ΞΕΡΑΜΕΝΑ ΠΟΥΡΑ

left

ΞΕΡΑΜΕΝΑ ΠΟΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό left » Κυρ Φεβ 12, 2012 9:40 pm

Γεία σας παιδιά επέστρεψα στο forum μετά απο τέσσερα χρόνια!!!Βρήκα την όρεξη να ξαναρχίσω με το hobby του πούρου.
Έχω έναν συντηρητή κρασιών με πάκω απο 150 πούρα τα οποία ήταν για 4 χρόνια στο πατρικό μου χωρίς να ασχοληθεί κανείς μαζί τους.

Να ρωτήσω κάτι?
1. Υπάρχει λύση για επαναφορά και αν ναι πώς???

2.Μήπως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τα πετάξω στον Κεάδα??
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Φεβ 12, 2012 9:52 pm

χωρις να μπορω εγγυηθω , θα σου πω
Καποτε διαβασα το πιο κατω, καποτε το εφαρμοσα , δεν ξερω πως ηταν το πουρο πριν, αλλα μετα καηκε ευχαριστα.
Βαζεις σε ενα σκασμενο απο υγρασια υγραντηρα τα <ξερα> , και τα αφηνεις (λιγα κομματια) για καμποσες μερες.
Οταν τα δεις να μαλακωνουν τα αποσυρεις και βαζεις σε κανονικο υγραντηρα.Περνει καμποσες μερες, απλα μετα καιγονται ωραια.
δεν ξερω κατι αλλο , αλλα η ξεραιλα ηταν παρελθον
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Φεβ 13, 2012 7:56 am

Καταρχάς καλώς ήρθες και πάλι!
Βρε left, 4 χρόνια χωρίς ούτε μία στάλα νερό μέσα;

Κοίτα, αν ο συντηρητής κρασιών έκλεινε στην εντέλεια χωρίς να έχει απώλειες, ίσως και να έχει γίνει το θαύμα του κυρίου και να έχει κρατήσει μία υγρασία της τάξης του 60% εκεί μέσα...
Και όλα αυτά επειδή φαντάζομαι πως 4 χρόνια δεν τον άνοιξε κανείς!
Αν είσαι τόσο μα τόσο τυχερός και ισχύει αυτό το σενάριο, θα έχεις παλαιωμένα πούρα στην εντέλεια!
Απλά τα φέρνεις σε ένα χώρο με λίγο παραπάνω υγρασία, πάνω κάτω 70, και τα καπνίζεις άμεσα σχεδόν.
Παλαιωμένο πούρο με βρετανικές μεθόδους!

Τώρα, αν τελικά ισχύει αυτό που είναι πιο λογικό, δηλαδή να έχουν ξεραθεί τα πάντα εκεί μέσα, μαζί με το νερό, έχουν εξαφανιστεί και τα έλαια.
Τότε, μπορείς όντως να ρυθμίσεις την υγρασία και να τα υγράνεις και πάλι, όπως λέει ο Αργύρης, αλλά δυστυχώς θα έχει εξαφανιστεί και η γεύση.
:(

Δεν μας είπες όμως, τελικά πόσο υγρασία είχε εκεί μέσα;
Αν δηλαδή έχει μείνει μπαταρία στο υγρόμετρο ώστε να μπορείς να μετρήσεις...
Στην υφή πως είναι τα πούρα; Κάνουν πολύ χρατς χρουτς, ή είναι σχετικά οκ;
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Φεβ 13, 2012 7:57 am

argi έγραψε:Βαζεις σε ενα σκασμενο απο υγρασια υγραντηρα τα <ξερα> , και τα αφηνεις (λιγα κομματια) για καμποσες μερες.

Αν το κάνεις αυτό σε ξερά πούρα, μέσα σε μερικές μέρες αν όχι ώρες, θα έχουν σχιστεί τα wrapper,και θα έχουν ανοίξει σαν τριαντάφυλλα!
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Δευ Φεβ 13, 2012 9:09 pm

μαλλον τραβηξα ασο, μιας δεν σκιστηκε τιποτα.............
δεν το επανελαβα βεβαια, να δω τι ισχυει, αλλα μιλαμε για πουρο που βγκε απο το κουτι ξεχασμενο καπου ......................
cuba libre and not only cuba
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 14, 2012 2:06 pm

Δεν τράβηξες άσσο, απλά δεν ισχύει αυτο που λέει ο Τζίμπος.

Ενα πούρο κινδυνεύει να σκάσει όταν έχει πολύ υγρασία και εκτίθεται απότομα σε ξερό περιβάλλον. Η κάπα του, που είναι άμεσα εκτεθειμένη στην ξηρασία χάνει την υγρασία της πολύ πριν την χάσει η γέμιση, συστέλλεται, σφίγγει δηλαδή, αλλά χάνει και την ελαστικότητά της με αποτέλεσμα να σκάει αμέσως ή μόλις πιέσουμε λίγο το πούρο με δυό δάχτυλα για να το εξετάσουμε. Ακούγεται ένα χαρακτηριτικό "τσακ".

Την τεχνική της σύντομης έκθεσης σε υπερβολική υγρασία την εφαρμόζω σε στουμπωμένα short filler.
Τα βάζω για τρεις-τέσσερις μέρες χύμα σε υγραντήρα με 80% - αν δεν έχουμε περίσσιο υγραντήρα, δουλεύει και με τάπερ ή ό,τι άλλο στεγανό δοχείο - και τα πούρα μαλακώνουν και γίνονται σαν πλαστελίνη.
Μπορώ λοιπόν, όχι μόνο να τους επιβάλω στο λεγόμενο μασάζ, αλλά να τα ζουλάω σαν να είναι οδοντόκρεμα χωρίς κανένα κίνδυνο σκασίματος. Ετσι επαναφέρω στην τάξη πούρα που ουσιαστικά είναι για πέταμα με πολύ λίγες απώλειες.
Επαναλαμβάνω οτι αυτό δουλεύει στα short filler, οπου τα κομματάκια του καπνού μπορουν να μετακινηθούν με το ζούληγμα. Στα long filler αυτή η μέθοδος είναι αποτελεσματική στο 1/4 περίπου των περιπτώσεων. Ειδικά στα στραβοστριμένα ή στραγγαλισμένα δεν γίνεται τίποτε.

Ολα τα προηγούμενα όμως που γράφεις φίλε μας Τζίμπο στον Λεφτ είναι απόλυτα σωστά. Αν ξεραθούν τα πούρα δεν ξαναποκτούν τα αρώματά τους.

Στην περίπτωσή του όμως ο Left μπορει και να είναι τυχερός, γιατί αναφέρεται σε συντηρητή κρασιών και όχι σε κανονικό υγραντήρα. Αυτά τα μαραφέτια δεν "αναπνέουν" καθόλου.
Στα δύο μεταλλαγμένα ψυγεία που έχω στο υπόγειο και τα ανοίγω μιά φορά το μήνα περίπου, η συχνότητα συμπλήρωσης νερού είναι ...2 χρόνια. Τα ψυγεία είναι Μέρκελ.
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Τετ Φεβ 15, 2012 7:23 pm

Πριν λίγες μέρες μου φέραν 18 montecristo Ν4 τα οποία για κανα μήνα ήταν εκτός υγραντήρα (συμφωνα βεβαια με τα λεγόμενα του φίλου μου που μου τα έδωσαν). Όπως τα είδα ήταν κάπως ξερά και τα έβαλα στον υγραντήρα μου ο οποίος έχει 70-75% υγρασία και 20-21οC θερμοκρασία. Αυτά σε πόσο καιρό πιστεύετε θα επανέλθουν και ξέρει κανείς αν τα συγκεκριμένα θα εμφανήσουν διαφορά αν παραμείνουν στον υγραντήρα για μεγάλο διάστημα?
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Πέμ Φεβ 16, 2012 9:22 am

Με δεδομένο την υψηλή υγρασία αυτόν τον καιρό και την μικρή (σχετικά) παραμονή τους εκτός υγραντήρα θεωρώ ότι δεν πρέπει να έχουν πάθει ζημιά (ελπίζω τουλάχιστον να ήταν στο κουτί τους και όχι σε κανένα ψυγείο) .
Άφησε τα κανένα δίμηνο και δοκιμάζεις .
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Πέμ Φεβ 16, 2012 10:15 am

Ναι, στο κουτί είχαν παραμείνει, ευτυχώς!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Φεβ 16, 2012 10:41 am

Τον τελευταίο μήνα πάντως, έξω βαράει κάτι 90άρια υγρασία για πλάκα :lol:
Εύκρατο μεσογειακό κλίμα σου λένε μετά...
Σίγουρα μέσα σε σπίτι είναι λιγότερο, αλλά και πάλι...

Κάψε ένα για δοκιμή. Αν δεν καπνίζεται, πες ότι έπεσες σε στούμπα :lol:
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Πέμ Φεβ 16, 2012 10:43 am

Ετσι κι αλλιώς δώρο μου τα κάνανε οπότε λίγο το κακό αν δεν στρώσουν!
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Πέμ Φεβ 16, 2012 12:07 pm

Αν ήταν όντως μήνας δεν θα έχεις πρόβλημα. Άφησέ τα λίγο στον υγραντήρα σου και θα είναι μια χαρά.
jtag

Δημοσίευσηαπό jtag » Δευ Φεβ 27, 2012 8:02 am

Βρήκα ένα πούρο (δώρο απο κούβα) punch 20+ χρόνων μου είχανε τελιώσει τα τσιγάρα και το άναψα (είτανε ξερό εκτός υγραντήρα για πολλά χρόνια).
Κουτσά στραβά το κάπνισα αλλά μου έφυγε κεφάλι / δυναμίτης σκέτος.
Είχε κακή γεύση (είχε χαλάσει μαλλον απο την ξηρασία).

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης