ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

Romeo

ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό Romeo » Παρ Ιουν 07, 2013 11:48 am

Καλημερα στην παρεα συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανεται πρωσοπικα εχω βοηθηθει πολλες φορες απο την εμπειρια που διαθετεται σε θεματα που αφορουν το αγαπημενο μας πουρο.
Σας διαβαζω πολυ καιρο, αποφασισα τωρα να εγγραφω για να σας ενημερωσω για ενα θεμα που πιστευω οτι αφορα ολους οσους αγοραζουν απο site διαφορα πουρα.
Το ιστορικο μου εχει ως εξης:Eγω παντα αγοραζω πουρα απο το εξωτερικο ακομα και σημερα.Tην περιοδο απο το 2004 εως το 2008 αγοραζα απο ενα ισπανικο site(θα πω το ονομα του μιας και το συγκεκριμενο site επαψε να λειτουργει) ονοματι cigarsclub.com.
Πριν μερικους μηνες δεχθηκα μια επισκεψη στο σπιτι μου απο εναν υπαλληλο της νομικης υπηρεσιας του τελωνειου ο οποιος ηρθε να μου επιδωσει μια κληση,επειδη ομως απουσιαζα η συζυγος δεν παρελαβε την κληση.
Μεχρι προχθες δεν ειχα καμια αλλη ενοχληση απο την υπηρεσια ωσπου ελαβα ενα τηλεφωνημα στο σπιτι μου και ο υπαλληλος απο την αλλη ακρη της γραμμης με ενημερωνε για ενα προστιμο που μου εχει επιβληθει της ταξεως των 1540€
ζητωντας να μαθω περισοτερες λεπτομερειες με ενημερωσε οτι προκειται για καποιες εισαγωγες πουρων την περιοδο 2004-2008 74 τον αριθμο και οτι τα στοιχεια των πελατων του site περιειλθαν στα χερια του τελωνειου απο τις ισπανικες αρχες οι οποιες μετα απο εφοδο στα γραφεια του κατεσχεσαν ολους τους σκληρους δισκους.
Αν και καποιος αλλος εχει αντιμετωπισει αναλογη κατασταση ας βοηθησει.
Περιμενω απαντησεις σας ευχαριστω
Τελευταία επεξεργασία από Romeo σε Σάβ Ιουν 29, 2013 1:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Re: ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιουν 07, 2013 2:49 pm

τι γίνεται με αυτά τα πρόστιμα ρε παιδιά απορώ...δηλαδή απαγορεύεται να πάρει κάποιος απο το ίντερνετ πούρα μέσα στην ευρωπαϊκή ένωση...?!
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Ιουν 07, 2013 3:48 pm

Όπως έχει αναλυθεί και σε διπλανή συζήτηση τα καπνά και τα οινοπνευματώδη έχουν ειδικό καθεστώς φορολόγησης. Βέβαια το πρόστιμο είναι γελοίο, όπως γελοίο είναι που δεν τα ελέγχουν όταν φτάνουν αλλά όταν το θυμούνται. Επίσης μετά από τόσο καιρό ίσως παίζει και παραγραφή.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιουν 07, 2013 3:59 pm

v_panos έγραψε:τι γίνεται με αυτά τα πρόστιμα ρε παιδιά απορώ...δηλαδή απαγορεύεται να πάρει κάποιος απο το ίντερνετ πούρα μέσα στην ευρωπαϊκή ένωση...?!

ναι ετσι ακριβως .... αλκοολ και καπνος και δεν ξερω τι αλλο ....
το εχουμε αναλυσει καπου σε παλιοτερα θεματα .... τα ξαναειπε εχθες - προχθες ενα νομικος που εγραφε παλια εδω μεσα....

ουπς με προλαβε ο αποπανω :D
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
nvog

Δημοσίευσηαπό nvog » Παρ Ιουν 07, 2013 10:10 pm

Πρέπει να δεις αναλυτικά για ποιες παραγγελίες σου έχουν καταλογίσει πρόστιμο.
Αν έχει παρέλθει επταετία υπάρχει παραγραφή.Για τις υπόλοιπες όμως μπορεί να σου ζητηθούν οι δεσμοί αυτοί.
Δεν ξέρω μέχρι που θα το φτάσουν ή αν απλά βρήκαν ευκαιρία να μαζέψουν εύκολο χρήμα.Υποθετω ότι έχουν βάλει έναν υπάλληλο-όχι νομικό -να το τρέχει και ότι βγάλει.
Το ποινικό κομμάτι-περί λαθρεμπορίας-το θεωρώ γελοίο να σταθεί σε δικαστήριο.
Στην δική σου περίπτωση το μόνο που είναι αρνητικό είναι ότι οι παραγγελίες είναι πολλές.
Romeo

Δημοσίευσηαπό Romeo » Σάβ Ιουν 08, 2013 1:45 am

Μου χρεωνουν 74 παραγγελειες οι οποιες εχουν παραγραφει με το περας της επταετιας εκτος απο 4
2 το 2006 1 το 2007 και μια το 2008
το ποσο που εγω πληρωσα για αυτες τις παραγγελειες ειναι 210€
nvog

Δημοσίευσηαπό nvog » Σάβ Ιουν 08, 2013 12:26 pm

Οπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω τι να κανείς.
Εγώ προσωπικά δεν προτίθεμαι να τα πληρώσω τα 150 ευρώ που αναλογούν λόγω παραγραφής.
Βέβαια η διάφορα μας είναι ότι αν το προχωρήσουν το θέμα θα μπορώ να το χειριστω μόνος το θέμα χωρίς να έχω να πληρώσω κανά κορακι δικηγόρο. :lol:
Πάντως μιλά και με το τελωνείο και ρωτά τους πως είναι δυνατόν να ζητάνε πρόστιμα απο παραγεγραμένες τελωνειακές παραβάσεις ....για να δούμε τι θα σου πουν...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιουν 08, 2013 7:35 pm

Μαλιστα... θυμαμαι πριν μερικα χρονια οταν εγω και μερικοι ακομα γινομασταν "κακοι" γιατι λεγαμε να κοπουν οι συζητησεις για αγορες απο ιντερνετ. Αφενος για την προστασια του ιδιοκτητη του φορουμ, αφετερου για την προστασια των μελων. Η "θρυλικη¨ δημοσιευση "Αγορες απο το ιντερνετ" με πανω απο 200 σελιδες ειχε σβηστει, αν ειχε η εφορια την σελιδα εκεινη τα προστιμα θα φευγαν αερας. Το τι ονοματα, διευθυνσεις, ημερομηνια αγορων, ημερομηνια παραλαβης, τιμες ειχε η δημοσιευση... η χαρα του εφοριακου!!

περαστικα λοιπον...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 11, 2013 10:49 am

Γιατί τα θυμάμαι κάπως αλλιώς;

Δεν έλεγες να μη συζητάμε για ιντερνετικές αγορές, γιατί μ' αυτό λίγοι διαφωνούσαν και τότε, αλλά έλεγες οτι είναι μάπα τα πούρα αυτά τα διαδιχτυακά
(πράγμα που ανακάλυψες αφού σε κάναν τσακωτή και σου χώσαν πρόστιμο για μια τριάδα -καταξοδεύτηκες παναθεμάσε- από τον "γρήγορο")
και άρχισες να μας διδάσκεις την μυθολογία περί EMS αναφέροντας ως μοναδική πηγή αξιοπρεπών, και αυτό μόνον 20ετίας και άνω, πούρων τα νιρβάνα και παράδεισους του είδους H & F και λοιπά Ψ & Ω (από το "κρύος" και "κ@λος") της οδού Δημητρίου, ενταύθα.

Μήπως;
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιουν 11, 2013 1:36 pm

μηπως οχι;;

δεν θυμαμαι να εφαγα προστιμο, μαλλον με αλλον με μπερδευεις. Ο λογος που σταματησα τους ιντερνετικους ηταν οτι πλεον ειχα βαρεθει να μου στελνουν στουμπωμενα απο αμαρτωλες χρονιες 2000-2001, πουρα σε κακη υγρασια, με σχισμενες καπες, με πουρα να λειπουν και να μη μπορω να κανω τιποτα για αυτο. Γενικως ειχα βαρεθει να παιζω λοττο με τα λεφτα μου και με την ευχαριστηση μου με τους ιντερνετικους. πες με παραξενο, πες με περιεργο, πες με οτι θες. Αποφασισα λοιπον να αγοραζω λιγοτερα πουρα κατα 50% αλλα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ καλυτερα πουρα απο καταστηματα εδω αγγλια. Υπαρχουν ακομα δημοσιευσεις για το θεμα φανταζομαι, πανε διαβασε.

Και επειδη την κουβεντα αυτη την εχουμε κανει 113340902394023942 φορες, δεν εχω προβλημα με κανενα να αγοραζει απο το ιντερνετ. Εμενα δεν μου εκαναν κανεις ιντερνετικος περα απο εναν μου τον ξερω προσωπικα. 90% λοιπον αγοραζα οπως λεει ο Νικος απο εδω μαγαζια παλαιωμενα πουρα.

Επειδη λοιπον μου προσαπτεις ιδιοτελης λογους για το οτι πρωτοστατουσα να μη μιλαμε για αγορες... ο κυριος λογος ηταν οτι οντας στην Αγγλια, η μοναδικη μου επαφη με καπνιστες πουρου στην ελλαδα ηταν μεσα απο το φορουμ αυτο. Αν δε σταματουσαν οι συζητησεις αυτες το φορουμ θα εκλεινε, το ξερεις πολυ καλα, ρωτα τον Λεωνιδα. Για αυτο και ο ιδιος επεβαλε γιατι ηταν νομικα εκτεθημενος.

Για εμενα το φορουμ τοτε ηταν σημαντικο, γνωρισα οχι μονο φιλους αλλα και μετεπειτα συνεργατες. Δεν ηθελα λοιπον να κλεισει. Για εσενα μπορει να μην ηταν, δεν ξερω, στα απαυτα σου λοιπον αν εκλεινε η οχι. Δεν θυμαμαι τη θεση ειχες. Παντως οπως βλεπεις με τις παντοφλιες που πεφτουν απο εφορια, μαλλον καποιο δικιο ειχα... περαστικα λοιπον αν εφαγες και εσυ σανογιαναρα νουμερο 50, δεν χαιρομαι παντως, δεν ειμαι χαιρεκακος.

Σερ Τακης, για να σου απαντησω στο ερωτημα σου στο θεμα που εκλεισα, ξανακυλησα για λιγο γιατι γιορταζα τη γεννηση του κανακαρη μου και καπνισα αρκετα, ειπα να ερθω καμια βολτα να δω τι γινεται.

Μαλλον θα με ξαναδειτε στην αποφοιτηση του απο το Χαρβαρντ :lol:

Ναστε καλα
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 11, 2013 2:36 pm

Οι αποδείξεις σβήστηκαν με όλο το συγκεκριμένο thread, οπότε αθώος ο κατηγορούμενος.
Εξ άλλου στο έχω ¨ξαναχτυπήσει" αυτό και παλιώτερα, οπότε πάνε εσύ ρε και διάβασε, κάνε αναζήτηση "αλεπού" και θα το βρεις.
Δεν θέλω να το κουράσω όμως το οφ τοπικ, χιούμορ έκανα επί το πλείστον (εκτός από την Μυθολογία) και όπως πάντα, επομένως τα υπολοιπα περι απαυτών μου, παντοφλιών, καλών (εσύ) και κακών (εγώ) μελών τα θεωρώ επίσης ως αγγλοθρακικό χιούμορ.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 11, 2013 3:33 pm

αχ! όλο αυτό, κάτι μου θυμίζει από τις "παλιές καλές μέρες" που ως αναγνώστης απολάμβανα 8)

Ηλία να σου ζήσει φίλε
άντε, να τον δεις και (πραγματικό) sir

για την "επανεμφάνιση" μη λες μεγάλες κουβέντες
στην κόρη θα κάψεις ότι έμεινε άκαυτο!

πάντα χαρές, χαιρετισμούς...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 11, 2013 3:57 pm

Είδες; με όλο το κατεβατό μύθων που έγραφε βαρέθηκα να διαβάσω μέχρι το τέλος και δεν πρόσεξα οτι μας έκανε την μεγάλη ανακοίνωση.

Να σας ζήσει λοιπόν το παιδί, και για το χαρβαρτ δεν θα έπερνα όρκο, γιατί σύμφωνα με τις δυνάμεις coriolis σε 20 χρόνια το κέντρο του κοσμου θα έχει διασχισει τον Ειρηνικό οποτε για σπουδές θα πηγαίνουμε (οι κλώνοι και το κάρμα μας) στον Καντόνα.

Οσο για το πότε θα τον ξαναδούμε, κι άλλες 5-6 φορές έχει αποχωρήσει στο παρελθόν, αλλά οπως αποδεικνύεται δεν τήρησε ποτέ την υπόσχεσή του. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 11, 2013 4:05 pm

τον θελουμε τον λορδο .... απο οτι ειχα διαβασει εχει καυστικο χιουμορ ... ευτυχως οχι αγγλικο ... :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 11, 2013 4:23 pm

και τι πιο συνεπές, από το να μην τηρείς σχεδόν ποτέ (ευτυχώς) τις υποσχέσεις σου :wink:

Επιστροφή σε “Νομικά , τελωνειακά , διαδικαστικά θέματα ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης