O νέος μου Freezador

Άβαταρ μέλους
Fairlight

O νέος μου Freezador

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 21, 2017 3:22 pm

Ήρθε, ήρθε :lol: :lol: :lol:

Τα συναισθήματα είμαι μεικτά. Το 1/3 μου είναι ενθουσιασμένο, το 1/3 μου θέλει να βάλει τα γέλια και το άλλο 1/3 μου είναι αγχωμένο αν θα δουλέψει και αν έχασε χρήματα. Κλασσικά πράγματα :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: O νέος μου Freezador

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιαν 21, 2017 3:47 pm

μην εισαι παπαρας . μονο χαμενος δεν θα βγεις απο μια τετοια κινηση

και θα εχεις και κατι να ασχολησαι μεχρι να περασει ο χειμωνας
και εαν δεν σου κανει θα τον πουλησεις σε κανεναν σαν εμενα που θα θελει να τον γεμισει με κρεατα ... :lol:
Τελευταία επεξεργασία από alex46 σε Σάβ Ιαν 21, 2017 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 21, 2017 4:20 pm

1. Παπάρας είμαι ούτως ή άλλως.
2. Σιγά μην κάνει για κρέατα μετά από αυτά που θα του κάνω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιαν 21, 2017 6:13 pm

εύγε σου νέε μου!
όπως έλεγε κι ο Καραμάνος στο Γιούγκερμαν "τα ταξίδια ωφελούν τη νεολαία"
μόνο έτσι πάει μπροστά το όχημα, αλλιώς τα τοπία μένουν πάντα ίδια

extra large μου φαίνεται, ή όχι...? (size cigars serial killer) 8)
είσαι "καταδικασμένος" να πετύχεις Θωμά, κάτι για το οποίο είμαι βέβαιος
θα είμαστε εδώ να παρακολουθούμε βήμα-βήμα την προσπάθεια σου, καλή δουλειά φίλε!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 21, 2017 6:43 pm

240 λίτρα λαχταριστής αποθήκευσης (καθαρής)! Θα σας παρέχω πλούσιο φωτο-ρομάντζο.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Σάβ Ιαν 21, 2017 9:32 pm

Μπράβο, καλορίζικος, να τον χαίρεσαι!!!
Mic

Δημοσίευσηαπό Mic » Σάβ Ιαν 21, 2017 11:17 pm

"Στα σκοτεινά πηγαίνουμε, στα σκοτεινά προχωρούμε. Οι ήρωες προχωρούν στα σκοτεινά ..." Γ. Σεφέρης.
Θωμά, respect :!:
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Σάβ Ιαν 21, 2017 11:56 pm

Αγόρι μου εύχομαι να τιγκαρει και να πάρεις και δεύτερο :P
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Κυρ Ιαν 22, 2017 10:30 am

Καλορίζικος Θωμά και καλή, δεδομένη, επιτυχία!!!
Ότι και αν έχεις σκεφτεί θα πετύχει διότι!!!!
1) Ο τολμών Νικά
2) Οταν η ψυχή επιθυμεί Το Σάρκιον ακολουθεί
3) Τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος.
4) Audaces fortuna iuvat

Ο André Gide είπε:
"Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ανακαλύψει νέους ωκεανούς αν δεν έχει το θάρρος να απομακρυνθεί από την ακτή."
Οπότε λύσε κάβους και ένας Ωκεανός απόλαυσης περιμένει να τον κατακτήσεις!!!!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Ιαν 22, 2017 8:25 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια και την εμπιστοσύνη.

Mic έγραψε:"Στα σκοτεινά πηγαίνουμε, στα σκοτεινά προχωρούμε. Οι ήρωες προχωρούν στα σκοτεινά ..." Γ. Σεφέρης.
Θωμά, respect :!:

Το γνωρίζω καλά γιατί είμαι ερευνητής στο επάγγελμα και εμείς αυτό κάνουμε, βαδίζουμε στα σκοτεινά. Αυτή είναι και η χαρά του πράγματος. Ωστόσο χωρίς την παραμικρή διάθεση υποτίμησης ή γελοιοποίησης του έργου του Σεφέρη (δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως) στον αντίποδα υπάρχει και η λαϊκή ρήση 'όποιος νύχτα περπατεί, λάσπες και σκ%&%α πατεί'. :lol:

Στο θέμα μας όμως. :D

Ο σκοπός εδώ φυσικά είναι η δημιουργία ενός ελεγχόμενου χώρου θέρμανσης-ψύξης αποθήκευσης πούρων σε συνθήκες high-end (για πούρα) σταθερότητας. Όποιον τον ενδιαφέρει μπορεί να διαβάσει την θεωρία και τα πρώτα πειράματα σε αυτό το θρεντ, σελίδα 5 και μετά. Τα περισσότερα παραμένουν αυτούσια οπότε δεν τα ξαναγράφω
viewtopic.php?f=3&t=2502&start=60.

Σ αυτό το project θα έχω και βοήθεια από φίλο ηλεκτρονικό που ασχολείται με συστήματα ελέγχου και πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ.

Τα πούρα θα βρίσκονται κλεισμένα αεροστεγώς είτε σε βαρέως τύπου σακούλες ziplock στα καλάθια του καταψύκτη, είτε σε επαγγελματικά τάπερ gastronome. Τι από τα 2 θα γίνει θα εξαρτηθεί από διάφορους παράγοντες που θα δούμε στην συνέχεια. Σας βάζω φωτογραφία από μια δοκιμή με άδεια κουτιά στο σενάριο σακούλα-καλάθι.

Εικόνα

Επίσης εδώ βλέπετε τον εξωτερικό ελεγκτή που έχω εγκαταστήσει εντελώς πρόχειρα σ'αυτή την φάση για να δω λίγο την συμπεριφορά του καταψύκτη.

Εικόνα

Απο πλευράς monitoring (παρακολούθησης) είναι λίγο αβέβαιο ακόμα τι θα έχει. Θα έχει σίγουρα το σύστημα που έχω φτιάξει ήδη και θα μεταδίδει online δεδομένα υγρασίας και θερμοκρασίας από τουλάχιστον ένα σημείο εντός του καταψύκτη. Τα δεδομένα θα είναι ανεβασμένα στο internet και προσβάσιμα απο παντού στον κόσμο. Ο φίλος μου έχει δηλώσει οτι θέλει να φτιάξει και ένα σύστημα παρακολούθησης θερμοκρασίας με έναν dallas αισθητήρα σε κάθε ράφι, συνδεδεμένα παράλληλα. Αν ήξερα κάποιον που να ήξερε προγραμματισμό θα μπορούσε το raspberry που είναι πάνω να σηκώσει έναν τοπικό web server και να κάνει παπάδες αλλά όλα αυτά είναι και πρόωρα και λίγο άχρηστα.

Πρώτα πρέπει να δουλέψει. Θα σας πω λοιπόν τα θετικά και τα αρνητικά που έχω αντιμετωπίσει αυτές τις 2 μέρες που παίζω μαζί του.

Αρνητικά
1. Οι καταψύκτες αυτού του τύπου (no frost) δουλεύουν με διάχυση αέρα. Δηλαδή έχουν ανεμιστήρες στην σερπατίνα που διαχέουν αέρα στο εσωτερικό του απο την πίσω μεριά. Αυτό δεν είναι κακό φυσικά. Το πρόβλημα είναι οτι τα διαχωριστικά των καλαθιών που λειτουργούν και σαν στήριξη για τα καλάθια είναι φτιαγμένα απο γυαλί και δεν επιτρέπουν την διανομή του αέρα. Αυτό σημαίνει πρακτικά οτι θα είναι δύσκολο με ανεμιστήρες σε κατακόρυφη ροή να μειωθεί η διαφορά θερμοκρασίας ανέμεσα στο πάνω και κάτω μέρος του καταψύκτη. Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα εφόσον υπάρξει θα πρέπει το γυαλλί να αντικατασταθεί με συρμάτινες σχάρες και τα καλάθια με τάπερ, ώστε να υπάρχει χώρος στα πλαϊνά που να διευκολύνει την διέλευση του αέρα. Είναι μια λύση δύσκολη, δαπανηρή και ούτε καν ξέρω που θα βρώ σχάρες,

2. Απο τις πρώτες μετρήσεις εμφανίστηκε ένα 'πρόβλημα΄που το είχα προβλέψει. Οι 'έξυπνοι' καταψύκτες έχουν ένα σύστημα που λέγεται anti-short cycle protection. Ουσιαστικά είναι μια χρονοκαθηστέρηση έναρξης του συμπιεστή, αυτό γίνεται για να αποφευχθεί η γρήγορη έναρξη-λήξη του συμπιεστή που μπορεί να συμβαίνει σε πχ αλλεπάλληλες διακοπές ρεύματος. Στον δικό μου το μέτρησα και αυτός ο χρόνος είναι στα αστρονομικά 16 λεπτά. Είναι πρόβλημα, γιατί σε μεγάλα delta ενδέχεται να σκαρφαλώσει η θερμοκρασία σε αυτό τον χρόνο με πλήγμα στην σταθερότητα. Οπότε πρέπει να παρακαμφθεί. Θα ήταν πολύ εύκολο αν αφορούσε μόνο τον συμπιεστή, γιατί θα έμπαινε ο εξωτερικός εκλεκτής κατευθείαν πάνω στον συμπιεστή αλλά δυστυχώς έχουμε τους ανεμιστήρες οι οπίοι σε αντίθεση με τον συμπιεστή δεν είναι προσβάσιμοι απο πίσω. Την Τετάρτη λόγω αυτού και ορισμένων άλλων παραμέτρων ο καταψύκτης θα γίνει βίδες. Τουλάχιστον θα προσπαθήσουμε.

Θετικά
1. Μια σειρά ηλεκτρονικών χαρακτηριστικών του καταψύκτη που πίστευα οτι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα τελικα΄δεν το δημιουργούν. Ένα παράδειγμα είναι ο συναγερμός υψηλής θερμοκρασίας. Δεν προλαβαίνει να ενεργοποιηθεί. Επίσης μάλλον γλυτώσαμε και τον κύκλο απόψυξης που δουλεύει με χρονομετρητή. Απο που αρχίζει να μετράει δεν είναι ακόμα 100% σαφές βέβαια.

2. Οι πρώτες μετρήσεις ακόμα και με το πρόβλημα της χρονοκαθηστέρησης δείχνουν πολύ καλές. Εδώ βλέπετε μικρο-κλίμα με χαλαρό delta στους 3 βαθμούς και set point 16 βαθμούς κελσίου (δεξί κλίκ για να την δείτε μεγάλη). Έχω ήδη κατεβάσει το set point στους 7 βαθμούς κελσίου και περιμένω τα δεδομένα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Ιαν 22, 2017 9:42 pm

Μηχανολόγος στο Πανεπιστήμιο αλλά και στο επάγγελμα και δηλώνω ότι τον καιρό που μελετούσα δεν ήμουνα τόσο προσηλωμένος !!! :mrgreen:
Πολλά μπράβο Θωμα και σίγουρα θα πετύχει το εγχείρημα :lol: Όχι γιατί είναι απλό και εύκολο (το αντίθετο) αλλά γιατί έχεις μεράκι ρε φίλε !!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Δευ Ιαν 23, 2017 2:57 am

Καλορίζικος και καλή επιτυχία Θωμά!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Ιαν 23, 2017 11:00 am

θωμα σχετικα με το πρωτο προβλημα σου
μπορεις να ανοιξεις τρυπα στο γυαλι με ειδικα τρυπανια .
αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι καποιο απο ολα θα σου σπασει μιας και θελει πολλες τρυπες.
ετσι λοιπον σαν λυση εχεις
1 πλεξιγκλας
στα + του οτι ειναι σαν το γυαλι (διαφανο και στο παχος που θελεις), μπορεις να το τρυπησεις χωρις να σπασει. δεν ειναι πολυ ακριβο
στα - του οτι με μικρο παχος θα εχει μεγαλη ελαστικοτητα και θα κοιλιαζει με το βαρος απο το συρταρι και τις κουτες και ετσι θα θελει ενα νευρο ενισχυσης απο κατω του και δεν ξερω εαν θα χωραει
2 σχαρα μεταλλικη
δεν εχω ιδεα που θα βρεις . ισως αν αρχισεις να ψαχνεις σε επαγγελματικα μηχανηματα (καταψυκτες-ψυγεια για μαγαζια) να βρεις. ισως να ειναι και ακριβο οπως εχεις γραψει
μπορεις ομως να φτιαξεις με σχετικα μικρο κοστος
3 παιρνεις ενα φυλλο αλουμινιου στο παχος και στην διασταση που θελεις και το κανεις σουρωτηρι να περναει ο αερας
ειδικα το μπακλαβαδωτο εχει και τα ενισχυτικα νευρα να μη κοιλιασει
4 κανεις το παραπανω με ξυλο
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Δευ Ιαν 23, 2017 11:28 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα Θωμά!!!
1) Σχετικά με το πρώτο πρόβλημα σου έχεις π.μ.
2) Όσον αφορά το δεύτερο πρόβλημα που είναι και το σοβαρότερο, αν θέλεις στείλε μου το μοντέλο σε π.μ. μήπως σου δώσω κι εγώ καμία ιδέα!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιαν 23, 2017 12:30 pm

Σας ευχαριστώ! Το μοντέλο του καταψύκτη για όποιον ενδιαφέρεται είναι το Whirlpool UW8 F2Y XBI F.

Μόλις τον ανοίξουμε θα έχουμε καλύτερη εικόνα.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες