Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Δευ Αύγ 07, 2006 11:31 pm

Demostenes, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανυσηχείς, διότι τα πούρα είναι στα κουτιά τους και η απορρόφηση του αρώματος δεν θα είναι και τόσο δραστική σε κάθε περίπτωση.

Πάντως για να βρεις γνήσιο ισπανικό κέδρο (cedrela odorata) στην Ελλάδα, θα φτύσεις αίμα, και τελικά δεν θα είσαι σίγουρος ότι πήρες το σωστό ξύλο.

Εγώ στη σύντομη αναζήτηση του θέματος, από τον Φεβρουάριο έως τώρα έχω συναντήσει δύο-τρεις φορές "γνήσιο" κέδρο σύμφωνα με τους εισαγωγείς και έχουν προσπαθήσει βέβαια να μου πασάρουν αρκετές μούφες.
Αφού ένας μου έλεγε ότι είναι απο τα Πυρηναία :shock: :shock: :shock: και είναι γνήσιος ισπανικός :( Άσχετο ότι το φυτό υπάρχει σε βόρεια και κεντρική Αμερική...

Ο μόνος άνθρωπος νομίζω στην Ελλάδα που μπορεί να πει με σιγουριά είναι ο Καρναμπάκος και κανένας άλλος...
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Άβαταρ μέλους
Νόος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Νόος » Σάβ Δεκ 09, 2006 11:32 am

Author έγραψε:...... ...... Δεν είναι τυχαίο που ο κ. Καρναμπάκος από τα Καλύβια Αττικής φτιάχνει υγραντήρες που για έναν 70 άρη θα πρέπει να δώσεις 1000+++ ευρώ αλλά θεωρείται από τους κορυφαίους στον κόσμο. ..... ......

ANTONIS έγραψε:...... ...... Ο μόνος άνθρωπος νομίζω στην Ελλάδα που μπορεί να πει με σιγουριά είναι ο Καρναμπάκος και κανένας άλλος...

Κάνοντας μία αναζήτηση, βρήκα τα παρακάτω στοιχεία, για όποιον χρειασθεί :

The Wooden Wonder
Papanastasiou Street 23, Kalivia Attikis 19010, Greece
Phone/Fax: +301 0299 4833

Από το 1991 ο Χρήστος Καρναμπάκος έχει δημιουργήσει μερικούς από τους καλύτερους humidors. Κατασκευασμένοι από τα πιο σπάνια ξύλα στον κόσμο έχουν εσωτερικά επένδυση από μασίφ Ισπανικό κέδρο ποιότητα (AR1) ενώ τα μεταλλικά τους μέρη είναι ντουμπλαρισμένα από χρυσό 18κ.

Τα humidor κατασκευάζονται κατόπιν παραγγελίας σε διάφορα μεγέθη ανάλογα με τις επιθυμίες και το γούστο των εραστών του γαλάζιου καπνού. Επίσης κατασκευάζονται υγραντήρες για αυτοκίνητα, κότερα, αεροσκάφη. Όλα είναι αριθμημένα και υπογεγραμμένα και συνοδεύονται από γραπτή εγγύηση για όλη τη χρονική διάρκεια χρήσης τους.

Η σελίδα δεν υπάρχει πλέον, ούτε εμφανίζονται οι φωτογραφίες της,
οπότε και παρέθεσα άμεσα, όσα βρίσκονται στην ευρύτερη μνήμη του διαδικτύου.
Συχνάζω www.aparadektoi.gr
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Δεκ 09, 2006 11:53 am

Νόος έγραψε: Κάνοντας μία αναζήτηση, βρήκα τα παρακάτω στοιχεία, για όποιον χρειασθεί :[/color]

The Wooden Wonder
Papanastasiou Street 23, Kalivia Attikis 19010, Greece
Phone/Fax: +301 0299 4833

Φίλε μου Νόος, ο Χρήστος Καρναμπάκος είναι ενεργό μέλος του Forum (αλήθεια τον τελευταίο μήνα εξαφανίστηκε, πιθανόν να έπεσε πολύ δουλειά) και από τα ιδρυτικά μέλη αυτής της παρέας που φιλοδοξεί ίσως κάποτε να γίνει το πρώτο ελληνικό cigars club
Άβαταρ μέλους
Νόος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Νόος » Σάβ Δεκ 09, 2006 2:45 pm

Ωχ ! Εδώ Νόος, έλα παππού να σου δείξω τα... κεδρο-χώραφά σου !! :oops:

Καλά. Ας με ανεχτεί τότε, εμένα και τις πατέντες μου !! :mrgreen:
Θα ανεβάσω κάποια στιγμή εικόνα (όχι από τους 3 normal υγραντήρες) από το... ψυγείο εκδρομής, σχεδόν όπως περιέγραψε και ο φίλος μας o Δημοσθένης στις 21 Ιουλ 06.

Όχι επειδή έχω αρτιότερη κατασκευή, ίσα – ίσα. Απλά επειδή θέλω να δώσω παραστατικότερα (με εικόνα) την ιδέα να βάζεις καλαμάκια από καφέ (ναι καλαμάκια) για να μην πατάει όλη η Κάτω Επιφάνεια του πούρου.
Φυσικά σε τοιχώματα και βάση, υπάρχουν ψιλά διαχωριστικά φύλλα κέδρου, από κουτιά πούρων.

Τα πλαστικά καλαμάκια όμως,
που σημειωτέον κόβονται με ψαλίδι ή ενώνονται μεταξύ τους πανεύκολα,
βοηθούν αφενός στο να μην εφάπτονται τα κουτιά και έτσι, να σχηματίζονται δίοδοι υγρασίας
και αφετέρου να μην ακουμπάει όλη η κάτω επιφάνεια των πούρων, όπως άλλωστε προανέφερα, παρά 1 μικρό σημείο.

Δεν ξέρω αν ενδείκνυται αυτή η μέθοδος και αν γενικότερα είναι καλό να ζητάμε κάποιο τέτοιο είδος κέδρινης "σχάρας" στους υγραντήρες μας.
Συχνάζω www.aparadektoi.gr
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Δεκ 09, 2006 8:11 pm

ΑΓΑΠΗΤΕ Νοος ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΙΣ!ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΓΝΩΣΕΩΝ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΑΣ,ΕΤΣΙ ΚΙ' ΑΛΛΙΩΣ.
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΡΟΧΩΡΑ!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Δεκ 10, 2006 11:35 pm

OI ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ www.humidors.gr www.humidor.gr www.cigarshop.gr www.cigarsshop.gr

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Πέμ Ιαν 25, 2007 9:30 pm

ANTONIS έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Όσο κι αν έψαξα στην Ελλάδα δεν κατάφερα να βρώ ισπανικό κέδρο.
...
Για παράδειγμα εγώ αγόρασα 14 τάβλες 20χ100 και 3 τάβλες 28χ100, όλα σε πάχος 1 cm και πλήρωσα με visa 247,00 ? όλα πληρωμένα με μεταφορική την Fedex.

Αγόρασα και δύο ΟΑSIS από Αμερική...

Φίλε Ανδρέα, χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι "που τη ψάχνουν"....
Θα σε στεναχωρήσω όμως λίγο....
Ναι υπάρχει ισπανικός κέδρος στην Αθήνα και μάλιστα όχι τόσο ακριβός όσο τον πλήρωσες από Ιταλία.
Εγώ αγόρασα ένα φύλλο 240χ30χ5 (το οποίο εάν το κάνεις σε κυβικά εκατοστά θα δεις ότι είναι ίδια ακριβώς ποσότητα με αυτή που πήρες και'συ...0,036 του κυβικού ή 36000 κυβικά εκατοστά ) πολύ φθηνότερα (κάτω από 100 ευρώ)

Όσο για τα OASIS ο κ.Παυλόπουλος πουλά με 5 ευρώ πολύ ωραίους υγραντές που αν έπαιρνες 3-4 θα έκανες νομίζω την ίδια δουλειά...

Τώρα σε ότι αφορά αυτόν που φτιάχνω εγώ, όπως είπα το φτιάχνω με φίλο ξυλουργό ο οποίος κάνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά και μέσα και έξω, δηλαδή ο υγραντήρας θα είναι και πολύ εμφανίσιμος εκτός από λειτουργικός.
Όταν θα τον τελειώσουμε θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε τι εννοώ...

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:...Ο τύπος λοιπόν πήρε ένα μεγάλο οικιακό ψυγείο, και αφού ξήλωσε τον μηχανισμό ψύξης (μοτέρ και σωληνώσεις) σφράγισε τις τρύπες, έντυσε εσωτερικά το ψυγείο με φύλλα ισπανικού κέδρου, τοποθέτησε τον μηχανισμό ύγρανσης και έτοιμος!!
....

Η λύση αυτή ακολουθείται πολύ και από τους Αμερικάνους και το μόνο πρόβλημα που ξέρω ότι αντιμετωπίζουν (εννοείται ότι κλείνει ερμητικά η πόρτα, οι τρύπες κλπ) είναι ότι πρέπει να το ανοίγουν κάθε τόσο για να ανανεώνεται ο αέρας στο εσωτερικό μιας και το πλαστικό ή το μέταλλο του ψυγείου δεν είναι διαπνέων όπως το ξύλο.

Στη σελίδα που παραθέτω θα δεις πολλές λύσεις home made και κάποιες πολύ αμερικάνικες :twisted: .... http://www.cigargroup.com/gallery/homemade.htm

Φιλικά Αντώνης

Τελικα φιλε Αντονη(ή οποιος αλλος ξερει)θα μας πεις απο που αγορασες
τον κεδρο;
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Ιαν 26, 2007 11:09 pm

Αν και ο υγραντήρας δουλεύει άψογα (καρφωμένος στο 72%), ο κέδρος δεν πρέπει να ήταν και πολύ σόι. Αυτό το λέω διότι το άρωμά του δεν είναι αυτό που περιμένει κάποιος. Είναι σίγουρα κέδρος αλλά μάλλον όχι ο odorata.

Γι'αυτό και δεν έβγαλα τον εισαγωγέα στο forum. Δεν τον εμπιστεύομαι και για αυτό δεν το συστήνω. Εξάλλου αν ρωτήσεις για τους εισαγωγείς "σπάνιας" ξυλείας, θα τον βρεις.

Όποιος τελικά θέλει να αγοράσει κάτι αξιόπιστο, ας πάρει από Ολλανδία και Βέλγιο οι οποίοι είναι πραγματικά πολύ καλοί (και ωρίμανσης) . Λίγο ψάξιμο για όποιον ενδιαφέρεται και θα βρει αυτό που θέλει....απλά λίγο πιο ακριβά...
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Ιαν 27, 2007 1:03 am

Λοιπον τον περασμενο μηνα περνουσα απο ενα μαγαζι με κατοικιδια ζωακια και σταθηκα στην βιτρινα να τα χαζεψω λιγο. Εκει σε μια γωνια ειχε ενα γυαλινο κλουβακι και μεσα δυο ινδικα χοιριδια :idea: ! Αυτο ηταν, μου ηρθε αμεσως η ιδεα. Λεω γιατι να μην δοκιμασω να φτιαξω ενα "κλουβι" και γω για τα πουρα μου;

Πηγα λοιπον σε εναν τζαμοπολη και του εδωσα τις διαστασεις 50*25*30 (Μ*Π*Υ) για να μου φτιαξει ενα γυαλινο μπαουλακι με γυαλινο επισης καπακι, κατι σαν τους υγραντιρες απο plexiglass που υπαρχουν στο εμποριο και ειναι και αρκετα τσουχτεροι. Βεβαια του ειπα για πιο λογο τον θελω και του ειπα πως επρεπε να χρησιμοποιησουμε μια σιλικονι αοσμη, αντιβακτηρηδιακη, αντιμουχλικη και ολα τα σχετικα αντι-. Βεβαιως και υπαρχει τετοια σιλικονη μου ειπε ο ανθρωπος και εβαλε μπρος την κατασκευη. Μαλιστα μου εδειξε την σιλικονη που θα χρησιμοποιουσε για να βεβαιωθω για του λογου τω αληθες. Το καπακι συμφωνησαμε να κλεινει οπως κλεινουν τα καπακια στα κουτια των π.χ. Esplendidos (τα πλαινα ειναι ψηλοτερα απο την φατσα και την πλατη και ετσι το καπακι "θηλικωνει" κατα μια εννοια).

Απο τοτε κυριοι το συγκεκριμενο γυαλινο μπαουλακι ειναι σχεδον πλεον γεματο με πουρα και σταθερη παντα υγρασια 68-70%. Συντομα σκοπευω να του εφαρμωσω και μια ξηλινη βαση και να ντυσω τις γωνιες με ξυλινες γωνιες και ετσι να παρει μια τελικη μορφη. Το μονο που δεν εχω ακομα καταφερει ειναι πως να στερεωσω το καπακι-τζαμι στην πλατη-τζαμι του γυαλινου "υγραντιρα" ωστε να ανοιγοκλεινει σαν καπακι οπως στα Esplendidos που λεγαμε. Δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσα να εφαρμωσω μεντεσεδες πανω σε γυαλινη επιφανεια και να τους κολλησω με καποια ισχυρη κολλα....

Παντως ειμαι ικανοποιημενος απο αυτη τη λυση. Η σιλικονη οντως δεν μοιριζει ουτε κατα διανοια και σαφως δεν υπαρχουν πανω της σημαδια μουχλας μετα απο ενα μηνα. Αλλωστε τα πουρα ειναι μεσα στα κουτια τους και εστω η παραμικρη μυρωδια απο την σιλικονη να υπηρχε (που δεν υπαρχει δηλαδη αλλα λεμε τωρα) δεν πιστευω πως θα εκανε ζημια.

Τι λετε; πως σας φαινεται η ιδεα μου για αυτο το "κλουβι" πουρων; Εγω παντως προς το παρων πιστευω πως βολεψα μερικα αστεγα κουτια πουρων! Βεβαια ακομα δεν εχω βρει τροπο να στερεωσω τους μεντεσεδες που σας ελεγα αλλα καθε ιδεα σας καλοδεχουμενη.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Σάβ Ιαν 27, 2007 10:07 am

Μπορεις να βαλεις ξυλο στο πανω μερος του υγραντηρα και εκει (στο ξυλο)να στερεωσεις τους μεντεσεδες.
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Σάβ Ιαν 27, 2007 5:13 pm

Πολύ ωραία η λύση για να φτιάξεις υγραντήρα από γυαλί. Φυσικά και υπάρχει σιλικόνη που έχει τις ιδιότητες που αναφέρεις αλλά σχετικά με το πρόβλημα που έχεις με το καπάκι παραμένει. όπως αναφέρει ο φίλος Δημήτρης μόνο αν φτιάξεις ένα καπάκι ξύλινο με πατούρα γύρο γύρο ώστε να κλείνει όλη την επάνω μεριά του υγραντήρα. Αν θέλεις πες μας τι κόστος έχει και φυσικά ανέβασε καμιά φωτογραφία για να το δούμε.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Ιαν 27, 2007 6:13 pm

Το κοστος για τις διαστασεις που ανεφερα ηταν ουσιαστικα το κοστος των υλικων (τα τζαμενια κομματια και η σιλικονη). Η σιλικονη κοστισε 7 Ευρω και ολα μαζι τα τζαμια 40 Ευρω, τουτεστιν 47 Ευρω ολα μαζι. Βεβαια αν προσθεσω και την ξυλινη βαση και τις ξυλινες γωνιες που θα "ντυσουν" την κατασκευη τοτε απο εναν υπολογισμο που εχω κανει μαζι με φιλο μου ξυλουργο θα πρεπει να προσθεσω αλλα 20 Ευρω.

Οσον αφορα τωρα το ξυλινο καπακι δεν ειναι λειτουργικο τουλαχιστον οχι οπως εχουν κοπει τα τζαμια στην δικια μου περιπτωση. Σας θυμιζω οτι οι πλαινες πλευρες ειναι κατα μισο εκατοστο ψηλοτερες απο την μπροστινη (φατσα υγραντηρα) και την πισω [οπως περιπου ενα κουτι σαν αυτο των Esplendidos] και το τζαμι-καπακι εφαπτεται οπως ακριβως το καπακι στα Esplendidos. Αρα δυο επιλογες εχω σκεφτει, η μια ειναι να γινει συρταρωτο και η αλλη να κολλησω με ισχυρη κολλα στιγμης μικρα μεντεσεδακια στις δυο γυαλινες επιφανιες - αν και εν ειμαι σιγουρος κατα ποσο μια κολλα μπορει να συγκρατισει το βαρος απο το γυαλινο καπακι.

Τωρα οσον αφορα τις φωτογραφιες, θα προσπαθησω να ανεβασω κανα δυο βγαζοντας τες με το κινητο μου γιατι την ψηφιακη την αφησα στο εξοχικο και δεν προβλεπεται να πηγαινω συντομα. Οποτε συγχωριστε με για τυχον ατελιες στις φωτο λογω χαμηλης αναλυσης της καμερας του κινητου.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Ιαν 27, 2007 6:30 pm

Λοιπον οσοι ενδιαφερονται για το αποτελεσμα που περιγραφω με λογια μπορουν να το δουν και στα links:

http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=697
http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=696

Βεβαια δεν εχω τελειωσει ακομα μαζι του καθως μενει να το ντυσω με ξυλο. Συντομα που θα τελειωσει και αυτο θα δημοσιευσω και τις τελικες φωτογραφιες.

Καλο σας απογευμα απο μενα
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Σάβ Ιαν 27, 2007 10:26 pm

Μπράβο Χρήστο - πολύ ωραίο το μπαουλάκι σου!
ΖΑΧΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΑΡΙΑΣ » Κυρ Ιαν 28, 2007 12:26 am

Ωραίος ο Χρήστος 8)

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες