ΟΥΠΣ!!!!!!!!! Μας πιάσανε.....

Stavros Kanellas

ΟΥΠΣ!!!!!!!!! Μας πιάσανε.....

Δημοσίευσηαπό Stavros Kanellas » Παρ Ιαν 09, 2009 7:34 pm

2103538122 Το τηλέφωνο αυτό το γνωρίζετε;;; Αν τυχόν το βρείτε στο κινητό σας... την βάψατε. Σήμερα έλαβα ένα τηλεφώνημα από αυτό το νούμερο. ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΕΛΩΝΕΙΑ. Μου τσιμπήσανε μια παραγγελία που ερχόταν από Καναδα. Με ρωτήσανε πόσο κάνει γιατί δεν υπήρχε πάνω τιμή. Από ότι θυμόμουν έκαναν 200 δολλάρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα πληρώσω τον φόρο στο ταχυδρομείο με την παραλαβή. Μήπως ξέρει κάποιο μέλος, τι με περιμένει;[/b]
"Να' χω την υγειά μου να καπνίζω!"
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Παρ Ιαν 09, 2009 7:42 pm

Σταυρο , θα το φορολογησουν με βαση την τιμη που θα το αξιολογησει ο τελωνειακος. Αυτο αν δεν τους ειπες τιμη.
Αν τους ειπες 200 συνηθως τα τελη ειναι 19% ο φορος + 3% εκτελωνιστικα τελη = 22% πανω της αξιας (22% πανω στην αξια+μεταφορικα)
Τα μεταφορικα ειναι παρανομο να στα βαλουν στο ποσοστο αλλα το κανουν παντα γιατι κανεις δεν ξερει να απαιτησει να τα βγαλουν.

Αν στο εκτελωνισουν εκει (δηλαδη δεν πας εσυ) θα πληρωσεις και αμοιβη εκτελωνιστη, που ειναι και το "βαρυ" και παει πανω απο 70 ευρω σιγουρα. Οσο θελουν βασικα :P
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 09, 2009 8:20 pm

Παιδιά ξεχνάτε και κάτι που λέγεται ΕΦΚ και είναι σημαντικό ποσοστό.
Όλα αυτά αναγράφονται κάπου στο φόρουμ, αν μπείτε στον κόπο να ψάξετε λίγο. Παίζει και το βάρος (και όταν λέμε βάρος, ενταύθα μετράει όλο το πακέτο μαζί με την συσκευασία), βαλε και αμοιβές εκτελωνισμού, συν κάτι τέλη απόρων κορασίδων κλπ και τελικά πιάσε το αυγό και .....
Όσο για το ποσό των 70 € που διαβάζω, πολλαπλασίασε το Χ 3 και είσαι πολύ κοντά σε αυτό που θα καταβληθεί τελικά. Τόσο περίπου έχω δεί σε παρόμοιες καταστάσεις (αν θυμάμαι καλά) :twisted: :twisted: :twisted:
Τελευταία επεξεργασία από Επισκέπτης σε Παρ Ιαν 09, 2009 8:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Παρ Ιαν 09, 2009 8:33 pm

Α ναι ΕΦΚ επισης αν προκειται για πουρα ή αλκοολ
Τα υπολοιπα δεν εχουν τετοια πραγματα( εχω υπεθεσα κατι ηλεκτρονικο)

cpt τι εννοεις κακο πραγμα η προσπαθεια αποφυγης τους?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 09, 2009 8:40 pm

DimitrisF έγραψε:Α ναι ΕΦΚ επισης αν προκειται για πουρα ή αλκοολ
Τα υπολοιπα δεν εχουν τετοια πραγματα( εχω υπεθεσα κατι ηλεκτρονικο)

cpt τι εννοεις κακο πραγμα η προσπαθεια αποφυγης τους?

Μάλλον δεν θα πρόκειται για ηλεκτρονικό, αφού αναφέρεται σε αυτό το φόρουμ.
Όσο για την προσπάθεια αποφυγής τέτοιου είδους εξόδων - το έσβησα ήδη από το post - επιχείρησα να κάνω χιούμορ, αλλά αφού αμέσως έκρινα την προσπάθεια αποτυχημένη, άλλαξα τελικά γνώμη μιας και το θέμα δεν προσφέρεται για τον παθόντα. Όχι μόνον τον τωρινό και αλλά και άλλους που την έπαθαν στο παρελθόν.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Σάβ Ιαν 10, 2009 2:45 pm

Ξεχασαμε να πουμε στον Σταυρο πως αν θελει μπορει να μην αποδεχθει την παραλαβη του πακετου ,οποτε τα ελληνικα ταχυδρομεια να το στειλουν πισω στον παραληπτη.
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Σάβ Ιαν 10, 2009 8:23 pm

Θα ηθελα ακομα να προσθεσω οτι ο φορος παει και με το κιλο.Παντως εμενα ενα δεμα που μου ειχαν στειλει και περασε απο ελεγχο για αξια ,με βαση τον υπαλληλο του τελωνειου, €100 πληρωσα συνολικα €160 και εκανα τον εκτελωνισμο μονος μου!
Τα συμπερασματα δικασας!!!
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Ιαν 11, 2009 11:43 am

cpt Kouk έγραψε:Όσο για το ποσό των 70 ? που διαβάζω, πολλαπλασίασε το Χ 3 και είσαι πολύ κοντά σε αυτό που θα καταβληθεί τελικά.:twisted: :twisted: :twisted:

Το μόνο που θα πω... "Γιατρέ, εδώ κάνεις εισαγωγή καφέ από Αμερική, τύπου mug" (βλ σχετικό post). Τουλάχιστον ζούμε σε ένα επανιδρυμένο κράτος, με μηχανογράφηση, customer service προς τον πελάτη και δημόσιους λειτουργούς που έχουν ως πιστεύω τους "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο".
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Stavros Kanellas

Δημοσίευσηαπό Stavros Kanellas » Πέμ Ιαν 15, 2009 8:11 pm

Προς ενημέρωση του forum. Ο φόρος και τα συναφή τελικά ήταν όλα μαζί 235 Ευρω. Τα πλήρωσα και τώρα θα καπνίσω!!!!!!!!!!!
Το αξιοπερίεργο είναι ότι το πακέτο δεν έγραφε τίποτε επάνω. Δεν φαινόταν ότι είναι πούρα. Όταν δέχθηκα το τηλέφωνο από το τελωνείο μου είπαν:" Έχουμε ένα δέμα για εσάς με κάτι πούρα ΜC που έχει μέσα". Ερώτηση: Πώς το ξέρανε αφού δεν γράφει τίποτε επάνω;;;;;;;;;; Καμιά ιδέα;;;;;;
"Να' χω την υγειά μου να καπνίζω!"
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Πέμ Ιαν 15, 2009 8:30 pm

Εγω στη θεση σου δεν θα παραλαμβανα και θα τουσ αφηνα να το στειλουν πισω στον αποστολεα. Μετα απο εκει τη βρισκεις την ακρη.. 2 κουτια ακομα επαιρνες..
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 16, 2009 11:07 am

Αυτό δεν είναι και σίγουρο.
Όταν για παράδειγμα δάγκωσαν εμένα, η παραγγελία ήταν από τον κινέζο που διατηρεί φορολογική αποθήκη, όπως μου είπε στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε όταν προέκυψε το πρόβλημα, και για να μου τα ξαναστείλει έπρεπε να τα παραλάβει και να πληρώσει αυτός τους δασμούς.
Σε αυτήν την περίπτωση ή τα χαρίζεις στους τελωνειακούς (το τελευταίο πράγμα που θα έκανα σε αυτή τη ζωή) ή πληρώνεις και τα παραλαμβάνεις. Εγώ έκανα το δεύτερο (500 € για δύο Bolivar Belicosos Finos - εννοείται ότι τα ζυγίζουν με όλο το περιτύλιγμα και την συσκευασία του κουτιού και σου καθίζουν 800 € τοκιλό!!!). Πώς μετά από αυτήν την αντιμετώπιση να είσαι νομοταγής σ' αυτό το bordello?!?
Από όπου μπορώ θα κοιτάξω να επωφεληθώ χωρίς φυσικά να βλάψω φυσικά πρόσωπα και άσχετο κόσμο.
Εσείς???
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ » Σάβ Ιαν 17, 2009 6:22 pm

[quote="Mr Cool"]Αυτό δεν είναι και σίγουρο.
Όταν για παράδειγμα δάγκωσαν εμένα, η παραγγελία ήταν από τον κινέζο που διατηρεί φορολογική αποθήκη, όπως μου είπε στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε όταν προέκυψε το πρόβλημα, και για να μου τα ξαναστείλει έπρεπε να τα παραλάβει και να πληρώσει αυτός τους δασμούς.
Σε αυτήν την περίπτωση ή τα χαρίζεις στους τελωνειακούς (το τελευταίο πράγμα που θα έκανα σε αυτή τη ζωή) ή πληρώνεις και τα παραλαμβάνεις. Εγώ έκανα το δεύτερο (500 € για δύο Bolivar Belicosos Finos - εννοείται ότι τα ζυγίζουν με όλο το περιτύλιγμα και την συσκευασία του κουτιού και σου καθίζουν 800 € τοκιλό!!!). Πώς μετά από αυτήν την αντιμετώπιση να είσαι νομοταγής σ' αυτό το bordello?!?
Από όπου μπορώ θα κοιτάξω να επωφεληθώ χωρίς φυσικά να βλάψω φυσικά πρόσωπα και άσχετο κόσμο.
Εσείς???[/quot

Μα τι λέτε; τόσο τόπο πιάνουν τα χρήματα απο τους φόρους στην ελλάδα.

Απο που να αρχίσει κανείς. ΥΓΕΙΑ ; ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ; ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΞΗ; ΔΡΟΜΟΙ; κλπ ,κλπ. Εισαστε άδικοι και χωρις φορολογική συνείδηση
johnjohn

Δημοσίευσηαπό johnjohn » Παρ Ιαν 23, 2009 1:16 am

...να το συνεχίσω και εγώ το θεματάκι, μιας και σήμερα έμαθα απο ένα καλό μου φίλο το εξής...
...αγόρασε απο αμερική ένα σχετικά φτηνό ρολόι της Fossil, πήγε στο ταχυδρομείο να το παραλάβει και το ζητήσανε 4 ευρώ..το ρολόι όπως μου είπε δεν έκανε πάνω απο 100 ευρώ...
..του είπαν ότι απο το 2009 ότι έρχεται εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης, θα πληρώνεις και το ανάλογο Extraδάκι...
All Is Well !!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 23, 2009 9:58 am

Παιδία μην το κουράζουμε
Το θέμα έχει απαντηθεί κατά κόρον και σε τεράστιο βάθος.
Ψάξτε λιγάκι στο αρχείο!!!
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Φεβ 04, 2010 8:21 pm

παραγγελία 66 euros σταμάτησε το ταξίδι της στο τελωνείο.
αν τα θέλω πρέπει να δώσω γύρο στα 80 αν θυμάμαι καλά :cry:
καλή αρχή
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Επιστροφή σε “Νομικά , τελωνειακά , διαδικαστικά θέματα ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες