ΟΥΠΣ!!!!!!!!! Μας πιάσανε.....

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Φεβ 06, 2010 12:19 pm

δεν χρειαζεται, ενα μονο θεμα ειναι. εαν δεν εχεις καταλαβει ποιο ειναι προτεινω ενα καλο φροντηστηριο ξενων γλωσσων.

μαλλον εγω και κανα 2 αλλιο γραφουμε σουαχιλι...
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Σάβ Φεβ 06, 2010 2:49 pm

Ακριβώς επειδή ξέρω, για αυτό σε προτείνω για την αρχηγική θέση. Αλλιώς αυτό δεν πρόκειτε να σταματήσει. Το μείζον ζήτημα εδώ είναι που και πως και με πόση ασφάλεια. Αυτό ανχώνει τους περισσότερους που δεν ξέρουν με τα νέα μέτρα που να πάνε και δεν έχουν και την άνεση να πληρώνουν γαμ....κα.
Όλα τα άλλα έχουν αναλυθεί 1000 φορές το καθένα.
Για γενικές συζητήσεις υπάρχουν και άλλα φόρα.
Όσο για το φροντιστήριο ξένων γλωσσών τι λες να σου κάνω εγώ ελληνικά και εσύ αγγλικά? Μη πληρώνουμε και άλλους 8)
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Κυρ Φεβ 07, 2010 4:07 pm

νομιζω οτι περα απο την πλακα ενα πμ newsletter η μια πμ ενημερωση προς ολα τα ενεργα μελη σε περιπτωση που κατι αλλαζει (στραβωνει ή ισιωνει) δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα

οσοι ενδιαφερονται ας επικοινωνησουν μαζι μου να δουμε πως μπορει να οργανωθει κατι τετοιο (πχ καποιος μαζευει αναφορες και τις προωθει στους ενδιαφερομενους με πμ)(επισης αυτο το σημειο αυτου του μηνυματος θα σβηστει μετα απο δυο μερες)

επισης εδω και πολυ καιρο εχω σταματησει τη δημοσιοποιηση των αγορων μου
για το φοβο των ιουδαιων

δεν ξερω αν ο φοβος φυλαει τα ερμα αλλα οι προφυλαξεις ποτε δεν βλαπτουν

και μια και τα πραγματα δυσκολευουν
ή θα βαλουμε το χερι στην τσεπη πιο βαθεια ή θα οργανωθουμε αναζητωντας λυσεις (αν υπαρχουν)

redrum τα παρακατω ειδικα για σενα φιλε
ειναι εντελως ακομψος ο τροπος που προσπαθεις να επιβαλλεις την αποψη σου (με την οποια κατα βαση συμφωνω , δηλ. οτι πρεπει να προστατευσουμε το φορουμ και τους εαυτους μας)
εδω παραπανω προτεινω μια λυση και νομιζω οτι οπως κι εγω ετσι και ολοι οι υπολοιποι θελουν και τη διατηρηση του φορουμ , και την ελευθερη ενημερωση και την προστασια

αν θελεις βαλε κι εσυ ενα χερακι και προτεινε μια λυση που θα τα συνδυαζει ολα αυτα για να σταματησει επιτελους η αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα (ειτε αυτη ειναι η αναφορα αγορων απο ...μπιπ ..χαχα μ αρεσε αυτο το μπιπ το ειδα καθως διαβαζα το φορουμ και γελασα , ειτε ειναι το ανεβασμα των τονων σε σημειο, που μπορει κατι κατα βαση καλο να γινεται ενοχλητικο και να χανεται η ουσια του)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Φεβ 07, 2010 5:17 pm

wpleft έγραψε:νομιζω οτι περα απο την πλακα ενα πμ newsletter η μια πμ ενημερωση προς ολα τα ενεργα μελη σε περιπτωση που κατι αλλαζει (στραβωνει ή ισιωνει) δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα

οσοι ενδιαφερονται ας επικοινωνησουν μαζι μου να δουμε πως μπορει να οργανωθει κατι τετοιο (πχ καποιος μαζευει αναφορες και τις προωθει στους ενδιαφερομενους με πμ)(επισης αυτο το σημειο αυτου του μηνυματος θα σβηστει μετα απο δυο μερες)

επισης εδω και πολυ καιρο εχω σταματησει τη δημοσιοποιηση των αγορων μου
για το φοβο των ιουδαιων

δεν ξερω αν ο φοβος φυλαει τα ερμα αλλα οι προφυλαξεις ποτε δεν βλαπτουν

και μια και τα πραγματα δυσκολευουν
ή θα βαλουμε το χερι στην τσεπη πιο βαθεια ή θα οργανωθουμε αναζητωντας λυσεις (αν υπαρχουν)

redrum τα παρακατω ειδικα για σενα φιλε
ειναι εντελως ακομψος ο τροπος που προσπαθεις να επιβαλλεις την αποψη σου (με την οποια κατα βαση συμφωνω , δηλ. οτι πρεπει να προστατευσουμε το φορουμ και τους εαυτους μας)
εδω παραπανω προτεινω μια λυση και νομιζω οτι οπως κι εγω ετσι και ολοι οι υπολοιποι θελουν και τη διατηρηση του φορουμ , και την ελευθερη ενημερωση και την προστασια

αν θελεις βαλε κι εσυ ενα χερακι και προτεινε μια λυση που θα τα συνδυαζει ολα αυτα για να σταματησει επιτελους η αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα (ειτε αυτη ειναι η αναφορα αγορων απο ...μπιπ ..χαχα μ αρεσε αυτο το μπιπ το ειδα καθως διαβαζα το φορουμ και γελασα , ειτε ειναι το ανεβασμα των τονων σε σημειο, που μπορει κατι κατα βαση καλο να γινεται ενοχλητικο και να χανεται η ουσια του)

Θα μας τρελάνεις εσύ μου φαίνεται.

Τι ακριβώς γράφεις, τι προτείνεις, τι προτίθεσαι να σβήσεις σε μια δυο μέρες δεν τα πολυκαταλαβαίνω.

Δεν είχα πρόθεση να συμμετέχω σε αυτό το θέμα, αλλά εσύ άνθρωπέ μου είσαι το κάτι άλλο.

Ζητάς απο τα ενεργά μέλη (δηλαδή και εμένα) να σου στέλνουμε μηνύματα. Να τα κάνεις τι; Και ποιός είσαι εσύ; Γιατί ενεργό μέλος δεν σε κόβω. Θα οργανώνεις και θα προωθείς εσύ μηνύματα; Σε ποιούς; Και με ποιό σκοπό; Δεν βλέπω να σου ζήτησε κανείς τίποτα. Πολύ James Bond βλέπεις.

Δεν δημοσιοποιείς τις αγορές σου; Και ποιός ενδιαφέρεται; Καλλίτερα να ησυχάσουμε απο αυτές τις αηδίες.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Φεβ 07, 2010 7:48 pm

:oops:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Κυρ Φεβ 07, 2010 8:34 pm

Λεωνιδα , μπορει να σου φανει περιεργο ,αλλα ηδη εχουν δειξει ενδιαφερον αρκετα μελη και ισως σου φανει ακομα πιο περιεργο , εδειξαν οτι καταλαβανε ακριβως ολα αυτα που εσυ δηλωνεις οτι σου φαινονται ακατανοητα .

Σημειωνω οτι ο τροπος αντιδρασης σου ειναι τουλαχιστον υπερβολικος . Και φυσικα δεν εισαι αφελης , καταλαβες ακριβως τι προτεινα .

Και ομως , δεν σε εθιξε κανεις , οπως δεν θιγεται κανεις απο αυτο που σκοπευουμε να κανουμε . Ουτε σκοπευει κανεις να σε τρελλανει .

ΥΓ.
( ζητω προκαταβολικα συγνωμη απο ολους γι αυτο που ακολουθει )
η πολυχρονη συμμετοχη μου σε διαφορα φορα στο διαδικτυο με διδαξε ενα απλο πραγματακι
η επι της ουσιας συνεχιση της υπαρξης τους ειναι συναρτιση δυο παραγοντων κυριως
1) ειναι η ελευθερια εκφρασης
2) ο αλληλοσεβασμος και η τηρηση των στοιχειωδων τυπικων κανονων που πρεπει να διεπουν τις συζητησεις μεταξυ αγνωστων .
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Φεβ 07, 2010 8:56 pm

wpleft έγραψε:Λεωνιδα , μπορει να σου φανει περιεργο ,αλλα ηδη εχουν δειξει ενδιαφερον αρκετα μελη και ισως σου φανει ακομα πιο περιεργο , εδειξαν οτι καταλαβανε ακριβως ολα αυτα που εσυ δηλωνεις οτι σου φαινονται ακατανοητα .

Σημειωνω οτι ο τροπος αντιδρασης σου ειναι τουλαχιστον υπερβολικος . Και φυσικα δεν εισαι αφελης , καταλαβες ακριβως τι προτεινα .

Και ομως , δεν σε εθιξε κανεις , οπως δεν θιγεται κανεις απο αυτο που σκοπευουμε να κανουμε . Ουτε σκοπευει κανεις να σε τρελλανει .

ΥΓ.
( ζητω προκαταβολικα συγνωμη απο ολους γι αυτο που ακολουθει )
η πολυχρονη συμμετοχη μου σε διαφορα φορα στο διαδικτυο με διδαξε ενα απλο πραγματακι
η επι της ουσιας συνεχιση της υπαρξης τους ειναι συναρτιση δυο παραγοντων κυριως
1) ειναι η ελευθερια εκφρασης
2) ο αλληλοσεβασμος και η τηρηση των στοιχειωδων τυπικων κανονων που πρεπει να διεπουν τις συζητησεις μεταξυ αγνωστων .

Ουδόλως μου φαίνεται περίεργο. Ενήλικες είστε υποθέτω, ξέρετε τι κάνετε, άδεια δεν χρεάζεστε, σίγουρα όχι τη δικιά μου.

Ο τρόπος αντίδρασής μου είναι μια χαρά. Το άν είμαι αφελής ή όχι δεν βλεπώ να σε αφορά και πάντως επειδή δεν αισθάνομαι αφελής κρατιέμαι μακριά απο τέτοιες δραστηριότητες που προκαλείς.

Την ελευθερία έκφρασης μη την μπερδεύουμε με άλλα πράγματα.
Ο σεβασμός κερδίζεται ή χάνεται απο αυτό που βγάζουμε στο φόρουμ. Ποσώς εννοώ ότι δεν σέβεσαι τους άλλους.

ΥΓ. Παρακαλώ το πμ που μου έστειλες να μην το επαναλάβεις στο μέλλον. Και πάντως επειδή δεν έχω τίποτα να κρύψω ή να ανησυχήσω, μπορείς να το δημοσιεύσεις εσύ άν θές. Με την άδειά μου.
Εγώ δεσμεύομαι απο άγραφο κανόνα όλων των forums που συμμετέχω να μη δημοσιοποιώ προσωπικά μηνύματα.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Κυρ Φεβ 07, 2010 10:05 pm

επειδη δεν εχω κι εγω τιποτα να κρυψω και αφου το κρινεις σκοπιμο
(εγω δεν το κρινω σκοπιμο . αυτο που ηθελα να πω το ειπα )
δημοσιευσε το εσυ (εξ αλλου αν ηθελες να το κρατησεις μυστικο και να μην κλιμακωσεις δε θα το ανεφερες καν)

ετσι κι αλλιως παραχρησιμοποιεις το quote (χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο)
και μου αφερεις τη δυνατοτητα να κανω edit στο μηνυμα μου σε δυο μερες οπως εχω ηδη πει πιο πανω

σημειωνεται και αυτο
επισης αν δεν δημοσιευσεις εσυ το pm μου θα το κανω εγω σε περιπτωση που δημιουργηθουν υπονοιες οτι μπορει να ειναι προσβλητικο για σενα ή για αλλους ή κατι τετοιο

οσον αφορα τον αλληλοσεβασμο της προσωπικοτητας των συμφορουμιτων διαφωνω ...ειναι προαπαιτουμενο για την υπαρξη μιας διαδικτυακης κοινοτητας , δεν εχει να κανει με γνωσεις , δεν εχει να κανει με το ποιος εχει την ικανοτητα να διαχειριζεται το λογο καλυτερα ...εχει να κανει με το θεμελιωδες αξιωμα οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι αλλα ισοι .
Εαν δεν το δεχεσαι αυτο τοτε εχουμε προβλημα .

οσο για την ελευθερια εκφρασης το μονο που δεχομαι ειναι οτι εχει οριο την ελευθερια του αλλου ...και αν με τα γραφομενα μου εθιξα κανενος την ελευθερια εκφρασης παρακαλω να μου πει πως και γιατι και δεσμευομαι να επανορθωσω .
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Φεβ 07, 2010 10:45 pm

Λεο πιάνεται ο άλλος, το γράφει, του την πέφτουν γιατί το έγραψε.
Περνάει ο άλλος το γράφει του την λένε γιατί το έγραψε.
Οι υπόλοιποι δηλαδή πως θα μάθουν? Πρέπει να πάθουν? Το γεγονός και μόνο πως το τόπικ που σβήστηκε πριν μερικές μέρες είχε περισσότερα ποστ από όλο το υπόλοιπο φόρουμ δείχνει ξεκάθαρα που είναι το ενδιαφέρον της πλειονότητας.
Οκ υπάρχουν και κάποιοι που τους νοιάζει μόνο το ταστινγκ και να περνάει και η ώρα ευχάριστα, αλλά είναι η περίπτωση που και να πιαστούν δεν θα σκάσουν κιόλας.
Το πρόβλημα δηλαδή είναι να υπάρχει κάποια ενημέρωση.. Το πως είναι άλλο θέμα. Σε λίγο θα παρακαλάμε να μάθουμε τι γίνεται.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Φεβ 08, 2010 8:57 am

Δημήτρη καλημέρα
Καταλαβαίνω τί λές, συμμερίζομαι το νόημα. Κρίμα είναι να μπλέκει ο καθένας με περιπέτειες. Αλοίμονο ποιός μπορεί να θέλει κάτι τέτοιο. Και έχεις απόλυτο δίκιο όταν λές ότι σε λίγο θα παρακαλάμε για ενημέρωση. Ειδικά άν το forum κλείσει.

Ομως,

Αυτό το forum, καλώς κακώς δεν είναι χώρος για ανταλλαγή τέτοιων πληροφοριών ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ. Οχι εμείς. Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ FORUM. Μας το έδειξε ο άνθρωπος εμπράκτως. Πόσοι νομίζεις έχουν πάρει το μήνυμα; Ολοι το παίζουμε λίγο έγκυοι. Δεν καταλαβαίνουμε Χριστό. Εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι να χρησιμοποιούμε το forum ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ, για να την βγαίνουμε πονηρά. Εχουμε μεταθέσει όλο το θέμα σε δήθεν προβληματισμούς και τρίχες περί φορολόγησης, ακρίβειας, αμφισβητήσεων(λές και ενδιαφέρει κανένα), σαχλά δήθεν κωδικοποιημένα μηνυματάκια για τον χψω, δηλώσεις, κόντρα δηλώσεις, προσβολές.

Η δημοσιοποίηση οποιασδήποτε σχετικής πληροφορίας, η δημόσια προτροπή σε μυστικές ανταλλαγές πμ και ότι άλλο μπορεί ο καθένας απο μας να σκαρφιστεί, χρησιμοποιώντας το forum που ανήκει σε άλλον, είναι πρώτον ενάντια στη βούληση του ιδιοκτήτου και δεύτερον ελειψη σεβασμού στην επιθυμία του. Αυτή είναι η τοποθέτησή/ερμηνεία/στάση μου. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να την ακολουθήσει.

Οταν μιλάμε για σεβασμό, αλληλεγγύη των μελών και δεν ξέρω ποιό άλλο ευγενές συναίσθημα μπορεί να επικαλεστούμε, ε τότε δεν θα αφήνουμε απ έξω τον άνθρωπο που μας φιλοξενεί και μας αφήνει να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας. Ο σεβασμός πάει ΚΑΙ σε αυτόν.

Πιστεύω και προτείνω ότι όποιος θέλει να συνεχίσει να βλέπει το σπίτι αλλουνού σαν δικό του ξέφραγο αμπέλι, μπορεί και πρέπει να φτιάξει το δικό του site. Να προσκαλέσει όποιον θέλει να συμμετέχει. Και να αναλάβει και ευθύνες. Γιατί μέχρι τώρα το έχουμε κάνει "αλλος .... και άλλος πληρώνει". Σάμπως δεν είχα γράψει εγώ μπόλικα πράγματα στο thread που σβήστηκε; Τι νά λέω δηλαδή; Οτι δεν συμφωνώ με το πνεύμα ή το μέτρο ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο λέμε. Αφού δεν θέλει ο ξενοδόχος. Αν δεν μου αρέσει, την τραγιάσκα μου και άντε γειά. Μου κάνει όμως. Θα ζήσω. Θα προσαρμοστώ.

Ξέρω ότι μπρόγγιξα τον wpleft αγρίως. Να γιατί. Σε προσωπικό επίπεδο, λάθος μου. Επι της ουσίας ΛΙΓΑ ΕΙΠΑ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην πιαστούμε απο λέξεις. Γνωρίζω ότι δεν δικαιούμαι να ομιλώ για τον ιδιοκτήτη του forum. Γιαυτό και μόνο ερμηνεύω την στάση του.

Ας μείνει η ουσία δηλαδή ότι ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί στο μαγαζί του να γράφουμε ότι εμείς θέλουμε. Μέχρι να μας ενημερώσει περι του αντιθέτου, ας σεβαστούμε την επιθυμία του.

Και πάλι την καλημέρα μου.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Φεβ 08, 2010 9:19 am

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ ΑΚΟΜΑ;

Λοιπόν βρήκα ένα forum που ασχολείται με το kitesurf και λένε πιο πολλά για πούρα απ'ότι εμείς τις τελευταίες 2 εβδομάδες.

Λέω να πάω να δω τι λένε.Εντάξει θα μάθω και για το kite κι ας μη με ενδιαφέρει,αλλά σάμπως εδώ μαθαίνω για το πούρο;
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Φεβ 08, 2010 9:29 am

Λέο δεν διαφωνώ καθόλου με όσα γράφεις.
Το θέμα μπορεί να πάρει το δρόμο του μέσω email και έτσι καμία σχέση δεν θα έχει και το φόρουμ που όλοι αγαπάμε.
Καλημέρα και από εμένα.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Φεβ 08, 2010 12:21 pm

Προσωπική ταπεινή μου άποψη είναι οτι posts για το γνωστό και τσουρουφλίζον ( :P ) θέμα, μπορούν και επιβάλλεται να γράφονται αν είναι σωστά γραμμένα για να καταλαβαίνουν όσοι πρέπει να καταλάβουν χωρίς λεπτομέρειες.

Post πχ του τύπου "Κουτί απο 5/2, Γρήγορος, πρόβλημα" ή "Κουτί, 5/2, Τερμ., ΟΚ" δεν είναι κακό και δεν νομίζω να προκαλεί κανέναν ή οτιδήποτε άλλο. Ίσα ίσα, απο τα "προβλήματα" και τα "ΟΚ" θα βλέπουμε που βαδίζουμε. Το πολύ μπλά μπλά και λεπτομέρειες είναι τα επικίνδυνα. Αυτό είναι η προσωπική μου άποψη γιατί με την απόλυτη omerta δεν κερδίζει κανένας αφού αν υπάρχει όντως γενικευμένο πρόβλημα το οποίο δεν γνωρίζουμε, όλοι θα χάσουμε και μόνο το Τέρας θα κερδίζει απο την γενικευμένη άγνοια...
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Φεβ 10, 2010 9:44 pm

το μήνυμα αναφέρετε σε όσους ενδιαφέρονται σε ότι έχει σχέση στο αρχικό μου post.
όλους σας ενδιαφέρει αλλά τέλος πάντων.

ολα οκ
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Φεβ 10, 2010 11:34 pm

Θεός :wink:

Επιστροφή σε “Νομικά , τελωνειακά , διαδικαστικά θέματα ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης