Τελωνειο

mastropos

Τελωνειο

Δημοσίευσηαπό mastropos » Τρί Απρ 12, 2011 9:25 pm

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιος στον υπεροχο κοσμο των πουρων. Θελω να κανω μια μαλλον κλασσικη ερωτηση. Εστω οτι παραγγελνω πουρα απο το vipcigars.com που ειναι ελβετικο, θα πρεπει να πληρωσω κατι στο τελωνειο? Και μια καπως πιο χαζη ερωτηση : παιζει τιποτα καλο στο Ελ.Βενιζελος? Μπα, ε?
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Απρ 12, 2011 9:46 pm

Φίλε μου καλώς ήρθες!Ας είσαι και Πανιώνιος! χαχαχαχα,πλάκα κάνω φυσικά!
Καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά στους κανόνες, που είναι εδώ,
http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=1636
και πιο συγκεκριμένα εδώ..
"ΔΕΝ έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ :

.......

Συζητήσεις που προτρέπουν σε αγορές οι οποίες έρχονται σε αντίθεση με τους φορολογικούς – τελωνειακούς νόμους της χώρας .
Καλώς ήρθες και πάλι, και σου εύχομαι καλή αρχή στο όμορφο ταξίδι του πούρου!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 13, 2011 9:34 am

Το Ελβενιζέλος είναι φτωχό σε είδη και ακριβό σε τιμές. Εχει τα πιό διαδεδομένα Αβανας και Νταβιντοφ.
Το μόνο ιδιαίτερο που έχει αυτή τη στιγμή είναι τα Partagas Glass Jarr, στη τιμή των 400€.
Επίσης, και νομίζω πως αξιζει τα λεφτά του λόγω συλλεκτικής αξίας το Travel Retail Pack του 2008, με τρια πούρα σε ξεχωριστό τούμπο/υγραντήρα το καθένα, ενσωματωμένο υγραντικό στο κάτω μέρος και punch στο άνω.
Τα δε πούρα είναι 1 RyJ Short Churchill, 1 HdM Petit Robusto, 1 MC Petit Edmundo.
Τιμή: 70 γιούρια.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Απρ 13, 2011 7:02 pm

jimbo νομίζω πως αδικείς λίγο το Σωκράτη... Δεν πρότεινε κάτι για παράνομη αγορά - κάθε άλλο μάλιστα ρώτησε για την τυπική "διαδικασία" πληρωμής στο τελωνείο. ;)

Σωκράτη, κατά το γράμμα του νόμου πρέπει κάθε φορά που εισάγεται κάτι από μη-φορολογίσιμη ζώνη σε φορολογίσιμη να του επιβάλλονται οι αντίστοιχοι δασμοί, φόροι, κτλ. Περισσότερο τεχνικές-νομικές λεπτομέρειες με ακρίβεια μπορεί να σου δώσει ο INS, αν παρέμβει στη συζήτηση.

Ως εκ τούτου, για κάθε δέμα με σχετικό περιεχόμενο θα σου ζητείται διασάφηση εισαγωγής για την παραλαβή του. Εγώ μπορώ χαρακτηριστικά - και σχεδόν σαν ανέκδοτο - να σου αναφέρω ότι πλήρωσα διασάφηση στον ταχυδρόμο 12 cents του ? για ένα χαρτονένιο κουτάκι που'χα παραγγείλει.

Ελπίζω να καλύφθηκες και να συζητήσουμε περισσότερα από κοντά στην επόμενη συνάντηση της παρέας... Καλώς ήρθες!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
mastropos

Δημοσίευσηαπό mastropos » Τετ Απρ 13, 2011 8:53 pm

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. Ωστοσο, εχει παραγγηλει κανεις απο το vipcigars.com ?
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Απρ 14, 2011 8:31 am

Καλημερα κι απο μενα.
Την ξανακανες την ερωτηση και δεν πηρες απαντηση.
Ουτε τωρα θα παρεις.
Για τον απλουστατο λογω ,οτι υπαρχει μια σιωπηρη αποδοχη απο ολους εδω μεσα να μην αναφερομαστε -ειδικα ονομαστικα - σε προμηθευτες εκ του εξωτερικου,τοσο για λογους σεβασμου στον host οσο και για λογους χμμμμ....νομιμοφροσυνης.
Αρα, και αν ακομα-στην απιστευτη και απιθανη περιπτωση-καποιος απο εδω μεσα εχει αγορασει απο τον glx,slk,gti η οποιονδηποτε αλλο grey vendor της αλλοδαπης,ΔΕΝ θα στο πει,σιγουρα οχι δημοσια και μαλλον οχι και ιδιωτικα.
Ολα τα πραγματα θελουν το χρονο τους,το ιδιο και η εμπιστοσυνη,αν με πιανεις...μαγκα. :wink:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
mastropos

Δημοσίευσηαπό mastropos » Πέμ Απρ 14, 2011 9:21 pm

Οπως εχω πει , ειμαι γατακι ακομα... Εχεις δικιο...

Επιστροφή σε “Νομικά , τελωνειακά , διαδικαστικά θέματα ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες