ΟΥΠΣ!!!!!!!!! Μας πιάσανε.....

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 11, 2010 2:47 pm

Εκανα τόσες μέρες πίσω στο εν λόγω θέμα, γιατί περίμενα να δω την κατάληξή του.

Redrum έγραψε:ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΝΟΜΙΜΟΣ ΦΟΡΟΣ

CHURCHILL έγραψε:το μήνυμα αναφέρετε σε όσους ενδιαφέρονται σε ότι έχει σχέση στο αρχικό μου post.
όλους σας ενδιαφέρει αλλά τέλος πάντων.
ολα οκ

Ο δεύτερος αναφέρεται προφανώς σε αγορά από το ιντερνετ.
Παραβαίνει όμως τον νόμο Redrum;

Επειδή ο αξιοσέβαστος και αγαπητός νομικός της παρέας λείπει και δεν ξέρω αν μας διαβάζει εκεί που είναι, θα δώσω κι εγώ την δική μου ερμηνεία.

Το θέμα, οτι είναι από αντιδεοντολιγικό ως ανήθικο, να αγοράζουμε από αλλου είδη, που μας προσφέρει και ο οικοδεσπότης μας, το αφήνω προς στιγμήν απ' έξω, ως off topic.
Ας δούμε τις παρανομίες, που βάζουν σε κίνδυνο την υπαρξη του site, αλλά και σε πιθανές περιπέτειες τον ιδιοκτήτη του και ειδικά την τελευταία αυτή του churchill.
O φίλος μας παρήγγειλε από κάποιο site. Το site αυτό, από τις αρχές του χρόνου, εισήγαγε μία καινοτομία - για τον συγκεκριμένο χώρο - να δηλώνει δηλαδή επακριβώς το περιεχόμενο και την αξία του πακέτου.
Τον ανάγκασαν να το κάνει, γιατί πριν, λέγεται, οτι έγραφε διάφορα, όπως "δώρο", "υγραντήρας", "βιβλίο", "σοκολάτες" κλπ. Η αξία δηλωνόταν στα 20€, αλλά το περιεχόμενο μπορεί να ήταν γκραν ριζερβ.
Παρανομία 100% δηλαδή. Τότε.
Τωρα, από την στιγμή που δηλώνει το περιεχόμενο και εφ΄όσον οι αρμόδιοι επιτρέπουν έτσι την εισαγωγή του πακέτου, ο αποστολέας είναι νόμιμος.

Πάμε τώρα στον παραλήπτη.
Περίπτωση πρώτη, το πακέτο αναχαιτίζεται στο τελωνείο και του ζητούν να πληρώσει δασμούς. Ο παραλήπτης πληρώνει και παραλαμβάνει το πακέτο του.
Υπάρχει έστω και ένας, που να πιστεύει, οτι παραλήπτης αυτός έκανε κάτι παράνομο;

Περίπτωση δεύτερη, το πακέτο δεν αναχαιτίζεται και παραλήπτης παραλαμβάνει ατελώς το πακέτο του από τον ταχυδρόμο.
Υπάρχει παρανομία σ' αυτήν την περίπτωση;
Υπενθυμίζω, αναφέρομαι σε πακέτα που αναγράφουν το πραγματικό περιεχόμενο και την πραγματική αξία και επομένως ο τελώνης ξέρει με τι έχει να κάνει οταν αφήνει το πακέτο να περάσει ατελώς.
Εγώ νομίζω οτι ούτε εδώ υπαρχει παρανομία ή θεωρείται ασήμαντη.

Μπορούμε λοιπόν να διαφοροποιήσουμε λίγο τα πράγματα, αρκεί οι δύο πλευρές, αυτοί που θεωρούν εαυτούς νομοφύλακες και αυτούς που αναζητούν τη φασαρία με κάθε τρόπο και ανά πάσα στιγμή, να μην διαπληκτίζονται δημοσίως.

Ας το κάνουν με π.μ. ή και αυτό το twitter μου άρεσε.

Οσο για τον εαυτό μου, δεν έχω καμμία όρεξη να αναφέρομαι σε αγορές πούρων, αλλά ούτε και να διαβάζω. Αν όμως θέλει κάποιος να μου προτείνει κάτι καλό ή καινούριο, όπως έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν, ας μου το προτείνει με π.μ.

Παράδειγμα από άλλον χώρο.
Υπάρχουν φόρα σε επισημα σάιτ κομπιουτερ ή λογισμικού. Εκεί σαφώς και απογορεύονται οι αναφορές σε παράνομα λογισμικά ή στο σπάσιμο του λογισμικού του ιδιοκτήτη του σάιτ. Ομώς δεν απαγορεύεται γενικά ή αναφορά και η συζήτηση σε λογισμικά τρίτων.
Εχουν βέβαια μοντς.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:04 pm

Νικο, αξιοσεβαστα οσα ειπες.

Γραφω μονο γιατι αναφερθηκες σε εμενα προσωπικα, οπως εχω πει δεν συμμετεχω πλεον σε αυτη τη συζητηση.

δεν ειμαι ουτε νομοφυλακας, ουτε τιποτα. εχω τοποθετηθει πολλακις γιατι ειχα αυτη τη σταση, καθαρα και μονο απο πειρα με φορουμ του εξωτερικου.

Aυτα
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:16 pm

Αγαπητοι συμφορουμιστές ,

ζητω προκαταβολικα συγνωμη απο οσους ενοχληθουν απο το κυκλικο πμ που στελνω , δεν προκειται για spam ή κατι παρομοιο
αφορα το θεμα twitter που δειχνει να ειναι καλη λυση αν την υποστηριξουμε με info και εχουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο

με την ευκαιρια στελνω τις ευχαριστιες στον leonidas που ειχε την ιδεα

ελπιζω οτι καπως ετσι θα σταματησουν και οι διαπληκτισμοι μας για το επιμαχο θεμα και οι "επικινδυνες" (με ή χωρις εισαγωγικα δεν παιζει ρολο) πρακτικες εντος του φορουμ

(οποιος δεν ενημερωθηκε και το επιθυμει ας μου στειλει πμ )

(τα πμ σταλθηκαν οση ωρα διαρκουσε ενα san cristobal el principe ...το τερπνον μετα του ωφελιμου που λενε)
Τελευταία επεξεργασία από wpleft σε Πέμ Φεβ 11, 2010 3:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:24 pm

O ορισμός "νομοφύλακας" είναι τυχαίος και αυθαίρετος, απλά προς διευκόλυνση της αναφοράς στη μία ομάδα (εσένα) και ο σαφής διαχωρισμός της από την άλλη (ταραχοποιοί, επίσης αυθαίρετο).

Στο κάτω-κάτω τρια μερόνυχτα μαλώνατε, να μην αναφερθώ;

Το απο δω και πέρα μετράει. Να μπει μια τάξη, για να μιλήσει και το γερμανικό στοιχείο μέσα μου.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:38 pm

το ξερω οτι δεν ειχες κακη διαθεση. Απλα το ανεφερα γιατι εχω ακουσει πολλα τελευταια... ειμουν λιγο εντονος, ισως παραπανω του δεοντος μερικες φορες, γιατι το συγκεκριμενο θεμα, με ακριβως τις ιδιες αποψεις και συγκρουσεις τα εχω δει αρκετες φορες, με πολυ συγκεκριμενα αποτελεσματα.

μη μιλατε, οχι θα μιλαμε, ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις γιατι θα μιλαω, ελευθερια λογου, αρχοντες του φορουμ, ρε δεν καταλαβαινετε μη μιλατε, κτλ κτλ...

τα εχω δει 4 φορες ακομα σε αλλα φορουμ. παντα το ιδιο γινοταν. 3 εκλεισαν η μαραζωσαν, ενα αλλαξε τον κανονισμο. και να φανταστεις μονο τα διαβαζα που και που, ουτε που ασχολιομουν, ζητημα να ειχα 20 δημοσιευεσεις και στα 4, απλα ειχαν καλες πηγες για παλαιομενα.

αντε να δουμε που θα παει αυτο το φορουμ...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:44 pm

Ναι αλλά είχες πάρει φόρα και μας πήρε όλους η μπόρα.
Εμείς δηλαδή που καπνίζουμε τα πούρα σαν τσιγάρα τι σου φταίξαμε;

Και οι άλλοι πάλι με τις 10.000;

Και αυτοί που σκοπεύουν να φτάσουν τους προηγούμενους; :wink:

Δεν είναι όλοι παράνομοι, ούτε τζαμπατζήδες.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Φεβ 11, 2010 3:51 pm

Νίκος έγραψε:Ναι αλλά είχες πάρει φόρα και μας πήρε όλους η μπόρα.
Εμείς δηλαδή που καπνίζουμε τα πούρα σαν τσιγάρα τι σου φταίξαμε;

Και οι άλλοι πάλι με τις 10.000;

Και αυτοί που σκοπεύουν να φτάσουν τους προηγούμενους; :wink:

Δεν είναι όλοι παράνομοι, ούτε τζαμπατζήδες.

συμφωνω, αλλα θα προσεξεις οτι δεν ηταν αυτοι που καπνιζουν τα πουρα σαν τσιγαρα που διαφωνουσαν, αλλα αυτοι που ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ να καπνιζουν τα πουρα σαν τσιγαρα :wink:
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Πέμ Φεβ 11, 2010 4:02 pm

άντε να δούμε που θα πάει αυτό το βιολί.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Φεβ 11, 2010 4:46 pm

Τελικά με όποιον πλακώνομαι, μου λέει και ευχαριστώ. Απίστευτο :lol:
Αμ τα θέλει η γούνα σας :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Φεβ 11, 2010 5:03 pm

RedRum έγραψε: ειμουν λιγο εντονος, ισως παραπανω του δεοντος μερικες φορες...

σοπα παιδάκι μου :shock: :shock:
εσύ τέτοια πράγματα?
απαπα θα σε μπέρδεψαν με άλλον.
δεν είναι κακό να ζητάς συγγνώμη* όταν το καταλαβαίνεις όπως στην προκειμένη περίπτωση......

*η συγκατάθεση, η επιείκεια που ζητάει κάποιος για να του συγχωρεθεί ένα σφάλμα που διέπραξε, μια άπρεπη ή άστοχη ενέργεια ή συμπεριφορά

*pardon-excuse me-apology-excuses
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:17 pm

@CHURCHILL
*Χωρούν κιάλλοι. Φέρε και μπατζανάκηδες. Λές να σε ενδιαφέρει;

Τι λέω τώρα ε;
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Φεβ 12, 2010 5:28 pm

Leonidas έγραψε:@CHURCHILL
*Χωρούν κιάλλοι. Φέρε και μπατζανάκηδες. Λές να σε ενδιαφέρει;

Τι λέω τώρα ε;

πως παει το στομαχι?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Φεβ 12, 2010 9:20 pm

Να μπει μια τάξη, για να μιλήσει και το γερμανικό στοιχείο μέσα μου.

νικο, μην ξυνεις πληγες.

πεμπτη πρωι ξεκινησα για βουδαπεστη, μεσω μοναχου. αμ δε...
λογω χιονοπτωσεων το αεροδρομιο εκει ειχε γινει μπαχαλο. αντι να συντονισουν προσωπικο αερος - εδαφους ανα πτηση, να διεκπεραιωσουν την τυχη μας μαζικα, για να γλυτωσουν χρονο και κοπο, μας αμολησαν να ψαξουμε ατομικα τι μελλει γενεσθαι με την συνεχιση του ταξιδιου ή επαναπατρισμο.

αλλους τους στειλαν μαζικα στο customer service, για "εξατομικευμενη" αντιμετωπιση (καποιοι μαλλον ακομη περιμενουν στην ουρα), αλλοι, οπου βρηκαν υπαλληλο με υπολογιστη μπροστα του και μικρη ουρα, παρεκαμψαν τα πληθη και εξυπηρετηθηκαν επι τοπου, αλλοι τηλεφωνησαν σε γνωστους και φιλους, εμαθαν τι παιζει απο τραινα, εκαναν κρατηση και ζητησαν voucher απο οπου βρηκαν τελος παντων υπαλληλο ελευθερο...

εγω μπηκα και βγηκα τρεις φορες σε αεροπλανο, διοτι ειχαν κανει λαθος τους λογαριασμους και το πληρωμα, αν τελικα γινοταν η πτηση, θα βρισκοταν να κανει υπερωρια, με κοιμισαν στην αλλη ακρη του μοναχου (καπου κοντα στο παλιο αεροδρομιο), εχασα το συνεδριο και σημερα ζητησα επαναπατρισμο.

καλη η ταξη, αλλά αν τους βαλεις να δωσουν λυση "out of the box"...

ως προς τα νομικα δεν εχω να προσθεσω ή να διορθωσω απολυτως τιποτε. περνα απο την νομικη να παραλαβεις το πτυχιο σου.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Σάβ Φεβ 13, 2010 1:41 am

Βέβαια αυτό αν γινόταν στην Ελλάδα θα λέγαμε τώρα "κωλοέλληνες","ανοργανωσιά","βλάχοι" κτλ.

Ενώ οι Γερμανοί τα κάνουνε μπάχαλο.....με τάξη.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Φεβ 13, 2010 11:44 am

INS έγραψε:καλη η ταξη, αλλά αν τους βαλεις να δωσουν λυση "out of the box"...

Αυτο να λέγεται. Μ' αυτό το προσόν μπορούν να διαπρέπουν οι Ελληνες εκεί.

Επιστροφή σε “Νομικά , τελωνειακά , διαδικαστικά θέματα ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης