 11, 2012 10:58 am

Εφόσον είστε όλοι ικανοποιημένοι με τον CHIANTI θα πάρω αυτόν για αρχή και με τα πρώτα κουτιά θα πάρω ένα απλό γραφείου για να βολευτώ.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Φεβ 11, 2012 6:26 pm

φίλε Γιώργο
καλώς ήλθες κι από μένα...
treltrel

Δημοσίευσηαπό treltrel » Πέμ Απρ 12, 2012 10:36 pm

καλησπέρα,
είμαι καινούριος στο φορουμ, και στον κόσμο των πούρων γενικά.

ξεθαβω το θέμα για να μου πείτε γνώμες για υγραντήρα.
καπνίζω συνήθως πουράκια (αλλά όχι συστηματικά) και μερικές φορές έχω και 3-4 πούρα διαθέσιμα.

θέλω να πάρω έναν υγραντήρα για να διατηρούνται, έχω δει κάποιους με τιμές κάτω από 50 ευρώ. αυτοί αξίζουν ή είναι πεταμένα λεφτά;

ευχαριστώ!
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Απρ 13, 2012 10:36 am

Καλημέρα και καλώς ήρθες!! Για οικονομικούς υγραντήρες ρίξε μια ματιά στο ηλεκτονικό κατάστημα του οικοδεσπότη μας.
treltrel

Δημοσίευσηαπό treltrel » Παρ Απρ 13, 2012 5:05 pm

εύχαριστώ για το καλωσόρισμα.

έχω δει και στο παρον σιτε, αλλά το θέμα είναι εάν όντως θα κάνουν δουλειά (για τα λεφτά τους) ή είναι μούφες.

ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 13, 2012 5:14 pm

Είναι λάθος η έκφραση αν κάνουν δουλειά για τα λεφτά τους. Οι υγραντήρες, ή κάνουν δουλειά, ή όχι! χαχαχαχαχα
Μια χαρά είναι, αν και ο Μάρκος(capobomba) είχε άλλη γνώμη.
Εγώ πάντως έναν τέτοιο που έχω, σαν συμπληρωματικό, μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

Καλώς ήρθες! :D
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Απρ 13, 2012 5:41 pm

treltrel έγραψε:εύχαριστώ για το καλωσόρισμα.

έχω δει και στο παρον σιτε, αλλά το θέμα είναι εάν όντως θα κάνουν δουλειά (για τα λεφτά τους) ή είναι μούφες.

ευχαριστώ!

Αν κάνεις ένα καλό σετάρισμα του υγραντήρα απο την αρχή τότε δεν θα έχεις πρόβλημα!
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Παρ Απρ 13, 2012 8:44 pm

Καλησπέρα στην παρέα, μιας και πιάσαμε το θέμα του υγραντήρα να πω και γω κατι παρεμφερές. Έχω εδω και 2 χρόνια cabinet όχι γνωστής εταιρίας σε γενικά επίπεδα είμαι ευχαριστημένος και με εξυπηρετεί η μεγάλη χωριτηκότητα γιατι γενικά ψωνίζω κούτες. Επίσης τα πούρα μου τα αποθηκέυω με τις κούτες μαζί και για άμεσο κάπνισμα δλδ όχι μόνο για παλαίωση τα αφήνω μεσα και βγάζω ενα ενα όποτε θέλω, δεν ξέρω αν είνια καλύτερα η χειρότερα. Anyway
εχω δει το παρακάτω humidor και το σκέφτομαι δεν χωραει πολλές κούτες και ειναι πανάκριβο μεν αλλά λύνεις και το θέμα της θερμοκρασίας. Ποια είναι η γνώμη σας?
http://imageshack.us/photo/my-images/35 ... es453.jpg/
να πω μιας και δεν φαίνεται καλα οτι είναι της liebherr
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 13, 2012 10:58 pm

Φίλε μου έχω την εντύπωση πως πιο οικονομικά θα σου έρθει αν μετατρέψεις το μπάνιο σου σε walk-in υγραντήρα, παρά να πάρεις αυτό!!! :lol: :lol: :lol:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες