Υλικά για DIY κατασκευή υγραντήρα στην Ελλάδα ;;;

KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Ιαν 28, 2007 10:19 pm

ΧΡΗΣΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΛΟΥΝ ΜΕ ΚΟΛΑ UV ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ.....ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ!ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Ιαν 29, 2007 12:37 am

KARNABAKOS έγραψε:ΧΡΗΣΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΛΟΥΝ ΜΕ ΚΟΛΑ UV ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ.....ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ!ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ

Χρηστο σε ευχαριστω ιδιαιτερα μιας και ειναι συμμαντικο ανθρωποι σαν εσενα που ασχολουνται με την κατασκευη υγραντηρων να δινουν συμβουλες.

Και συνεχιζω πανω στις παρατηρισεις σου. Τις τρυπες στο τζαμι μου τις απεκλεισε ο μαστορας που μου εφτιαξε την κατασκευη καθως το τζαμι εχει παχος 5χιλιοστα και οποιαδηποτε τρυπα στις ακρες του θα το θρυματιζε - τουλαχιστον ετσι μου ειπε και εγω δεν ξερω σχετικα τα θεματα και δεν μπορουσα να του φερω αντιρηση. Ομως αυτη τη κολλα UV δεν την ξερω. Μηπως μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες, οπως που μπορω να την βρω και αν αξιζει βεβαια το κοστος της - μιας και θα χρησιμοποιησω ελαχιστη για τα σημεια που χρειαζομαι. Ή μηπως δεν καταλαβα καλα και υπαρχουν μεντεσεδες με τετοια κολλα πανω τους και απλα κολλανε στο τζαμι. Αν θες σε παρακαλω δωσε μου περισσοτερες πληροφοριες γιατι με ενδιαφερει η λυση του μεντεσε.

Κλεινοντας να σας ευχαριστησω ολους για τα καλα σας λογια.

Καλο σας βραδυ και καλη βδομαδα.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Μαρ 29, 2007 7:34 pm

Λοιπον, για οσους ενδιαφερονται μπορουν να δουν το τελικο αποτελεσμα στα παρακατω links:

http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=702
http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=703
http://cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=704

Χαιρετω!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Μαρ 31, 2007 11:05 am

Mπραβο Χρηστο πολυ ωραιος ο υγραντηρας σου και μερακλίδικος!Στον επόμενο του ειδους δοκιμασε με πλεξιγκλας,ειναι ελαφρρύ και άθραυστο σε σχεση με το κρύσταλλο και πιο ευκολοδούλευτο.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Μαρ 31, 2007 11:30 am

Χρήστο μήπως μπορείς να μας δώσεις τα στοιχεία του βασικότερου υλικού που χρησιμοποίησες;?;? Δηλαδή της κόλλας εκείνης που έχει όλα τα καλά αντι-τάδε;?;?;?
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Σάβ Μαρ 31, 2007 12:25 pm

αξιοζήλευτος! μπράβο χρήστο για τη δουλειά, το μεράκι και την διάθεσή σου να το μοιραστείς μαζί μας...άντε και στον επόμενο, τώρα που πήρες το κολάι! απο οτι έχω καταλάβει, τόσο πρακτικά όσο και αισθητικά ο συνδυασμός γυαλιού και ξύλου είναι πολύ δυνατός!
ξ[/list]
too many cigars...too little time...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Μαρ 31, 2007 12:59 pm

hernesto έγραψε:Χρήστο μήπως μπορείς να μας δώσεις τα στοιχεία του βασικότερου υλικού που χρησιμοποίησες;?;? Δηλαδή της κόλλας εκείνης που έχει όλα τα καλά αντι-τάδε;?;?;?

Ερνεστο τα βασικα υλικα ηταν το γυαλι και το ξυλο. Πρωτα φτιαχτηκε ο γυαλινος "σκελετος", που κολληθηκε με σιλικονη. Προκειται για συνηθησμενη σιλικονη που την βρησκεις στα καταστηματα αλλα που ομως ειναι αντιμουχλικη και αοσμη.

Στην συνεχεια συμφωνα με τις εξωτερικες διαστασεις του γυαλινου κλωβου φτιαχτηκε η ξυλινη εξωτερικη "επενδυση". Εκει στερεωθηκε η γυαλινη καταστευη με παστα στοκου.

Χαιρομαι που σας αρεσε. Αλλωστε εδω και 3 μηνες τωρα κανει μια χαρα την δουλεια του. Κραταει σταθερη την υγρασια και ταυτοχρονα υπαρχει ενα ειδος "αναπνοης" αφου στο καπακι υπαρχουν καποιες μικρες χαραμαδες, αποφευγοντας τις αποτομες αυξησεις στην υγρασια και φυσικα την μουχλα.

Χαιρετω!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Απρ 13, 2007 7:15 pm

Χρήστο καλή δουλειά, όμορφο. Και εις ανώτερα (ως προς την χωρητικότητα).
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Απρ 16, 2007 8:41 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Χρήστο καλή δουλειά, όμορφο. Και εις ανώτερα (ως προς την χωρητικότητα).

Ευχαριστω Αντρεα! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Απρ 30, 2007 10:52 am

Εδω και καιρο σκεφτομαι την αποκτηση ενος cabinet. Αφου το εψαξα για αγορα ετοιμου (.βλ http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=481 δεν ενδιαφερθηκε σχεδον κανενας :cry: ), αφου ρωτησα επιπλοποιους για την κατασκευη ενος (οι τιμες ξεφευγουν ολιγον τι) αποφασισα να δημιουργισω εγω εναν αγοραζοντας ενα επιπλο και επενδυοντας το με ισπανικο κεδρο. Το cabinet θα ειναι "τερας" (διαστασεις 205Υ*110Π*43Β) και βρηκα ισπανικο κεδρο απο Αμερικη (kiln dried, ποιοτητα FAS, S2S). Η ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης: Τι παχος πρεπει να εχει το ξυλο; (8 χιλ ειναι πολλα ή λιγα; ) και υπαρχει καποια εδικη κολλα που θα χρειαστει για την συγκολληση; (πως λεγεται κι απο που μπορει να την προμηθευτει καποιος; ). Οταν το ολοκληρωσω θα σας στειλω φωτο. Α, το κοστος (cabinet και κεδρος 500 Ευρω)
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Μάιος 23, 2007 2:24 pm

goutsou δεν ξερω αν βρηκες απαντησεις στα ερωτηματα σου - εγω αλλωστε δεν κατεχω τις γνωσεις για να σε φωτισω - αλλα νομιζω οτι το ποσο που αναφερεις θα σου εξασφαλιζε ενα ηδη ετοιμο humidor ντουλαπα απο καποιον retailer. Εκτος βεβαια και αν παραλληλα σε ενδιαφερει η κατακτηση της ικανοποιησης της δημιουργιας οποτε ειναι αλλο θεμα.

Σε χαιρετω!
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Μάιος 24, 2007 2:32 pm

Χρηστο δυστυχως κανεις δεν μου απαντησε, ουτε μεσω πμ. Οσον αφορα στην κατασκευη της ντουλαπας humidor πιστεψε με δεν εχω ιδεα απο ξυλουργικη και θα προτιμουσα να αγορασω μια ετοιμη. Aν εβρισκα καποιον retailer που με 500 ευρω θα μου πουλουσε cabinet τετοιων διαστασεων με τα εξοδα αποστολης πληρωμενα θα αγοραζα τρεις! Για εναν τετοιου μεγεθους cabinet θα πρεπει να διαθεσεις περιπου 700 ευρω για τον humidor (απο Ταιβαν, φτιαγμενο απο MDF, με κατωτερης ποιοτητας Ισπανικο κεδρο- κι αν ειναι και κεδρος) και περιπου αλλα τοσα για τα εξοδα αποστολης. Αν εχεις καποιον υπ'οψη σου ομως, πιστευω οτι οχι μονο εγω, αλλα και πολλοι αλλοι θα θελαν τα στοιχεια του
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Μάιος 24, 2007 11:41 pm

goutsou δεν ξερω αν τελικα μπορει καποιος να σταθει τυχερος και να βρει ετοιμο κατι που ζηταει στις διαστασεις που ζηταει. Παντως ο Λεωνιδας εχει Μεγάλο Cabinet με 690Ε με διαστασεις ύψος 1,80 , πλάτος 59 εκατοστά , βάθος 43 ( http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... cts_id=185 ). Δεν ξερω αν σε ικανοποιει κατι τετοιο αλλα ειναι μια καλη αρχη. Εκτος βεβαια και αν εχεις καποιο πουρο-stock που αναμενει να βρει συντομα την φωλια του! 8) :wink:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τρί Ιούλ 31, 2007 5:52 pm

Επειτα απο σχεδον 3 (!!!!) μηνες εφτασε η ξυλεια απο Αμερικη οποτε σε κανα 20ημερο το πολυ το monsterdor θα ειναι ετοιμο. Αυτο που με εξεπληξε παντως ειναι οτι πρεπει να πληρωσω φορο για τον κεδρο (44 ευροπουλακια παρακαλω!) Α ρε..... ξυλο που θελουνε!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιούλ 31, 2007 9:40 pm

goutsou έγραψε:Α ρε..... ξυλο που θελουνε!

Ναι, κεδρινο απο την Αμερικη :twisted:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες