Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Παρ Μαρ 03, 2006 10:45 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:Ο τύπος λοιπόν πήρε ένα μεγάλο οικιακό ψυγείο, και αφού ξήλωσε τον μηχανισμό ψύξης (μοτέρ και σωληνώσεις) σφράγισε τις τρύπες, έντυσε εσωτερικά το ψυγείο με φύλλα ισπανικού κέδρου, τοποθέτησε τον μηχανισμό ύγρανσης και έτοιμος!!
Σαφώς και πέτυχε (λόγω ψυγείου) ο μάγκας, την άριστη απομόνωση του χώρου από το εξωτερικό περιβάλον, την ευεργετική συνύπαρξη του κέδρου, την επιθυμητή θερμοκρασία και υγρασία και αποθήκευσε μερικές ή και αρκετές (αν θυμάμαι καλά) δεκάδες box και bundles.

Για αποθήκευση - παλαίωση κουτιών με πούρα δεν χρειάζεται ψυγείο σπιτιού.

Χρησιμοποιούμε ένα φορητό ψυγειάκι (από αυτά που είναι για την παραλία ή για πικνικ :roll: ) με το μαγνητικό καπάκι. Εν πάσει περιπτώσει προσέχουμε το καπάκι να κλείνει σχεδόν ερμητικά.

Παίρνουμε ένα κοινό τετράγωνο τάπερ με καπάκι και του κάνουμε παντού τρύπες, εκτός από τον πάτο. Αυτό είναι το humidifier. Χρησιμοποιούμε ένα σφουγγαράκι ανθοπωλείου (αυτά λέγονται Oasis αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν παντού - έχω δει πάντως στην Ελλάδα). Είναι να φανταστείτε το υλικό που καρφώνεις αποξηραμένα φυτά. Το βρέχουμε την πρώτη φορά με διάλυμα αιθυλενογλυκόλης και απεσταγμένου νερού 50-50%, το αφήνουμε σε 1 πετσέτα να στραγγίξει το πολύ υγρό και το βάζουμε στο (τρύπιο) τάπερ. Μετά την πρώτη φορά όποτε στεγνώσει το βρέχουμε με απεσταγμένο νερό μόνο, όχι γλυκόλη.

Το βάζουμε μέσα στο ψυγειάκι με ένα υγρόμετρο και μόλις ανέβει η υγρασία το igloodor είναι έτοιμο. :D

Απο εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να φτίαξει μόνος του το dream humidor του είναι πολλά άλλα που πρέπει να προσέξει εκτός από την εσωτερική επένδυση με κέδρο.

Οι κολλήσεις/συνδέσεις του humidor μας πρέπει να είναι πολύ συμπαγείς. Το ανοιγόμενο μέρος, πόρτα ή καπάκι, εκτός του ότι πρέπει να έχει χωνευτούς μεντεσέδες καλής ποιότητας (βλέπε συχνό άνοιξε-κλείσε), πρέπει να εφάπτεται πολύ καλά με το σταθερό μέρος, το οποίο θα έχει "χέιλη" που να βοηθούν την υγρασία να παραμείνει μέσα.

Η κόλλα βέβαια που θα χρησιμοποιήσουμε για την όλη κατασκευή δεν πρέπει να είναι χημική για ευνόητους λόγους.

Κοινώς, πιάσ τ αυγό και κούρευτο...
ANTONIS
Επικοινωνία:

Είναι γεγονός !!!

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Μαρ 23, 2006 3:02 am

Παρ'ολο που είμαι σίγουρος ότι δεν έχω σκεφθεί εκατοντάδες παραμέτρους σχετικά με την κατασκευή ενός υγραντήρα, η κατασκευή του πρώτου (και δοκιμαστικού) ολοκληρώθηκε....(ελπίζω με επιτυχία, αφού τώρα σετάρεται και δείχνει σταθερά 72% υγρασια) :lol: :lol: :lol:

Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα μου http://users.forthnet.gr/ath/karras-tony/index.htm

Παρακαλώ πολύ για τις απόψεις σας (θετικές ή αρνητικές), είτε εδώ στο forum είτε στο email.

Λεπτομέρειες μπορούμε να συζητήσουμε αφού ακούσω τις απόψεις σας....

Συγνώμη για τις φωτογραφίες αλλά δεν έχω εξοπλισμό Studio...
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μαρ 23, 2006 9:34 am

Μπράβο Αντώνη. Μόλις είδα τις φωτό του humi σου.

Για πρώτη δουλειά φαίνεται καλή. Χαρά στην υπομονή και στο μεράκι σου!

Αλήθεια τι χωρητικότητας είναι?
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Πέμ Μαρ 23, 2006 3:00 pm

Θα έλεγα πάρα πολύ καλός . Αισθητικά άψογος , αν μπορεί να κρατά την υγρασία στα επίπεδα που πρέπει δεν έχω τίποτα άλλο να πώ παρά να προτείνω μια συνεργασία :lol: :) :D

Δεν έχει παρά να τσεκάρεις αν διατηρεί τα πούρα με τα σωστά αρώματα , που πιστεύω ότι θα το κάνει..

Αν θέλεις μας γράφεις πόσο στοιχίσαν τα υλικά και πόσος χρόνος χρειάστηκε για να γίνει..
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μαρ 23, 2006 10:57 pm

silkman9 έγραψε:Κοινώς, πιάσ τ αυγό και κούρευτο...

Εδώ είναι και όλη η ουσία της υπόθεσης. Δεδομένου ότι οι δύο υφιστάμενοι υγραντήρες των 75-100 τεμ. έκαστος (σπίτι, γραφείο) δεν επαρκούν και αφού ελεύθερος χρόνος δεν υφίσταται ούτε κατά διάνοια, για κατασκευές - ακόμη και για ψάξιμο - και αφού η ενδεδειγμένη λύση θα έπρεπε να πληρεί μια σειρά κριτηρίων, ποιοτικά χαρακτηριστικά, μεγάλη χωρητικότητα, design (λόγω ... manager!) κλπ. έκανα την κίνηση ματ.

Προμηθεύτηκα από τον κ. Παυλόπουλο, έναν cabinet Adorini Imperial (των 3000 τεμ) και μερικά ακόμη .... καλούδια (ψηφιακό υγρασιόμετρο Adorini) και σε συνδυασμό με κάποιες λύσεις της Heartfelt (70% humitidy beads 1/2 pound, μερικά empty humi tubes half ounce) που βρίσκονται καθ' οδόν και μερικά άδεια tubes που έχουν μείνει στο σπίτι, έδωσα οριστική λύση στο πρόβλημα.

Παρόλο που το design του cabinet είναι unπαικτble (σημ. του μεταφρ. = δεν "παίζεται"), λόγω μεγέθους (150*50*35) δύσκολα είναι αποδεκτός εντός ενός φυσιολογικού σπιτιού. Αφού όμως υπήρχε το προηγούμενο της εγκατάστασης ζεύγους ηχείων μεγέθους 180*60, plasma TV 42" και λοιπών άλλων παρόμοιου μεγέθους πραγμάτων -εντός του σαλονιού- κατά την τελευταία δεκαετία, ο manager τελικά αποδέχθηκε την παρουσία του. Έτσι ο humidor τοποθετήθηκε σε ένα λίγο απόμερο σημείο του σαλονιού, αφού εξοστράκισε εις το πυρ το εξώτερο έναν ... καλόγερο ρούχων.

Το ωραίο όμως, είναι ότι δημιούργησα ένα νέο πρόβλημα. Πρέπει τώρα να τον ... γεμίσω! Οπότε βρήκαμε δουλειά για το επόμενο χρονικό διάστημα, προγραμματίζοντας αγορές, παραγγελίες, ταξίδια (... σωστά καταλάβατε!) κλπ.

Προσεχώς για περισσότερα νέα και μερικές φωτογραφίες του τέρατος (ντρέπομαι να τις δημοσιεύσω τώρα γιατί φαίνεται - και είναι εδώ που τα λέμε - ψιλοάδειος)

ΥΓ. Σημαντικό ρόλο για την τοποθέτηση του και την αποδοχή του, επαιξαν μια νέα ντουλάπα, ένας νέος καναπές και μερικές πολυθρόνες και άλλα τέτοια (ξέρετε εσείς)

Τελικά μάλον το παιχνίδι είναι "διπλό" αφού ο "αντίπαλος" προηγείται στα σημεία, αλλά δεν απογοητεύομαι. Έρχεται καλοκαίρι και έχω δεί ένα ... φουσκωτάκι μούρλια. Μάλον θα αντιστραφεί το σκορ. (αλλά αυτό είναι αντικείμενο άλλου forum)

Εμπρός λοιπόν για νέες ήτες, για νέες συντριβές!
Εν κατακλείδι, "γεροί" να ' μαστε κύριοι να ... βγάζουμε και κανένα γούστο!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Μαρ 24, 2006 12:53 am

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Αλήθεια τι χωρητικότητας είναι?

Φίλε Ανδρέα, το μέγεθός του είναι περίπου για 100 πούρα, ίσως λίγο περισσότερα...

Author έγραψε:Αν θέλεις μας γράφεις πόσο στοιχίσαν τα υλικά και πόσος χρόνος χρειάστηκε για να γίνει..

Λεωνίδα, όπως προανέφερα ο υγραντήρας είναι δοκιμαστικός, ώστε να εντοπίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες και ατέλειες που παίζουν ρόλο στη εν γένει κατασκευή του, την εξωτερική εμφανιση και κυρίως τη σωστή λειτουργία του σαν "μηχανή".

Πόσο χρόνο μας πήρε;

Εγώ δουλεύω την ιδέα στο μυαλό μου και συλλέγω πληροφορίες εδώ και τρεις μήνες και ο φίλος που έκανε τη κατασκευή στον ελεύθερο χρόνο του, σπατάλησε περίπου ενάμιση-δύο μήνες για την κατασκευή (δεν μπορούμε να υπολογίσουμε πόσες ώρες δούλεψε πάνω στον υγραντήρα γιατί έκανε και διάφορες δοκιμές στη πορεία).

Επίσης και στα υλικά έγιναν διάφορες δοκιμές (διαφορετικοί μεντεσέδες, κλειδαριές, μασιφ ξύλο, μαρκετερί, ρίζες κλπ).

Επίσης η υπόθεση είχε πάρα πολύ ψάξιμο μέχρι να βρεθούν όλα τα υλικά.

Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορώ να σου πω ακριβως πόσο κόστισε ο συκεκριμένος υγραντήρας.

Ο επόμενος όμως θα βγει πολύ συντομότερα , νομίζω ότι θα είναι καλύτερος και θα γνωρίζουμε σίγουρα το κόστος.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Μαρ 24, 2006 10:53 am

silkman9 έγραψε:
ΥΓ. Σημαντικό ρόλο για την τοποθέτηση του και την αποδοχή του, επαιξαν μια νέα ντουλάπα, ένας νέος καναπές και μερικές πολυθρόνες και άλλα τέτοια (ξέρετε εσείς)

Ξέρουμε... Ξέρουμε...
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Δευ Μαρ 27, 2006 2:25 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΠΤΑ (7) ΥΓΡΑΝΤΗΡΕΣ,ΟΙ 2 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟ!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ!

ΧΡΗΣΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Δευ Μαρ 27, 2006 2:27 pm

Προσεχώς για περισσότερα νέα και μερικές φωτογραφίες του τέρατος (ντρέπομαι να τις δημοσιεύσω τώρα γιατί φαίνεται - και είναι εδώ που τα λέμε - ψιλοάδειος)

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΝΤΟΥΛΑΠΑΣ!!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

LA PASTERIA -MALL ATHENS

2106198230
Άβαταρ μέλους
silkman9

Re: Είναι γεγονός !!!

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τρί Μαρ 28, 2006 3:26 pm

ANTONIS έγραψε:Παρ'ολο που είμαι σίγουρος ότι δεν έχω σκεφθεί εκατοντάδες παραμέτρους σχετικά με την κατασκευή ενός υγραντήρα, η κατασκευή του πρώτου (και δοκιμαστικού) ολοκληρώθηκε....(ελπίζω με επιτυχία, αφού τώρα σετάρεται και δείχνει σταθερά 72% υγρασια) :lol: :lol: :lol:

Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα μου http://users.forthnet.gr/ath/karras-tony/index.htm

Παρακαλώ πολύ για τις απόψεις σας (θετικές ή αρνητικές), είτε εδώ στο forum είτε στο email.

Λεπτομέρειες μπορούμε να συζητήσουμε αφού ακούσω τις απόψεις σας....

Συγνώμη για τις φωτογραφίες αλλά δεν έχω εξοπλισμό Studio...

Αντώνη,

Πάρα πολύ ωραίο είναι, ειδικά για πρώτη προσπάθεια :D

Μια και πιστεύω ότι πολλοί θα ενδιαφέρονται για κάτι αντίστοιχο, θα ήθελες να μας πεις από που βρήκες τα απαραίτητα υλικά δηλαδή,

- Ξυλεία
- Μεντεσέδες και κλειδαρίες

Προσωπικά μιλώντας ενδιαφέρομαι πάρα πολυ για κάτι τέτοιο γιατί, παρότι είμαι παντελώς άσχετος με ξυλοκατασκευές, ο πατέρας μου έχει πάρει φοβερά γερμανικά μηχανήματα (πριονοκορδέλα, τόρνο και 2 κοπεία) ξυλοκατασκευών, τα οποία δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ και έτσι θα μπορούσαν να βρουν μια χρήση (από μένα).

Πάντως αν έφτιαχνα υγραντήρα, θα έκανα κάτι πιο μεγάλο, σε στυλ ντουλάπι...
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Παρ Ιούλ 21, 2006 12:32 am

Επειδή τα δύο μικρά Humidors των 60-70 πούρων δεν κάλυπταν τις ανάγκες μου και μέχρι να αποφασίσω την αγορά ενός cabinet υλοποίησα τη λύση του "silkman9" για το "igloodor". Η διαφορά είναι ότι βρήκα κέδρο σε μορφή ραμποτέ (δεν κατάφερα να βρώ άλλον τύπο λόγω χρόνου) και έκανα μια πρόχειρη επένδυση.
Φωτογραφία από το igloodor θα βρείτε εδώ http://www.artenet.gr/cigarforum/igloodor.jpg.

Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με το πόσο ασφαλή είναι τα πούρα με αυτή την πατέντα. Υπάρχει κίνδυνος το πλαστικό, έστω και αν έχει προδιαγραφές τροφίμων, να προκαλέσει οσμές στα πούρα;
Φυσικά, καταλαβαίνω ότι αποτελεί μια προσωρινή λύση, αλλά θέλω να γνωρίζω αν είναι βλαβερό για τα πούρα μου.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ
Δήμος
Τελευταία επεξεργασία από Demosthenes σε Παρ Σεπ 22, 2006 6:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Ιούλ 21, 2006 12:46 am

Demosthenes έγραψε:Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ
Δήμος

Demosthenes, χρησιμοποιώ 2 παρόμοιες κατασκευές, έχοντας σαν στοιχεία ύγρανσης τα Adorini bead humidifiers, και σαν υγρόμετρα τα Adorini Digital. Τα χρησιμοποιώ από το Δεκέμβριο 2005 και ως τώρα είμαι πάρα πολύ ευαριστημένος. Έβαλα στον πάτο τον "igloodoors", πριονίδι από κέδρο που αγόρασα από τον Αuthor, και όλα τα πούρα μέσα στα κουτιά τους. Απλώς κάθε 15 μέρες ανοίγω τα καπάκια για να αερίζονται και κάθε 1 μήνα βγάζω τα κουτιά και τα ανοίγω επίσης για λίγες ώρες. Βρίσκονται δίπλα από το γραφείο μου ανάμεσα σε βιβλία και μακριά από τα μάτια του manager, τον οποίο έχω αρχίσει να ψήνω για ειδική παραγγελία "μπουφέ" με εντοιχισμένο ηλεκτρονικό υγραντήρα ....

Δεν πιστεύω πως διατρέχουν κίνδυνο από οσμές τα πούρα εφόσον βρίσκονται μέσα στα κουτιά τους.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Δευ Ιούλ 24, 2006 10:08 am

Δημοσθένη, μου φαίνεται ότι το implementation που έκανες είναι μια χαρά. Εικόνα

Εφόσον κρατάει την υγρασία (δεν χάνει δηλαδή από το καπάκι) δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι σχετικά με τον κέδρο - πιστεύω να μην είναι ο αρωματικός (που είναι για ντουλάπες) άλλα ισπανικός.

Silkman
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Δευ Ιούλ 24, 2006 10:26 am

Silkman κατ΄αρχάς να σε ευαριστήσω για την πρακτική λύση που κατέθεσες στο forum.

Tην υγρασία την κρατάει χωρίς κανένα πρόβλημα και με το παραπάνω αλλά με προβλημάτισες με τον κέδρο.
Από εκεί που τον αγόρασα μου είπε ότι έχει ξαναδώσει πολλές φορές για πούρα σε Αθήνα και Θεσ/νίκη αλλά είναι αμερικάνικος κέδρος και όχι ισπανικός. Ιδιαίτερα αρωματικός δεν είναι αλλά έχει μια μικρή διαφορά στην οσμή σε σχέση με αυτούς που έχουμε στα κανονικά humidors.
Από μικρή έρευνα που έκανα δεν μπόρεσα να βρώ Ισπανικό.

Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Δευ Ιούλ 24, 2006 11:04 am

Καλά ο ισπανικός κέρδρος είναι ισπανικός κατ' όνομα μόνο, δηλαδή παράγεται σε πολλά μέρη του κόσμου.

Ο άλλος είναι έντονα αρωματικός οπότε αν ήταν θα το είχες καταλάβει ήδη. Νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, εφόσον σου είπε κιόλας ότι τον έχει ξαναδώσει για πούρα.

:)

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: myron και 1 επισκέπτης