O νέος μου Freezador

Άβαταρ μέλους
Matchoman

Re: O νέος μου Freezador

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Σάβ Φεβ 25, 2017 11:47 am

Κουτια στα οποια θα προσθεσεις ροκανιδια ελαφρως νωπα η εστω χαρτια μεσα νομιζω οτι ειναι ιδανικη προσομοιωση Θωμα. Τα ροκανιδια ειδικα ειναι πιστευω ιδανικα και θα δειξουν αυτο που θα παρεις και με τα πουρα !!!!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Φεβ 25, 2017 1:44 pm

Πολύ καλή ιδέα. Που βρίσκουμε ροκανιδια? Μόνο pet shops μπορώ να φανταστώ αλλά θα είναι ακριβά λογικά.
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Σάβ Φεβ 25, 2017 1:57 pm

Σε ενα ξυλουργο η επιπλοποιο θα τα παρεις τσαμπα διαφορετικα εχει στα τζαμπο και practiker για διακοσμιση αλλα σου κανουν μια χαρα περιπου 1,5 ευρω η σακουλα και στα petshop δεν ειναι ακριβα περιπου 7 ευρω τα δεκα λιτρα
Εχεις και Πμ θωμα!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Φεβ 25, 2017 2:26 pm

ζητας απο τον σπυρο ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Φεβ 25, 2017 3:49 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Σπύρο ξηγήσου, είναι για την επιστήμη! :twisted:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Κυρ Φεβ 26, 2017 3:13 pm

Πολύ ψαγμένη, μερακλίδικη αλλά και επιστημονική, δουλειά με σημασία στην κάθε λεπτομέρεια!
Υποκλίνομαι!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Μαρ 03, 2017 2:28 am

Έχω καιρό να κάνω update γιατί έχω πήξει στις μετρήσεις και τα προβλήματα. Έχω αρχίσει λίγο να κουράζομαι η αλήθεια είναι άλλα ελπίζω οτι θα στρώσει και βαδίζουμε προς το τέλος του project.

Οι τελευταίες μέρες έχουν αφιερωθεί στην εύρεση της κατάλληλης τοποθεσίας για τον σένσορα οδήγησης, το σένσορα δηλαδή που ανοίγει το κρύο η την ζέστη ανάλογα με την θερμοκρασία. Για να λειτουργήσει σωστά το σύστημα πρέπει να είναι εκτεθειμένος μεν στο περιβάλλον αλλά οχι και σε σημείο υψηλής ροής αέρα. Επίσης πρέπει πρακτικά να βολεύει και να μην εμποδίζει.
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Δευ Μαρ 06, 2017 10:08 pm

Να πω τη βλακεία μου?
Αν..λέω αν..το "έσπαγες" σε τρεις, ας πούμε, σένσορες (χαμηλά, στη μέση και ψηλά) και από εκεί έβγαζες το μέσο όρο και έδινες εντολή ανάλογα το μέσο όρο θα βόλευε? Θα σε κάλυπτε? Βέβαια δε ξέρω τι σένσορα χρησιμοποιείς..πόσο ευαίσθητος είναι, τι μέγεθος έχει (αν δεν απατώμαι όλοι είναι μικροί) δε ξέρω πόσο λεπτός είναι όμως, ώστε να χωράει πίσω από το συρτάρι και να μην εμποδίζει το κλείσιμό του όπως επίσης και πόσες εισόδους έχεις διαθέσιμες ώστε να έχεις τρείς (για το παράδειγμα που ανέφερα). Φαντάζομαι ότι θέλεις να τον τοποθετήσεις εντός ψυγείου και όχι εκτός... Θαυμάζω τη προσπάθειά σου και την παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τόσο καιρό αν και βουβός..μιας και ασχολούμαι με πληροφορική και η πτυχιακή μου ήταν για αυτοματισμούς σε έξυπνα σπίτια αν μπορώ να σου φανώ χρήσιμος έστω σαν ένα έξτρα χαζό μυαλό - για brainstorming και μόνο αν θέλεις, είμαι στη διάθεσή σου.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Μαρ 07, 2017 12:31 am

Γρηγόρη καλησπέρα, σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου για το project. Σου απαντάω αμέσως. :)

Οι αισθητήρες που θα βρίσκονται μέσα σε μόνιμη βάση θα είναι 4. Ο αισθητήρας οδήγησης είναι αναλογικός thermistor και αυτού η τοποθέτηση είναι κρίσιμη. Υπάρχουν 2 ψηφιακοί αισθητήρες DS18B20, ένας τοποθετημένος στον χώρο για λειτουργία συναγερμού και ένας τοποθετημένος στον χώρο που συμβαίνει η ψύξη και η θέρμανση για την οδήγηση του ανεμιστήρα και ενδεχομένως σαν ένας δεύτερος συναγερμός. Τέλος υπάρχει ένας αισθητήρας υγρασίας-θερμοκρασίας που είναι μια εκδοχή του DHT22 σε ένα πλαστικό κουτί όμως. Όλοι οι αισθητήρες πλην του τελευταίου είναι μικροί και μπαίνουν παντού. Ο τελευταίος θα μπει σε ένα απο τα 2 τάπερ. Συνδέονται όλοι σε διαφορετικούς controllers, ο thermistor στον stc-1000, οι 2 DS18B20 στον arduino και ο DHT22 στο raspberry.

Αυτό που προτείνεις βασικά δεν γίνεται γιατί ο stc-1000 δέχεται έναν μόνο αισθητήρα. Ωστόσο το πρόβλημα που υπήρχε δεν ήταν τόσο θέμα απόκλισης ανάμεσα σε διαφορετικές τιμές αλλά στο πόσο γρήγορα αλλαγές στην θερμοκρασία της καμπίνας φτάνουν τον συγκεκριμένο σένσορα. Είναι πολύ δύσκολο γιατί έχουμε έναν controller που αναλαμβάνει θέρμανση και ψύξη ταυτόχρονα. Αν ο αισθητήρας είναι πολύ μονωμένος από το περιβάλλον έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια κύκλου, άρα overshoot (η θερμοκρασία περνάει το set point) άρα ταλαντώσεις, δηλαδή το άθλιο φαινόμενο κατά το οποίο ο καταψύκτης συνεχώς αλλάζει μεταξύ θέρμανσης και ψύξης χωρίς λόγο. Αν ο αισθητήρας είναι πολύ εκτεθειμένος τότε έχουμε πολύ γρήγορη ανταπόκριση στις αλλαγές, καθόλου overshoot αλλά ταυτόχρονα και πολύ μικρή διάρκεια κύκλου χωρίς τα αποτελέσματα που θέλουμε.

Οπότε είναι θέμα ισορροπίας. Ωστόσο το Σάββατο βρήκα μια πολύ καλή από οτι φαίνεται θέση και το ταράζω στις μετρήσεις. Θα ενημερώσω :)

Όλα αυτά τα προβλήματα λύνονται με έναν PID controller φυσικά. Θα μπορούσαμε να τον φτιάξουμε αλλά δεν ήθελα γιατί το project θα τραβούσε χαλαρά ένα δίμηνο ακόμα και εγώ και τα πούρα μου δεν έχουμε την όρεξη. Δεν έχω πεισθεί ακόμα οτι είναι εντελώς απαραίτητο, αν προκύψει όμως η ανάγκη θα πρέπει να γίνει και αυτό.

Τέλος ο καταψύκτης έχει γεμίσει σ αυτή την φάση με σεντόνια, καλύμματα και μαξιλαροθήκες :lol: :lol: Όπως είχα προβλέψει τα αποτελέσματα είναι καλύτερα.

Επίσης εφόσον ασχολείσαι με πληροφορική και αυτοματισμούς θα μπορούσες στο επόμενο (το εμπορικό :lol: :lol: :lol: ) να συμβάλεις στην δημιουργία ενός local web server για το monitoring του συστήματος (γιατί εγώ με τον κώδικα είμαι λίγο άμπαλος).
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Μαρ 08, 2017 9:12 pm

Έχεις δίκιο, λάθος κατάλαβα εξ αρχής :roll:
Η αλήθεια είναι ότι έχω καταλάβει (πιστεύω) από τί αποτελείται η κατασκευή και το πώς συνδέονται και συνεργάζονται όλα αυτά μεταξύ τους. Ίσως χάνομαι κάπου στη μετάφραση :lol:

Εννοείται ότι θα χαρώ να σε βοηθήσω με ό,τιδήποτε περνάει από το χέρι μου. Για τον κώδικα έχω μεγάλη αυτοπεποίθηση 8) οπότε πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω σε σχεδόν ο,τιδήποτε και αν χρειαστείς :D

Στο θέμα τώρα...οπότε η λύση είναι ο PID controller και στη πορεία κατόπιν παρατήρησης θα προβείς στην αγορά του ή όχι αναλόγως τις ανάγκες?
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Μαρ 08, 2017 9:39 pm

Το pid θα το φτιάχναμε δεν θα το αγοράζαμε. Ουσιαστικά απλά θα βάζαμε ένα διπλό ρελε στον controller που ήδη έχουμε φτιάξει με το arduino. Yπάρχει έτοιμη pid βιβλιοθήκη, οκ τα μαθηματικά θα είχαν λίγο παίδεμα. :)

Ευτυχώς δεν νομίζω να χρειαστεί, οι τελευταίες μετρήσεις είναι πολύ καλές και η θέση που έχω βρει φαίνεται ιδανική. Αύριο θα ασχοληθώ με hardware, θα κολλήσω την πλακέτα που έχουμε φτιάξει. Θα σας βάλω φωτογραφίες.

Ευχαριστώ για την βοήθεια θα σε υπολογίζω για κάποιο επόμενο project αν έχεις όρεξη. Με έναν καλό προγραματιστή θα μπορούσαμε να κάνουμε παπάδες. Οχι ότι χρειάζονται βέβαια, τουλάχιστον σε μένα. Αφού σε ενδιαφέρει όμως θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο brewpi project.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Μαρ 14, 2017 9:29 am

Νομίζω χρειάζομαι λίγη βοήθεια με το project. 'Έχουμε κανέναν linuxόβιο στην παρέα? Γρηγόρη, Trendy?
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Μαρ 16, 2017 12:41 am

Ο απο μηχανής θεός GregV έδωσε την λύση στο πρόβλημα μου. Εγώ, τα πούρα μου και η ψυχική μου υγεία τον ευχαριστούμε. :)

Το project κινείται προς το τελικό του στάδιο, οι μετρήσεις είναι καλές και η δουλειά που έχει μείνει όχι ιδιαίτερα κρίσιμη. Νιώθω αρκετά μεγάλη ασφάλεια στο να βάλω μέσα πούρα στο προσεχές μέλλον, ίσως σε 4-6 εβδομάδες. Αυτές τις μέρες ασχολούμουν κυρίως με θέματα hardware άλλα δυστυχώς μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθώ.

Θα σας δείξω τις μετρήσεις μόλις είναι η ώρα και βρω τον χρόνο. Προς το παρών πάρτε μερικές φωτογραφίες.

Homemade ηλεκτρονική πλακέτα που φτιάξαμε για τον controller του Arduino.

Εικόνα

Ένας DHT22 τοποθετημένος στο πλάι του κουτιού, εξωτερικά με σκοπό να παίρνει μετρήσεις θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Δευ Μαρ 20, 2017 10:27 pm

Σε ευχαριστώ πολύ :D
Χαρά μου και τιμή μου να συνεργάζομαι - συναναστρέφομαι με άτομα που έχουν πάθος για αυτό που κάνουν, ό,τι κι αν είναι αυτό :wink:

Τα εύσημα πρέπει να πάνε σε εσένα γιατί από τα λίγα που είδα..έχεις ξεπεράσει κατά πολύ το επίπεδο του "ερασιτέχνη" και ειλικρινά, μέχρι τώρα, είσαι το δεύτερο άτομο που με έχεις αφήσει άφωνο με το πόσο βαθιά έχεις προχωρήσει!

Πραγματικά σε θαυμάζω, μπράβο!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Μαρ 21, 2017 12:02 am

Σ'ευχαριστώ για τα καλά λόγια Γρηγόρη.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταφέρει κάτι πολύ δύσκολο. Απλά έχει πολύ δουλειά το τιμημένο επειδή είμαι άσχετος. Ευτυχώς που είχα βοήθεια σε μερικά πράγματα αλλιώς θα τράβαγε κι άλλο το project.

Επίσης δεν είναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει, απλά δεν έχει ξαναγίνει με τόσο αναπτυγμένο κοντρόλ ή τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ κάτι. Κρατάω βέβαια την θέρμανση μέσω του συστήματος απόψυξης που αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία.

That beeing said και να με πλήρωναν δεν το ξανάκανα :lol:

Είναι σε πολύ καλό στάδιο αλλά δεν θα έχω καθόλου χρόνο να ασχοληθώ πριν το τέλος του μήνα. Ενα-δυο bugs έχουν μείνει με τον ανεμιστήρα, μερικές τελικές μετρήσεις και μπαίνουν πούρα.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης