Υγραντήρας μασίφ ξύλο και επένδυση ή mdf με επένδυση

Άβαταρ μέλους
stampgo7

Υγραντήρας μασίφ ξύλο και επένδυση ή mdf με επένδυση

Δημοσίευσηαπό stampgo7 » Τετ Δεκ 02, 2015 5:10 pm

Καλησπέρα στην παρέα,
παρακάτω παραθέτω μια άποψη που διάβασα σε ένα site και μετά ακολουθεί η ερώτησή μου:

᾽᾽Βασικά υπάρχουν δυο διαφορετικές επιλογές για την κατασκευή υγραντήρων:

Πάνω σε μια βάση από κόντρα πλακέ, το εσωτερικό της οποίας επενδύεται με καπλαμά από ισπανικό κέδρο και με εξωτερική πρόσοψη από καπλαμά κάποιου σκληρού ξύλου (συνήθως κερασιά).
Ολόκληρο το κουτί κατασκευασμένο από μασίφ ξύλο που επενδύεται εσωτερικά με ισπανικό κέδρο (μερικές φορές ο υγραντήρας είναι κατασκευασμένος εξολοκλήρου από μασίφ ισπανικό κέδρο χωρίς καμία εσωτερική επένδυση).
Αντίθετα με ότι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος, οι υγραντήρες από μασίφ ξύλο δεν είναι απαραίτητα ανώτεροι από υγραντήρες με εσωτερική επένδυση από καπλαμά. Η υψηλή τιμή του υλικού για υγραντήρες από μασίφ ξύλο υπερβαίνει συνήθως κατά πολύ το κόστος για την σημαντικά πιο πολύπλοκη καταασκευή των υγραντήρων με επένδυση από καπλαμά. Καθώς η υγρασία μέσα στον υγραντήρα είναι πολύ μεγαλύτερη από την εξωτερική υγρασία, το εσωτερικό ξύλο διαστέλλεται και ασκεί πίεση στα τοιχώματα του υγραντήρα.

Εδώ οι υγραντήρες με επένδυση από καπλαμά έχουν το πλεονέκτημα ότι το εσωτερικό κόντρα πλακέ διαστέλλεται λιγότερο με την αύξηση της υγρασίας. Έτσι ασκούνται μικρότερες πιέσεις στο εσωτερικό του υγραντήρα, οι οποίες σε άλλη περίπτωση θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε ρωγμές και παραμορφώσεις στο καπάκι του υγραντήρα. Ένα ακόμα πλεονέκτημα της κατασκευής με επένδυση από καπλαμά είναι ότι τα γυαλιστερά βερνίκια για τελείωμα μπορούν να εφαρμοστούν καλύτερα σε επενδύσεις από σκληρό ξύλο.
Οι υγραντήρες από μασίφ ξύλο ισπανικού κέδρου είναι πιο ευάλωτοι σε χτυπήματα και ζημιές καθώς το ξύλο είναι πολύ μαλακό. Όπως έχει αναφερθεί προηγουμένως, ο ισπανικός κέδρος είναι πολύ μαλακός και αυτό περιορίζει την γυαλάδα και την αντοχή του εξωτερικού βερνικιού. Για αυτούς τους λόγους η κατασκευή υγραντήρων με κόντρα πλακέ έχει επικρατήσει επί της κατασκευής με μασίφ ξύλου.᾽᾽

Και εδώ έρχεται η ερώτησή μου:
Σκέφτομαι να διαθέσω το πολύ 250 ευρὠ για υγραντήρα.
Να πάρω κάποιον με mdf και επένδυση κέδρου χωρητικότητας 150 πούρων όπώς οι περισσὀτερροι Adorini, ή να πάρω μασίφ μαόνι με επένδυση κέδρου χωρητικότητας 50-70 πούρων όπως είναι κάποιοι Jemar;

Να σας πω επίσης ότι σε κάποιο κατάστημα που βρέθηκα σήμερα μου είπαν ότι αν δεν είναι μασίφ ξύλο αλλά mdf με επένδυση, έχει ημερομηνία λήξης, λόγω του ότι μπορεί να σκευρώσει ή να αρχίσει να μυρίζει το ξύλο μετά από 2,3 χρόνια.
Υ.Γ. Το κατάστημα είχε και τα δύο είδη να μου πουλήσει.
Εις αύριον τα σπουδαία!
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Υγραντήρας μασίφ ξύλο και επένδυση ή mdf με επένδυση

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Δεκ 02, 2015 6:29 pm

αυτο με τον mdf υγραντηρα με την επενδυση και οτι θα μυρισει το εχω ακουσει -διαβασει και εγω
απο την αλλη μετα απο 3 γεματα χρονια συμβιωσης με τετοιον υγραντηρα ακομα δεν εχω διαπιστωσει καποιο τετοιο προβλημα

απο την αλλη λες να πληρωσω κατι παραπανω να παρω με μασιφ ξυλο αλλα σου σφυραει καποιος οτι απο την υγρασια ανοιγει το ξυλο μετα απο χρονια και αρχιζεις παλι να το σκεφτεσαι

μην μπερδευουμε το μασιφ ξυλο με το mdf
ή ειναι μασιφ ξυλο ή δεν ειναι
το mdf δεν ειναι μασιφ ...
ας μας το πει ο επαγγελματιας επιπλοποιος την παρεας εαν κανω λαθος σε αυτο

οσον αφορα το βερνικι και την γυαλαδα του πραγματικα στα @@ μου . σορυ κιολας αλλα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου μα καθολου η γυαλαδα ... μου θυμιζει τα γυαλισμενα νικελα στο μηχανακι που λεει ενα αστειο
https://www.youtube.com/watch?v=_rt2Ze03gMo

οι αντορινι ειναι υπερκοστολογημενοι
τους jemar πρωτη φορα τους ακουω
επισης η χωρητικοτητα των 50 πουρων ειναι μια χαρα για αρχη αλλα μετα απο καιρο εαν ασχοληθεις με το σπορ ειναι η ελαχιστη
θα τον εχεις καθαρα για τα πουρα αμεσης καταναλωσης
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
stampgo7

Δημοσίευσηαπό stampgo7 » Τετ Δεκ 02, 2015 7:10 pm

alex46 έγραψε:αυτο με τον mdf υγραντηρα με την επενδυση και οτι θα μυρισει το εχω ακουσει -διαβασει και εγω
απο την αλλη μετα απο 3 γεματα χρονια συμβιωσης με τετοιον υγραντηρα ακομα δεν εχω διαπιστωσει καποιο τετοιο προβλημα

απο την αλλη λες να πληρωσω κατι παραπανω να παρω με μασιφ ξυλο αλλα σου σφυραει καποιος οτι απο την υγρασια ανοιγει το ξυλο μετα απο χρονια και αρχιζεις παλι να το σκεφτεσαι

μην μπερδευουμε το μασιφ ξυλο με το mdf
ή ειναι μασιφ ξυλο ή δεν ειναι
το mdf δεν ειναι μασιφ ...
ας μας το πει ο επαγγελματιας επιπλοποιος την παρεας εαν κανω λαθος σε αυτο

οσον αφορα το βερνικι και την γυαλαδα του πραγματικα στα @@ μου . σορυ κιολας αλλα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου μα καθολου η γυαλαδα ... μου θυμιζει τα γυαλισμενα νικελα στο μηχανακι που λεει ενα αστειο
https://www.youtube.com/watch?v=_rt2Ze03gMo

οι αντορινι ειναι υπερκοστολογημενοι
τους jemar πρωτη φορα τους ακουω
επισης η χωρητικοτητα των 50 πουρων ειναι μια χαρα για αρχη αλλα μετα απο καιρο εαν ασχοληθεις με το σπορ ειναι η ελαχιστη
θα τον εχεις καθαρα για τα πουρα αμεσης καταναλωσης

Σε ευχαριστώ πολύ Alex46, βασικά συμφωνώ με ότι λές, μώλις μίλησα και με ένα φίλο που έχει έναν Adorini, όχι μασίφ ξύλο, τον έχει 4,5 χρόνια και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Επίσης δεν μπερδέυω το μασίφ με το mdf, αυτό που ρώτησα είναι ότι με 250 περίπου ευρω παίρνω ή ένα Adorini mdf με επένδυση κέδρου χωρητικότητας 150 πούρων ή έναν Jemar μασίφ ξύλο μαόνι με επένδυση κέδρου χωρητικότητας 70 πούρων.

Ποιά είναι η γνώμη σου / σας, ποιόν θα αγοράζατε;
Και επειδή δεν έχεις ξανακούσει για τον Jemar, εδώ είναι το επίσημο site: http://www.jemarhumidors.com/humidors/

Αυτά περιμένω σχόλια, καλή συνέχεια.
Εις αύριον τα σπουδαία!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Δεκ 02, 2015 7:49 pm

Δεν υπάρχει μασίφ μαόνι της Jemar σε αυτά τα χρήματα. Βασικά δεν υπάρχει μασίφ μαόνι της Jemar. Αυτός που στα λέει ότι είναι μαόνι κλπ είναι πολύ σχετικός με τα πούρα και το εννοώ αλλά μείνε εκεί. Υγραντήρες made in asia είναι και ο μεν και ο δε. Επειδή τυχαίνει και έχω υγραντήρα μασίφ μαόνι σε πληροφορώ ότι αναλόγως τον κατασκευαστή υπάρχουν υγραντήρες που θα κρατήσουν για μια ζωή και άλλοι που είναι πεταμένα λεφτά. Το μαόνι καταρχήν για να μην παραμυθιάζεσαι είναι πάρα πάρα πολύ ακριβό ξύλο , κοστίζει πάνω από 1500 ευρώ το κυβικό οι φτηνές ποικιλίες του. Επίσης είναι πάρα πολύ βαρύ και πολύ δύσκολο στην επεξεργασία του από τον κατασκευαστή ενός υγραντήρα, γι' αυτό όταν ακούς για επιτραπέζιο υγρανήρα στα 250 ευρώ και μασίφ μαόνι ξεκίνα να τρέχεις αλλού... Για τα λεφτά που θες να διαθέσεις εγώ δεν θα σου πω πάρε τον ένα ή τον άλλο γιατι για μένα τα ίδια #$&%*! είναι. Βάλτους όμως δίπλα δίπλα και δες ποιο εχει καλύτερη κατασκευή, περισσότερο "κέδρο" , ποιο κλείνει πιο αεροστεγώς (πάρα πολύ βασικό) και μη κοιτάς υγρόμετρα , υγραντικά και φινέτσα αυτά είναι του κώλου και θα συμφωνήσω σ΄αυτό με τον Alex. Όχι ότι είναι άσχημο αλλά είναι θέμα γούστου και προφανώς δεν συντηρεί καλύτερα τα πούρα σου ένα λουστραρισμένο κουτί.
υ.γ. υπάρχει ακόμα πιο φθηνή λύση και εξαιρετικά καλή και δοκιμασμένη απ' όλους μας σχεδόν εδώ μέσα. Γυάλινο βάζο.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Δεκ 02, 2015 7:52 pm

κανεναν απο τους 2

θα αγοραζα ξανα τον habana που πουλαει με 150ε ο λεωνιδας
χωραει πανω απο 250-300 πουρα

http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... cts_id=225
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
stampgo7

Δημοσίευσηαπό stampgo7 » Τετ Δεκ 02, 2015 8:18 pm

Nickos H έγραψε:Δεν υπάρχει μασίφ μαόνι της Jemar σε αυτά τα χρήματα. Βασικά δεν υπάρχει μασίφ μαόνι της Jemar. Αυτός που στα λέει ότι είναι μαόνι κλπ είναι πολύ σχετικός με τα πούρα και το εννοώ αλλά μείνε εκεί. Υγραντήρες made in asia είναι και ο μεν και ο δε. Επειδή τυχαίνει και έχω υγραντήρα μασίφ μαόνι σε πληροφορώ ότι αναλόγως τον κατασκευαστή υπάρχουν υγραντήρες που θα κρατήσουν για μια ζωή και άλλοι που είναι πεταμένα λεφτά. Το μαόνι καταρχήν για να μην παραμυθιάζεσαι είναι πάρα πάρα πολύ ακριβό ξύλο , κοστίζει πάνω από 1500 ευρώ το κυβικό οι φτηνές ποικιλίες του. Επίσης είναι πάρα πολύ βαρύ και πολύ δύσκολο στην επεξεργασία του από τον κατασκευαστή ενός υγραντήρα, γι' αυτό όταν ακούς για επιτραπέζιο υγρανήρα στα 250 ευρώ και μασίφ μαόνι ξεκίνα να τρέχεις αλλού... Για τα λεφτά που θες να διαθέσεις εγώ δεν θα σου πω πάρε τον ένα ή τον άλλο γιατι για μένα τα ίδια #$&%*! είναι. Βάλτους όμως δίπλα δίπλα και δες ποιο εχει καλύτερη κατασκευή, περισσότερο "κέδρο" , ποιο κλείνει πιο αεροστεγώς (πάρα πολύ βασικό) και μη κοιτάς υγρόμετρα , υγραντικά και φινέτσα αυτά είναι του κώλου και θα συμφωνήσω σ΄αυτό με τον Alex. Όχι ότι είναι άσχημο αλλά είναι θέμα γούστου και προφανώς δεν συντηρεί καλύτερα τα πούρα σου ένα λουστραρισμένο κουτί.
υ.γ. υπάρχει ακόμα πιο φθηνή λύση και εξαιρετικά καλή και δοκιμασμένη απ' όλους μας σχεδόν εδώ μέσα. Γυάλινο βάζο.

Έχεις δίκιο κάνω λάθος σχετικά με το μαόνι, διότι είδα πολλούς σήμερα και κάποιοι ήταν όντως τώρα που το θυμάμαι μασίφ μαόνι και μόνο μαόνι. Βέβαια η τιμή του συγκεκριμένου παρ᾽ότι δεν τη θυμάμαι δεν έχει σχέση με αυτό που γράφεις εσύ σχετικά με το μαόνι. Τι να πω, δεν νομίζω να θέλει να με κοροιδέψει, είναι πολύ επώνυμο μαγαζί, θα έλεγα από τα πιο επώνυμα στην Ελλάδα κατά ομολογία γνωστών μου που ασχολούνται με το άθλημα. Δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω ποιο είναι εδώ στο forum?!

Ο Jemar που αναφέρω είναι από μασίφ κέδρο Λιβάνου, μπορείς να διαβάσεις όλες τις λεπτομέριες στο site που έγραψα πριν.
Εις αύριον τα σπουδαία!
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τετ Δεκ 02, 2015 9:15 pm

Λοιπον Γιωργο για να ξεκαθαρισω τα πραγματα για να μην μπερδευομαστε..
Συμφωνω με τον Αλεξ και με τον Νικο στα εξης:
Ολοι σχεδον στην πλειοψηφια τους οι υγραντηρες,επωνυμοι και μη σε λογικα λεφτα παντα και οχι hand made custom ειναι απο mdf(δλδ κομματια και υπολείμματα ξύλου οπου πρεσαρονται και δημιουργουν πλακες με διαφορα παχη) με επενδυση απο ξυλο ισπανικου κεδρου και απο εξω φυσικα λουστραρισμενοι..
Τωρα οπως λεει και ο Νικος δεν παιζει να σου πουλανε μασιφ μαονι σε αυτα τα λεφτα που ψαχνεις ουτε με σφαιρες,πρωτον γιατι ειναι πανακριβο και δευτερον επειδη ειναι πολυ σκληρο ξυλο οπως η καρυδια,το δρυς,η βελανιδια κ.α δεν φτιαχνεται ευκολα,αρα θελει πολυ παραπανω δουλεια και χρημα..
Το πιο πιθανο ειναι να ειχαν μια επιστρωση απο μαονι και να σου το λανσαραν για μασιφ..
Να ξερεις οτι με το ξυλο και με τα μηχανηματα πλεον μπορεις να κανεις παπαδες και να πουλησεις οπως στο λεω ''φωτογραφια ξυλου δλδ χαρτονι'' για μασιφ καρυδια σε εναν που ειναι ασχετος με το αντικειμενο..
Οσο αναφορα τον κεδρο λιβανου δεν ξερω τι παραπανω ή παρακατω εχει απο τον ισπανικο κεδρο,μιας και ο δευτερος ειναι κατα κοινη ομολογια το προτιμοτερο ξυλο για συντηρηση πουρων λογω της ικανοτητας του στην υγρασια..
Μην βγαλουμε και απο την μυγα ξυγκη..
Λοιπον για μενα παρε ενα υγραντηρα για 50-70 πουρα ή πειραματισου με εναν μικροτερο μαζι με ενα γυαλινο βαζο ή ταπερ δες πως πανε και αν το γουσταρεις το αθλημα βλεπουμε τοτε..
Προσωπικα τα 250 ειναι πολλα για αρχη εκτος αν σου περισσευουν οποτε μαζι σου :wink:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Δεκ 02, 2015 10:01 pm

Αυτό που λέμε στα πούρα ισπανικός κέδρος είναι μια κατηγορία τροπικής και υποτροπικής κατά βάση ξυλείας και σίγουρα δεν προέρχεται από τον Λίβανο.. Ίσως στην εποχή της παλαιάς διαθήκης κανένας Σολομώντας να είχε υγραντήρα με κέδρο Λιβάνου, αν υπήρχαν πούρα, αλλά για την εποχή μας ξέχασέ το. Το ρόλο του κέδρου πληροφοριακά μπορούν να παίξουν και άλλα ξύλα. Επίσης όταν λέμε ένα έπιπλο μασίφ , πχ μια τραπεζαρία εννοούμε τα σκελετά . Είναι όχι αδύνατο αλλά σίγουρα ανόητο να πεις πχ ότι μια τραπεζαρία είναι μασίφ καρυδιά και να εννοείς ότι η επιφάνεια που ακουμπάς τα πιάτα είναι καρυδιά. Δεν είναι, γιατί πολυ απλά θα σκεβρώσει. Δεν είναι όμως ψεύτης ο επιπλοποιός που θα σου πει είναι μασίφ και απλά πάνω στο πλακάζ έχει βάλει πχ σαν καπλαμά ρίζα καρυδιάς. Τα υπόλοιπα στοιχεία όμως δηλαδή σκελετά πόδια κλπ είναι καρυδιά. Θέλει λίγο προσοχή. Τώρα για ένα μικρό κουτί άρα τόσο μικρές επιφάνειες αυτός που λέει ότι είναι μασίφ μαόνι να προσέχει.. Πολλές φορές εξαπατούν τον κόσμο με ένα ξύλο σκληρό hardwood και απο πάνω βάζουν στην καλύτερη καπλαμά στην χειρότερη και πιο συνηθισμένη περίπτωση ένα φίλμ. Το φίλμ είναι μια φωτογραφία πχ ρίζας καρυδιάς ή εβένου το οποίο κολάνε πάνω και το πουλάνε στον ανυποψίαστο. Δεν έχει νόημα να πεις το όνομα του μαγαζιού αφενός για να μην προκαλέσουμε στο forum και στον ιδιοκτήτη του νομικές επιπλοκές και αφετέρου διότι μείνε σε αυτό που σου λέω. Ο έμπορος που στα είπε γνωρίζει πολύ καλά από πούρα και είναι τίμιος. Πουλάει όμως πούρα όχι έπιπλα. Και αυτό είναι ένα έπιπλο ειδικής χρήσης. Μπορεί από το να μην γνωρίζει μέχρι να επαφίεται στο τι του λέει με την σειρά του ο κατασκευαστής. Δηλαδή κατά δήλωση του κατασκευαστή. Ο κατασκευαστής μπορεί να δηλώνει και ότι το προιόν του κατασκευάζεται σε χώρα της Ε.Ε. αν πχ κολάνε πάνω τους ένα καπλαμά αλλά όλη τη σκατοδουλειά την έχει κάνει φασόν στην Κίνα. Κατάλαβε απλά ότι στα 250 ευρώ ,τα 50 είναι ΦΠΑ , και μένουν 200 για να βγει το κέρδος του καπνοπώλη που στο πουλάει και του κατασκευαστή και του κινέζου υποκατασκευαστή συν τα μεταφορικά δεξιά και αριστερά. Πολύ απλά δεν βγαίνει η εξίσωση...

Μην πετάς φίλε μου τα χρήματά σου σε κάτι που δεν αξίζει ούτε ένα ευρώ. Πάρε βάζα ή ένα πολύ ωραίο ψυγείο φελιζόλ καλής ποιότητας αν θες να βάλεις μέσα κούτες , βάλε φύλλα κέδρου από κούτες και υγραντικά και είσαι οκ. Τα άλλα είναι μόνο για να νιώσεις εσύ ότι μπήκες δυνατά στο χώρο του πούρου αλλά δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσεις τα 250 να δοκιμάσεις 10-20 καλά πούρα παρά να τα δίνεις σε κουτιά της κακιάς ώρας.

Εγώ έχω δηλώσει πολλές φορές το αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του ένας πραγματικά καλός υγραντήρας πχ. του Καρναμπάκου. Το αν ο άλλος θέλει να τα διαθέσει είναι ένα άλλο κεφάλαιο. Επειδή πάντως βλέπω πολύ κόσμο και ξεκινάει και λέει θέλω υγραντήρα θέλω υγραντήρα θα το γράψω μια φορά και όποιος θέλει ας διαβάζει και κανένα post. Αν έχεις τρόπο, είτε με πιστωτική κάρτα είτε με έμβασμα να αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό οι καλύτεροι και το εννοώ και πιο value for money υγραντήρες που κυκλοφορούν , από τεχνίτη και hand made με γνήσιο ισπανικό κέδρο και όχι μαλακίες είναι οι Waxing Moon www.waxingmoonhumidors.com . Στον Αμερικάνο αυτόν θα βρεις υγραντήρες από σκληρό ξύλο εξωτερικά, άρα όχι πολυτέλειες και εξωτικά ακριβά ξύλα (αν και έχει και τέτοια) σε πολύ προσιτές τιμές. Και τώρα που η ισοτιμία Ευρώ / Δολάριο είναι πολύ βολική τους παίρνεις χάρισμα.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Δεκ 02, 2015 10:08 pm

Να σταθώ λίγο στην πρωτη παράγραφο που γράφεις.
Στα άλλα συμφωνώ με το Νίκο, ειδικά στο τελευταίο του ποστ.

Κατά την άποψη μου είναι λάθος να φτιάξουμε έναν υγραντήρα ΜΟΝΟ από κέδρο για δυο λόγους.
Πρώτον, γιατί είναι αρκετά πορώδες ξύλο και παίζει να περάσουν μυρωδιές από έξω, και δεύτερον γιατί αν πάμε με οποιοδήποτε τρόπο να το επεξεργαστούμε (βάψιμο,λουτράρισμα κτλπ) θα ποτήσει και μέσα.
Και άντε μετά βρες τι μυρίζει έτσι.
Για μένα ο συνδυασμός των 2 είναι το τέλειο. Δηλαδή:
Μασίφ κέδρος, κολλημένος πάνω σε μασίφ ξύλο. Ή τέλος πάντων mdf. Το ίδιο μας κάνει.
Και μετά, στην εξωτερική μεριά του ξύλου, κάντε ότι θέλετε!

επίσης, είναι και πολύ φτηνό να το φτιάξετε μόνοι σας.
Ναι μεν το μαόνι μπορεί να έχει 1500 το κυβικό, αλλά ένα κυβικό ξυλο είναι 1χ1χ1 μέτρα!
Βάρκα φτιάχνω με τόσο ξύλο :lol:

Που να δείτε μερικά ξύλα για μουσικά όργανα πόσο έχουν :mrgreen:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
stampgo7

Δημοσίευσηαπό stampgo7 » Πέμ Δεκ 03, 2015 12:07 am

Nickos H έγραψε:Αυτό που λέμε στα πούρα ισπανικός κέδρος είναι μια κατηγορία τροπικής και υποτροπικής κατά βάση ξυλείας και σίγουρα δεν προέρχεται από τον Λίβανο.. Ίσως στην εποχή της παλαιάς διαθήκης κανένας Σολομώντας να είχε υγραντήρα με κέδρο Λιβάνου, αν υπήρχαν πούρα, αλλά για την εποχή μας ξέχασέ το. Το ρόλο του κέδρου πληροφοριακά μπορούν να παίξουν και άλλα ξύλα. Επίσης όταν λέμε ένα έπιπλο μασίφ , πχ μια τραπεζαρία εννοούμε τα σκελετά . Είναι όχι αδύνατο αλλά σίγουρα ανόητο να πεις πχ ότι μια τραπεζαρία είναι μασίφ καρυδιά και να εννοείς ότι η επιφάνεια που ακουμπάς τα πιάτα είναι καρυδιά. Δεν είναι, γιατί πολυ απλά θα σκεβρώσει. Δεν είναι όμως ψεύτης ο επιπλοποιός που θα σου πει είναι μασίφ και απλά πάνω στο πλακάζ έχει βάλει πχ σαν καπλαμά ρίζα καρυδιάς. Τα υπόλοιπα στοιχεία όμως δηλαδή σκελετά πόδια κλπ είναι καρυδιά. Θέλει λίγο προσοχή. Τώρα για ένα μικρό κουτί άρα τόσο μικρές επιφάνειες αυτός που λέει ότι είναι μασίφ μαόνι να προσέχει.. Πολλές φορές εξαπατούν τον κόσμο με ένα ξύλο σκληρό hardwood και απο πάνω βάζουν στην καλύτερη καπλαμά στην χειρότερη και πιο συνηθισμένη περίπτωση ένα φίλμ. Το φίλμ είναι μια φωτογραφία πχ ρίζας καρυδιάς ή εβένου το οποίο κολάνε πάνω και το πουλάνε στον ανυποψίαστο. Δεν έχει νόημα να πεις το όνομα του μαγαζιού αφενός για να μην προκαλέσουμε στο forum και στον ιδιοκτήτη του νομικές επιπλοκές και αφετέρου διότι μείνε σε αυτό που σου λέω. Ο έμπορος που στα είπε γνωρίζει πολύ καλά από πούρα και είναι τίμιος. Πουλάει όμως πούρα όχι έπιπλα. Και αυτό είναι ένα έπιπλο ειδικής χρήσης. Μπορεί από το να μην γνωρίζει μέχρι να επαφίεται στο τι του λέει με την σειρά του ο κατασκευαστής. Δηλαδή κατά δήλωση του κατασκευαστή. Ο κατασκευαστής μπορεί να δηλώνει και ότι το προιόν του κατασκευάζεται σε χώρα της Ε.Ε. αν πχ κολάνε πάνω τους ένα καπλαμά αλλά όλη τη σκατοδουλειά την έχει κάνει φασόν στην Κίνα. Κατάλαβε απλά ότι στα 250 ευρώ ,τα 50 είναι ΦΠΑ , και μένουν 200 για να βγει το κέρδος του καπνοπώλη που στο πουλάει και του κατασκευαστή και του κινέζου υποκατασκευαστή συν τα μεταφορικά δεξιά και αριστερά. Πολύ απλά δεν βγαίνει η εξίσωση...

Μην πετάς φίλε μου τα χρήματά σου σε κάτι που δεν αξίζει ούτε ένα ευρώ. Πάρε βάζα ή ένα πολύ ωραίο ψυγείο φελιζόλ καλής ποιότητας αν θες να βάλεις μέσα κούτες , βάλε φύλλα κέδρου από κούτες και υγραντικά και είσαι οκ. Τα άλλα είναι μόνο για να νιώσεις εσύ ότι μπήκες δυνατά στο χώρο του πούρου αλλά δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσεις τα 250 να δοκιμάσεις 10-20 καλά πούρα παρά να τα δίνεις σε κουτιά της κακιάς ώρας.

Εγώ έχω δηλώσει πολλές φορές το αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του ένας πραγματικά καλός υγραντήρας πχ. του Καρναμπάκου. Το αν ο άλλος θέλει να τα διαθέσει είναι ένα άλλο κεφάλαιο. Επειδή πάντως βλέπω πολύ κόσμο και ξεκινάει και λέει θέλω υγραντήρα θέλω υγραντήρα θα το γράψω μια φορά και όποιος θέλει ας διαβάζει και κανένα post. Αν έχεις τρόπο, είτε με πιστωτική κάρτα είτε με έμβασμα να αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό οι καλύτεροι και το εννοώ και πιο value for money υγραντήρες που κυκλοφορούν , από τεχνίτη και hand made με γνήσιο ισπανικό κέδρο και όχι μαλακίες είναι οι Waxing Moon http://www.waxingmoonhumidors.com . Στον Αμερικάνο αυτόν θα βρεις υγραντήρες από σκληρό ξύλο εξωτερικά, άρα όχι πολυτέλειες και εξωτικά ακριβά ξύλα (αν και έχει και τέτοια) σε πολύ προσιτές τιμές. Και τώρα που η ισοτιμία Ευρώ / Δολάριο είναι πολύ βολική τους παίρνεις χάρισμα.

Όντως πολύ καλοί οι Waxing Moon, αλλά για να έρθει από Αμερική μπορεί να κοστίσει άλλο τόσο. Έστειλα e-mail για να μάθω. Εσύ δηλ. δεν έχεις υγραντήρα;
Προσωπικά η άποψή μου για τα τάπερ που διαβάζω εδώ μέσα, αρχικά μου φαίνεται μια πολύ οικονομική λύση που όντως μπορεί να καπνίσεις μερικά πολύ καλά πούρα αντί να τα χώσεις για υγραντήρα. Από την άλλη όμως όπως δεν μου πάει να βάλω κρασί σε πλαστικό βαρέλι (ειδικά αν έχω μόνο ένα) κάπως έτσι μου έρχεται και με τα πούρα. Ας έχω έναν και αν προκύψει θέμα χώρου τότε σίγουρα θα κοιτάξω κάποια τέτοια λύση διότι χρήματα δεν περισεύουν. Μου αρέσει πάντως να παίρνω το πούρο που θα καπνίσω από ένα τέτοιο κουτί και όχι απο τάπερ.
Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ για τις απόψεις και θα ενημερώσω αν έχω απάντηση από Waxing Moon.
Εις αύριον τα σπουδαία!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Δεκ 03, 2015 2:44 am

Άμα το έχεις πάρει απόφαση να πάρεις μασίφ κέδρο μίλα και με τον Καρναμπάκο.
http://www.humidors.gr/index.php
Κρίμα είναι να φεύγει το συνάλλαγμα.
Άβαταρ μέλους
stampgo7

Δημοσίευσηαπό stampgo7 » Πέμ Δεκ 03, 2015 4:16 pm

trendy έγραψε:Άμα το έχεις πάρει απόφαση να πάρεις μασίφ κέδρο μίλα και με τον Καρναμπάκο.
http://www.humidors.gr/index.php
Κρίμα είναι να φεύγει το συνάλλαγμα.

Συμφωνώ απόλυτα με το ᾽᾽Κρίμα είναι να φεύγει το συνάλλαγμα᾽᾽, αλλά επειδή είδη έχω μιλήσει με Καρναμπάκο, έχει απίσυτευτα κουτιά αλλά τα μικρά του ξεκινάνε από 800 ευρώ. Απαγορευτικό δυστυχώς για εμένα. Ο Edward απο Αμερική μου είπε ότι για το medium μέγεθος (150 πούρα) έχει μεταφορικά 96 USD περίπου + 375 USD ο υγραντήρας. Περιμένω να μου πεί συνολικό μέγεθος και βάρος με τη συσκευασία για να το τσεκάρω και απο εδώ.
Εις αύριον τα σπουδαία!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Δεκ 03, 2015 4:20 pm

Φίλε μου, με κίνδυνο να σε μπερδέψω κι άλλο, δεν είναι υπερβολή να δώσεις 400Ε και να μη μπορείς να αποθηκεύσεις ούτε ένα κουτί;
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Δεκ 03, 2015 4:27 pm

Δημήτρη θα συμφωνήσω, σε αυτά τα λεφτά μιλάμε ούτως ή άλλως για επιτραπέζιο υγραντήρα. Κουτιά και πραγματικός υγραντήρας σε αυτά λεφτά δεν υπάρχει.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Δεκ 03, 2015 4:33 pm

Υπάρχει Νίκο μου, και με ακόμα λιγότερα αν τον φτιάξεις μόνος σου!!!
Εκτός αν θέλεις να είναι και όμορφος, να τον έχεις σε κοινή θεά!

Εμένα δε με ένοιαζε αυτό, γιατί τον έχω χώσει σε μια υπόγα.
Επίσης, σκέφτομαι να φτιάξω και εναν δεύτερο για να τον έχω σπίτι μου, χωνευτό σε μία βιβλιοθήκη, που ήδη υπάρχει το έξω μερος!
δηλαδή πρέπει να προσθέσω επένδυση κέδρου(χοντρό), και πορτα.
-----------------------

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες