ΠΕΡΙ ΠΟΥΡΟΘΗΚΗΣ

Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

ΠΕΡΙ ΠΟΥΡΟΘΗΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Κυρ Ιαν 14, 2018 4:40 pm

Καλησπερα σας, σκεφτομαι να αγορασω πουροθηκη δερματινη για 2 στικ, ωστε να κουβαλαω 2 μωρακια μαζι μου σε βραδυνη εξοδο πχ...Αναρωτιεμαι αν σε αυτες που δεν εχουν επενδυση κεδρου εσωτερικα και ειναι μονο δερμα, υπαρχει αραγε θεμα αν τα πουρα μεινουν για καποιες ωρες εκει μεσα....Χανουν υγρασια και παιρνουν μυρωδιες απο το δερμα? Χρησιμοποιει κανεις δερματινες πουροθηκες? Θα ηθελα την γνωμη σας...
Άβαταρ μέλους
harmonica

Re: ΠΕΡΙ ΠΟΥΡΟΘΗΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:14 pm

Μιχαλη καλησπερα,
εγω χρησιμοποιω δερματινη απλη θηκη 2 πουρων χωρις κεδρο εννοω..
μια χαρα κανει την δουλεια της,προσαρμοζετε ανετα,μπορεις να βαλεις απο μινουτο μεχρι χουλιετα και μεχρι 50-52 διαμετρο ring..ειμαι ικανοποιημενος και ειναι οτι χρειαζομαι για να μεταφερω 1-2 πουρα για μια εξοδο.
εχει μεινει πουρο εκει σχεδον μιση μερα χωρις να καπνιστει και δεν επαθε τιποτα.
εννοειται οτι εχει δεν κανει για να ξεχασεις μεσα πουρα γιατι θα ξεραθουν :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:21 pm

harmonica έγραψε:Μιχαλη καλησπερα,
εγω χρησιμοποιω δερματινη απλη θηκη 2 πουρων χωρις κεδρο εννοω..
μια χαρα κανει την δουλεια της,προσαρμοζετε ανετα,μπορεις να βαλεις απο μινουτο μεχρι χουλιετα και μεχρι 50-52 διαμετρο ring..ειμαι ικανοποιημενος και ειναι οτι χρειαζομαι για να μεταφερω 1-2 πουρα για μια εξοδο.
εχει μεινει πουρο εκει σχεδον μιση μερα χωρις να καπνιστει και δεν επαθε τιποτα.
εννοειται οτι εχει δεν κανει για να ξεχασεις μεσα πουρα γιατι θα ξεραθουν :mrgreen:

Ναι φιλε μου, ψηνομαι και γω τωρα να αγορασω μια σκετικα απλη να κανω τι δουλεια μου και να μην χρειαζεται να κουβαλαω τα πουρα σε tubos πχ. ή χυμα! Σε ευχαριστω για την ενημερωση σου! Διαπιστωσες να αφηνει μυρωδια δερματος στα πουρα σου?
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:24 pm

οχι καμια απολυτος οσμη απο το δερμα..την δικια μου σκεψου την πηρα 20€
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:26 pm

Μιχαλη εχω μια 2πλη πουροθηκη απο πλαστικο δερμα την οποια αγορασα καποτε σκεπτομενος το ιδιο με σενα.Δεν την χρησιμοποιησα πανω απο 3 φορες καθως στην πορεια ειδα οτι 2 πουρα ή 3 ειναι περιορισμος στην επιλογη φουμαρισματος αναλογη της εκαστοτε διαθεσεως.
Εχω πιασει τον εαυτο μου ουκ ολιγες φορες να σιχτιριζει την επιλογη μου για συγκεκριμενα πουρα που αφησα πισω στον υγραντηρα.Απο τοτε χρησιμοποιω για την μεταφορα των πουρων μονο σακουλακια υγρανσης που χωρουν 5 με 6 πουρα αναλογα το μεγεθος τους προσθετοντας μεσα και ενα μικρο φακελο boveda.
Η δερματινη πουροθηκη μπορει να δειχνει ομορφη και sic προσδιδοντας εναν τονο πολυτελειας επιπλεον αλλα για τον λογο που προειπα την αποφευγω.
Anyway,λογικα για μερικες ωρες χρησης της τα πουρα αν ειναι καλα συντηρημενα δεν θα παθουν τπτα ομως θα πρεπει να μπουν το συντομοτερο μεσα στον υγραντηρα αν δεν καπνιστουν.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:31 pm

harmonica έγραψε:οχι καμια απολυτος οσμη απο το δερμα..την δικια μου σκεψου την πηρα 20€

Και γω τοσο σκοπευω να διαθεσω...σε ευχαριστω και παλι!
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:35 pm

Συμπληρωνω σ αυτο που αναφερει και ο Σπυρος περι μυρωδιας απο δερματινη θηκη στα πουρα,παρομοιως δεν διαπιστωσα πλαστικιλα στα πουρα απο την συνθετικη θηκη.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:38 pm

master yoda έγραψε:Μιχαλη εχω μια 2πλη πουροθηκη απο πλαστικο δερμα την οποια αγορασα καποτε σκεπτομενος το ιδιο με σενα.Δεν την χρησιμοποιησα πανω απο 3 φορες καθως στην πορεια ειδα οτι 2 πουρα ή 3 ειναι περιορισμος στην επιλογη φουμαρισματος αναλογη της εκαστοτε διαθεσεως.
Εχω πιασει τον εαυτο μου ουκ ολιγες φορες να σιχτιριζει την επιλογη μου για συγκεκριμενα πουρα που αφησα πισω στον υγραντηρα.Απο τοτε χρησιμοποιω για την μεταφορα των πουρων μονο σακουλακια υγρανσης που χωρουν 5 με 6 πουρα αναλογα το μεγεθος τους προσθετοντας μεσα και ενα μικρο φακελο boveda.
Η δερματινη πουροθηκη μπορει να δειχνει ομορφη και sic προσδιδοντας εναν τονο πολυτελειας επιπλεον αλλα για τον λογο που προειπα την αποφευγω.
Anyway,λογικα για μερικες ωρες χρησης της τα πουρα αν ειναι καλα συντηρημενα δεν θα παθουν τπτα ομως θα πρεπει να μπουν το συντομοτερο μεσα στον υγραντηρα αν δεν καπνιστουν.

Ναι οντως ειναι sic και πρακτικη λυση...Σε φανταζομαι με σακουλακι sikarlan να σκεφτεσαι τι πουρο θα καπνισεις απο τα 5-6 ε? :D
Σκεφτομαι μωρε οτι η επιλογη των 2-3 πουρων θα εχει γινει απο το σπιτι...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Ιαν 14, 2018 6:40 pm

Εχω πουροθηκες αλλα σταματισα να τις χρησιμοποιώ εκτος αν θελω να παρω 2-3 συγκεκριμένα πουρα σε καποιον αλλο. Πλέον προτιμώ Θηκη αλουμινιου διπλή η μονη τουμπς δηλαδή, ή μικρο κουτακι που να χωράει μεσα πράγμα :mrgreen: ο μονος λογος είναι οτι σχεδόν ποτε πλέον δεν ξέρω τι θα καπνίσω απο πριν 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Κυρ Ιαν 14, 2018 9:46 pm

Κι εγώ χρησιμοποιώ σακουλάκι με gel μεταφοράς πούρων σαν αυτά που δίνουν τα καπνοπωλεία. Μπορείς και σακουλάκι για φαγητά με ζιπ λοκ.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Κυρ Ιαν 14, 2018 11:48 pm

Απο οτι καταλαβα δεν ειναι πρακτικο οσον αφορα την περιορισμενη επιλογη...Φιλτραρω τις γνωμες σας και θα πραξω αναλογως...Σας ευχαριστω παντως! Καλες φουμες...και καλη εβδομαδα να εχουμε
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Ιαν 15, 2018 10:39 am

πουροθηκη με χωρο μονο για 2 πουρα ? αμα ειναι βαλτα σε τουμπο
πολυ περιορισμος μονο 2 πουρα
αμα θελεις θηκη παρε με χωρο για 4
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Δευ Ιαν 15, 2018 12:30 pm

master yoda έγραψε:Η δερματινη πουροθηκη μπορει να δειχνει ομορφη και sic προσδιδοντας εναν τονο πολυτελειας

All, the master said it! (Αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατι ήταν δυσλεκτικός ο Yoda. Anywhore...)

Η διαχωριστική γραμμή μετάξυ πολυτελείας και πρακτικότητας είναι λίγο ιδιαίτερο ζήτημα. Προσωπικά θεωρώ πως είναι ζήτημα περισσότερο μόστρας παρά πρακτικότητας. Η κέδρινη επένδυση είναι ένα added trick/selling point, διότι η θήκη δεν θα είναι στεγανή για να διατηρήσει κάποιο επίπεδο υγρασίας. Ωστόσο, προσδίδει ελάχιστα ως προς την ακαμψία της θήκης, meaning πως αν κάτσεις πάνω στην θήκη σου κατα λάθος, έχεις μια μικρή πιθανότητα να μην συνθλίψεις τα αγαπημένα σου καπνά.

Όπως σωστά είπαν τα παιδιά για 1-2 πούρα και εγώ θα συνηστούσα να κινηθείς προς μεταλλικά tubes. Είτε χρησιμοποιημένα απο παλαιότερα πούρα, είτε πιο fancy όπως πχ αυτά που πουλά ο Puro Prestige.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Δευ Ιαν 15, 2018 3:17 pm

Παιδες επειδη αμα σφηνωθει κατι στο μυαλο δεν βγαινει...σημερα απεκτησα μια μαυρη δερματινη πουροθηκη για 2 πουρα 18cm και ring μεχρι 56 χωρις κεδροβ αλλα με γερη εσωτερικη επενδυση ωστε να μη τσαλακωνει και σπαει...Βασικα επειδη ειμαι καινουριος στο χωρο και κατα μεσο ορο κανω περιπου 1 πουρο ανα 2 μερες...γι αυτο ειπα αντε στο τσακιρ κεφι αμα βγω να κανω και δυο...Ποσα ποια? Εκτος αμα φαω κανα σκαλωμα και φτασω να κανω 3 την μερα :wink:

Tournesol by the way οι θηκες puro prestige ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει σε πουρο-γκατζετ!!! Αλλα οι τιμες ψιλοαπαγορευτικες....Θα προτιμουσα τα ιδια χρηματα να τα κανω πουρα και μαλτ!!! :D
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Δευ Ιαν 15, 2018 4:41 pm

Καλορίζικη και πάντα γεμάτη Μιχάλη! (τα tubos είναι ΟΚ, πάνε κάπου £3 ανα τεμάχιο ή £10 η τετράδα).

Σειρά τώρα να πάρεις και έναν σωστό κόφτη. :wink:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες