ΞΕΡΩ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΑΛΛΑ..

Hank Moody

ΞΕΡΩ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Σάβ Μάιος 05, 2012 4:07 am

διάβασα όσο μπορούσα και αφορούσαν την αγορά υγραντήρα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι καλύτερο να μοντάρω μόνος μου έναν υγραντήρα δίνοντας κάποια σχέδια σε έναν φίλο μου επιπλοποιό (λέω εγώ τώρα) .
Σκέφτομαι για κουτί 120 πούρων τουλάχιστον μιας και μου αρέσει πολύ η ιδέα της συλλογής αλλά αν μπορείτε να μου πείτε και εσείς την γνώμης σας όσον αφορά τον κέδρο (που στο διάτανο θα βρω?βέβαια αυτή την ερώτηση πρέπει να την κάνω στον φίλο επιπλοποιό) και τέλος πάντων αν τελικά καταφέρω και κατασκευάσω το "κουτί" (που φυσικά πρέπει να κλείνει αεροστεγώς) περνάμε με ένα ελαφρώς βρεγμένο πανάκι τον κέδρο και τελείωσε?
Για σφουγγαράκια και υγρασιόμετρα κάτι σκαμπάζω , μακάρι να φτάσω μέχρι εκεί βέβαια.
Ο υγραντήρας που έχω τώρα είναι δανεικός και ολίγον τι της πυρκαγιάς,στο φινάλε δεν εμπιστεύομαι να αγοράσω μεσω διαδικτύου κάποιον υγραντήρα μιας και αν δεν μπορώ να τον τσεκάρω από κοντά είμαι δύσπιστος ως προς την ποιότητα του.
Παρεπιμπτόντως ως κάτοικος Θεσσαλονίκης η ντόπια αγορά σε ποικιλία και εξυπηρέτηση σε θέματα υγραντήρα είναι πολύ χαμηλή.
Αν μπορείτε να δώσετε κάποιες πληροφορίες(συμβουλές) πάνω στο θέμα ως noobas που είμαι ως προς την αγορά ή την κατασκευή υγραντήρα θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα.
Sorry αν σας έπρηξα με το κατεβατό μου!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Μάιος 05, 2012 10:54 am

Καλημέρα φίλε μου. Αν θες την γνώμη μου, μην μπλέξεις από τώρα με χειροποίητο υγραντήρα.
Εμένα γυρνάει αρκετό καιρό στο κεφάλι μου, αλλά και πάλι δεν έχω τολμήσει ακόμα.
Άσε που είναι κρίμα να κάνεις ολόκληρη κατασκευή μόνο για 120 πούρα. Αξίζει να το κάνεις μόνο για να αποθηκεύεις κουτιά.
Σε αυτή την χωρητικότητα, οκ ίσως και λιγότερο, εγώ προτείνω τον chianti medium του author.
Και καλή τιμή έχει, αλλά και καλή ποιότητα για τα χρήματα του.
Αν παρόλα αυτά θες να ασχοληθείς με DIY, δες εδώ.
http://cigarlounge.gr/2011/09/27/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%89%CE%BD/
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Μάιος 05, 2012 11:09 am

Γεια σου Hank κι από μένα. Ο Chianti Cherry Medium ήταν το δεύτερο απόκτημά μου μετά τον Helena. Διαπιστώνω ότι οι γνώμες για την αφεντιά του διίστανται. Αν θες, δες εδώ. Θέλει μια παραπάνω φροντίδα από ό,τι καταλαβαίνω - εγώ την έδινα και δεν είχα πρόβλημα...

Σίγουρα, σε αποτρέπω να προχωρήσεις σε κάτι DIY αν δεν έχεις μια σχετική εμπειρία με υγραντήρες κι όλα τα στραβά κι ανάποδά τους! Να στο πω κι αλλιώς, αν δεν έχεις αγοράσει και season-άρει τουλάχιστον 3-4 humidors μην μπεις στη διαδικασία γιατί θα είναι κρίμα κόπος, λεφτά και πούρα. ;)

Να'σαι καλά πάντως όπως και νά'χει και καλά καπνά...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Μάιος 05, 2012 11:55 am

Παναγιώτη, χωρίς να είμαι σίγουρος, αυτός ο υγραντήρας παλιά ερχόταν με ένα μεγάλο υγραντικό, και υπήρχαν τέτοια θέματα. Νομίζω πως τώρα έρχεται με 3 μικρά, ένα για κάθε συρτάρι.
Εγώ πάντως τον έχω πάνω από δύο χρόνια, και δεν έχω κάποιο θέμα!
Ίσα ίσα, έχει γίνει blend στις μυρωδιές, και κάθε φορά που τον ανοίγω, έρχεται ένα απίστευτο άρομα κέδρου-πούρου, που είναι απλά μεθυστικό!!! :D
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Μάιος 05, 2012 12:19 pm

Εγώ πέταξα το μεγάλο υγραντικό που έμπαινε στο συρταρωτό στο "ταβάνι" του humidor κι έβαλα ένα μακρόστενο πάνω στο ξύλινο κάδρο στο πορτάκι προς την πλευρά που ανοίγει (όχι προς τον μεντεσέ).
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Κυρ Μάιος 06, 2012 3:03 am

Με βλέπω για on line παραγγελία τελικά και ο θεός βοηθός.
Rehab is for quitters.
Γιώργος Κ

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Κ » Κυρ Μάιος 06, 2012 11:08 am

Hank Moody έγραψε:Με βλέπω για on line παραγγελία τελικά και ο θεός βοηθός.

Φίλε Hank, εγώ μένω στα Χανιά και είχα παραγγείλει τον Helena από το κατάστημα του Author. Ο υγραντήρας ήρθε σε άψογη κατάσταση και πολύ προσεκτικά πακεταρισμένος, οπότε μην το φοβάσαι και τόσο πολύ.

Επίσης, θα σε συμβούλευα (όπως και οι προηγούμενοι) να μην προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι δικό σου για αρχή, αλλά και αν αγοράσεις υγραντήρα να μην τον γεμίσεις αμέσως... Δεν φαντάζεσαι πόσα λάθη θα κάνεις αρχικά στο σετάρισμα και τη χρήση του πρώτου σου υγραντήρα (εγώ π.χ. προσπαθούσα να φτάσω 70% υγρασία μέσα σε 1 μέρα και να μείνει εκεί, οπότε τα πούρα μου έγιναν σφουγγάρια).

Τέλος, δεν είμαι ειδικός, αρχάριος είμαι κι εγώ (σχεδόν 1,5 χρόνο ασχολούμαι), αλλά μπορώ να σου πω τι λάθη έκανα στην πορεία για να τα αποφύγεις...

Καλή αρχή και καλά καπνά...
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Δευ Μάιος 07, 2012 7:59 am

Ευχαριστώ Γιώργο, ο Ηelena μου φαίνεται μικρός όμως,πάω για κάτι μεγαλύτερο..πλησιάζει η γιορτή μου και έχω δώσει σε όλους παραγγελία για πούρα :D
Rehab is for quitters.
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Σάβ Μάιος 19, 2012 8:17 am

Rehab is for quitters.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Μάιος 19, 2012 11:13 am

Καλορίζικος! Πανέμορφος φαίνεται.
Πρόσεξε μόνο να μην βάλεις πούρα μέσα, πριν τον σετάρεις και τον τεστάρεις καλά!!!
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Σάβ Μάιος 19, 2012 1:03 pm

Ευχαριστώ Jimbo! Toν έχω 2 μέρες τώρα στα test drive..ανυπομονώ να τα πετάξω μέσα :D
Rehab is for quitters.
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Κυρ Μάιος 20, 2012 2:54 am

Εντωμεταξύ στο παρακάτω σάιτ ο ίδιος υγραντήρας είναι ακριβότερος κατά 117 ευρώ! :shock:

http://youandme.gr/75--77.html

Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται μην διστάσετε,χωράει άνετα τα 75 πούρα (συγκεκριμένα σε μέγεθος extra robusto) που δηλώνει και ίσως και παραπάνω.Επειδή έχουν δει τα μάτια μου (στο ίντερνετ) ότι νάναι διαστάσεις με τρελές χωρητικότητες και άλλους υγραντήρες με μεγαλύτερες διαστάσεις και πολύ μικρότερες χωρητικότητες.

Και εδώhttp://www.luxe.gr/cigar-humidors-8.html

Τελικά τυχεροί είμασταν :D
Rehab is for quitters.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης