O νέος μου coolidor

svensk

Re: O νέος μου coolidor

Δημοσίευσηαπό svensk » Δευ Μάιος 09, 2016 11:12 am

Χρονια πολλα κ Θωμάδες.
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Μάιος 09, 2016 12:10 pm

petran έγραψε:μου θύμισες... :D

https://www.youtube.com/watch?v=PNl9M5TxGC8

:lol: :lol:

Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Μάιος 09, 2016 12:53 pm

Θωμά Μαγκάιβερ 8) πολύχρονος και ότι επιθυμείς!
-Τι έχεις ρε φίλε;
-Άσε, ούτε που ξέρω πόσα χρωστάω. 400 στη ΔΕΗ, 200 στα κοινόχρηστα κ 600 στο δάνειο
-Θες να σε βοηθήσω;
-Αν μπορείς φίλε.
-Χρωστάς 1200€
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Μάιος 09, 2016 8:17 pm

Λοιπόν πριν προχωρήσω με τα πρώτα αποτελέσματα να σας εξηγήσω λίγο πως και με τι γίνονται οι μετρήσεις. Οι δοκιμές γίνονται με αυτό:

Εικόνα

Είναι μια μεγάλη σακούλα Ziploc (με φερμουάρ), βαρέως τύπου που μέσα έχει ένα σάκο από 70% beads και ένα άδειο κουτί από πούρα. Μπορεί να παρατηρήσετε και ένα μικρό συμβατικό υγρόμετρο που έχει ξεμείνει από παλιότερες δοκιμές για την στεγανότητα της σακούλας (για όποιον ενδιαφέρεται δεν καταλαβαίνει τίποτα, κράτησε σταθερή υγρασία για 3 μήνες). Αυτή η σακούλα βρίσκεται πάντα μέσα στον καταψύκτη. Ανάλογα με το που θα τοποθετήσουμε το καταγραφικό που σας έδειξα έχουμε διαφορετικά επίπεδα μετρήσεων:

Μακρο-κλίμα: Tο καταγραφικό τοποθετείται έξω από την σακούλα και δίπλα της. Έτσι μετράει κατά βάση την θερμοκρασία και υγρασία του αέρα του καταψύκτη στο συγκεκριμένο σημείο.

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 1): Tο καταγραφικό τοποθετείται μέσα στην σακούλα και έξω από το κουτί. Ουσιαστικά μετράει το κλίμα που περιβάλει τα κουτιά μας, ακριβώς όπως σε ένα cabinet, coolidor, winedor κτλπ.

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 2)
: To καταγραφικό τοποθετείται μέσα στο κουτί και την σακούλα. Είναι το τελευταίο επίπεδο κλίματος και βρίσκεται σε άμεση επαφή με τα γυμνά πούρα μας.

Τώρα θα δούμε λίγο τις ρυθμίσεις του θερμοστάτη. Τις αναφέρω στα γρήγορα για να ξέρετε γιατί μιλάμε.

Set point: Είναι η θερμοκρασία-στόχος που επιθυμούμε. Ρυθμίζεται σύμφωνα με την θερμοκρασία του αισθητήρα του θερμοστάτη. Αυτή η θερμοκρασία μπορεί να είναι ίδια ή διαφορετική από την θερμοκρασία των πούρων μας (συνηθέστερα).

Dif: Είναι το διαφορικό θερμοκρασίας, δηλαδή πόσο επιτρέπουμε στον θερμοστάτη μας να ξεφύγει από το set point. Αν πχ έχουμε set 18C και dif 0.5C αυτό σημαίνει ότι στους 18.5 C θα αρχίζει η ψύξη, στους 18 C θα σταματήσει και στους 17.5 C θα αρχίσει η θέρμανση.

Anti-short cycle
: Αυτή είναι μια προστασία που παρέχει ο θερμοστάτης με σκοπό να μην ανάβει συχνά ο συμπιεστής και φθαρεί. Μετριέται σε λεπτά.

Οι μετρήσεις που θα δείτε έγιναν με αυτές τις παραμέτρους:

Set point: 18 C
Dif: 0.3 C
Anti-short cycle: 4 mins

Delta (θερμοκρασία περιβάλλοντος - Set point): 2-3 C

Πάμε λοιπόν στα αποτελέσματα. Θα σας δείχνω σχεδιαγράμματα που περιλαμβάνουν δεδομένα από 20 ώρες συνεχούς καταγραφής το καθένα. Η συχνότητα δειγματοληψίας είναι 2 δείγματα το λεπτό (1 κάθε 30 δεύτερα).

Μακρο-κλίμα:

Εδώ βλέπουμε τις μετρήσεις με το καταγραφικό γυμνό μέσα στον καταψύκτη. Στην θερμοκρασία (κόκκινο) φαίνονται οι κύκλοι του συμπιεστή οι οποίοι είναι περίπου όπως τους θέλουμε. Είναι αργοί (μια φορά περίπου την μισή ώρα) και κοντοί (16.5 C min – 17 C max). Με πορτοκαλί βλέπετε την υγρασία. Ενδιαφέρων εδώ είναι ότι σε επίπεδο βρίσκεται ψηλά κάπου στο 72%. Αυτό συμβαίνει από υγροποιήσεις κατά το άνοιξε-κλίσε. Η υγρασία δεν μας ενδιαφέρει εδώ. Αν κάποιος ζεί σε πολύ υγρό κλίμα μπορεί να είναι και πρόβλημα που όμως λύνεται πολύ εύκολα.

Εικόνα

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 1):

Εικόνα

:shock:

Πάμε πάλι

:shock:

Αυτό το περιβάλλον θα είχαν τα πούρα μας για 20 ώρες. Η θερμοκρασία παίζει 0.1C και η υγρασία 0.1% δηλαδή στα όρια του λάθους του καταγραφικού. Όταν το είδα για πρώτη φορά αυτό μου ήρθε στο μυαλό ο ψηλός που σε κάποια φάση γκρίνιαζε, απόλυτα δικαιολογημένα, ότι στην χώρα μας δεν υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες για παλαίωση πούρων.

Ερωτώ λοιπόν. Πόσο καλύτερες από αυτές?

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 2):

Σημείωση εδώ χωρίς να το καταλάβω κουνήθηκε λίγο ο αισθητήρας και η θερμοκρασία έπεσε λίγο

Εικόνα

Οι συνθήκες μέσα στο κουτί λοιπόν. Εδώ φαίνεται να υπάρχουν μερικές διακυμάνσεις δεν είμαι σίγουρος ακριβώς γιατί. Θα το κοιτάξω περισσότερο. Όπως και να έχει δεν είναι μεγάλες, 0.8% RH και 0.4 C, min-max πάντα.

Λοιπόν συμπερασματικά οι πρώτες μετρήσεις είναι καταπληκτικές. Υπάρχουν βέβαια 2 σημεία που βοήθησαν πολύ το σύστημα να πιάσει σταθερότητα. Το ένα είναι η θέση της σακούλας, είναι στο κέντρο του καταψύκτη που οι διακυμάνσεις στην θερμοκρασία θα είναι μικρότερες από τα τοιχώματα. Αυτό είναι θέμα της σχεδίασης του καταψύκτη-υγραντήρα και δεν ασχοληθώ και πολύ με αυτό σε αυτήν την φάση. Ο λόγος είναι ότι αν τελικά το κάνω θα πάρω άλλον καταψύκτη, με άλλο σχεδιασμό και τα αντίστοιχα προβλήματα που θα έχει θα πρέπει να λυθούν τότε. Το άλλο σημείο είναι ότι το Delta είναι σχετικά χαμηλό καθώς ο καιρός είναι ακόμα ήπιος. Αυτό μπορούμε να το δούμε λίγο τώρα. Επειδή λοιπόν δεν προβλέπεται να κάνει 30αρες το επόμενο διάστημα μπορούμε να προσομοιάσουμε τέτοιες συνθήκες χαμηλώνοντας αρκετά το set point. Έτσι πχ μπορούμε να έχουμε Delta στο εύρος 12-15 χαμηλώνοντας στο set point στους 8-10 βαθμούς. Θα είναι περίπου σαν να έχουμε 18 C στα πούρας μας στις μέρες καύσωνα. Και λέω περίπου γιατί υπάρχουν διαφορές στην απόδοση των συμπιεστών ανάμεσα στους 22 και 34 C. Αλλά θα το δούμε και αυτό.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Μάιος 09, 2016 10:26 pm

Τώρα παρατήρησα οτι το φόρουμ περιορίζει τις διαστάσεις των φωτογραφιών.

Για να δείτε κανονικά τα γραφήματα δεξί κλίκ πάνω τους-> view image (πρώτη επιλογή σε firefox)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μάιος 10, 2016 8:48 am

παρα πολυ ενδιαφερον θωμα
εντυπωση μου κανει οτι στο μακρο κλιμα εχει πιο μικρες εναλαγες υγρασιας απο οτι φανταζομουνα
υπολογιζω (με το ματι) οτι πρεπει να ειναι κοντα στο 3-4 % οταν δουλευει ο συμπιεστης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Μάιος 10, 2016 10:42 am

Νταξ είσαι μουρλος κι εσύ! Διεφθάρεις παντελώς και ατελώς :lol:
Σωστός!!!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Μάιος 10, 2016 12:26 pm

alex46 έγραψε:
υπολογιζω (με το ματι) οτι πρεπει να ειναι κοντα στο 3-4 % οταν δουλευει ο συμπιεστης

68.2 - 73% RH
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Μάιος 10, 2016 6:23 pm

Εκπληκτικός! δηλαδη πλέον έχεις έτοιμο το ψυγείο υγραντήρα και τον τρόπο που το κατασκευάζεις...οποιος τρελλός απο εμάς τώρα θέλει εσένα θα ψάχνει για να το φτιάξεις το ψυγείο! 8)

Τόσο σταθερό ούτε τα καταστήματα με πούρα δεν πρέπει να έχουν..τουλάχιστον τα απλά
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Μάιος 10, 2016 7:59 pm

Όχι όχι δεν είναι έτοιμο. Τίποτα δεν είναι έτοιμο, πειράματα είναι και μάλιστα έχουν μέλλον.

Σε κάποια φάση θα πρέπει να αγοράσω έναν όρθιο καταψύκτη γι αυτό το project, μεγάλο (220lt +) που σημαίνει οτι θα πρέπει να βρω και τα λεφτά για να το κάνω.

Μέχρι όμως να τα βρω θα φάτε πολλά data :lol:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Τετ Μάιος 11, 2016 12:04 am

Θωμά κάνε εσύ τα πειραμάτα σου... :wink:
Data-ξεdata,εμείς εδώ είμαστε...περιμένουμε!!! :mrgreen:
''May the force be with you''
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Μάιος 13, 2016 2:48 pm

Νέα δεδομένα με διαφορετικό Delta

Set point: 10 C
Dif: 0.3 C
Anti-short cycle: 4 mins

Delta (θερμοκρασία περιβάλλοντος - Set point): 12-14 C

Μακρο-κλίμα:

Εικόνα

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 1):

Εικόνα

Μικρο-κλίμα (επίπεδο 2):

Εικόνα

Αυτό που ήθελα να δω κυρίως εδώ είναι πόσο αλλάζει η συχνότητα των κύκλων με αρκετά μειωμένο Delta. Όπως φαίνεται έχουμε έναν κύκλο κάθε 15 λεπτά το οποίο δεν είναι καθόλου προβληματικό. Μας επιτρέπει και να έχουμε πολύ χαμηλή τιμή διαφορικού (0.3) ενώ ταυτόχρονα δεν επιβαρύνει σημαντικά τον συμπιεστή. Αυτό με κανονικό ψυγείο πιστεύω δεν θα ήταν εφικτό. Η σταθερότητα του μικροκλίματος είναι και εδώ καλή.

Στην επόμενη φάση θα αλλάξω την θέση της σακούλας μέσα στον καταψύκτη για να δώ διαφορές. Όπως έχω ξαναπεί αυτό θα έχει περιορισμένη αξία εδώ γιατί είναι εντελώς θέμα του συγκεκριμένου καταψύκτη και αυτός θα αλλάξει.

Αφού τελειώσει αυτό θα ξεκινήσω διάφορα πειράματα με χρόνους σταθεροποίησης, τεχνητές 'διακοπές' ρεύματος και άλλα τέτοια.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Μάιος 13, 2016 3:49 pm

Data data τα μαντάτα..είσαι αστέρι Θωμά, εύγε !! :shock:
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Μάιος 13, 2016 6:33 pm

σετ ποιντ στους 10 ρε θωμα ?
καθαρα για εξαγωγη στοιχειων να υποθεσω ?

συνεχισε συνεχισε :wink:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Μάιος 13, 2016 8:04 pm

Ναι είναι για να δημιουργήσει Delta >12 για να δούμε πως θα συμπεριφέρεται ο συμπιεστής στους καύσωνες :)

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης