O νέος μου coolidor

Άβαταρ μέλους
Fairlight

O νέος μου coolidor

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Φεβ 13, 2013 11:28 pm

Γειά σας παιδιά! Σας παρουσιάζω τον νέο μου coolidor.

http://tinypic.com/r/33ucxzr/6 (η φωτό είναι απο στρώσιμο)

Είναι από ψυγείο igloomax 114lt. Oι λόγοι που οδηγήθηκα σε κάτι τέτοιο είναι διάφοροι. Πρώτον ήθελα κάτι που να μπορώ να αποθηκεύω κουτιά, αλλά ήθελα να χαλάσω τα περισσότερα λεφτά που έχω σε πούρα και όχι σε έπιπλα. Ήθελα κάτι που αν όχι και είναι ιδανικό για παλαίωση να δίνει τουλάχιστον τον χρόνο στα πούρα να ξεκουράζονται, να φεύγουν αμμωνίες κτλπ. Επίσης ήθελα κάτι που να το ανοίγω όσο πιο σπάνια γίνεται και να μεταφέρεται σχετικά εύκολα, εδικά το καλοκαίρι καθώς έχω ηδη αρχίσει να ανησυχώ για τις θερμοκρασίες. :lol: Τέλος δεν ήθελα κάτι τόσο μεγάλο, αλλά καλύτερα να είναι μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεσαι παρά να έχει οριακό μέγεθος.

Επι του πρακτικού. Το έπλυνα με σοδα και το άφησα να ξεμυρίσει για 2 μέρες. Εχω προσθέσει μόνωση με αφρό εκεί που κλείνει για καλύτερο κλείσιμο. Δεν είναι απαραίτητο αλλά εγώ το έκανα. Μετά έβαλα 2 ανεμιστήρες υπολογιστή με αντίθετη φορά να μετακινούν λίγο αέρα. Βίδωσα δυο ανεμιστήρες με 2 πλαστικά spacers ανα βίδα πάνω σε ένα κομμάτι λευκό ξύλο. Όλη αυτή την κατασκευή την κόλλησα στα τοιχώματα με Velcro, έτσι ώστε αν χρειαστεί οι ανεμιστήρες να ξεκολλούν από εκεί και να τοποθετούνται όπου χρειαστεί. Τα καλώδια τα σύνδεσα παράλληλα και τα πέρασα μέσα απο μια μικρή τρύπα που έγινε στο καπάκι της εξαγωγής του νερού που έχουν αυτά τα ψυγεία. Το ελάχιστο κενό που έμεινα το έκλεισα με σιλικόνη στεγανοποίησης. Οι ανεμιστήρες είναι χαμηλών περιστροφών και τελικά τους σύνδεσα με έναν παλιό φορτιστή κινητού που δίνει 5v. Δοκίμασα να τους δώσω λιγότερο αλλά επειδή είναι χαμηλής περιστροφής δεν ξεκινούν κάτω από 5. Τέλος έβαλα τον φορτιστή σε έναν ψηφιακό χρονοδιακόπτη και τρέχουν για 5 λεπτά κάθε 3 ώρες. Το πόσο τρέχουν και πόσο δυνατά είναι κάτι που το προσεγγίζω εμπειρικά καθως στο διαδίκτυο δεν υπάρχουν σαφείς πληροφορίες για κάτι τέτοιο. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι που μιλούν για ανεμιστήρες σε humidors δεν λένε το βασικότερο, δηλαδή πόσο αερα κινούνε. Οι δικοί μου κινούν κάπου στα 14cfm o καθένας.
2 pounds 70% beads σαν υγραντικά. Πολλά είναι αλλά θέλω να έχω την ασφάλεια ότι το ψυγείο αναρρώνει ευκολότερα από τα ανοίγματα.

Τέλος τα υγρόμετρα. Του έχω βάλει ένα συμβατικό που είχα για desktop humi και αυτό το φοβερό gadgetακι που πήρα από το ebay.
http://www.ebay.co.uk/itm/290814229458? ... 1497.l2649
Eίναι πραγματικά πολύ βολικό και έχει πολύ πλάκα. Ο ασύρματος πομπός μπαίνει μέσα και παρακολουθείς την υγρασία από μακριά (στην περίπτωση μου 10μέτρα). Είναι οριακά χρήσιμο αλλά με βοηθάει λίγο να παλέψω τον υδεοψυχαναγκασμό της υγρασίας χωρίς να το ανοίγω και δεν είναι καθόλου ακριβό. Ο πομπός μετράει υγρασία με τέλεια ακρίβεια αλλά είναι λίγο αργός στην μεταβολές. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν καταλήγει πολύ αέρας στο εσωτερικό του, καθώς είναι σχεδιασμένος για εξωτερικές συνθήκες με βροχές κτλπ. Κάνεις 3 τρύπες στο πλαστικό κουτί του και λύθηκε το θέμα. Ακόμα και να μην ήτανε ακριβείας δεν είχε σημασία αφού παρατηρείς μεταβολές και όχι τιμές. Αλλά είναι!

Αμερικανική λύση και δεν μου αρέσει αλλά κάνει την δουλειά του φθηνά, αρκετά πιο ακριβά όμως από τον μέσο Αμερικάνο. Το κόστος ήταν 150ευρω για το ψυγείο, 50 ευρώ τα beads και 17 ευρώ το ασύρματο υγρόμετρο. Τα υπόλοιπα τα είχα αλλά είναι πολύ φθηνά ούτως η άλλως.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: O νέος μου coolidor

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Φεβ 14, 2013 11:16 am

εμένα μου άρεσε το μεράκι και το κέφι σου να φτιάξεις κάτι καινούργιο, να κάνεις μια κατασκευή δηλαδή

μπράβο σου φίλος

εδώ είμαστε να μας λές και κατά πόσον "λειτουργεί" σε βάθος χρόνου που θα τον κρατήσεις

εύγε :D
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Φεβ 14, 2013 1:55 pm

Ευχαριστώ πολύ, αλλά οκ δεν έφτιαξα και τίποτα τρομερό.

Γενικά αυτές οι λύσεις, λειτουργούν καλά. Ο δικός μου 1 μήνα τώρα λειτουργεί τέλεια και είναι λιγότερο απο 40% γεμάτος με κουτιά (γενικά το πόσα κουτιά έχεις μέσα είναι θέμα καθώς ο κέδρος είναι απορροφητικός).

Το βασικό μείον είναι οτι δεν ελέγχει την θερμοκρασία. Έχει όμως μόνωση που σου δίνει μερικές μέρες να αντιδράσεις αν τα πράγματα γίνουν άσχημα. Επίσης τα προστατευτεί σχετικά απο μικρές καθημερινές αυξομοιώσεις θερμοκρασίας. Αυτή την στιγμή η θερμοκρασία στο εσωτερικό του είναι 17 βαθμοί. Θα ήθελα να το βάλω στο δωμάτιο μου που είναι πιο ζεστά αλλά το αποφεύγω γιατί εκεί καπνίζω. Γενικά αυτο με την αποθήκευση οτι δηλαδή τα πούρα πρέπει να αποθηκεύονται σε περιβάλλον χωρίς οσμές είναι ένα πρόβλημα...το καλοκαίρι αναγκαστικά το βλέπω να μπαίνει σε δωμάτιο με κλιματισμό και σε όλα αυτά τα δωμάτια του σπιτιού μου υπάρχει καπνός.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Φεβ 14, 2013 2:24 pm

fairlight εχω και εγω ενα τετοιο μηχανηματακι που δειχνει θερμοκρασια και υγρασια και μαλιστα το ειχαμε αγορασει και αρκετα πιο ακριβα (γερμανικο υποτιθετε αλλα κινεζικο ηταν ) και οταν το τσεκαραμε τα εδειχνε ολα λαθος .... και την θερ/σια και την υγρασια . μην φανταστεις μεγαλες διαφορες αλλα ηταν εστω και λιγο λαθος οι μετρησεις ... πιο πολυ η θερ/σια μας ενοιαζε και οχι η υγρασια σε αυτο που καναμε ....

καλου κακου βαλε μεσα και κανα ψηφιακο να τσεκαρει και αυτο τις ενδηξεις ....
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 14, 2013 3:28 pm

Και την δουλειά του κάνει - ακόμα και με λιγότερο κόπο απ' όσο έβαλε ο fairlight- και understatement είναι και μακρυά από φθονερά βλέμμτα κρατάει τα πούρα εκτός κι αν κάποιος τοποθετήσει το πράμα στο σαλόνι του.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για αποθήκευση κουτιών.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Φεβ 14, 2013 3:58 pm

Alex προφανώς δεν θα εμπιστευόμουν το αμφιλεγόμενο Κινέζικο γι αυτήν την δουλεία. Έχω βάλει και ένα κανονικό, φαίνεται στην φωτογραφία. Η υγρασία δεν είναι μεγάλο θέμα σε αυτές τις λύσεις. Το περιβάλλον είναι κλειστό, το πλαστικό δεν αναπνέει και έτσι το μόνο που κυνηγάς είναι να δεις την πτώση στην υγρασία. Τα beads μέσα σε κλειστό σύστημα θα φέρουν την υγρασία στην τιμή τους πολύ γρήγορα.

Ο Νίκος έχει δίκιο..όσοι το έχουν δεί, κανείς δεν σκέφτηκε οτι είναι για πούρα έστω και αν ξέρουν οτι καπνίζω. Ένας φίλος μου με ρώτησε αν θέλω να ξεφορτωθώ κανένα πτώμα :lol:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Φεβ 14, 2013 5:38 pm

Όμορφη κατασκευή! Κάτι όμως που σου διέφυγε τελείως, είναι ότι αυτά τα μηχανάκια, μετρούν άλλη υγρασία! Είναι διαφορετική από την σχετική που θέλουμε για τα πούρα. Θα έχεις συνεχώς λάθος μετρήσεις...
Πρόσεξέ το, και βάλε κανονικό υγρόμετρο.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Φεβ 14, 2013 5:44 pm

Jimbo είσαι σίγουρος? Μόλις πήρα τον πομπό του έκανα τεστ καλιμπραρίσματος, πρώτα με ένα boveda που είχα και μετά με αλάτι...και στα 2 έδειχνε 75% σταθερά. Τώρα που το έχω μέσα δείχνει ακριβώς οτι μου δείχνει και το άλλο υγρόμετρο που είναι για πούρα.

Όπως και να έχει προφανώς δεν θα στηρίζομαι μόνο σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Φεβ 14, 2013 9:38 pm

Και νόμιζα μόνο εγώ έχω κάτι τέτοιο! :P

Αν και εγώ λόγω μικρής συλλογής έχω πολύ μικρότερο αυτό...το βρίσκω όμως αρκετά πρακτικό και κρατάει και σχετικά
σταθερή θερμοκρασία.Tο καλοκαίρι είναι θέμα όμως γιατί ότι και να κανείς ανεβαίνει αλλά οκ λίγο.
Το είχαμε σπίτι και καθόταν οπότε όταν άρχισα να αγοράζω περισσότερα πούρα από ότι παλιά το έκανα coolidor.
Εχει και πρίζα 12V πάνω με ανεμιστήρα το βάζεις στην πρίζα και κρατάει θερμοκρασία χαμηλή.

[url]www.ipv-hungen.de/typo3/index.php?id=5&tx_ipvproducts_pi1[showUid]=39&trade_mark=08&L=1&cHash=d531243dbd[/url]

Τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν ιδανικό για πολλούς που έχετε μεγάλη συλλογή..για τις καλοκαιρινές διακοπές 8)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Φεβ 15, 2013 2:36 am

V_panos το δικό σου βλέπω όμως πως είναι με peltrier...το δικό μου δεν είναι έτσι. Είναι απλά σαν τεράστιο τάπερ με λίγη μόνωση.

Coolidors έχουν πάρα πολλοί, κυρίως Αμερικάνοι. Εδώ νομίζω είχε και ο Redrum έναν και αν δεν κάνω λάθος τον είχε βολέψει πολύ.
Aris

Δημοσίευσηαπό Aris » Παρ Φεβ 15, 2013 10:48 pm

Ωραια πατεντα!
Εχε ομως και το νου σου το καλοκαιρι μην σου ανεβασει θερμοκρασια και εχεις θεματα!
Ειδικα εαν εχεις σκοπο να παλαιωσεις η ακομα και να αφησεις καποια να ωριμασουν θα πρεπει να εισαι προσεκτικος με υγρασια και θερμοκρασια.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 12, 2013 5:02 pm

Ήθελα να σε ρωτήσω από που βρίσκουμε τα beats για την υγρασία.
εγώ έχω το άλλο το βαζάκι που έχει μέσα σαν ζελέ αλλά δεν είναι πολύ σταθερό.

Θέλω να βάλω και εγώ τα beats αλλά δεν τα βρίσκεις εύκολα στα μαγαζιά.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιουν 12, 2013 6:17 pm

Πάνο εγώ τα είχα πάρει από εδώ. Επαγγελματίας και σωστός ο τύπος.
ΜΗΝ παρεις κάτι παραπάνω από την πιο μικρή συσκευασία, απλά δεν τελειώνουν ποτέ, και δε χαλάνε με τίποτα! :lol:

http://www.tabak-pietsch.de/index.php?cPath=27_41
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιουν 12, 2013 7:25 pm

ρε πανο και δημητρη αυτα εδω τι διαφορα εχουν απο αυτα που λετε?? :?:
νομιζα οτι ειναι το ιδιο πραγμα ... :oops:

http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... cts_id=375
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιουν 12, 2013 7:29 pm

Αυτό είναι έτοιμο δοχειάκι. Το γεμίζεις με νερό μέχρι εκεί που λέει, ενώ τα άλλα είναι χύμα, και βάζεις όσα θες ή τέλος πάντων όσα χωράνε μέσα στον υγραντή που ήδη έχεις. Και είναι και διαφορετικό υλικό.
-----------------------

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης