Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιούλ 31, 2007 9:42 pm

Φιλε goutsou θα με ενδιεφερε να δω το αποτελεσμα. Αν θελεις ανεβασε καμια φωτο μετα το τελικο αποτελεσμα της προσπαθειας σου. Καλη επιτυχια απο μενα!
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Αύγ 01, 2007 11:15 am

Ευχαριστω Χρηστο :D Οσο για φωτο μολις ειναι ετοιμο θα τις ανεβασω να μου πειτε τη γνωμη σας
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Τετ Αύγ 01, 2007 5:13 pm

goutsou ,

μηπως μπορεις να μου στειλεις τη διευθυνση για τον ισπ. κεδρο ?
καθως και τιμη , ποσοτητα κτλ ?

σχεδιαζω την κατασκευη μιας καβας που θα φιλοξενει και μια ιδιοκατασκευη τυπου cabinet σε μια γωνια της σ' ενα σκοτεινο μερος του υπογειου

μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να βρω καταλληλο κεδρο στους εμπορους της περιοχης
και βλεπω να καταληγω κι εγω στο εξωτερικο και μαλλον αμερικη για προμηθεια

οτι κρινεις χρησιμο γραψτο μου σ'ενα πιμι αν και οταν εχεις χρονο

σ'ευχαριστω προκαταβολικα

επισης αν και καποιος αλλος φιλος μπορει να βοηθησει πανω στην προμηθεια του ξυλου θα του ημουν υποχρεος .
left

Δημοσίευσηαπό left » Σάβ Μαρ 29, 2008 8:59 pm

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΚΕΔΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑ ΙΔΕΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΓΥΑΛΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΕ ΑYΤΟ ΤΟ POST,ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΠΟ PLEXIGLASS.ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 250 ΠΟΥΡΩΝ.Η ΜΟΝΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΠΟ PLEXIGLASS??ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ????ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΘΑ ΤΟ ΝΤΥΣΩ ΜΕ ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΚΕΔΡΟ.ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ.ΣΥΝΩΝΟΜΑΤΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Μαρ 29, 2008 10:55 pm

left έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΚΕΔΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΑ ΙΔΕΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΓΥΑΛΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΕ ΑYΤΟ ΤΟ POST,ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΠΟ PLEXIGLASS.ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 250 ΠΟΥΡΩΝ.Η ΜΟΝΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΠΟ PLEXIGLASS??ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ????ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΘΑ ΤΟ ΝΤΥΣΩ ΜΕ ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΚΕΔΡΟ.ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ.ΣΥΝΩΝΟΜΑΤΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

left η γυαλινη κατασκευη που ειδες ειναι δικη μου και ακομα κρατει μια χαρα κι αυτη και η υγρασια μεσα της :wink: ! το καπακι εγω το εβαλα απο πανω ωστε να κλεινει ερμητικα λογω βαρους. Ο,τι αλλο θες εδω ειμαι. pm me.
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
left

Δημοσίευσηαπό left » Κυρ Μαρ 30, 2008 10:51 pm

Φίλε Χρήστο ο υγραντήρας απο plexi ειναι έτοιμος!!!!Το μονο που μένει είναι οι βίδες στο μεντεσε για το καπάκι.Φοβάμαι μην σπασει και πάει τόση δουλειά για πέταμα!!!!!Αν και δεν πιστευώ να μην τα καταφέρω!!!Ένα ΣΚ έφαγα με σιλικόνες,κομμάτια plexi, και μεζούρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Απρ 01, 2008 8:23 pm

left έγραψε:Φίλε Χρήστο ο υγραντήρας απο plexi ειναι έτοιμος!!!!Το μονο που μένει είναι οι βίδες στο μεντεσε για το καπάκι.Φοβάμαι μην σπασει και πάει τόση δουλειά για πέταμα!!!!!Αν και δεν πιστευώ να μην τα καταφέρω!!!Ένα ΣΚ έφαγα με σιλικόνες,κομμάτια plexi, και μεζούρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φωτογραφιες δεν εχει;;;;;;; :roll:
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
left

Δημοσίευσηαπό left » Τρί Απρ 01, 2008 10:06 pm

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ!!!ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ PLEXIGLASS. ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ PRAKTIKER 42 ΕΥΡΩ ΤΑ 6 ΚΟΜΜΑΤΙΑ 50Χ50. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΟΣΜΗ, ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙ!!!!!ΜΕ 5 ΕΥΡΩ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ, ΛΑΣΤΙΧΑ, ΜΟΝΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΧΑΛΑΣΑ ΝΟΜΙΖΩ 70 ΕΥΡΩ. ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ 50Χ41Χ35.ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΤΖΑΜΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ(ΧΩΡΙΣΜΑΤΑ) ΜΟΝΟΣ.ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΟΚ.ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟΥΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΤΑΙΝΙΑ ΑΦΡΟΛΕΦ.ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ.(ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΕΠΕΝΔΥΘΗΚΕ ΑΠΟ ΚΕΔΡΟ.ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΜΥΡΩΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΥΓΡΑΣΙΟΜΕΤΡΟ ADORINI ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ Η ΥΓΡΑΣΙΑ.ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???ΑΝΤΕ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΟΥ.ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΡΓΕΙ!!!!!!!!!!

http://www.cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=799
http://www.cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=800
http://www.cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=801
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Απρ 02, 2008 10:18 am

left έγραψε: ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???

Σημασία έχει να λειτουργεί σωστά για την λειτουργία που προορίζεται. Και αφού δεν θα σταλεί σε καλιστεία .... περί ορέξεως .......
Εύχομαι να το γεμίσεις σύντομα και να απολαμβάνεις το χόμπυ σου.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Απρ 02, 2008 10:11 pm

Μπραβο Λεφτερη! Πολυ καλο! Μεγια και καλο-γεμιστο! :lol:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Re: Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Δεκ 17, 2015 9:50 pm

Με χαρά μου ανοίγω ξανά αυτό το thread αφού μου το ζητήσατε. Αν διαβάσετε μερικά ποστς παραπάνω αλλά και κάποια άλλα ποστς, ήθελα να φτιάξω ένα καμπινετ εδώ και χρόνια. Είχα αγοράσει το ξύλο πριν από 7 ή 8 χρόνια και το είχα αφήσει το θέμα εκεί. Το κόστος για το ισπανικό κέδρο ήταν 150Ε, 105 το ξύλο και τα ταχυδρομικά και 45Ε οι δασμοί. Πριν από ένα χρόνο ανακάλυψα το aggeliopolis.gr, site που μπορείς να βρεις τα πάντα. Η αλήθεια είναι πως έψαχνα για βιτρίνα -κρυσταλιέρα αλλά βρήκα την ντουλάπα με κλειδαριά από καλό mdf, το βάρος της ντουλάπας πριν την κατασκευή πρέπει να ήταν καμιά 25αρια κιλά. Διαστάσεις 1,5μ Υ *1μ Π*0,5μ Μ. Κόστος 40Ε! Βρήκα και έναν μαραγκό που μου είχε κάνει κι άλλα έπιπλα στο σπίτι, οπότε ήξερα τη δουλειά του, μου είπε ότι ήθελε 150Ε για να φτιάξει το χιουμιντορ, τελικά συμφωνήσαμε στα 100Ε. Σύνολο 150+40+100=290Ε!!! Εν το μεταξύ είχα ανακαλύψει τη σιλικόνη για γάτες ή kitty litter (γελάτε αλλά κρατάει σχετική υγρασία 64-68% με μόνο ένα ψεκασματάκι στο κάθε καλτσόν όλο το καλοκαίρι και μια φορά το μήνα τους χειμωνιάτικους μήνες και πλήρωσα 6Ε για 2κιλα!!!) Ιδού λοιπόν το αποτέλεσμα...

Εικόνα Εικόνα

...και μερικες σημερινες...

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Υ.Γ. Ευχαριστω τον Alex μια ακομα φορα για το πως ανεβαζουμε φωτο εδώ
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Κυρ Οκτ 29, 2017 1:58 am

Τελικα υπαρχει κεδρος για αγορα απο Ελλαδα?
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Οκτ 29, 2017 6:57 am

pavlos για όλες τις ερωτήσεις υπάρχουν απαντήσεις
τις οποίες σιγά-σιγά θα βρεις και θα πάρεις εδώ μέσα
με διάβασμα και προσευχή και με ιερή συντροφική κουβέντα
πρώτα όμως σύμφωνα με την παράδοση της Μονής, επιβάλλεται η τήρηση του εθίμου
κι εσύ ως τώρα δεν πέρασες από δω να συστηθούμε
/viewforum.php?f=10

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση