Σε αναζήτηση υγραντήρα τύπου "cabinet"

Kostas35

Σε αναζήτηση υγραντήρα τύπου "cabinet"

Δημοσίευσηαπό Kostas35 » Πέμ Απρ 20, 2017 5:49 pm

Φίλοι, καλησπέρα και εύχομαι να είστε καλά.

Όπως έγραψα στο σύντομο ποστ γνωριμίας, είμαι σε αναζήτηση ενός humidor cabinet, γιατί ο μικρός με τον οποίο ξεκίνησα δεν χωράει τίποτα άλλο...

Ο υγραντήρας είναι αυτός [url]ΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ ΤΡΙΩΝ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΜΕ ΤΖΑΜΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ[/url], ο καλύτερος σε σχέση χωρητικότητα/τιμή (ή έτσι νόμιζα έως ότου τον παραλάβω και τον γεμίσω...) που βρήκα στην Ελλάδα σε μια σύντομη έρευνα αγοράς. Ναι, τον αγόρασα σε αυτή τη τιμή, κασέρι.

Ο υγραντήρας ειναι >95% γεμάτος αυτή τη στιγμή, ~170 sticks, χωρίς φυσικά τα κουτιά τους τα οποία δεν χωράνε ούτε για πλάκα. Σαν να μην έφτανε ο ήδη περιορισμένος χώρος, για να συντηρήσει υγρασία άνω του 65% έχω προσθέσει και ένα ποτηράκι με απεσταγμένο νερό γιατί το υπάρχον humidification device (sponge είναι στην ουσία) δεν κρατούσε την υγρασία πάνω από 60% (μετά το seasoning που είχε φτάσει στο 70%, έπεφτε μέρα με τη μέρα). Δεν είναι κακός υγραντήρας, αλλά προφανώς δεν είναι κατάλληλος για τόσα πούρα.

Δεν έχω βρεί εναλλακτικές μεγαλύτερων cabinets στην ελληνική αγορά (σε ρεαλιστικές τιμές), παρά μόνο σε κανα δυο γερμανικα sites. Ψάχνω και μεταχειρισμένους (ΧΕ κλπ.) αλλά φοβάμαι το ρίσκο της μούχλας...

Μελέτησα, επίσης, τις κατασκευές των άλλων μελών του φορουμ, αλλά θα ήθελα μία λύση που να έχει καλό οπτικό αποτέλεσμα γιατί ο υγραντήρας θα μπει στο γραφείο στο σπίτι (οπότε ψυγείο ειναι δύσκολο να παίξει αγαπητέ Fairlight).

Εν κατακλείδι... τα φώτα σας!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΟ LINK
Τελευταία επεξεργασία από Kostas35 σε Πέμ Απρ 20, 2017 7:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Σε αναζήτηση υγραντήρα τύπου "cabinet"

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Απρ 20, 2017 7:11 pm

Κώστα καλησπέρα

καταρχήν θα σε συμβούλευα να μην αφήσεις άλλο εκτεθειμένα τα πούρα που ήδη έχεις αγοράσει
στο περιβάλλον (90% τζάμι) που φαίνεται στη φωτό του λινκ που παρέθεσες (*) ειδικά αν τα έχεις γυμνά
όχι μόνο δεν τους κάνει καλό, αλλά τουναντίον δρα βλαπτικά υπό πολλές έννοιες

θα είναι πολύ καλύτερα να τα ξαναβάλεις μέσα στις κούτες τους, όσες χωράνε
και τα υπόλοιπα να τα τοποθετήσεις σε ζιπ-λοκ με φύλλα κέδρου μέσα, στο χώρο που θα μείνει διαθέσιμος
μέχρι να δεις τι θα κάνεις για μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο
όσο για την υγρασία, δύσκολο να σταθεροποιηθεί φίλε μου σε τέτοιο περιβάλλον

…γι’ αυτό που ζητάς «βοήθεια» τώρα
είναι κάτι που έχει συζητηθεί εκατοντάδες φορές εδώ μέσα
και δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα είναι προδιαγεγραμμένα
προφανώς μιλάς για «κουτί», ντουλάπα, καμπινέτο, ή όπως αλλιώς θέλεις πες το
με πόρτα να κλείνει αεροστεγώς και ράφια για τα κουτιά των πούρων σου

εδώ τα πράγματα έχουν γενικά και επιγραμματικά δύο παραμέτρους:
α) ακριβό ξύλο με παχύ κέδρο β) φτηνό ξύλο με καπλαμά κέδρου (κατά προτίμηση χωρίς καθόλου τζάμι)
το πρώτο σενάριο ανεβάζει το μπάτζετ αλλά και τη λιβιδώ των πούρων
το δεύτερο σενάριο, ικανοποιεί αρκετές συνθήκες, χωρίς να ξοδευτείς και πολύ
αν βλέπεις τον εαυτό σου να «μένει» στο σπορ, θα σου πρότεινα να μη βιαστείς
καταλήγοντας σε μια επιλογή που αύριο θα «πετάξεις» κρίνοντας πως δεν είναι πρόσφορη
τόσο από πλευράς συνθηκών όσο και από χωρητικότητα

λύσεις υπάρχουν τριγύρω πολλές, όποιο δρόμο κι αν ακολουθήσεις, ακόμα και "εναλλακτικές"
κάποιες από αυτές μάλιστα, αν και δεν είναι όπως λες «καλές οπτικά»
έχουν θαυμάσιο αποτέλεσμα με χαμηλό κόστος, λόγου χάρη αυτή του επιστήμονα μας:
/viewtopic.php?f=3&t=2502

μια καλή αρχή, είναι να καταλήξεις πρώτα στο κόστος που είσαι διατεθειμένος να επωμιστείς
και μετά στο μέγεθος που χρειάζεσαι-θέλεις για να κάνεις τη δουλειά σου

από κει και πέρα, βάζεις τα πράγματα σε έναν συγκεκριμένο δρόμο για ψάξιμο
κι εδώ είμαστε…

(*) είναι άκρως δεοντολογικό και επιβεβλημένο, στις παραθέσεις των λινκ, φωτογραφιών κλπ.
να αποφεύγεται ή έστω και αθέλητη (όπως πιστεύω στην περίπτωση σου) διαφήμιση μαγαζιών
με πούρα και συναφή αξεσουάρ
ειδικά όταν στο χώρο αυτό απολαμβάνουμε της ευγενικής φιλοξενίας ενός ανθρώπου
ο οποίος κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά
Kostas35

Δημοσίευσηαπό Kostas35 » Πέμ Απρ 20, 2017 7:27 pm

Ακριβώς αυτό ψάχνω και ευχαριστώ για την απαντηση.

Θέλω ενα ντουλάπι που να κλείνει σωστά, με μπόλικα ράφια (κέδρου φαντάζομαι) για κουτιά. Δεν με ενδιαφέρει να βλέπω τα πούρα, θέλω μόνο να ξέρω ότι αναπαύονται εν ειρήνη, στις σωστές συνθήκες.

Ήθελα εξ' αρχής να έχω τα πούρα στις κούτες τους (τα αγοράζω μόνο σε σφραγισμένες κούτες, όχι μεμονωμενα) μέσα στο humidor αλλά δεν χωράνε σε αυτό το ντουλαπάκι... Οι κούτες εχουν μείνει εκτεθειμένες τουλαχιστον 3 εβδομάδες, δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπουν τα πούρα πίσω. Ο δε υγραντήρας είναι σταθερός στο 67% τις τελευταιες 2 εβδομαδες. Απλά πληροφοριακά τα γράφω αυτά, μήπως τελικά είναι καλύτερα να τα αφήσω όπως είναι μέχρι να βρω κανονικό υγραντήρα.

Ευχαριστώ και πάλι
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Απρ 21, 2017 3:01 am

Kώστα καλησπέρα. Ναι το ψυγείο μου είναι κακάσχημο και καθόλου εμφανίσιμο, μην ανησυχείς, δεν τρέφω αυταπάτες :D

Μια παράμετρος που είναι πολύ βασική στα ερωτήματα που σε βασανίζουν και δεν φαίνεται να το λαμβάνεις υπ όψιν σου είναι ο χρόνος. Νομίζω ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα αλλά όλοι συμφωνούν οτι σε αποθήκευση μακράς διαρκείας τα πούρα είναι καλό (αν όχι αναγκαίο) να μένουν στα κουτιά τους. Το πόσο 'μακρά' είναι το μακρά είναι ένα θέμα αλλά ας πούμε εδώ 6 μήνες.

Αυτό συνεπάγεται ότι και προφανώς έχει νόημα να μπουν τα πούρα πάλι στα κουτιά τους. Υπάρχει το θέμα οτι έχουν μείνει εκτεθειμένα κάτι που θεωρητικά μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, τραβώντας από τα πούρα υγρασία αν μπουν έτσι. Λύνεται πολύ εύκολα όμως. Πάρε ένα ταπερ ή zip lock βάλε μέσα τα κενά κουτιά με ένα υγραντικό και περίμενε άλλες 3 βδομάδες. Problem solved.

Τα όμορφα κουτιά όπως και τα περισσότερα όμορφα πράγματα στοιχίζουν και στην Ελλάδα της κρίσης όπως ανακαλύπτεις και μόνος σου αυτές οι επιλογές έχουν γίνει περιορισμένες. Δυστυχώς όμως το ακριβό και όμορφο δεν είναι πάντα και καλό και χρειάζεται καμιά φορά κάποια εμπειρία για να κρίνεις.

Θα συμφωνήσω με τον Τάκη στην συμβουλή που σου έδωσε. Θα προσθέσω επίσης ότι πέρα από τον υγραντήρα θεωρώ λογικό να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην συλλογή σου απ όλες τις απόψεις. Αυτό φυσικά είναι η προσωπική μου γνώμη.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 21, 2017 6:30 am

δεν υπάρχει ούτε μία στα μύρια να δημιουργήσουν οποιουδήποτε είδους πρόβλημα τα κουτιά στα πούρα
σιγά μην "εκτέθηκαν" 8) ειδικά σε περιβάλλον με εξωτερικές τιμές υγρασίας όπως αυτές τελευταία
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Παρ Απρ 21, 2017 11:57 am

Καλημέρα Κώστα!! Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις που άκουσες περί κάμπινετ!! Μην βιαστείς να φτιάξεις - αγοράσεις κάτι το οποίο αργότερα θα αντικαταστήσεις και πάλι!!
Απο την στιγμή που αγοράζεις κούτες και θέλεις ένα χώρο να τις διατηρείς σε όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες και να είναι εμφανίσιμο για γραφείο, αποτελεί μονόδρομο νομίζω η επιλογή που σου πρότεινε ο Ηγούμενος της Μονής, για αναζήτηση κατάλληλης ξυλείας και κατασκευή επίπλου - ντουλαπιού σε σχέδιο και μέγεθος που θα επιλέξεις, (ας είναι μεγαλούτσικο), και θα ταιριάζει με τον χώρο και τα γούστα σου!! 8) 8) 8). Είναι κάτι που θα το φτιάξεις μια φορά, βασικό, όπως εσύ θέλεις και σου αρέσει, και δεν θα ξανά αγχωθείς για το θέμα χώρου φύλαξης!! Πολλά μέλη έχουν φτιάξει κάτι παρόμοιο και μπορούν να σε βοηθήσουν και να σου δώσουν σχετικές πληροφορίες!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Παρ Απρ 21, 2017 12:19 pm

Καλημέρα Κώστα
Υπάρχουν και τα Φορητά Ψυγεία Θαλάσσης για προσωρινή φύλαξη των κουτιών σου,που παρέχουν σταθερή υγρασία στα πούρα σου.Οικονομική λύση και χωράνε αρκετά κουτιά μέχρι να αποφασίσεις,και στο κάτω κάτω όταν αγοράσεις νεο υγραντήρα,το γεμίζεις με μπύρες και βούρ στην παραλία
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 21, 2017 12:54 pm

Συμφωνώ κι επαυξάνω με όσα έγραψε ο συμνπολίτης μου Τόμμι. Το ψυγείο θα καλύψει τις ανάγκες σου για αρχή και με το παραπάνω! Τώρα όσον αφορά στον κάμπινετ, αυτόν που έφτιαξα εγώ μ'ενδίεφερε να έιναι λειτουργικός και όχι τόσο η αισθητική, μιας και μπήκε στο υπόγειο και τον βλέπω και τον χαίρομαι μόνο εγώ. Το πάχος της ντουλάπας είναι 2,5 εκ συν άλλα 2 εκ το πάχος του κέδρου που επένδυσα την ντουλάπα. Το μέγεθος είναι 1,5 μ Ύψος 1 μ πλάτος και 0,5 μ βάθος. Εδώ και δύο χρόνια κρατάει στο 65-68% την υγρασία και φυσικά το άρωμα που έχει κάθε φορά που τον ανοίγω είναι υπέροχο!
Μερικές φώτο από όταν τον έφτιαξα:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Φυσικά εσύ μπορείς να αγοράσεις όποια ντουλάπα επιθυμείς και να την επενδυσεις με κέδρο. Μπορείς να βρεις στην Γερμανία ισπανικό κέδρο σχετικα φθηνά (Ο Τριαντάφυλος εκ Θεσσαλονίκης μόλις το παρέλαβε και σε κανεναν μήνα θα μας παρουσιασει την δημιουργία του)
Θα σου πρότεινα όμως να μην μπεις ακόμα στη διαδικασία. Πάρε καλύτερα ένα ψυγείο για αρχή, βάλε μερικά φύλλα κέδρου μέσά, βρές το υγραντικό στοιχείο που σε βολευει (Boveda, Hartfealt Beads, Κρύσταλλους σιλικόνης για γάτες(!!!) και βάλε εκεί μεσα τις κούτες σου.
Αύτα από μένα, σίγουρα και οι άλλοι θα σου πουν τις δικές τους ιδέες!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Kostas35

Δημοσίευσηαπό Kostas35 » Παρ Απρ 21, 2017 2:01 pm

Ευχαριστώ tommi και goutsou. Ναι θα βγάλω άμεσα τα πούρα απο το ενυδρείο και θα τα βάλω σε μεγάλο ταπερ που έχω (η γυναίκα μου έχει άπειρα αλλά τα έχει μετρημένα, το κάθε ταπερ είναι για συγκεκριμένη χρήση).

goutsou, ωραία η κατασκευή σου, φαντάζομαι και η πλάτη είναι μασιφ/mdf και όχι αυτό το λεπτό υλικό που έχουν οι ντουλάπες του ΙΚΕΑ, σωστά; Επίσης τί χρησιμοποίησες στις πόρτες για να μη περνάει αέρας;

Μία σημαντική ερώτηση που ξέχασα να κάνω: ποιό υγραντικό στοιχείο θα προτείνατε και σε τί ποσότητα για τα πούρα μου (~ 170 πούρα στα κουτιά τους);

Ευχαριστώ
Κώστας

YΓ: Έπεσε το μάτι μου σε αυτο, πώς σας φαίνεται για humidor αρχαρίου;;; http://hiconsumption.com/2017/02/imperi ... r-humidor/
Τελευταία επεξεργασία από Kostas35 σε Παρ Απρ 21, 2017 3:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 21, 2017 2:53 pm

Το πάχος είναι το ίδιο παντού συμπεριλαμβανομένης και της πλάτης. Την αγόρασα από γνωστό site που πουλαει μεταχειρισμένα σε εξευτελιστική τιμή αλλά έψαχνα δυο τρεις μήνες πριν βρώ αυτό που θέλω. Η ντουλάπα ήταν ντυμένη με αεροστεγές πλαστικό εσωτερικά και στην μία πόρτα έχει αυτί για να μην μπαινει αέρας.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 21, 2017 2:55 pm

Όσο για το υγραντικό, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ κρύσταλλους σιλικόνης για γάτες που κάνει τη δουλειά του περίφημα!
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Απρ 21, 2017 3:08 pm

Κρύσταλλοι σιλικόνης για γάτες :shock: :shock:
Τι άλλο θα μάθω πια σε αυτό το φορουμ :lol: :lol:
Στέλιο τώρα έχω κι εγώ απορίες :) πως δουλεύει αυτό;;
Επίσης δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιες πατέντες αν και γατόφιλος 8)
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Απρ 21, 2017 3:33 pm

Γιάννη ναι...δεν το ήξερες? Δουλεύουν όπως όλα τα desiccants ισορροπώντας την υγρασία.

Προσοχή, δεν κάνουν όλοι οι άμμοι. Ένα τυπικό παράδειγμα σωστής άμμου στην ελληνική αγορά είναι αυτό
https://www.pet4u.gr/vadigran-cat-silica.html

παρεμπιπτόντως αν κάποιος ενδιαφέρεται η σωστή μετάφραση είναι άμμος πυριτίου, όχι σιλικόνης.

Για παθητικά μέσα προτείνω HCM beads ή Boveda.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 21, 2017 3:44 pm

Fairlight έγραψε:Γιάννη ναι...δεν το ήξερες? Δουλεύουν όπως όλα τα desiccants ισορροπώντας την υγρασία.

Προσοχή, δεν κάνουν όλοι οι άμμοι. Ένα τυπικό παράδειγμα σωστής άμμου στην ελληνική αγορά είναι αυτό
https://www.pet4u.gr/vadigran-cat-silica.html

παρεμπιπτόντως αν κάποιος ενδιαφέρεται η σωστή μετάφραση είναι άμμος πυριτίου, όχι σιλικόνης.

Για παθητικά μέσα προτείνω HCM beads ή Boveda.

Σωστός ο Θωμάς!
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 21, 2017 3:54 pm

suleygiannis έγραψε:Κρύσταλλοι σιλικόνης για γάτες :shock: :shock:
Τι άλλο θα μάθω πια σε αυτό το φορουμ :lol: :lol:
Στέλιο τώρα έχω κι εγώ απορίες :) πως δουλεύει αυτό;;
Επίσης δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιες πατέντες αν και γατόφιλος 8)

Γιάννη είναι το ίδιο πράγμα με τα heartfelt beads απλά σε πιο τραχειά μορφή. Κάποιοι το λατρεύουν κάποιοι το μισούν αλλά κανεις δεν αμφισβητεί πως κάνει τη δουλειά του. Το μόνο κακό του είναι πως αφήνει ένα υπόλειμμα σκόνης αλλά αν το βάλεις σε ένα πλαστικό ταπέράκι είσαι μια χαρά. Πάντως και το καλτσόν τη δουλειά την κάνει! :lol: :D :lol:
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες