Σακουλάκι συντήρησης πούρων

x-nos
Επικοινωνία:

Σακουλάκι συντήρησης πούρων

Δημοσίευσηαπό x-nos » Πέμ Νοέμ 27, 2008 9:49 pm

Παιδία δεν ξέρω αν το γνωρίζεται αυτό αλλά από εκεί που παίρνω τα καθημερινά Puritos μου, μου κάνανε δώρο μια σακούλα συντήρησης που κρατάει τα πούρα σε κατάλληλη υγρασία για 90 μέρες… (έτσι λέει τουλάχιστον από την πίσω πλευρά)

Εικόνα

η πλάτη της είναι μαύρη και δεν μπορώ να δω τι έχει μέσα αλλά είναι μαλακιά σαν σφουγγάρι και πάχος γύρο στα 3 mm
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Νοέμ 16, 2010 6:38 am

+1 Και απο μενα. εψαχνα να βρω αν υπαρχει ηδη παρομοιο θεμα πριν ανοιξω.
Φυσικα δεν μιλαμε για συντηρηση πολυ καιρο, απλα αν εχουμε πχ 10 πουρα σπιτι, αξιζει? η απλα ειναι μια... σακουλα ? :D
Οποτε επαναφερω το θεμα, μετα απο μαλλον δυο χρονια! :D
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Νοέμ 16, 2010 9:33 am

Αξίζει παιδιά μόνο κατα τη λαϊκή ρήση :<<από το ολότελα καλή και η Παναγιώτενα>>. Είναι λύση μεταφοράς και προσωρίνης διατήρησης για άμεση κατανάλωση. Το μαλακό μέρος της "πλάτης" έχει μέσα εμποτισμένο πανάκι για να κρατάει υγρά τα πούρα.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Νοέμ 16, 2010 5:11 pm

ναι σιγουρα!!! απλα δεν ξερω αν καποιος συνηθιζει να εχει σπιτι του μικρη ποσοτητα πουρων,(5-10πχ) να αγορασει και υγραντηρα!
απο οτι εξηγησες , τοτε μαλλον ειναι κατι πιο"επισημο και λιγοτερο πατεντα" απο αυτο που ειχε πει ο φιλος INS.
παραθέτω.
INS έγραψε:για τι χρηση μιλαμε;
αν ο σκοπος ειναι να διατηρηθουν φρεσκα τα πουρα, κατα την διαρκεια ταξιδιου,
οι ziplock σακουλιτσες ειναι η απλουστερη λυση, αν δεν θελεις, για λογους ογκου/βαρους να κουβαλας ταξιδιωτικο υγραντηρα. κλεινεις τα πουρα στην σακουλιτσα (μαζι με ενα φυλλο κεδρου) και βαζεις την σακουλιτσα σε μια δευτερη, μαζι με ενα μικρο υγραντικο.
οσες φορες την χρησιμοποιησα (ακομη και για ταξιδια 2-3 εβδομαδων) δεν ειχα προβλημα. ..........(συνεχιζεται το ποστ του INS)

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε J.ad!
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τετ Νοέμ 24, 2010 9:55 pm

Την πρωτη φορα που ειχα αγορασει μερικα πουρα απο καταστημα μου ειχαν δωσει και σε εμενα την (σακουλα) η οποια κραταει 90 ημερες. Αλλα αυτο που παρατηρoυσα καθε φορα οταν εβγαζα ενα πουρο για να το αναψω ηταν αρκετα υγρο και μαλακο με αποτελεσμα να μου σβηνει γρηγορα!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Νοέμ 25, 2010 8:02 am

Εχεις δίκιο Αντώνη.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Πέμ Νοέμ 25, 2010 4:15 pm

Τελικα δεν ειμαι ο μονος που το παρατηρησε! το καλο τουλαχιστον με το (σακουλακι) ειναι πρακτικο και δεν πιανει αρκετο χωρο στην μεταφορα.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Νοέμ 25, 2010 6:40 pm

έπρεπε να σου κάνουν δώρο και έναν αναπτήρα για να ανάβεις συνεχώς τα υγρά πούρα σου :lol: :lol:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Πέμ Νοέμ 25, 2010 7:34 pm

Σωστος! δεν εχεις και αδικο σε αυτο :D
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Σάβ Δεκ 18, 2010 1:01 pm

καποτε τα εδινε δωρο η αβανος
αλλα και αλλοι κατασκευστες εχουν ζιπ λιοκ σακουλακια
αν και καποια δεν εχουν κατι σαν μαντηλακι , κρατουν τα πουρα σε καλη κατασταση για 5 μερες (τοσο τα ειχα) αν ειναι σε τοπο χλοερο και ανηλιαγο
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Δεκ 20, 2010 2:24 pm

Πήρα απο το Ικεα κάτι σακουλάκια σε δύο χρώματα και μεγέθη, μέγεθος πρασινο και μέγεθος μπλε, έχουν και δύο ζιπ ( και τα ανάλογα λιοκ, φυσικά) και κλεινουν πολύ καλά, αν πετύχεις βάλεις το καθε ένα ζιπ στο αντιστοιχό του λιοκ.
Βασικά, τα ειχα πάρει για άλλο λιόγο, απλά, ενα κομμάτι παρμεζάνας που είχα βαλει μεσα σε μπλε σακουλάκι, μου μούχλασε.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Δεκ 20, 2010 2:49 pm

Νίκος έγραψε:Βασικά, τα ειχα πάρει για άλλο λιόγο, απλά, ενα κομμάτι παρμεζάνας που είχα βαλει μεσα σε μπλε σακουλάκι, μου μούχλασε.

Και μετά μύριζε σαν παλαιωμένο πούρο??? :lol: :lol: :lol:

Επιστροφή σε “Αξεσουάρ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες