O νέος μου coolidor

Άβαταρ μέλους
Fairlight

Re: O νέος μου coolidor

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Ιουν 03, 2016 8:29 pm

Λοιπόν έχω κάνει πολλές μετρήσεις απο το τελευταία φορά που έγραψα εδώ. Δεν τις βάζω όλες γιατί είναι πολλές και θα σας κουράσω χωρίς λόγο. Οι μετρήσεις αυτές έχουν σαν βασική μεταβλητή την θέση όλου του συστήματος καταγραφής με στόχο να δούμε ποιες είναι οι διαφορές θερμοκρασίας ανάλογα με το που είναι τοποθετημένα τα πούρα. Για παράδειγμα σε έναν όρθιο καταψύκτη θα μπορούσαμε να πάρουμε καταγραφές σε κάθε ράφι, με τα κάτω ράφια να έχουν χαμηλότερη θερμοκρασία από τα πάνω. Έκανα αρκετές μετρήσεις μετακινώντας το σύστημα καταγραφής στην πάνω μεριά του καταψύκτη άλλα οι διαφορές ήταν ελάχιστες με 0.6 C max οπότε δεν τις βάζω.

Θα σας δείξω λοιπόν την καταγραφή στο χειρότερο σημείο. Το σύστημα καταγραφής βρίσκεται βαθιά κάτω κοντά στον συμπιεστή. Είναι αυτό που λέμε worst case senario.

Set point: 18 C
Dif: 0.3 C
Anti-short cycle: 4 mins

Delta
(θερμοκρασία περιβάλλοντος - Set point): 6-8 C

Μακρο-κλίμα:

Εικόνα

Εδώ θέλω να παρατηρήσετε κάτι, τις μεγάλες διακυμάνσεις στην υγρασία και κυρίως το επίπεδο της που φτάνει το 90%. Αυτό συμβαίνει γιατί οι μετρήσεις συμβαίνουν κοντά στο τμήμα του ψυγείου που υπάρχουν υγροποιήσεις. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε όλα αυτά τα 'winedors' που βλέπουμε να έχουν πολλοί αλλά δεν το γνωρίζουν γιατί δεν το μετράνε. Όπως έγραψα να υπάρχει νερό σε υγρή μορφή σε περιβάλλον ελεγχόμενης υγρασίας είναι απαράδεκτο.

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 1):

Εικόνα

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 2):

Εικόνα

Αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι η τιμή της θερμοκρασίας που θα έχουν τα πούρα μας σε σχέση με το 'ζεστό' μέρος του καταψύκτη. Η διαφορά αυτή είναι 3-4 C max. Αν και δεν είναι άσχημα, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να μικρύνει αλλά δεν θα ασχοληθώ και πολύ με αυτόν τον καταψύκτη.

Αυτο που θέλω να δώ όμως είναι πως επηρεάζεται απο την θέση του σένσορα που οδηγεί τον καταψύκτη, τοποθετώντας τον δηλαδή σε κάποιο πιο κρύο μέρος του καταψύκτη. Αυτό κάνω αυτή την στιγμή. Έχω τοποθετήσει τον σένσορα πιο βαθιά και θα πάρω μετρήσεις στις 2 ακραίες θέσεις, εντελώς πάνω και εντελώς κάτω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιουν 04, 2016 7:20 pm

Λοιπόν σας γράφω μερικές σκέψεις για την συνέχεια του project γιατί μπορεί να χρειαστώ την βοήθεια σας.

Ψάχνοντας να βρώ κατάλληλο καταψύκτη στην Ελλάδα, μιλούσα με τον Ray (pigfish) για τί μπορώ να αγοράσω. Το πρόβλημα είναι οτι οι καταψύκτες με στοιχεία ψύξης κάτω από τα ράφια είναι ακατάλληλοι γι αυτήν την δουλειά και πρέπει να πάρω κάποιον όρθιο frost-free που να λειτουργεί με αέρα. Δυστυχώς ο πιο οικονομικός σε μεγάλα μεγέθη στην Ελλάδα είναι ένας Whirlpool που στοιχίζει 500 ευρώ. Όπως και να έχει όμως πρέπει να γίνουν τα ακόλουθα:

1) Να απενεργοποιηθεί/βγει το buzzer.
2) Να απενεργοποιηθεί το ρελέ καθυστερημένης έναρξης ή να καλωδιωθεί ο εξωτερικός εκλεκτής κατευθείαν πάνω στον συμπιεστή.
3) Ενδεχομένως να απενεργοποιηθεί το θερμαντικό σύστημα απόψυξης.

Οπότε αν έχετε κάποιον τεχνικό συσκευών που να είναι λίγο γάτα και να μην με κοιτάει σαν εξωγήινος όταν του τα πω αυτά σας παρακαλώ προωθήστε μου τα στοιχεία του.

Θα το έκανα μόνος μου αλλά φοβάμαι να ανοίξω καινούριο μηχάνημα χωρίς να είμαι 100% σίγουρος τι κάνω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιουν 27, 2016 10:51 pm

Καιρό έχω να κάνω ένα update γιατί έχουν συμβεί διάφορα. Ανάμεσα στα άλλα παρατήρησα μια μεγάλη αύξηση στην υγρασία κατα τις καταγραφές και άρχισα να έχω αμφιβολίες για την στεγανοποίηση που προσφέρουν οι σακούλες (νομίζω είχα ξαναφερθεί). Εκανα διάφορες δοκιμές με τάπερ, άλλα υγραντικά και σε καλιμπραρισμένο περιβάλλον και ανακάλυψα οτι ουσιαστικά απλά έχει πρόβλημα ο logger και δείχνει 7%RH περισσότερο. Τι να κάνουμε, φθηνά εργαλία (ένας κανονικός στοιχίζει κάπου στα 70Ε). Ωστόσο η μέτρηση της θερμοκρασία παραμένει ακριβής και το ίδιο φένεται να ισχύει και για τις μεταβολές στην υγρασία.

Θα σας παρουσιάσω τώρα 2 ακραία παραδείγματα. Είναι τεχνητές διακοπές ρεύματος που κρατάνε ώρες μέσα στον καύσωνα. Μια για την πάνω θέση και μια για την κάτω.

Πάνω θέση:

Εικόνα

Εδώ έχουμε μια διακοπή διάρκειας 10 ωρών. Η θερμοκρασία πήγε απο τους 19.3 στους 27 C. H υγρασία μένει σχετικά σταθερή αλλά για λίγο αυξάνεται για 3% RH απο την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας. Ο χρόνος ανάρρωσης είναι περίπου 1ώρα και 50 λεπτά.

Κάτω θέση:

Εικόνα

Εδώ έχουμε μια διακοπή διάρκειας 13 ωρών. Η θερμοκρασία πήγε από τους 16.3 στους 27.3 C. Η υγρασία παρουσιάζει παρόμοια συμπεριφορά με την πάνω θέση και ο χρόνος ανάρρωσης είναι περίπου ίδιος.

Σήμερα παράγγειλα και μια κατασκευή για ανεμιστήρες για να δούμε και εκεί τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 28, 2016 2:24 pm

για τα ανεμιστηρακια εχω σκεφτει 3 απο υπολογιστη βιδωμενα στην πορτα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Ιουν 28, 2016 5:21 pm

Και εγώ σε αυτήν την φάση υπολογιστή θα βάλω.

Το που θα τοποθετηθούν όμως εξαρτάται πολύ με τι θα ανακινούν. Στην περίπτωση μου θα πρέπει να μπουν στον πάτο.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 28, 2016 5:48 pm

Fairlight έγραψε:
Το που θα τοποθετηθούν όμως εξαρτάται πολύ με τι θα ανακινούν.

εδω σε εχασα λιγο φιλε

θεωρω οτι απο την στιγμη που εχεις το κυμα του αερα( απο το ανεμιστηρακι) ολο το συστημα μεσα (ο αερας δλδ) δεν θα ειναι στασιμο ωστε να σου "κατσει ¨κατω αλλη θερμοκρασια και αλλη υγρασια
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Ιουν 28, 2016 6:47 pm

H θερμοκρασία εξ ορισμού είναι μικρότερη κάτω απο οτι πάνω. Η υγρασία το αντίστροφο. Η διαφορά εξαρτάται απο το μέγεθος και σχήμα του χώρου.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 28, 2016 7:35 pm

ναι αλλα αυτο ισχυει σε στασιμο περιβαλλον
οταν εχεις τον ανεμιστηρα ομως εχεις μονιμα μια "δινη"
που τα "ανακυκλωνει"

καλα αυτα που λεω ειναι πολυ πιθανο να ειναι και λαθος βεβαια
γιατι εγω δεν εχω κανει κανενα πειραμα οπως εσυ

απλα τα γραφω πως τα σκεφτομαι
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Ιουν 28, 2016 8:57 pm

Στην θεωρία είναι όπως τα λες, πρακτικά όμως χρειάζονται πειράματα όσον αφορά την δύναμη, την φορά και την συχνότητα λειτουργίας των ανεμιστήρων για να πετύχεις κάποια ομοιογένεια. Μην ξεχνάς ότι είναι μια προσπάθεια να διορθώσεις μια φυσική ανισορροπία και αυτό πρέπει να γίνεται συνεχώς. Επίσης το σύστημα δεν είναι στατικό χάνει και κερδίζει θερμοκρασία συνεχώς από το περιβάλλον και τον συμπιεστή αντίστοιχα οπότε θα πρέπει να υπολογιστεί και αυτό όσον αφορά την ομοιογένεια.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιούλ 11, 2016 11:44 pm

Μικρό update για όποιον ενδιαφέρεται. Σήμερα μου ήρθαν 2 μικρά γεφυράκια απο plexiglass που παρήγγειλα για 120mm ανεμιστήρες.

Εικόνα

Θα τα βάλω στον δικό μου καταψύκτη να δω τι συμβαίνει με την ομοιογένεια της θερμοκρασίας. Ίσως μου πάρει λίγο χρόνο γιατί πρέπει να φτιάξω κάποιον διακόπτη που είναι πολύ παρεμετροποιήσημος.

Τέλος Αυγούστου - αρχή Σεπτέμβρη λέω να το τολμήσω και να πάρω έναν όρθιο non frost whirlpool που θα είναι και ο καταψύκτης που θα οδηγήσει στο τελικό project. Δεν σας κρύβω ότι υπάρχει κάποιο ρίσκο, ειδικά αν συνυπολογίσει κάποιος την τελειομανία μου αλλά ελπίζω οτι θα πάει καλά.

Τα καλά νέα είναι οτι μιλάω με έναν ηλεκτρονικό που ειδικεύεται στους αισθητήρες και τα control systems γενικότερα και έχει όρεξη να με βοηθήσει. Του αρέσει το project και έχει πολύ άγριες ορέξεις (αισθητήρες σε κάθε ράφι κτλπ).
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιούλ 12, 2016 7:09 am

keep walking Θωμά, τώρα δεν υπάρχει επιστροφή :wink:
εμείς είμαστε πάντα εδώ και παρακολουθούμε...
...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη σου
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Ιούλ 12, 2016 7:14 am

εισαι τρελλος ρε φίλε... αλλα ωραίος τρελλός!! :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιούλ 12, 2016 8:37 am

αντε θωμα με το καλο να το προχωρησεις
ειμαι σιγουρος οτι για εμενα θα ειναι τελειο που δεν ειμαι και τοσο τελειομανης :lol:
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιούλ 23, 2016 1:45 pm

Λοιπόν βγήκαν και οι πρώτες μετρήσεις με τους ανεμιστήρες και είναι πολύ καλές. Θα σας βάλω και τις παλιές χωρίς ανεμιστήρες στις ίδιες ακριβώς συνθήκες για να κάνετε την σύγκριση πιο εύκολα.

Set point:
18 C
Dif: 0.3 C
Anti-short cycle: 4 mins

Delta (θερμοκρασία περιβάλλοντος - Set point): 6-8 C

Fan duty cycle: 25%

Πάνω θέση, μάκρο κλίμα:

Χωρίς ανεμιστήρες:
Εικόνα

Με ανεμιστήρες:
Εικόνα

Πάνω θέση, μάκρο κλίμα (επίπεδο 1):

Χωρίς ανεμιστήρες:
Εικόνα

Με ανεμιστήρες:
Εικόνα

Κάτω θέση, μάκρο κλίμα:

Χωρίς ανεμιστήρες:
Εικόνα

Με ανεμιστήρες:
Εικόνα

Κάτω θέση, μάκρο κλίμα (επίπεδο 1):

Χωρίς ανεμιστήρες:
Εικόνα

Με ανεμιστήρες:
Εικόνα

Οπότε χωρίς ανεμιστήρες είχαμε 19 βαθμούς πάνω και 13 βαθμούς κάτω, 5 βαθμούς διαφορά. Με τους ανεμιστήρες έχουμε 19 πάνω και 18 κάτω, έναν βαθμό διαφορά max. Η σταθερότητα έχει αυξηθεί κατά πολύ, ειδικά κάτω. Είναι πλέον πολύ κοντά στις ιδανικές συνθήκες και εντελώς αποδεκτό για αποθήκευση και παλαίωση πούρων.

Έχει ακόμα πολύ δουλειά αλλά πάει καλά. Σε αυτό το σημείο νιώθω αρκετή ασφάλεια στο να επενδύσω σε έναν μεγάλο καταψύκτη. Με ανησυχεί λίγο η κυκλοφορία του αέρα σε ένα τέτοιο σχεδιασμό και πως αυτή σχετίζεται με την αποθήκευση (δηλαδή αν χρησιμοποιηθούν τα ράφια του καταψύκτη ή όχι κτλπ).

Ας ελπίσουμε ότι θα πάει καλά.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Ιούλ 28, 2016 1:09 am

Λοιπόν, το διπλάσιο duty cycle στους ανεμιστήρες (το πόσο μένουν ανοιχτοί δηλαδή) δίνει χειρότερα αποτελέσματα. Ναι μεν μειώνεται και άλλο η διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στις ακραίες θέσεις (περίπου στο 0.5-1.2 βαθμούς κελσίου) αλλά στον βωμό της σταθερότητας. Αυτό δείχνει νομίζω και πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες και πόσος πειραματισμός χρειάζεται. Αυτό μάλιστα βγάζοντας την υγρασία από την εξίσωση...που να υπήρχε και αυτό.

Αυτό κλείνει και αυτόν τον σχετικά μεγάλο κύκλο των αρχικών μετρήσεων. Πλέον δεν υπάρχει νόημα να γίνουν άλλες με αυτόν τον καταψύκτη. Ο καταψύκτης παίρνει άδεια για τα 'μπάνια του λαού' πριν αντικατασταθεί μόνιμα από τον καινούριο αντικαταστάτη του ο οποίος θα αποτελεί και το τελικό project. Λογικά μέσα στον Σεπτέμβριο θα τον πάρω. Το πόσο καλά θα δουλέψει..θα δείξει.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες