Πόσα πούρα μπορώ να φέρω απο Κούβα?

melodicnemo

Πόσα πούρα μπορώ να φέρω απο Κούβα?

Δημοσίευσηαπό melodicnemo » Τρί Ιούλ 13, 2010 4:40 pm

Καλησπέρα σε όλους...Γνωρίζω οτι μπορώ να φέρω μεχρι 50 πούρα με απόδειξη.

1ον Αυτά τα 50 πρέπει να είναι 2 κλειστά κουτιά ή μπορεί να είναι 50 διαφορετικά πούρα?

2ον Υπαρχει τρόπος να φέρω παραπάνω πούρα??
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Ιούλ 13, 2010 7:29 pm

κάπου έχουν γράψει κάποιοι που έχουν επισκεφτεί τα άγια χώματα πως μπορείς να φέρεις 50 τεμάχια χωρίς απόδειξη
και όσα μπορείς να κουβαλήσεις με απόδειξη.
τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι singles η κουτιά.
λογικά αν έχεις απόδειξη θα μπορείς να φέρεις και από τα δυο
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
pountos

Δημοσίευσηαπό pountos » Παρ Ιούλ 23, 2010 10:13 pm

Ta poura xoris apodeiksi mporei na einai oti thes, apo singles mexri koutia. To mono thema einai an einai singles mporei na katastrafoun sthn metafora.
Άβαταρ μέλους
nightwalker

Δημοσίευσηαπό nightwalker » Τρί Ιούλ 27, 2010 9:03 pm

CHURCHILL έγραψε:κάπου έχουν γράψει κάποιοι που έχουν επισκεφτεί τα άγια χώματα πως μπορείς να φέρεις 50 τεμάχια χωρίς απόδειξη
και όσα μπορείς να κουβαλήσεις με απόδειξη.
τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι singles η κουτιά.
λογικά αν έχεις απόδειξη θα μπορείς να φέρεις και από τα δυο

Η υπαρξη αποδειξης,λογικα,αφορα τελωνειακους σκοπους.Σωστα?Δηλαδη τα τελωνεια δεν τα ενδιαφερει η ποσοτητα που κουβαλαμε μαζι μας,αρκει να εχουμε δικαιολογητικα?(αποδειξη)
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Ιούλ 27, 2010 11:58 pm

Η υπαρξη αποδειξης,λογικα,αφορα τελωνειακους σκοπους.Σωστα?

λαθος. εδω μιλαμε για την κουβα, δηλαδη την χωρα εξαγωγης (η οποια δεν επιβαλλει εξαγωγικους δασμους). αρα ουτε η διαφυγη δασμων τους ενδιαφερει, ουτε καν (δεν μιλαμε για ελευθερη οικονομια, για σοβιετικο μοντελο μιλαμε) η φοροδιαφυγη. αυτο που τους ενδιαφερει ειναι ο περιορισμος της εγχωριας μαυρης αγορας, δηλαδη, κατα βαση, η προστασια του τζιρου του κρατικου εμπορικου μονοπωλιου.
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Τετ Ιούλ 28, 2010 11:30 am

Φίλε melodicnemo,

Όσον αφορά τα πούρα με απόδειξη, βασικά δεν είναι η απόδειξη που μετράει αλλά ένα άλλο χαρτί που σου συμπληρώνουν στα casa και αφορά εξαγωγή απο την χώρα. Πρέπει να το ζητήσεις, δεν στο δίνουν αλλιώς. Λογικά μπορεί να ισχύει και για singles, δεν στο λέω όμως με σιγουριά γιάτί το μόνο που αγόρασα ήταν κουτί ολόκληρο.
Όσον αφορά τα πούρα χωρίς απόδειξη, τεράστια προσοχή γιατί 90% των περιπτώσεων αγοράζεις μπανάνες, οπότε τζάμπα ο κόπος. Πρέπει να ξέρεις απο που παίρνεις και τί.
Στα casa θα βρείς πολύ φτηνά custom rolled απο 3 CUC το ένα και αν θες πολλά απλά παραγγέλνεις και σου φτιάχνουν. Οπότε δεν αξίζει να το ρισκάρεις.
Άν πάλι έχεις τις πηγές σου τότε θα σου πω οτι όταν φευγεις δεν ψάχνουν και πάρα πολύ για πούρα. Εγώ είχα 70 στην χειραποσκευή μου και κανείς δεν μου είπε τίποτα. Για καλό και για κακό μπορείς απλά να βάλεις 50 στην βαλίτσα σου και άλλα 50 στο χέρι. Εγώ θα ανυσηχούσα περισσότερο σε περίπτωση που πρέπει να αλλάξεις αεροπλάνο σε ενδιάμεση στάση παρά όταν φεύγεις απο Κούβα. Βέβαια αν πέσεις σε περίεργο και θέλει να στα πάρει, θα στα πάρει.
Τέλος ο μοναδικός τρόπος για να βγάλεις όσα πούρα θες χωρίς απόδειξη είναι ένα μαγικό χαρτάκι απο την Habanos :D God bless them!
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Τετ Ιούλ 28, 2010 12:04 pm

Hrisafis έγραψε:Τέλος ο μοναδικός τρόπος για να βγάλεις όσα πούρα θες χωρίς απόδειξη είναι ένα μαγικό χαρτάκι απο την Habanos :D God bless them!

Τι χαρτακι ειναι αυτο? :roll:
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Τετ Ιούλ 28, 2010 12:14 pm

amazonios έγραψε:
Hrisafis έγραψε:Τέλος ο μοναδικός τρόπος για να βγάλεις όσα πούρα θες χωρίς απόδειξη είναι ένα μαγικό χαρτάκι απο την Habanos :D God bless them!

Τι χαρτακι ειναι αυτο? :roll:

Μια λεύκή Α4 με σφραγίδα και υπογραφή :D
Μην περιμένεις επισημότητες! :P
melodicnemo

Δημοσίευσηαπό melodicnemo » Τετ Ιούλ 28, 2010 1:04 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...Φευγω την δευτέρα

Οπότε ζηταω το χαρτι απο το CASA και ειμαι οκ για 100 σιγουρα..

Οσο για SINGLES ειδωμεν.

Επιστροφή σε “Νομικά , τελωνειακά , διαδικαστικά θέματα ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης