Humidity Beads

Επισκέπτης

Humidity Beads

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Οκτ 04, 2007 8:24 pm

Ψάχνοντας στο heartfeltindustries.com, ανάμεσα στα άλλα βλέπω και τα humidity beads και αναρωτιέμαι:

Έχετε εμπειρία από τον εν λόγω τρόπο ύγρανσης?
Έχει την ίδια απόδοση με τα κλασικά σφουγγαράκια (oasis), καλύτερη ή χειρότερη?
Πόσο πρακτικά είναι?
Κάθε πότε τα τροφοδοτούμε με απιονισμένο νερό?
Τι διάρκεια ζωής έχουν?
Όλα αυτά που διαβάζω στο παραπάνω site για τα beads είναι ακριβή?
Τα έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ?

Θα ήθελα να ακούσω (διαβάσω) σχετικές γνώμες από χρήστες του είδους.
salor

Δημοσίευσηαπό salor » Πέμ Οκτ 04, 2007 8:48 pm

Αν και από τους νεότερους σπεύδω να απαντήσω :)

Τα χρησιμοποιώ περίπου 8-10 μήνες είναι πολύ εύχρηστα και τα έχω βάλει και στα δύο (μικρά) humidors που έχω. Τα χρησιμοποιώ επίσης και στο travel humidor. Δεν χρησιμοποιώ πια τα πράσινα σφουγγαράκια.

Η υγρασία είναι σταθερή πάντα στο 68% αφού αυτά φροντίζουν να απορροφούν ή να υγράνουν ανάλογα με τις ανάγκες του χώρου.

Τα «ποτίζω» περίπου κάθε 15-20 μέρες. Ασπρίζουν όταν θέλουν νερό οπότε το καταλαβαίνεις εύκολα. Σαν διάρκεια ζωής δεν ξέρω να σου πω. Θεωρητικά δεν παθαίνουν τίποτα.

Είναι ιδανικά για τα travel γιατί το καλοκαίρι ένα μήνα σχεδόν μέσα στη θάλασσα (όχι και σε τόσο ιδανικό περιβάλλον) τα πούρα διατηρήθηκαν σε άριστη κατάσταση
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

heartfelt industries...

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Οκτ 04, 2007 9:24 pm

αντρέα, έχω την αίσθηση οτι έχουμε αναφερθεί σε αυτό σε παλαιότερη συζήτηση....κάνε ένα φλας μπακ που λέν, γιατί το όνομα heartfelt industries μου ήταν γνωστό όταν έπεσα πάλι επάνω του πρόσφατα...ή μπορεί απλά ψάχνοντας μέσω google να το είχα ξαναβρεί - όταν έψαχνα να καταλάβω και τις διάφορες ορολογίες του σπορ - δείχνει να έχει καλά αξεσουάρ...μήπως ξέρει ο doctor να μας πει κάτι επ αυτού?
ξ
too many cigars...too little time...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Κυρ Οκτ 07, 2007 9:29 pm

Αντρεα αν και οπως λεει η Ξενια εχουμε μιλησει και στο παρελθον, εγω τα χρησιμοποιω κοντα 1,5 χρονο και εχω να πω οτι ειναι ο,τι καλυτερο για επιτραπεζιους και μικρα cabinets.

Συνιστω ανεπιφυλακτα και σε σενα και στους αλλους εδω που δεν τα εχουν δοκιμασει να τα δοκιμασουν. θεωριτικα η ζωη τους ειναι "αιωνια" αλλα τιποτα δεν ειναι τελειο. λιγο πριν την αιωνιωτητα ισως να χρειαστει να τα αντικαταστησεις με καινουρια.

Σας χαιρετω!
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Οκτ 08, 2007 10:50 am

Salor, Ξένια, Χρήστο σας ευχαριστώ. Όντως βρήκα τις σχετικές δημοσιεύσεις και μάλλον θα προχωρήσω σε αντικατάσταση των απλών oasis (για τα σφουγγαράκια μιλάω και όχι για τα ηλεκτρονικά oasis των cabinet) με beads. Αν συμπεριφερθούν καλά μπορεί να τα βάλω και στα cabinets.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Δευ Αύγ 17, 2009 6:56 pm

Hallo cigarmates

Ξεθάβω άλλο ένα αρχαίο thread,

Σήμερα μου ήρθαν τα beads (1,5 pound) και ψάχνω συμβουλές & γνώμες για την χρήση τους...

Δλδ τι απλά τα καταβρέχουμε με WFI και τέλος? Thats it?

(Σε ένα forum γράφει προμηθευτείτε 65% για CC και 70% gia ΝC - αυτό τώρα τι είναι?)

Εδώ και 12 περίπου ώρες που τα έχω βάλει στο cabinet η υγρασία δεν έχει διαφοροποιηθεί σε σχέση με πρίν που δεν τα χρησιμοποιούσα... :roll:
Δλδ 61% @ 31'C
(Συν οτι έχω και το Oasis XL να υγραίνει στους 65%)
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Αύγ 17, 2009 9:49 pm

Τα ψεκάζεις και τα αφήνεις(όχι πάρα πολύ)
Θέλουν λίγο χρόνο μέχρι να κάνουν δουλειά αλλά μετά δεν θα ξανα ασχοληθείς για μήνες.

Τις υγρασίες τις έχεις ανάποδα. Απλά επειδή υπάρχουν μπέαντσ και για 65% και για 70% σου λένε ανάλογα με τις χώρες μπορείς να βάλεις και άλλο. Όχι ότι υπάρχει πρόβλημα.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Αύγ 18, 2009 1:23 am

Παρεπιπτόντως, έπειτα και απο ανάλογη συζήτηση με τον author μια φορά στο μαγαζί του, το 65 ταιριάζει στα NCs και το 70 στα CCs ;)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 18, 2009 9:05 am

@Powerslave

Τα άσπρα να είναι περισσότερα απο τα διαφανή. Γίνονται διαφανή όταν τους ρίξεις απεσταγμένο νερό.

Αν έχεις χώρο βάλε δώθε κείθε μικρές ποσότητες.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Αύγ 18, 2009 9:44 am

Τσεκάρετε το εξής thread:
http://www.cigarwire.com/cigar-humidors ... beads.html

Απλά το παραθέτω πρός συζήτηση, διότι και εγώ είμαι της σχολής 70%...
Μια φορά ο Κος Καρναμπάκος μου είχε πεί οτι μερικά πούρα είναι καλύτερο να τα διατηρούμε σε περιβάλλον υγρασίας πάνω απο 70% (περίπου 75%)
διότι έτσι αναδύονται άλλα αρώματα και γεύσεις...

Στο θέμα μας τώρα...

Ναι έχω σκορπίσει στα 3 επίπεδα του cab τα beads, plus εχω χρησιμοποιήσει όλη την ποσότητα (1,5 pounds)
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 18, 2009 9:53 am

Νομιζω υπαρχουν 2 σχολες οσον αφορα τα πουρα. Μια ειναι η σχολη Κουβας-Δ. Ευρωπης που λεει τα πουρα στο 70/70. Η αλλη ειναι η αγγλικη που λεει παλαιωση σε 65/65 και για καπνισμα σε 72% μειον 1% για καθε πενταετια παλαιωσης.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 18, 2009 9:54 am

Ε καλά τώρα βρε Θάνο. Ο καθένας γράφει ότι θέλει.
RH 70% μπορεί ασφαλώς να θεωρείται optimum. Παγκοσμίως θα έλεγα. Απο κεί και πέρα ο καθένας προσαρμόζει την υγρασία ανάλογα με τα γούστα του. Για παράδειγμα εγώ παίζω μονίμως στο "επικίνδυνο" 74%, αλλά έτσι μου αρέσει. Το λέω επικίνδυνο γιατί άν κατά λάθος ξεφύγει, μπορεί να κάτσουν οι βάρκες. Ομως οι μπομπονιέρες με τα beads (που είναι εντελώς στεγνά) κρατούν το επίπεδο που θέλω.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τρί Αύγ 18, 2009 10:45 am

Καλά τα λέτε , αλλά ιδού το πρόβλημα.
Σε 65-68% βλέπω πω μπορώ να καπνίσω άνετα ένα πούρο χωρίς να φοβάμαι πως αν μιλήσω με κάποιο φίλο πάνω απο 2 λεπτά θα σβήσει(και πολλά λέω)
Σε χαμηλές υγρασίες μπορώ να πριμένω και 3-5 λεπτά άνετα.

Όσος φορές πήρα πούρο σε 70-73% μετά το δεύτερο εκατοστό έπρεπε να ρουφάω ανα λεπτό να μη σβήσει.
Πω να το φχαριστηθείς ΄έτσι?
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τετ Ιουν 23, 2010 8:37 pm

Μιας και ψάχνομαι καιρό τώρα και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, γιατί διαφορετικά θα ψάχνομαι ολοένα και περισσότερο, μάλλον θα προβώ σε αγορά των beads.

Η ερώτηση λοιπόν, heartfelt ή ebay?

Φαντάζομαι ότι για τον μικρό φτάνει το μέγεθος που είδα στα heartfelt...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Ιουν 23, 2010 9:00 pm

Μιας και ψάχνεσαι ασταμάτητα (μεγάλε με τίποτα δεν θα ήθελα να είμαι πούρο σου), κοίτα και τα σακούλια που πωλούν τα supermarkets και τα petstores για γάτες.

Ναι, ναι. Αυτά που πάνε τα τετράποδα και κάνουν τα τσισάκια τους, τα χρυσά μου :lol:

Το ίδιο υλικό είναι, την ίδια δουλειά κάνουν. Crystal Litter Pearls. Το μόνο που δεν μπορείς να παραγγείλεις είναι το ποσοστό υγρασίας. Πάντως κάπου στο 65-67% θα σου συντηρούν. Βάζεις πιο λίγες ή πιο πολλές.

Ψάξτο.

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες