Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

ANTONIS
Επικοινωνία:

Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τρί Ιαν 24, 2006 3:25 pm

Ας πούμε ότι κάποιος έχει το μεράκι, τις γνώσεις και τα χρήματα που απαιτούνται για να φτιάξει μόνος του ΕΞ'ΑΡΧΗΣ τον υγραντήρα που ονειρεύεται (που εάν πάει να τον αγοράσει θα κοστίσει τουλάχιστον 1000 ευρώ), που βρίσκει τα υλικά για την κατασκευή του;

Ας ξεκινήσουμε από το εξωτερικό του, το οποίο αφού μιλάμε για τον υγραντήρα των ονείρων μας θα πρέπει να είναι σε έβενο, μαόνι ή κάτι ακόμη πιο ακριβό όπως ρίζες καρυδιάς, μυρτιάς κλπ.

Για το εσωτερικό δε συζητάμε τι πρέπει να είναι...ισπανικός κέδρος μασίφ και ΜΟΝΟ.

Που μπορει λοιπόν κάποιος να βρει τέτοια προιόντα στην Ελλάδα σε λιανική (δηλαδή μικρές ποσότητες) και σε τι κόστος;

Νομίζω ότι για τα σκληρά ξύλα για το εξωτερικό κομμάτι του υγραντήρα κάπου θα βρεθούν αλλά ισπανικό κέδρο που θα βρούμε;

Αν κάποιος φίλος έχει ψάξει το θέμα ή γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει....

Υ.Γ. Θα μου πει κάποιος, γιατί δεν πάω να αγοράσω έναν υγραντήρα από τους εκατοντάδες έτοιμους που κυκλοφορούν;
α) επειδή το σχήμα, η χωρητικότητα του και η διάταξή του είναι μόνο μέσα στο μυαλό μου... :shock:
β) επειδή ΘΕΛΩ να νιώσω τη χαρά της δημιουργίας ενός τέτοιου μοναδικού κομματιού. :oops:
γ) επειδή δεν έχω 1000 ευρώ διαθέσιμα για υγραντήρα :cry:
δ) επειδή έχω φίλο ξυλουργό... :wink:
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τρί Ιαν 24, 2006 8:56 pm

Το σίγουρο είναι ότι αν προσπαθήσετε να το κάνετε μόνος σας θα σας στοιχίσει παραπάνω απ' ότι αν το παίρνατε έτοιμο. Υπάρχει κάποιος εισαγωγέας τροπικής ξυλίας με το όνομα 'ΣΑΧΛΟΣ' ο οποίος φέρνει κέδρο. Το πουλάει απ' ότι γνωρίζω 2.500 Ευρώ το κυβικό μέτρο , το οποίο σημαίνει ότι αν πάρετε κέδρο θα πρέπει να το κόψετε όπως πρέπει κτλ. (γιατί θα τον πάρετε σε μαδέρι) .
Επίσης θέλω να τονίσω ότι η κατασκευή ενός υγραντήρα δεν είναι εύκολη υπόθεση . Υπάρχουν μυστικά που τα ξέρουν μόνο οι κατασκευαστές .
Δεν είναι τυχαίο που ο κ. Καρναμπάκος από τα Καλύβια Αττικής φτιάχνει υγραντήρες που για έναν 70 άρη θα πρέπει να δώσεις 1000+++ ευρώ αλλά θεωρείται από τους κορυφαίους στον κόσμο..

Τώρα αν κάποιος επιμένει , πάει στον εισαγωγέα που προανέφερα και ... καλή τύχη..
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τρί Ιαν 24, 2006 10:40 pm

Author έγραψε:Δεν είναι τυχαίο που ο κ. Καρναμπάκος από τα Καλύβια Αττικής φτιάχνει υγραντήρες που για έναν 70 άρη θα πρέπει να δώσεις 1000+++ ευρώ αλλά θεωρείται από τους κορυφαίους στον κόσμο.

Έχω επικοινωνήσει με τον κ.Καρναμπάκο και με πληροφόρησε ότι οι υγραντήρες τω 50 - 75 πούρων ξεκινάνε από 800-850 ευρώ. Η δουλειά που κάνει είναι όντως αξιοθαύμαστη...

Θα δοκιμάσω πάντως να επικοινωνήσω και με την εταιρεία ΣΑΧΛΟΣ και θα ενημερώσω σχετικά με νέο post.
Ελπίζω να μην πουλάει μόνο σε μαδέρι γιατί για έναν υγραντήρα δεν χρειάζεται τόσο πολύ....ένα φύλλο πάχους 7 χιλιοστών νομίζω ότι φθάνει για παραπάνω από έναν υγραντήρα και το κόστος του θα είναι αντίστοιχα κάτω από 30 ευρώ όπως το υπολογίζω...

Ευχαριστώ πάντως για τη πληροφόρηση....
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Φεβ 16, 2006 7:17 pm

Κατ' αρχήν, σαν νέο μέλος, χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.

Όσον αφορά το ερώτημα του Antonis σχετικά με τον ισπανικό κέδρο και την κατασκευή υγραντήρα, απαντώ τα παρακάτω:

καπνίζω πούρο περίπου 10 χρόνια αλλά φανατικά μόνο 2.

Αφού αγόρασα τον πρώτο μου υγραντήρα χωρητικότητας 50 πούρων, τους επόμενους μήνες έκανα το λάθος και αγόρασα άλλους δύο, ένα των 50 και ένα των 150. Τότε κατάλαβα ότι ο διαθέσιμος χώρος στα humi ποτέ δεν είναι αρκετός και αποφάσισα, για τους ίδιους σχεδόν λόγους που έχει και ο Antonis, να κατασκευάσω ένα cabinet 1500-1700 πούρων (60-70 boxes) με τα απαραίτητα OASIS.

Όσο κι αν έψαξα στην Ελλάδα δεν κατάφερα να βρώ ισπανικό κέδρο. Μέχρι και τον Καρναμπάκο ρώτησα, ο οποίος σαφέστατα κάνει μοναδική και αξιοζήλευτη δουλειά.

Τέλος πάντων κατέφυγα σε διάφορα sites και forums του εξωτερικού μέχρι που κατέληξα σε ένα εργοστάσιο της Ιταλίας, όπου και επικοινώνησα μαζί τους (η ιταλική δεν είναι πρόβλημα για μένα γιατί έχω σπουδάσει εκεί) και ανακάλυψα ότι πανεύκολα μπορεί κανείς να αγοράσει ισπανικό κέδρο σχεδόν σε ότι διάσταση θέλει. Μάλιστα δηλώνεις πόσες τάβλες και τι ακριβώς διαστάσεις χρειάζεσαι και σε μερικές μέρες φθάνουν στο σπίτι σου σε τιμή πραγματικά χαμηλή.

Για παράδειγμα εγώ αγόρασα 14 τάβλες 20χ100 και 3 τάβλες 28χ100, όλα σε πάχος 1 cm και πλήρωσα με visa 247,00 € όλα πληρωμένα με μεταφορική την Fedex.

Αγόρασα και δύο ΟΑSIS από Αμερική και ένα έπιπλο από ΙΚΕΑ (ομολογουμένως το έπιπλο θα μπορούσε να είναι καλύτερο, αλλά τη κάνει τη δουλειά του) και σε ένα σαββατοκύριακο και με πολύ μεράκι έφτιαξα το cabinet μου, στο οποίο τώρα ξεκουράζονται γύρω στα 65 boxes.

Για όποιον ενδιαφέρεται το site για τον κέδρο είναι: riwoods.com και η εταιρία βρίσκεται στο Milano.

Σας χαιρετώ, Ανδρέας
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Φεβ 16, 2006 10:35 pm

Κάποια στιγμή περιπλανόμενος στο web, ψάχνοντας .. τι άλλο από πούρα, έπεσα πάνω στο προσωπικό site κάποιου Ισπανού Aficionado. Από το περιεχόμενο του δικτυακού τόπου, συμπεραίνω ότι ο τύπος ήξερε αρκετά για το άθλημα, αλλά και για τις ... λοιπές προεκτάσεις του - θέματα βοτανολογίας, τιμών σε παγκόσμιο επίπεδο, ιστορία των εργοστασίων κατασκευής κλπ. Φαινόταν πανηγυρικά ότι ήταν πολύ "διαβασμένος" ο τύπος.

Any way, ο τύπος είχε και κάποιες φωτογραφίες από το Humidor του, που μου έκαναν μεγάλη εντύπωση, καθώς και οδηγίες για την κατασκευή κάποιου παρόμοιου. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πλέον την ηλεκτρονική του διεύθυνση, αλλά δεν μου φεύγει από μυαλό η εικόνα εκείνου του Humidor.

Ο τύπος λοιπόν πήρε ένα μεγάλο οικιακό ψυγείο, και αφού ξήλωσε τον μηχανισμό ψύξης (μοτέρ και σωληνώσεις) σφράγισε τις τρύπες, έντυσε εσωτερικά το ψυγείο με φύλλα ισπανικού κέδρου, τοποθέτησε τον μηχανισμό ύγρανσης και έτοιμος!!
Σαφώς και πέτυχε (λόγω ψυγείου) ο μάγκας, την άριστη απομόνωση του χώρου από το εξωτερικό περιβάλον, την ευεργετική συνύπαρξη του κέδρου, την επιθυμητή θερμοκρασία και υγρασία και αποθήκευσε μερικές ή και αρκετές (αν θυμάμαι καλά) δεκάδες box και bundles.

Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην είναι πετυχημένη η λύση του. Αν ξεπεράσει κανείς την οπτική πλευρά της υπόθεσης (κάτι που προσωπικά δεν με απασχολεί, δεδομένου ότι ο humidor, είναι για μένα και όχι για δημιουργία εντυπώσεων στους επισκέπτες - για αυτό τον λόγο έχει φροντίσει η σύζυγος σε όλο το υπόλοιπο σπίτι) και αν υπάρχει διαθέσιμος ο απαιτούμενος χώρος για την τοποθέτηση του ψυγείου, έχουμε με ελάχιστο κόστος ένα τεράστιο υγραντήρα (ή να πώ καλύτερα ωριμαντήρα!!). Το κόστος είναι τέτοιο που αξίζει κανείς να αγοράσει καινούργια συσκευή (ψυγείο) και να το μετατρέψει ανάλογα με τις απαιτήσεις του.

Πάντως επειδή τον τελευταίο καιρό "ξύνομαι" ιδιαίτερα για μιά λύση τέτοιου μεγέθους, και δεδομένου ότι μια σοβαρή αποδεκτή συμβατική λύση (έπιπλο) τέτοιου μεγέθους, θα με αναγκάσει να αποχωριστώ μερικές χιλιάδες ευρώ, σκέπτομαι πολύ σοβαρά να ακολουθήσω τα βήματα του. Παρόλα αυτά κάτι με απασχολεί, το οποίο δεν έχω προσδιορίσει ακόμη. Παραείναι απλό σαν σκέψη και εύκολο σαν εφαρμογή, που φοβάμαι ότι κάπου υπάρχει ... λάκος (Ηοyo :lol:), και δεν τον βλέπω.

Παρακαλώ αναμένω τις σκέψεις του Forum για το ενδεχόμενο αυτό.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Φεβ 17, 2006 12:18 am

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Όσο κι αν έψαξα στην Ελλάδα δεν κατάφερα να βρώ ισπανικό κέδρο.
...
Για παράδειγμα εγώ αγόρασα 14 τάβλες 20χ100 και 3 τάβλες 28χ100, όλα σε πάχος 1 cm και πλήρωσα με visa 247,00 ? όλα πληρωμένα με μεταφορική την Fedex.

Αγόρασα και δύο ΟΑSIS από Αμερική...

Φίλε Ανδρέα, χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι "που τη ψάχνουν"....
Θα σε στεναχωρήσω όμως λίγο....
Ναι υπάρχει ισπανικός κέδρος στην Αθήνα και μάλιστα όχι τόσο ακριβός όσο τον πλήρωσες από Ιταλία.
Εγώ αγόρασα ένα φύλλο 240χ30χ5 (το οποίο εάν το κάνεις σε κυβικά εκατοστά θα δεις ότι είναι ίδια ακριβώς ποσότητα με αυτή που πήρες και'συ...0,036 του κυβικού ή 36000 κυβικά εκατοστά ) πολύ φθηνότερα (κάτω από 100 ευρώ)

Όσο για τα OASIS ο κ.Παυλόπουλος πουλά με 5 ευρώ πολύ ωραίους υγραντές που αν έπαιρνες 3-4 θα έκανες νομίζω την ίδια δουλειά...

Τώρα σε ότι αφορά αυτόν που φτιάχνω εγώ, όπως είπα το φτιάχνω με φίλο ξυλουργό ο οποίος κάνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά και μέσα και έξω, δηλαδή ο υγραντήρας θα είναι και πολύ εμφανίσιμος εκτός από λειτουργικός.
Όταν θα τον τελειώσουμε θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε τι εννοώ...

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:...Ο τύπος λοιπόν πήρε ένα μεγάλο οικιακό ψυγείο, και αφού ξήλωσε τον μηχανισμό ψύξης (μοτέρ και σωληνώσεις) σφράγισε τις τρύπες, έντυσε εσωτερικά το ψυγείο με φύλλα ισπανικού κέδρου, τοποθέτησε τον μηχανισμό ύγρανσης και έτοιμος!!
....

Η λύση αυτή ακολουθείται πολύ και από τους Αμερικάνους και το μόνο πρόβλημα που ξέρω ότι αντιμετωπίζουν (εννοείται ότι κλείνει ερμητικά η πόρτα, οι τρύπες κλπ) είναι ότι πρέπει να το ανοίγουν κάθε τόσο για να ανανεώνεται ο αέρας στο εσωτερικό μιας και το πλαστικό ή το μέταλλο του ψυγείου δεν είναι διαπνέων όπως το ξύλο.

Στη σελίδα που παραθέτω θα δεις πολλές λύσεις home made και κάποιες πολύ αμερικάνικες :twisted: .... http://www.cigargroup.com/gallery/homemade.htm

Φιλικά Αντώνης
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 17, 2006 5:56 pm

Αγαπητέ Αντώνη,

πίστέψέ με, είχα ψάξει τόσο πολύ για κέδρο που στο τέλος εκνευρίστηκα με την Ελλαδίτσα μας που δεν βρίσκεις πάντα αυτό που θέλεις και έτσι με ευχαρίστηση τον πλήρωσα όσο τον πλήρωσα. Επίσης δεν βρέθηκε κανένας να μου δώσει την πολύτιμη πληροφορία που μου έδωσες εσύ έστω κι αν η εν λόγω διαφορά τιμής δεν είναι απαγορευτική για το ακριβό ''σπορ'' με το οποίο είμαστε παθιασμένοι κάποιοι.

Πες μου όμως, έτσι πληροφοριακά για το μέλλον, που σίγουρα όλο και κάτι θα χρειαστώ, ποιός είναι που πουλάει κέδρο στην Αθήνα, όπως και που βρίσκεται ο Παυλόπουλος;

Α! Όταν αναφερόμουνα στα ΟΑSIS δεν εννοούσα τα κλασσικά σφουγγαράκια αλλά τα ηλεκτρονικά humidifiers (oasis.com ή cheaphumidors.com απ' όπου και τα αγόρασα) τα οποία είναι πολυ αποτελεσματικά.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και χαίρομαι πραγματικά κι εγώ που κι εσύ ''την ψάχνεις''.

Γεια σου, Ανδρέας
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Υλικα για τη κατασκευη humidors

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Δευ Φεβ 27, 2006 8:45 pm

ΑΝΔΡΕΑ!!!!ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ 65 BOXES ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΩΡΟ ΜΕ ΚΕΔΡΟ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ.ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΑΝ Ο ΚΕΔΡΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ humidor.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τρί Φεβ 28, 2006 12:23 am

Αγαπητέ Χρήστο, καταρχάς καλωσήρθες στο forum...

Έλπιζα (για να μην πω ευχόμουν) να εμπλακείς στο συγκεκριμένο θέμα από τη πρώτη στιγμή που αντίκρυσα το όνομά σου εδώ μέσα...

Τη δουλειά σου την είχα πρωτοδεί σε ένα από τα πρώτα τεύχη του περιοδικού TOBACCO και η φωτογραφία με τους υγραντήρες στα πόδια σου είναι από τότε αποτυπωμένη στο μυαλό μου. Από τότε θαυμάζω τη δουλειά σου και εύχομαι να καταξιωθείς και στο εξωτερικό μιας και νομίζω ότι σου αξίζει (άντε και στο cigar aficionado....) :wink:

Όπως θα διάβασες και πιο πάνω ετοιμάζω και'γω έναν υγραντήρα με τη βοήθεια κάποιου φίλου. Για αυτό το λόγο και όχι μόνο θεωρώ τη συμμετοχή σου στο forum και τη βοήθεια σου στο συγκεκριμένο θέμα απαραίτητη.

Στο θέμα μας τώρα :
Όταν λες ότι το ξύλο του κέδρου πρέπει να έχει υποστεί συγκεκριμένη επεξεργασία για humidor τι εννοείς;

Το μόνο που μέχρι στιγμής έχω βρει από τη βιβλιογραφία είναι ότι το ξύλο πρέπει να έχει υποστεί την ειδική ξήρανση (kiln drying στα Αγγλικά ή πως το λέτε εσείς του επαγγέλματος, ξηραντηρίου νομίζω) ώστε να μη βγάζει τα έλαιά (bleeding sap) που θα καταστρέψουν τα πούρα.

Για αυτό πρόκειται ή για κάποιου άλλου είδους επεξεργασία ;

P.S.
Καταλαβαίνω ότι για επαγγελματικούς λόγους δεν θα μπορεσεις (ή δεν θα θέλεις) να μας αποκαλύψεις όλα τα μυστικά σου, σχετικά με την κατασκευή ενός υγραντήρα. Αυτό είναι δικαίωμά σου, απολύτως κατανοητό και δε νομίζω να σε παρεξηγήσει κανένας....

Φιλικά Αντώνης.
Επισκέπτης

Re: Υλικα για τη κατασκευη humidors

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 28, 2006 9:38 am

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟΣ έγραψε:ΑΝΔΡΕΑ!!!!ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ 65 BOXES ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΩΡΟ ΜΕ ΚΕΔΡΟ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ.ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΑΝ Ο ΚΕΔΡΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ humidor.

Χρήστο όταν παράγγειλα τον κέδρο από την Ιταλία, αφού τους εξήγησα για τι ακριβώς τον θέλω, μου είπαν ότι θα είναι legno stagionato, δηλαδή ξύλο παλαιωμένο. Τώρα, αν με δούλεψαν δεν το ξέρω, ούτε το νομίζω, γιατί μου εξηγούσαν ότι σε πολλούς έχουν δώσει κέδρο για υγραντήρες.

Πάντως μέχρι σήμερα, 18 περίπου μήνες από την κατασκευή, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Σίγουρα, βέβαια, αν δεις τη δουλειά που έχω κάνει θα γελάσεις, όχι ότι δεν είναι επαρκής, αλλά μπροστά στη δουλειά που κάνεις εσύ είναι εντελώς ερασιτεχνική.

Ανδρέας
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HUMIDORS

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τρί Φεβ 28, 2006 3:07 pm

O ΚΕΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΚΩΝΟΦΟΡΩΝ .ΟΙ ΠΤΗΤΗΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ <ΓΕΜΑΤΕΣ>.ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΟ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΞΗΡΑΝΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ<ΑΝΑΠΑΥΣΗΣ>
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ 15ΧΡΟΝΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ 1mm ΚΕΔΡΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ <ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ> ΠΡΙΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ HUMIDOR.ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΟ ΤΟ ΞΥΛΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ!! ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ....ΦΕΥΓΩ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΗΣΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ. ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!!!!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τετ Μαρ 01, 2006 2:15 am

Χρήστο, 1mm χρειάζεται 2 χρόνια "ξεκούραση" ;;;; Μήπως εννοείς 1cm;

Οι πτητικές ουσίες δεν είναι αυτές που δίνουν το χαρακτηριστικό άρωμα; Γιατί θέλουμε να εξαφανιστούν; Ή θέλουμε απλά να μειωθούν με την πάροδο του χρόνου;

Δηλαδή εγώ που σκοπεύω να τον φτιάξω από μασίφ κέδρο πάχους 18 mm και εσωτερική επένδυση άλλα 8 mm πρέπει να περιμένω τα ξύλα καμιά δεκαετία-εικοσαετία;

Μήπως το εξωτερκό "κουτί" να μην το κάνω από μασίφ κέδρο και να το κάνω από κάποιο άλλο "σκληρό" ξύλο (π.χ. μαόνι) και να αφήσω μόνο την εσωτερική επένδυση (και ίσως να την κάνω ακόμα πιο λεπτή π.χ. 5 mm) ;

Και πως ξεκουράζονται τα ξύλα; Κομμένα και έτοιμα στις διαστάσεις που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν ή σε μαδέρια (π.χ. πάχους 5-6 cm);

Με τον καπλαμά τι γίνεται; Βγαίνουν τα έλαια του ξύλου και τον καταστρέφουν;

Κάνω πολλές ερωτήσεις...αλλά είναι πολλές και οι απορίες μου... :wink:
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HUMIDOR

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τετ Μαρ 01, 2006 5:21 pm

ΑΝΤΩΝΗ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΠΑΧΟΣ ΕΝΟΩ! ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ .ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΟ.ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΠΤΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΕΣ!ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΕΣ ΡΕΥΣΤΟΠΙΟΥΝΤΑΙ!!!!!!!!!ΤΡΟΜΟΣ!!!ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ!!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟ HUMIDOR .ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ .ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ!

ΧΑΙΡΕΤΩ!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HUMIDOR

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τετ Μαρ 01, 2006 5:21 pm

ΑΝΤΩΝΗ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΠΑΧΟΣ ΕΝΟΩ! ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ .ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΟ.ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΠΤΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΕΣ!ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΕΣ ΡΕΥΣΤΟΠΙΟΥΝΤΑΙ!!!!!!!!!ΤΡΟΜΟΣ!!!ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ!!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟ HUMIDOR .ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ .ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ!

ΧΑΙΡΕΤΩ!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Μαρ 02, 2006 11:36 pm

Ωραία Χρήστο, το κατάλαβα πρέπει να περιμένουμε....Πόσο όμως θα περιμένουμε για τις διαστάσεις που αναφέρω παραπάνω;

Αν θες απάντησε και στις υπόλοιπες ερωτήσεις...

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης